یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - Sunday 17 October 2021
کد خبر : 33547
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 سپتامبر 2021 - 17:51
بازدید: -

گفتگوی علی نجفی با حسین مصطفی زاده رییس اتحادیه ایمنی و آتش نشانی:

ریاست اتاق اصناف از شایعه تا واقعیت


در شماره پیش گفتگوی ماهنامه با رییس اتحادیه صنف ایمنی و آتش نشانی را خوانید به دلیل گستردگی مسائل و سوالات این گفتگو قرار بود در دو بخش منتشر شود. در ادامه بخش دوم گفتگو جناب آقای حسین مصطفی‌زاده را در ادامه مشاهده خواهید کرد: با حضور شما در اتحادیه شاهد شکوفایی اتحادیه در اتاق اصناف هستیم و تعامل شما آنجا باعث رونق و دیده […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

در شماره پیش گفتگوی ماهنامه با رییس اتحادیه صنف ایمنی و آتش نشانی را خوانید به دلیل گستردگی مسائل و سوالات این گفتگو قرار بود در دو بخش منتشر شود. در ادامه بخش دوم گفتگو جناب آقای حسین مصطفی‌زاده را در ادامه مشاهده خواهید کرد:

با حضور شما در اتحادیه شاهد شکوفایی اتحادیه در اتاق اصناف هستیم و تعامل شما آنجا باعث رونق و دیده شده صنف ایمنی شده است، نظرتان در این زمینه چیست؟

وقتی که صنف ما بین ۱۳۰ صنف وارد کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف می‌شود و موضوعات دیگر و عضو کارگروه اتاق اصناف می‌شود به نظر من خبر بدی نیست و نقطه قوت اتحادیه را نشان می‌دهد و به همین خاطر صنف ما در را  بیشتر میشناسند، صنف هم به من کمک کرده که من را بیشتر بشناسند و امیدوارم که با بودن من در اتحادیه اتفاق‌های خوبی رخ دهد.

 

حالا که صحبت اتاق اصناف شد، شایعه‌ای هم در خصوص ریاست شما برای اتاق اصناف به گوش می‌رسد، در این باره توضیح دهید؟

حقیقت این است که به بنده این موضوع پیشنهاد شده است، هم از ارگان‌های بالاتر از اتاق اصناف و هم از داخل اتاق،  ولی حقیقتا من مشغله کاری بسیار زیادی دارم اما اگر لازم ببینم که برای صنفم این موضوع اثرات مثبت زیادی دارد مطمئن باشید این مسئولیت را قبول خواهم کرد.

در دوره ریاست شما حوادث طبیعی عجیبی هم رخ داده از سیل بگیرید تا این کرونا منحوس، خودتان این حوادث را چطور می‌بینید؟

موضوع کرونا یک مشکل برای صنف، کشور و مردم ما نیست و یک مشکل جهانی است،  در مدت همه گیری کرونا از خیلی از کشورهای دنیا بازدید کردم و به شما می‌گویم این موضوع بسیار پیچیده است و دولت‌های بزرگتر از دولت ما هم در این موضوع نتوانستند مدیریت کنند. در فرآیند اجرا و  قرنطینه گیر کرده‌اند، اما به اعتقاد من ما آمادگی هر اتفاقی را باید داشته باشیم، صنف ما، اتحادیه‌های ما و مردم ما باید آمادگی داشته باشند، من همیشه می‌گویم خدا نکند زلزله‌ای در تهران رخ دهد باید از الان به فکر باشیم و پیشگیری کنیم. چون از این به بعد هم ممکن است که شاهد یک همچین چیزی باشیم در سطح بین‌الملل، کرونا را رد کردیم، باید برنامه ریزی برای رد کردن کرونای بعدی کنیم.

ضمن اینکه برای از دست دادن عزیزان و همکارانم به خاطر کرونا متاثر هستم، ماجرای کرونا در دوره مدیریت من اتفاق خاصی نیست، من دوره مدیریت را دیده ام و می‌گویم باید مدیریت تاکتیک، سیاست و دوراندیشی و آینده نگری به همراه داشته باشد و همچنین باید هم زمان، مدیریت لحظه هم داشته باشیم تا بتوانیم  در لحظه حادثه را مدیریت کنیم.

