پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ - Thursday 23 September 2021
کد خبر : 33316
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 22 ژوئن 2021 - 16:46
بازدید: -

گزارش جلسه مشترک اتحادیه ایمنی و آتش نشانی با رییس مرکز تحقیقات وزارت کار؛

همکاری دو جانبه در جهت شکوفایی صنف


جلسه مشترک اعضای هیئت مدیره اتحادیه صنف ایمنی، آتش نشانی و علائم نیروهای مسلح با مهندس امیرعباس پرکنی رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات و حفاظت فنی و بهداشت کار به دعوت علی نجفی مدیرمسئول ماهنامه HSE و خبرگزاری بامنا بعدازظهر دوشنبه ۳۱/۰۳/۱۴۰۰ در دفتر اتحادیه واقع در میدان حسن آباد برگزار شد. این جلسه در راستای تداوم همکاری‌های مستمر و دوجانبه در جهت بازرسی و […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

جلسه مشترک اعضای هیئت مدیره اتحادیه صنف ایمنی، آتش نشانی و علائم نیروهای مسلح با مهندس امیرعباس پرکنی رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات و حفاظت فنی و بهداشت کار به دعوت علی نجفی مدیرمسئول ماهنامه HSE و خبرگزاری بامنا بعدازظهر دوشنبه ۳۱/۰۳/۱۴۰۰ در دفتر اتحادیه واقع در میدان حسن آباد برگزار شد. این جلسه در راستای تداوم همکاری‌های مستمر و دوجانبه در جهت بازرسی و نظارت بر واحدهای تولیدی و همچنین تسریع در روند مجوزهای مرتبط با مرکز تحقیقات با حضور حسین مصطفی زاده، سیدعلی چاوشی، رضا میرزایی، محمدرضا درویش، شفیع علی مولائی، امیرمحسن چهارباغی و حسن اکبرنژاد برگزار شد.

در ابتدا حسین مصطفی زاده خویی ریاست اتحادیه ضمن خوشامدگویی به رییس مرکز تحقیقات بابت حضور در جلسه و معرفی اعضای حاضر در جلسه کلیاتی از صنف جهت آشنایی بیشتر مهندس پرکنی با صنف مطرح کرد و افزود:  صنف ایمنی و آتش نشانی به واسطه فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند اکثرا تولیدی – توزیعی هستند و اکثر جوازهای صادر شده تولیدی است. ۱۶ درصد اعضا نیز صرفا در حوزه فروش فعالیت می‌کنند. مصطفی زاده ادامه داد: اتحادیه ایمنی و آتش نشانی سبقه بسیار زیادی دارد و آقای چاوشی یکی از بنیانگذاران این اتحادیه هستند که همچنان نیز از حضور و کمک‌شان در اتحادیه استفاده می‌کنیم. وی اشاره کرد: این اتحادیه به دلیل اینکه بیشتر اعضایش به تفکر سنتی فعالیت می‌کنند با اینکه همیشه روبه جلو حرکت داشته ایم اما انتظار و اهداف هیئت مدیره بسیار بیشتر است و تلاشمان در جهت پیشرفت‌های بیشتر است. ما تنها اتحادیه ای هستیم که هم با جان مردم و هم با امنیت مردم ارتباط داریم. رییس اتحادیه ایمنی و آتش نشانی با اشاره به جلسات گذشته با مسئولین گذشته مرکز تحقیقات گفت: تفاهم نامه ای در گذشته با رییس قبلی امضا کردیم و با توجه به شناختی که از شخص شما داریم که مدیر عملیاتی هستید، اقدام و عملیاتی کردن تفاهم نامه بسیار بیشتر برای ما اهمیت دارد و امیدواریم بتوانیم رابطه گسترده با مرکز داشته باشیم.

مصطفی زاده به مشکلات صنف اشاره کرد و گفت: تسریع در امور مجوزها مرتبط با مرکز یکی از دغدغه‌های اصلی صنف است. بیش از ۲۰ عضو فعال صنف درگیر با مرکز هستند که باید هرچه زودتر با کمک هم تلاش کنیم این مشکلات مرتفع شود.

