سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - Tuesday 7 December 2021
کد خبر : 33478
تاریخ انتشار : شنبه 28 آگوست 2021 - 20:01
بازدید: -

گفتگو با محمدرضا درویش خزانه‌دار و عضو کمیسیون آموزش و هیئت مدیره اتحادیه ایمنی و آتش نشانی؛

آموزش مهم ترین موضوع در اتحادیه است


با محمدرضا درویش گفتگویی انجام دادیم تا از شرایط آموزش در اتحادیه ایمنی و آتش نشانی بیشتر مطلع شویم:

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

محمدرضا درویش از سال ۱۳۵۷دانشجوی رشته hse شدو در همین رشته ادامه تحصیل داد. وی در شرکتهای مختلف به عنوان مسئول hse مشغول به کار شد، از صنایع ساختمانی، شیمیایی، داروسازی گرفته تا پالایشگاهی،  پتروشیمی، معدنی و صنایع متعددی به عنوان مدیر ایمنی فعالیت کرد،  در سال ۱۳۶۹ شرکت اعلان سبز را تشکیل داد و در سال ۱۳۷۹ این شرکت را تبدیل به شرکت مهندسین مشاور تغییر داد و بصورت مشاور و مهندس ایمنی در صنایع مختلف مشغول به کار شد. درویش ۵ دوره که حدودا بیست سال می‌شود با اتحادیه همکاری دارد مخصوصا در بخش آموزش و بیشتر این سالها در قسمت کمیسیون آموزش مسئول این بخش بوده است. با محمدرضا درویش گفتگویی انجام دادیم تا از شرایط آموزش در اتحادیه ایمنی و آتش نشانی بیشتر مطلع شویم:

– دقیقا چند سال در کمیسیون آموزش حضور داشتید؟

حدودا ۵ دوره، که بیشتر از ۲۰ تا ۲۴ سال است در اتحادیه در بخش کمیسیون آموزش هستم.

 

– دقیقا کمیسیون آموزش را تشریح می‌کنید که نوع فعالیتش در اتحادیه به چه صورت است و دلیل شکل گیری آن چیست؟

حدود بیست سال قبل که ما شروع به کار کردیم، نسل قبلی فروشندگان در اتحادیه بودند که اطلاعات بسیار کمی راجع به بحث ایمنی و کالاهایی که عرضه می‌کردند داشتند، از همان موقع ما شروع به فعالیت کردیم و آموزش در این حوزه را شروع کردیم چه در جنبه‌های آتش نشانی و چه تجهیزات ایمنی فردی،  و همیشه دوستان برای آموزش به اینجا می‌آمدند و کمکم به صورتی شد که اپیدمی شد که بیایند و اطلاعات زمینه ای راجع به ایمنی و تجهیزاتی که می‌فروشند را داشته باشند و از خطراتی که بعضا ممکن است متوجه مشتریان و مصرف کنندگان می‌شود آگاه شوند و بتوانند فرق کالاهای استاندارد را از کالاهای غیر استاندارد بشناسند و این اطلاعات را در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

با توجه به اهمیت فعالیت در این حوزه چرا هنوز گذراندن دوره آموزشی برای متقاضیان جواز اجباری نشده است؟

ما در یکی دوسال اخیر تلاش کردیم که این کار برای اجباری شدن آموزش انجام شود،  اما متاسفانه هنوز انجام نشده، البته مکاتبات بسیار زیادی با اتاق اصناف انجام شده که یک تبصره ای است در قوانین اتاق اصناف بنام تبصره ماده ۱۳ که افرادی که این تبصره را دارند این آموزشها برای آنها اجباری است ولی متاسفانه به علت اینکه در زمان تاسیس اتحادیه این کار انجام نشده، در حال حاضر بسیار مشکل شده و در طی این بیست سال مکاتبات زیادی پیرو این موضوع انجام داده ایم و همچنان هم ادامه دارد این روند مکاتبات اما این مهم محقق نشده است، در حال حاضر بسیاری از صنف‌ها مثل آرایشگری هستند که این آموزشها در این صنف‌ها اجباریست و اگر متقاضیان  در کلاسهای آموزشی شرکت نکنند و در آزمون نمره قبولی را کسب نکنند قادر به دریافت جواز نیستد،  ولی ما هنوز هم نتوانسته ایم این مجوز را کسب کنیم و در دوسال آخرهم که اقدامات شدیدتری انجام دادیم، زمانی که در هیئت مدیره حضور داشتم متاسفانه با مشکل کرونا روبرو شدیم و باعث شد جلساتی که می‌بایست در اتاق اصناف تشکیل می‌شد و راجع به این موضوع تصمیم گیری صورت می‌گرفت به تاخیر افتاد و هنوز اتفاق مثبتی در این مهم صورت نگرفته است.