 

در این دوران گویا کرونا‌ هم باعث نشد جلسات اتحادیه کنسل شود؟

به نکته خوبی اشاره کردید، در اتحادیه ما تاکنون هیچ جلسه‌ای کنسل نشده و در همه جلسات حضور داشتم بجز جلسه‌ای که در روز فوت برادرم نتوانستم شرکت کنم و با آقای چاووشی هماهنگ کردم  حتی در زمانی که در سفر خارج از کشور هستم ساعت بلیطم را طوری تنظیم می‌کنم که بتوانم سر وقت برسم و اعضای هیئت مدیره شاهد هستند که کمترین عدم حضور و غیبت را در جلسات هیئت مدیره من داشتم.

 

شما اصولا مدیر مشورت محوری هستید، خودتان هم به آن اشاره کردید، این نگاه مشورتی از کجا نشات گرفته است؟

 

قاطعیت در اتحادیه نشان دهنده نقطه قوت اتحادیه است،  اما من هیچ موضوعی را بدون مشورت با اعضا تصمیم گیری نکرده‌ام و تمام کارها و تصمیم گیری‌ها را با هم فکری هیئت مدیره انجام داده‌ام. اتاق فکر من هیئت مدیره، کارگروه و کمیسیون و اعضای گروه هستند. حتی موضوع رتبه بندی که مخالف صددرصد آن هم بودم باز هم با مشورت و رای حداکثر به نتیجه رساندیم. بنده در کوچکترین موضوع تا مهم‌ترین با مشورت تمام اعضای هیئت مدیره اقدام می‌کنم.

در بعضی از اتحادیه‌ها صنفی بازرس حق رای و شرکت در جلسات را ندارد اما در اتحادیه ما با بازرس برای همفکری در جلسات حضور دارد. در اکثر اتحادیه‌ها اجازه نمی‌دهند بازرس در جلسات باشد و در تصمیمات دخالتی داشته باشد. ولی بنده آنقدر شفاف عمل کرده‌ام که حتی  بازرس صورتجلسه را امضا می‌کند و در جریان مصوبات قرار بگیرد.

 

شنیده‌ایم با حمایت و امکانات شخصی برخی اعضا را حمایت کرده‌اید، اگر می‌شود توضیح بیشتری بدهید؟

 

من این‌مورد را هیچ کجا مطرح نکرده بودم اما حالا که پرسیدید باید بگویم بله در صنف متاسفانه به خاطر مشکلات مالی برخی اعضا مجبور بودند که واحد صنفی خود را تعطیل کنند بنده با حساب و حمایت شخصی  وام‌هایی را برای این عزیزان فراهم کردم که بتوانند به کسب و کارشان ادامه بدهند.

حتی در بسیاری از موارد با اماکن، تعزیرات، سازمان حمایت از مصرف کننده، شورای حل اختلاف جلسات فراوانی در جهت حل مشکلات اعضای صنف داشته‌ام، البته وظیفه خودم هم جز این نمی‌دانم. من با تعزیرات بسیار هماهنگ بودم وگرنه بارها شاهد بسته شدن فروشگاه‌های ایمنی بودیم.

در خصوص حقوق و مزایای قانونی که حق رییس اتحادیه است خبر دارم که شما تاکنون هیچ مبلغی را شخصی دریافت نکرده‌اید، دلیلش چیست؟

بله، از روزی که در اتحادیه مشغول کار شده‎ام هیچ حقوق، پاداش، حق ماموریت و ایاب و ذهاب یا غیره را دریافت نکرده ام. به خاطر اینکه روز اول ثابت کنم اینکار را انجام می دهم این موضوع را مصوب کردم که تا پایان دوره مدیریتم هیچ پولی از اتحادیه دریافت نخواهم کرد. من با هدف مفید بودن برای اعضای صنف و برداشتن بار از دوششان آمده‌ام، نیامده‌ام که باری مضاعف شوم برایشان.  البته هیئت مدیره حق و حقوشان را دریافت کرده‌اند بنده شخصا خودم چیزی نگرفته‌ام.

 

اتحادیه تعاملات گسترده‌ای با ارگان‌های دیگر مخصوصا در دوران کرونا داشته است در این باره توضیح دهید؟

 

بله تعاملی که در حال حاضراتحادیه با سپاه پاسداران و ارگان‌های امنیتی دیگر داریم در کل این چهل سال نداشته و در کنار این با بسیج اصناف و ارگان‌های ایمنی نیز تعامل داریم.