سید علی چاوشی نایب رییس اول اتحادیه نیز با ضمن خوشامدگویی افزود: اتحادیه ایمنی از زمان تشکیلش و در زمان مهندس قاسمی با مرکز تحقیقات ارتباطاتی داشته است. از آن زمان قرار بود محصولاتی که تولید و وارد می‌شود مرکز تحقیقات از طریق اتحادیه مطلع شود و مجددا جواب آن هم به اتحادیه صادر شود. که متاسفانه این موضوع عملیاتی نشد. حتی تفاهم نامه‌های گذشته نیز اجرایی نشده است و دلیلش هم این موضوع است که سازمان‌های دولتی زمانی که مدیرشان عوض شود تمام قرارها و تفاهم نامه مسکوت خواهد ماند و یا لغو می‌شود.

چاوشی تاکید کرد اتحادیه ایمنی یکی از بزرگترین اتحادیه‌ها در سطح کشور است و به خاطرحساسیت فعالیت از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در اتحادیه دو موضوع را دنبال می‌کنیم یکی آموزش و دیگری فنی صلاحیت است. اگر ارتباط این دو بخش اتحادیه با مرکز تحقیقات گسترده شود بسیار اتفاق مبارکی خواهد بود. نایب رییس اول اتحادیه ادامه داد: اگر ما کنار هم مشکلات محصولات را برطرف کنیم و به اطلاع تولیدکنندگان برسانیم این صنف پتانسیل دارد بیش از ۸۰ درصد محصولات ایمنی و آتش نشانی را در داخل تولید کند.

محمدرضا درویش خزانه دار اتحادیه با اشاره به  اقدام رییس اتحادیه در برگزاری جلسه هم اندیشی روسای اتحادیه‌های کشور گفت: جناب مصطفی زاده جلسه بسیار ارزنده ای در دفتر کار خود با روسای اتحادیه‌ها گذاشته اند در هر صنف معضلات و مسائل ایمنی وجود دارد که ما در اتحادیه ایمنی می‌توانیم به تمام اصناف در این زمینه کمک کنیم. درویش به آیین نامه‌های قدیمی مرکز نیز اشاره کرد و گفت هر کدام از این آیین نامه‌ها از مدت‌ها پیش تدوین شده و هنوز هم تغییری نکرده است و بخش زیادی از این مقرارت با توجه به پیشرفت‌هایی که در صنعت ایجاد شده است نیاز به بازنویسی دارد. دوریش تاکیدکرد اگر بتوانیم همکاری چند جانبه ای را بین اتحادیه ایمنی و مرکز تحقیقات و سازمان استاندارد و وزارت بهداشت بوجود بیاوریم بسیار اتفاق مبارکی خواهد بود بتوانیم یک کارگروه در این زمینه ایجاد کنیم.

حسن اکبرنژاد رییس کمیسیون آموزش اتحادیه نیز به عنوان نماینده اعضای صنف خطاب به مهندس پرکنی گفت: ما نیاز داریم وزارت صمت بخشی از گروه کالاها برای صنف ما باید آزاد کند. بخشی از تجهیزات مهم آتش نشانی را که وارد می‌کنیم قطعاتش در گمرکات می‌ماند و دستگاه چند میلیاردی بلااستفاده می‌شود.

اکبرنژاد به معضلات مواد اولیه اشاره کرد و پیرو سخنان آقای چاوشی اضافه کرد: هرشخصی را که اتحادیه به مرکز معرفی می‌کند پاسخ نامه تایید کارش را به اتحادیه اعلام کنید و فرد از اتحادیه جواب نامه اش را بگیرد.

امیرعباس پرکنی رییس مرکز با اشاره به گستردگی فعالیت‌های مرکز و اتحادیه گفت: آنچه ما پیگیر هستیم الزام همه در رعایت قوانین و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی و همچنین تهیه تجهیزات استاندارد است.

پرکنی افزود از سال گذشته با همکاری سازمان استاندارد توانستیم ۲۴۰ قلم تجهیزات را استاندارد ایمنی‌شان را احصا کردیم. که به دلیل شرایط کرونا با کندی مواجه بودیم اما در حال انجام است. گام دیگر که امسال با جدیت دنبال می‌کنیم در خصوص استاندارهای اجباری در محصولات حفاظت فردی می‌باشد که این مهم مشارکت و همکاری اتحادیه ایمنی را می‌طلبد.

