یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - Sunday 21 October 2018
کد خبر : 12600
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
بازدید: -

کوهنورد ‌بندرعباسی همچنان مفقود است


کوهنورد ‌بندرعباسی همچنان مفقود است

برکت صادقی کوهنورد بندرعباسی که ۳۰ اردیبهشت ‌ماه قصد صعود انفرادی به قله دماوند را داشته است، پس از ترک پناهگاه بارگاه سوم در ساعت ۴ صبح، دیگر به این پناهگاه بازنگشته است. این کوهنورد که به تنهایی قصد صعود قله دماوند را داشت، با به جا گذاشتن کیسه خواب و دیگر لوازم شخصی خود و بدون توجه به تذکر مسئول پناهگاه بارگاه سوم مبنی […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

برکت صادقی کوهنورد بندرعباسی که ۳۰ اردیبهشت ‌ماه قصد صعود انفرادی به قله دماوند را داشته است، پس از ترک پناهگاه بارگاه سوم در ساعت ۴ صبح، دیگر به این پناهگاه بازنگشته است.

این کوهنورد که به تنهایی قصد صعود قله دماوند را داشت، با به جا گذاشتن کیسه خواب و دیگر لوازم شخصی خود و بدون توجه به تذکر مسئول پناهگاه بارگاه سوم مبنی بر عدم صعود انفرادی و نامناسب بودن هوا اقدام به صعود می کند.

بنابر گزارش‌های رسیده در حال حاضر در بارگاه سوم تنها دو تیم خارجی حضور دارند و کوهنورد ایرانی در منطقه حضور ندارد.

خبر تاخیر در بازگشت کوهنورد مزبور بلافاصله پس از رسیدن به کارگروه جستجو و نجات فدراسیون، نیروهای امداد و نجات کوهستان مستقر در پلور در جریان خبر فوق قرار گرفتند و صبح ۳۱ اردیبهشت یک تیم از نیروهای امداد و نجات هلال احمر از مسیر “ملاخوران” اقدام به صعود مسیر جنوبی کردند که با توجه به هوای مه آلود و عدم دید کافی تا ارتفاع ۴۵۰۰ متر صعود کرده و به جستجو پرداختند، ولی اثری از کوهنورد مفقود شده نیافته و سپس به ارتفاعات پایین بازگشتند.

پس از دو روز از مفقود شدن کوهنورد بندرعباسی در مسیر جنوبی دماوند و احتمال بروز حادثه برای وی و عدم نتیجه جستجوی روز گذشته تیم امداد هلال احمر اعزامی به منطقه و مسیر جنوبی دماوند صبح یکم خرداد جلسه‌ای با حضور رئیس هیات کوهنوردی و مسئول کارگروه جستجو و نجات هیات کوهنوردی استان هرمزگان و اعضاء کارگروه جستجو و نجات تشکیل شد و کلیه راهکارهای لازم برای امداد رسانی سریعتر و جستجوی مجدد برای همنورد هرمزگانی مورد بررسی قرار گرفت.

قرار بر این شد هر چه سریعتر تیمی از استان هرمزگان جهت جستجوی کوهنورد یاد شده برای اعزام به جبهه‌های مختلف قله دماوند به تهران و منطقه دماوند عزیمت کنند.

دمای ارتفاعات دماوند از منفی ۱۷ تا ۲۳ درجه سانتیگراد بوده و با بارش متناوب برف و تگرگ همراه است. در مسیر جنوبی دماوند نیز فقط دو تیم خارجی‌ ( از کشورهای روسیه و ترکمنستان ) حضور دارند که تیم ترکمنستانی امروز به گوسفند سرا برگشته و تیم روسی جهت هم هوایی به ارتفاعات بالاتر صعود کرده‌اند.

‌صعود کوهنورد بندرعباسی بدون هماهنگی هیأت بوده است

رئیس هیأت کوهنوردی استان هرمزگان با بیان اینکه صعود کوهنورد بندرعباسی بدون هماهنگی این هیأت صورت گرفته است، اظهار کرد: تمامی تلاش خود را برای پیدا شدن برکت صادقی به کار بسته‌ایم.