در اسفند ۹۸ مدیران ارشد دانشگاه شهید بهشتی، مسئولین وزارت اطلاعات و مسئولین وزارت بهداشت به اتحادیه آمدند و جلسه‌ای داشتیم که در آن وزارت بهداشت از اتحادیه درخواست کمک کرد.

مسئولین امنیتی از اتحادیه ما به خاطر بحران ماسک کمک خواستند در صورتی که متولی ماسک پزشکی ما نبودیم و اتحادیه تجهیزات پزشکی است، اما اتحادیه ایمنی متولی ۶۰ نوع ماسک است. ما این صنعت و واحدهای تولیدی را پشتیبانی میکنیم و علاوه بر آن ایستگاه‌های آتش نشانی، مراکز امدادی، سازمان انرژی اتمی، مراکز صنعت غذا و خودروسازی را پشتیبانی می‌کنیم.

 

شما به تمام وعده‌های انتخاباتی در ۴ سال گذشته عمل کرده اید و در حال حاضر صنف به شما اعتماد دارد، برنامه آینده تان برای صنف چیست؟

درست اشاره کردید، جناب نجفی این صنف، صنف کوچکی نیست. من هرآنچه توانسته‌ام برای این صنف انجام داده‌ام. الان نیز اگر مجددا بخواهم کاندید شوم صنف مرا قبول می‌کند و  چشم بسته می دانند که تمام وعده‌هایی که می ‌دهم را به بهترین شکل ممکن انجام خواهم داد. من گفتم دفتر حسن آباد باید احیا شود که شد. درباره حق عضویت تمام وعده هایم انجام شده است. هویتی که اعضای اتحادیه به من به عنوان رئیس اتحادیه به من داده است با چند برابر قدرت به خود اعضا برگرداندم. از نظر خودم هشتاد درصد شعارهای انتخاباتیم را عملیاتی کردم اما به قول اعضا صد درصد را جامع عمل پوشانده‌‌ام.

 

شما مستقیما از این صنف ارتزاق نمی‌کنید، به نظرتان این موضوع به شما آسیب نمی‌زند؟

 

من اگر رئیس اتحادیه نبودم خیلی از خرید و فروش‌ها تجهیزات ایمنی را در دفتر خودم انجام می‌دادم و با توجه به ارتباطات گسترده ام در کشور می توانستیم در هر مناقصه‌ای حضور داشته باشم. من بزرگترین پخش مواد غذایی و سلولزی کشور را راه اندازی کرده‌ام، و چند ده شرکت فعال و معتبر در کشور دارم. خدارا شکر آنقدر از لحاظ مالی تامین هستم که نخواهم برای صندلی ریاست اتحادیه‌ای که گردش مالی‌اش در سال به ۵۰۰ میلیون هم نمی‌رسد چشم طمع داشته باشم. حتی از اجاره مغازه ها و فروشگاهایم  در حسن آباد بی خبر هستم و هیچ فشاری روی مستاجرین و فعالین صنف برای اجاره نمی‌گذارم. الان هم به شما می‌گویم تا زمانی که در اتحادیه ایمنی مسئولیت داشته باشم مستقیما هیچ قراردادکاری در زمینه ایمنی با شرکتی نخواهم بست.

 

 

به ماسک اشاره کردید که این دوران کرونا از نبود ماسک به خودکفایی در این زمینه رسیدیم که بخش عمده ای مدیون زحمات اعضای صنف ایمنی است. نظر شما در این باره چیست؟

در رسته ایمنی ما تولیدکننده‌ای داریم که ماشین شخصی خود را فروخته و در این شرایط بحران کرونا وارد میدان شده است و با جان و دل شبانه روزی در حال تلاش است. در شهرک نصیر شهر به تنهایی در همین شرایط و بحران اقتصادی آمار اشتغال را بالا برده است. یا کسانی رو می شناسم که در شرایط کرونا اقلام را به قیمت خرید و با سود کم عرضه کرده‌اند. در هر رسته و صنفی افراد خوب و بد وجود دارند، اما اعضای صنف ایمنی اکثرا به میدان برای خدمت آمدند. ما عضوی داریم در این صنف که وقتی ایستگاه آتش نشانی تجهیزات لازم داشت و پول نداشت این امکان را فراهم کرد که آن ایستگاه تجهیز شد با اینکه می‌‎دانست به زودی قرار نیست به پولش برسد. ما در صنفمان افراد خوب و خوشنام بسیاری داریم. کمترین درگیری در صنف ایمنی و آتش‌نشانی است.