رییس مرکز تحقیقات خطاب به رییس اتحادیه گفت: باید به سمتی برویم که اعضا را ملزم به اخذ تاییدها در خصوص تجهیزات شود و معرفی مجموعه‌هایی که در اتحادیه شما نیستند و در اصل متخلفین این حوزه به حساب می‌آیند که بصورت زیرزمینی و کارگاه‌های غیرمجاز فعالیت می‌کنند. اگر ما قصد داریم که بازار تولید و توزیع این صنف را پالایش کنیم قطعا شروع‌اش از این اتحادیه باید صورت بپذیرد. مرکز تحقیقات اطلاعات کارگاه‌های رسمی را دارد اما شما به واسطه فعالیت در این حوزه اکثرا شرکت‌های غیر مجوزدار و غیر رسمی را می‌شناسید و به دلیل قیمت‌های پایین این محصولات طبیعتا کارفرماها نیز به سمتشان می‌روند. اگر مرکز تحقیقات اطلاعات کارگاه‌های غیرمجاز را داشته باشد با برخود جدی ما مواجه خواهند شد قطعا این برخورد باعث تغییر رویه‌اشان خواهد شد. این گزارشات می‌تواند بصورت محرمانه به ما داده شود و با آنها برخورد کنیم.

پرکنی در خصوص بخش آزمایشگاهی مرکز نیز گفت: همانطور که اشاره کردید دولت محدودیت‌هایی در این زمینه تامین منابع دارد و تجهیزات آزمایشگاهی ما قطعا مکفی نیست. به طور مثال روی برخی محصولات مثا پاپوش باید ۲۰ آزمایش صورت بگیرد که امروز به خاطر محدودیت ۵ آزمایش انجام می‌شود. لذا باید از بخش خصوصی تولید کننده می‌باشد و برایشان صرفه اقتصادی دارد در این زمینه کمک بگیریم. رییس مرکز افزود: موضوع آموزش نیز بسیار مهم است و در کنارآموزش‌هایی که توسط اتحادیه برگزار می‌شود مرکز نیز می‌تواند آموزش‌هایی را به اعضای صنف ارائه دهد که با توجه به زیر ساخت‌های می‌توان این آموزش‌ها را بصورت مجازی انجام داد.

حسین مصطفی زاده در پایان افزود اعضای صنف ما کمترین تخلفات را دارند و بیشتر تخلفات کارگاه‌های تولیدی است که جواز ندارند و زیرمجموعه ما نیست که تعداشان حدود ۴۰۰ واحد در تهران و حومه هستند و به دلایل مختلفی رغبتی به گرفتن جواز ندارند. رییس اتحادیه تاکید کرد: برای برخورد باید اول از منشا و تولیدکننده کالاهای نامرغوب عمل کرد و برای فروشندگان در جنبه اول به شکل تذکر باشد و حتی می‌توانیم از تیم آموزش کمک بگیریم برای آگاه سازی فروشندگانی که اجناس نامرغوب می‌آورند در بسیاری از مواقع خودشان هم نمی دانند که کالاهای نامرغوب تا چه حد در این صنعت می‌توانند خطرناک و باعث آسیب زدن به جان افراد باشد. می‌توان برای فروشندگان این محصولات کلاس‌های آموزشی برگزار کرد.

رییس اتحادیه ایمنی خطاب به مهندس پرکنی افزود: برای انجام تمام موارد مطرح شده باید تعامل اتحادیه با مرکز بیشتر شود. در برخی موارد آنقدر پیچیدگی و سختی در گرفتن مجوزها است که اشخاص از مجوز گرفتن پشیمان می‌شوند و به سمت غیرمجاز بودن می‌روند. مصطفی زاده تاکید کرد باید از سوی مرکز تفاهم نامه‌های فی مابین پیگیری شود و این پیگیری‌ها باعث دلگرمی اتحادیه خواهد شد.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 3
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

fireindex نمایشگاه مجازی صنایع ایمنی و اطفا تهران نمایشگاه تخصصی مجازی بهداشت،ایمنی،محیط زیست،انرژی ipas تبلیغات تبلیغات تبلیغات