 

– اشاره کردید به کرونا، در این یک سال اخیر آیا کمیسیون آموزش کاری انجام داده یا خیر؟ و اینکه به علت وجود ویروس کرونا آیا مجبور به تعطیل کردن کلاسها شده اید؟

 

 علیرغم وجود کرونا با رعایت پروتکل بهداشتی، جلسات متعددی در کمیسیون آموزش داشتیم و یکی از کارهای که در سال ۹۹ تقریبا به نتیجه رسید و انجام دادیم که شاید ماحصل این بیست سال فعالیتی بود که در این بخش داشتیم تدوین یک کتاب بود بنام اصول ایمنی، که تقریبا تمام مسائلی که در بخش ایمنی فردی مورد نظر بوده از کلاه و کفش و عینک گرفته تا کمربند و غیره…  توانستیم در یک کتاب جمع آوری کنیم و در اختیار همکاران قرار دهیم و این کتاب را در جلسات متعدد با حضور ۵۰ تا ۱۰۰ نفر ارائه دادیم در اوایل دوره کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، و نتیجه بسیار خوبی داشت و استقبال خوبی هم از این کلاسها شد.

 

– آیا در حال حاضر می‌توانید آماری از برگزاری کلاسها در یک سال اخیر بدهید که چند کلاس در کمیسیون آموزش برگزار شده است؟

حداقل ۵ یا ۶ کلاس آموزشی داشتیم که در هر کدام ۴۰ تا ۵۰ نفر شرکت کردند،  البته این کلاسها بصورت عمومی بوده است و علاوه بر آن کلاسهای دیگری هم داشتیم که حتی دوستان توانستند در کلاسهای حدودا ۲۰ نفره شرکت کنند که این کلاسها هم با موضوع خاص و به صورت جداگانه برگزار شد.

 

_ تعداد برگزاری کلاسها در دوران کرونا چقدر بوده است؟

در دوره کرونا غیر از کلاسهای عمومی که تعداد ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در آن شرکت کردند، در کلاسهای فردی هم حدود ۱۰۰ نفر شرکت کردند.

 

– با توجه به محدودیتهای کرونایی آیا شما سعی نکردید به سمت کلاسهای مجازی و آنلاین بروید؟

ما کانالی در اتحادیه راه اندازی کردیم به نام کانال آموزش که سعی کردیم از طریق این کانال آموزشهای لازم داده شود و مسایل مربوط به ایمنی و آتش نشانی را از طریق این کانال به متقاضیان آموزش دهیم و مخاطبین هم بسیار استقبال کردند و به گفته خودشان بسیار کلاسهای مفیدی بوده است.

البته در راستای آموزش،  کتاب دیگری هم در دست تدوین داریم که بواسطه کرونا تدوین آن کند پیش میرود که این کتاب راجع به مسائل آتش نشانی، در زمینه شارژ و کشف سیستم اعلان حریق و کلیه مسائل مربوط به آتش نشانی است که ظرف یک تا دو سال آینده تدوین نهایی آن انجام می‌شود و در اختیار مخاطبین قرار میگیرد.

 

– به عنوان شخصی که سالها در کمیسیون آموزش بودید، نگاه کلی خود را از صنف آتش نشانی از لحاظ بار علمی بفرمایید، آیا به نظر شما این صنف از لحاظ بار علمی قوی است؟ و آیا فروشنده‌ها به همه قوانین و اطلاعات تکمیلی آگاه هستند یا همچنان بصورت سنتی کار می‌کنند؟

 

خوشبختانه نسلی که در حال حاضر در سیستم فروش تجهیزات ایمنی هستند، یا فرزندان فروشندگان قبلی هستند یا اینکه نیروی جوانی هستند که یک مقدار هم از نظر سطح دانش در رتبه ی بالاتری هستند و هم علاقمندتر، به همین جهت فکر میکنم شرایط خیلی رو به پیشرفت است و میتوانند توانایی بیشتری از خود نشان دهند، و اگر بتوانند در کلاسهای ما شرکت کنند، سطح آموزششان هماهنگ تر خواهد شد و جهت دارتر پیش می‌روند و به موفقیتهای بیشتری دست پیدا میکنند.

– دقیقا کدام شخص و یا سازمان مخالف این موضوع است و دقیقا گیر قانونی این مهم کجاست؟

در بحث‌های آخری که در دو، سه ماه قبل با اتاق اصناف داشتیم، مشخص شد که رئیس اتاق اصناف و دست اندر کاران آنجا به این خطرات واقف نشدند و طی مکاتباتی که با آنها صورت گرفت و توضیح راجع به مشکلاتی که گریبان گیر افراد میشود، واقف نشدند و طی این مدت اظهار کردند که به تازگی متوجه خطرات شده اند و قول همکاری دادند ولی متاسفانه به علت عدم تشکیل کمیسیون‌هایی که باید انجام میشد و ارجاعات مربوطه که نهایتا باید از طرف اتاق اصناف به یک وزارتخانه ارجاع شود، که در آنجا تصمیم گیری نهایی گرفته شود، متاسفانه اقدامی صورت نگرفته و هنوز این مهم انجام نشده است.