که در عرصه ماسک ما خیلی قوی عمل کردیم و الان می توان گفت در بعضی تولیدات ماسک خود کفا هستیم.

 

در تجهیزات آتش‌نشانی هم در این چند سال اخیر پیشرفت های بسیاری داشته ایم که قابل انکار نیست؟

بله در تجهیزات آتش‌نشانی نیز پیشرفت های فراوانی داشتیم،  شرکتهاییدر این صنف داریم که آبروی صنف ما هستند. به دلیل انتشار این مطالب نام مستقیم افراد را نمی‌توانم ببرم اما بدانی در حومه تهران در منطقه جاجرودفعالیت می‌کند که جنس‌هایی که تولید می‌کنند  از لحاظ کیفیت در سطح بین المللی است، آقای نجفی من ۵۶ کشوررفته‌ام و تجهیزات مختلف را دیده‌ام، باورکردنی نیست کیفیت محصولات این شرکت که عرض کردم.

در رسته کلاه ایمنی، تولید لباس و دستکش تولیدکنندگانی را داریم که حرف برای گفتن دارند. افتخار می‌کنم که چنین واحدهای صنفی قوی داریم.

در خصوص نظارت نگاه تنبهی روی دلالان و سودجویان چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

 

دلال در همه جای دنیا وجود دارد و باعث تضعیف صنف نمیشود، اما باید درست اجرا شود و به نظر من دلالی چیز بدی نیست. دلال باید سازماندهی بشود تا هویت پیدا کند. ما طرحی در این زمینه داشتیم که ساماندهی واسطه‌ها را در دستور کار داشتیم. متاسفانه به ماجرای کرونا و محدودیت‌ها برخوردیم. انشالله در آینده اگر در خدمت اعضای صنف بودم سازماندهی واسطه‌ها را انجام خواهیم داد.

 

نگاه شما به مقوله آموزش در اتحادیه چگونه است؟

به شدت معتقد هستم صنف ایمنی و آت شنشانی یک صنف و کا رتخصصی هست پس باید آموزش در الویت باشد. از ابتدا نیز روی این موضوع تاکید داشتم. برای اولین بار کتابی با عناوین و مطالب ایمنی برای تمام اعضا منتشر کردیم. حتی در دوران کرونا کلاس‌های آموزشیما  با رعایت پروتکل بهداشتی با حداقل تعداد برگزار می شود. باید اینجا از کمیسیون فنی صلاحیت، کمیسیون آموزش تشکر ویژه‌ای به خاطر فعالیت‌های آموزشی در دوران کرونا داشته باشم.

 

مهم ترین نقطه قوت اتحادیه در چهار سال اخیر را چه می‌دانید؟

هویتی که اعضای صنف در قالب رییس اتحادیه به بنده داده اند با چند برابر پتانسیل در تمام موضوعات به خود اتحادیه بازگرداندم.

چه نقطه ضعفی در دوران مدیریتی در اتحادیه احساس کردید؟

در ابتدا هئیت مدیره با من همکاری نداشتند و به نوعی دست انداز بودند، اما بعد از مدتی متوجه شدنداینجا دیگر جایی نیست که بیایم و سخنرانی کنیم در اتحادیه باید کار کرد. الحمدالله اکنون از اعضای هیئت مدیره راضی هستم.

 

اگر بخواهید در طول این چهار سال ریاست به خودتان نمره بدهید، چه نمره‌ای می‌دهید؟

این کاری نیست که من انجام بدهم، اجازه بدهید این نمره را اعضا به من بدهندو من نیز روی چشمم می‌گذارم. تشویق و انتقاد باید از طرف اعضا به من داده شود.

منبع :
نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 3
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

fireindex نمایشگاه مجازی صنایع ایمنی و اطفا تهران نمایشگاه تخصصی مجازی بهداشت،ایمنی،محیط زیست،انرژی ipas تبلیغات تبلیغات تبلیغات