یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - Sunday 18 March 2018
کد خبر : 19153
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰
بازدید: بازدید: 4711

مقاله-فصل سوم

f&g چیست؟فصل سوم


ics_5
در ادامه بحث سامانه‌های آتش و گاز F&G تاکنون به مناطق خطرآفرین انفجاری و طبقه‌بندی آنها، موسسات ارائه‌دهنده استانداردهای مورداستفاده در تاسیسات صنعتی پرخطر و همچنین موقعیت‌های پرخطر اشاره شد. حال لازم است وضعیت‌های مختلفی که ممکن است بر آنها حاکم باشد نیز معرفی گردد.   

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

فصل سوم

در ادامه بحث سامانه‌های آتش و گاز F&G تاکنون به مناطق خطرآفرین انفجاری و طبقه‌بندی آنها، موسسات ارائه‌دهنده استانداردهای مورداستفاده در تاسیسات صنعتی پرخطر و همچنین موقعیت‌های پرخطر اشاره شد. حال لازم است وضعیت‌های مختلفی که ممکن است بر آنها حاکم باشد نیز معرفی گردد.

وضعیت‌های موقعیت خطرآفرین Hazardous Location Conditions

وضعیت در منطقه پرخطر Hazardous Area به دو گونه ممکن است باشد.

– وضعیت معمول normal Condition

– وضعیت غیرعادی Abnormal Condition

این دو حالت برای هر موقعیت خطرناکی وابسته به مواد قابل‌احتراق موجود در آن متفاوت است. پس هر موقعیت خطرناکی حالت عادی و غیرعادی مربوط به خود را دارد. بعنوان مثال در یک پالایشگاه نفت، در مجاورت شیر تخلیه فشار Vent یا دریچه بالای مخزن، همواره گاز قابل‌اشتعال وجود دارد و برای این ناحیه حالت نرمال است. در‌حالی‌که وجود گاز در نواحی دیگر، وضعیتی غیرعادی دارد. علاوه بر این وضعیت نرمال نیز می‌تواند حالات مختلفی به خود بگیرد. لیکن جهت سهولت امر، تعاریف نرمال اول و نرمال دوم را برای آنها در نظر گرفته‌اند. وضعیت نرمال اول برای کار عادی روزانه است و نرمال دوم برای مواقع تعمیر تجهیزات و نگهداری آن Maintenance تعریف می‌شود.

مولفین کدهای استاندارد جهت راحتی تشخیص مناطق خطرآفرین با افزودن یک بخش Division به طبقه بندی اصلی، تعریف را کامل کرده‌اند. لذا مناطق پرخطر Class I, Class II, Class III یا در بخش یک Division I قرار دارند یا در بخش دو Division II

بعنوان مثال Class I Division I ناحیه مجاور گنبد باز تجهیزات بارگیری یا نزدیکی شیر تخلیه Relief Valve در یک پالایشگاه نفت خواهد بود. ولی ناحیه مجاور منبع ذخیره مواد قابل‌اشتعال قرارگرفته در یک انبار سربسته Closed Storage Drum ، می‌تواند در طبقه‌بندی Class I Division II قرار گیرد. زیرا در حالت عادی نباید هیچ ماده قابل‌اشتعال یا بخارات آن در فضای اطراف وجود داشته باشد.

پس طبقه‌بندی نواحی خطرآفرین بصورت زیر است:

  • موقعیت کلاس I محتوی گاز و بخار قابل‌انفجار
  • موقعیت کلاس II محتوی غبار قابل‌انفجار
  • موقعیت کلاس III محتوی ذرات معلق فیبر و پرز قابل‌انفجار

و دو وضعیت حاکم بر آنها:

  • حالت عادی Division 1 – normal conditions
  • حالت غیرعادی Division 2 – abnormal conditions

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test