 

– اتحادیه نمی‌تواند برای متقاضیان مانع ایجاد کند که اگر اجباری هم نیست بگوید اگر این دوره را نگذرانید مجوز شما ۶ ماه دیرتر صادر می‌شود؟

بسیاری از مشاغل این مجوز را دارند به این ترتیب تا دوره را نگذرانند جوازی دریافت نمی‌کنند، البته ما در این بیست سال که در کمیسیون آموزش بودیم، علی رغم غیر اجباری بودن، برای دادن مجوز و جواز این مراحل را گذراندیم، که متقاضیان بیایند و در کلاسها شرکت کنند و دوره آموزشی را بگذرانند، و یک پروسه کاری را تعریف کردیم که بعد وارد کمیته فنی صلاحیت شوند و بتوانند نمرات لازم را بدست بیاورند و جوازشان صادر شود، درست است که بصورت غیر اجباری بوده اما متقاضیان با ما همکاری کردند و خوشبختانه عملا اینکار را انجام دادیم، اما اگر کسی نمیخواست در این دوره‌ها شرکت کند ما نمیتوانستیم آنها را مجبور کنیم.

 

– آیا از افرادی که به صورت اختیاری در این دوره‌های آموزشی شرکت میکنند آزمون گرفته میشود؟

 

بله، تمام دوره‌هایی که در این بیست سال برگزار شد همراه با آزمون کتبی بوده و کسانی که نمره حد نصاب را نمی آوردند میتوانستند مجددا در دورها و آزمون شرکت کنند.

 

– انتخاب افراد در کمیسیون آموزش بر چه مبنایی است؟ و اینکه آیا برای هر رسته یک استاد انتخاب می‌شود؟

با توجه به رسته‌هایی که در اتحادیه وجود دارد سعی کردیم برای هر رسته،  استاد مربوط را انتخاب کنیم، و این اساتید به تصویب هیئت مدیره هم می‌رسند و با دانش لازمی که در آن رسته دارند وارد کمیته ما می‌شوند و با همکاری هم کمیسیون آموزش را اداره میکنیم.

– تعداد نفرات در کمسیون آموزش چند نفر است؟

در حال حاضر حدود هشت نفر که بصورت ثابت هستند، البته این تعداد بصورت دائم هستند و افراد دیگری هم بصورت غیر رسمی با کمسیون همکاری میکنند که تعدادشان بیشتر است.

 

– آیا برای آموزش موضوعات خاص، شما اساتید خارج از کمیسیون آموزش خود می‌آورید؟

بله، مواردی هم پیش آمده که از دوستان دیگر دانشگاهی خواهش کردیم که تشریف آوردند و کلاسهای بسیار پر باری هم برگزار کرده اند.

 

– شما اگر بخواهید به عملکرد خود در این بیست سال در کمیسیون آموزش نمره بدهید، چه نمره ای برای خود در نظر میگیرید؟

البته نمره ی اصلی را باید دوستانی که در کلاسها شرکت کرده اند باید بدهند، ولی بنده فکر میکنم ما نهایت تلاشمان را کردیم، چون بحث شرکت در کمیسیون آموزش، چون بسیار زمان بر است و باید از قبل مطالعه داشته باشی و بدون هیچ چشم داشت مادی، و بدون درآمد حتی یک ریالی،  و با صرف هزینه‌های رفت و آمد و وقتی که صرف این امر میشود و مسائل دیگر، فکر کنم باید نمره قبولی بگیرم و نمره خوبی هم باید باشد.

 

– پس از نگاه شما در این سالها هر چه جلوتر آمدید سیر صعودی داشتید؟

دقیقا همینطور است،  زمانی بود که دوستان ما  با توجه به فروشی که داشتند بیشتر مسائل مادی برایشان مطرح بود، اما فکر میکنم که تا حد زیادی توانستیم دیدگاه اغلب فروشندگان را به این موضوع جلب کنیم که مهمتر از بحث مالی، مسائل فنی و نجات جان انسانهاست که باید در الویت قرار بگیرد، که خوشبختانه تا حد بسیار زیادی در صنف ما این موضوع جاری شده است.

 

– با توجه به سابقه ی بیست ساله در کمیسیون آموزش و دوسال در هیئت مدیره، در انتخابات اتحادیه که هم نزدیک است کاندید می‌شوید؟

در واقع همه یک مقدار مردد هستم راجع به این کار، چون بیشترین تلاش من رسیدن و حضور در هیئت مدیره بود که این اتفاق افتاد، البته من جایگزین دوستان دیگر شدم، و هدفم از این کار پیگیری مسئله آموزش اجباری و تبصره ماده ۱۳ بود که متاسفانه بحران کرونا باعث شد که به نتیجه نرسیدیم.

