سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 11006
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۴۹
بازدید: -

۴۰ درصد جنگل‌های ایران در زاگرس است


عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: ۹۳ درصد از جنگل‌های زاگرس دارای فرم پرورشی شاخه‌ زاد هستند. مجید توکلی، منطقه لرستان، بیان کرد: جنگل‌های زاگرس با مساحت حدود ۵ میلیون هکتار ۴۰ درصد سطح جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند. وی اضافه کرد: جنس شاخص منطقه رویشی زاگرس بلوط است اما سایر گونه‌های درختی نظیر بنه، بادامک، ارژن، کیکم و شن […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: ۹۳ درصد از جنگل‌های زاگرس دارای فرم پرورشی شاخه‌ زاد هستند.

مجید توکلی، منطقه لرستان، بیان کرد: جنگل‌های زاگرس با مساحت حدود ۵ میلیون هکتار ۴۰ درصد سطح جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند.

وی اضافه کرد: جنس شاخص منطقه رویشی زاگرس بلوط است اما سایر گونه‌های درختی نظیر بنه، بادامک، ارژن، کیکم و شن نیز در این ناحیه دیده می‌شود. حد ارتفاعی گسترش گونه‌ها بین ۷۰۰ تا ۲۴۰۰ متر از سطح دریا بوده و دمای متوسط بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد و میانگین بارندگی سالانه از ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر متغیر است.

توکلی ادامه داد: ۹۳ درصد جنگل‌های این منطقه دارای فرم پرورشی شاخه‌زاد هستند و میزان رویش در هکتار کمتر از یک مترمکعب در سال است. عموماً روی خاک‌هایی با منشأ تشکیلات آهکی و PH قلیایی، فاقد آبشویی، آهک و رس استقرار یافته‌اند.

این عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان افزود: این جنگل‌ها با تحت پوشش قرار دادن ۱۱ استان کشور ضمن بهبود کیفیت اقلیمی، بیشترین تاثیر را در تأمین آب، تعدیل آب و هوا و تعادل اقتصادی و اجتماعی در کشور دارند.

وی گفت: بنابر آمارهای رسمی، این ناحیه کمی بیشتر از ۳۰ درصد از کل جمعیت کشور را در خود جای داده است، همچنین بیش از ۷۰ درصد از کل عشایر کشور در این محدوده به سر می‌برند. از لحاظ کشاورزی این منطقه قطب تولید گندم و علوفه کشور است و ۵۰ درصد جمعیت دام کشور در این ناحیه استقرار دارند.

توکلی اظهار کرد: منطقه رویشی زاگرس، از نظر منابع نفتی، معدنی، آبی، گیاهان دارویی، پرورش آبزیان، زنبورعسل و طبیعت‌گردی نیز نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

این عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: درخصوص منابع آبی منطقه باید اذعان کرد که قریب به اتفاق رودهای پرآب کشور از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرند و میزان آبدهی سالانه این رودها بیش از ۳۴٫۵ میلیارد مترمکعب است و میزان بارندگی حدود ۱۵۰ میلیارد مترمکعب بوده که معادل ۳۶ درصد کل نزولات سالانه کشور است.

وی تصریح کرد: متأسفانه در چندسال اخیر تنش عمومی حاصل از تشدید عوامل مختلف محیطی و انسانی باعث بروز پدیده خشکیدگی یا زوال جنگل‌های زاگرس و مرگ این بوم سازگان جنگلی شده است.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test