 راجع به کاندید شدن در انتخابات هنوز تصمیم قطعی نگرفته ام و نمیدانم چقدر می‌توانم توفیق پیدا کنم، چون مسئله هیئت مدیره، بحث هماهنگی دوستان و همکاری جمعی خیلی در این قضیه موثر خواهد بود.

 

-در این دو سالی که در هیئت مدیره بودید این همدلی و همکاری را چقدر دیدید؟

به طور دقیق نمیشود گفت، چون مسئله کرونا سطح فعالیتها را تا مقدار زیادی کاهش داد مخصوصا بحث آموزش که من طالبش بودم.

 

– نکته ای راجع به جایگاه این صنف فرمودید، در سال‌های اخیر رئیس فعلی اتحادیه در اتاق اصناف هم سمت دارد، از نظر شما این برای اتحادیه و صنف نقطه مثبتی است که رئیس اتحادیه با اتاق اصناف تعاملات داشته باشد یا فرقی نمیکند؟

مسلما واقف هستید، در سیستم کاری در تمام اتحادیه و صنف‌ها علاوه بر ضوابط، روابط هم وجود دارد،  و هر چقدر این امکان برقراری روابط البته بصورت سالم وجود داشته باشد،  کمک می‌کند برای پیشبرد امور، البته اصول بر این مبناست که امور بر اساس ضوابط پیش برود اما در این سالها عادت کردیم که بسیاری از کارها از طریق روابط انجام شود و ممکن است این روابط باعث تسهیل اهداف عالیه شود.

 دوستانی که در این مجموعه کار می‌کنیم باید توجه داشته باشند که کاری که انجام می‌دهند بسیار کار ارزشمندیست، به این دلیل که با جان انسانها در تماس است و برای حفظ سلامتی آنها باید بیشتر و بیشتر تلاش کرد، و باید دانش خودشان را در اینکار افزایش دهند، که نتیجه ی اینکار بالا رفتن سطح در آمد خودشان و اعتماد و رضایت مشتریان است که دستاورد این موضوع احترام بسیار زیادی که این صنف دریافت میکند.

لازم بذکر است که ما از طریق وزارت بهداشت ایران و با وزارت بهداشت جهانیwho هم در تماس بودیم و یکی از کارهای که توانستیم انجام بدهیم، پروژه ای سنجش فشار خون بود که از طرف سازمان بهداشت جهانی بود و توانستیم با تعامل ایجاد شده این مهم را بصورت رایگان برای اعضای صنف خودمان هم در حسن آباد و هم در دفتر اتحادیه در نگین رازی انجام دهیم و علاوه بر آن انجام تستpcr و آنتی بادی در پروژه کووید ۱۹ هم بود که آنهم  از طریق وزارت بهداشت ایران با قیمت خیلی مناسب توانستیم برای اعضا انجام دهیم.

 

– پس روابطتان با وزارت بهداشت خوب است؟

بله، علاوه بر وزارت بهداشت روابط بسیار خوبی با وزارت کار هم داریم.

بنده سالهای سال در سازمان استاندارد حضور داشتم و شخصا دوستانم را تشویق میکردم که برای برقراری ارتباط با ما از طریق اتحادیه اقدام کنند و در حال حاضر اگر موردی باشد که نیاز به تخصصی ایمنی و بهداشت باشد می‌تواند مستقیما با اتحادیه مکاتبه کند و از طریق آن ما وارد سازمان استاندار بشویم، در دوسال اخیر هم خود من به شخصه در اغلب برنامه‌های استاندارد بصورت مجازی شرکت کرده ام.

– در آخر نکته یا مطلبی اگر هست بفرمایید؟

اقدامی که در حال حاضر برای ما مهم است اینست که در برنامه‌های آتی بتوانیم مجوز لازم برای مرکز آموزشی به نام اتحادیه بگیریم که این موضوع جز الویتهای ماست و تبصره ماده ۱۳، و بخش دیگر اینکه یکسری اهداف برای اتحادیه تعریف شود که این اهداف هم می‌تواند سطح درآمدی افراد را بالا ببرد و باعث گسترش بیشتر شود، و هم اینکه از نظر اخلاقی و احترام عمومی در اجتماع به یک رتبه بالاتری دست یابند.

منبع :
نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

fireindex نمایشگاه مجازی صنایع ایمنی و اطفا تهران نمایشگاه تخصصی مجازی بهداشت،ایمنی،محیط زیست،انرژی ipas تبلیغات تبلیغات تبلیغات