محمدهادی مفضل با اشاره به اینکه یک تیم ۱۲ نفره مجهز و کارکشته را از بندرعباس عازم محل حادثه کرده‌ایم، تصریح کرد: این گروه فعالیت تجسس را از صبح دوم خرداد به همراه یک تیم ترکمنستانی و مازندرانی که برای فتح دماوند در محل حضور داشته‌اند، آغاز کرده که متأسفانه تاکنون ردی از کوهنورد مفقود شده پیدا نشده است.

وی با بیان اینکه این کوهنورد به تنهایی راهی تهران می‌شود تا قله دماوند را فتح کند، خاطرنشان کرد: طبق گفته آقای حسینی مسئول بارگاه سوم، علی رغم هشدارهای داده شده مبنی بر شرایط نامساعد صعود و خودداری از تصمیم فتح قله، کوهنورد بندرعباسی به سمت فتح قله می‌رود، در حالی که کوهنوردانی از روسیه و کره جنوبی پس از مشاهده وضعیت نامساعد دید و عدم توانایی به بارگاه سوم باز می‌گردند، اما کوهنورد مفقود شده به مسیرش ادامه می‌دهد و به بارگاه سوم باز نمی‌گردد و تاکنون اطلاعی از وی در دسترس نیست.

وی با اشاره به اینکه تمامی تلاش خود را برای پیدا شدن صادقی به کار بسته‌ایم، اظهار کرد: از فردا رد‌زنی تلفن همراه صادقی را آغاز می‌کنیم که طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با مخابرات و کسب مجوز دادگستری امیدوارم این اقدام منجربه نتیجه شود که البته کار سختی است.

مفضل با تقدیر از عملکرد گروه ۱۲ نفره امداد و نجات هرمزگان، تصریح کرد: این گروه با ایثار و جانفشانی بلافاصله پس از رسیدن به تهران به محل اعزام کوهنوردان رفته و فعالیت خود را بدون هیچ چشمداشتی شروع کرده و به نوعی ایثار و از جان خود گذشته‌اند تا در دمای منفی ۲۵ درجه به کار تجسس بپردازند.

وی با بیان اینکه از تمامی کورهنوردان خواستاریم با هماهنگی هیأت تمامی اعزام ها و فتوحات قله‌ها را انجام دهند، تصریح کرد: در اعزام‌های استانی هیأت و در سایر استان‌ها با هماهنگی مسئولان هیأت‌های استانی، مسیر صعود، زمان صعود و نحوه آن را به درستی در اختیار کوهنورد می‌گذاریم، اما زمانی که یک کوهنورد بدون هماهنگی اقدامی را انجام می‌دهد، ممکن است خطرات جبران ناپذیری مانند این حادثه رخ دهد.

رئیس هیأت کوهنوردی استان هرمزگان با اشاره به اینکه کوهنورد مفقود شده عضو هیأت کوهنوردی استان نبوده است، گفت: بر حسب وظیفه و تعهد خود به جامعه کوهنوردی هر لحظه با گروه امداد و نجات در تماس هستم تا وضعیت این کوهنورد مفقود شده را دنبال کنم و این عزیزان در طول دو روز گذشته از خواب و استراحت خود گذشتند تا بتوانند راهی برای نجات این کوهنورد بیابند.

مفضل در پایان گفت: امیدواریم این تجسس‌ها نتیجه دهد و شاهد یافتن این کوهنورد مفقود شده باشیم و در این راه از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنیم.

‌نشانه‌ای از کوهنورد مفقودشده مشاهده نکرده‌ایم

سرپرست تیم جستجو و نجات هرمزگان گفت: متاسفانه این گروه نیز در طول مسیر نشانه‌ای از کوهنورد مفقودشده مشاهده نکرده‌اند.

سیدعبدالرحیم منصورزاده در گفت و گو با ایسنا افزود: تیم جستجو و نجات اعزامی از بندرعباس ساعت ٧ صبح دوم خرداد از قرارگاه پلور با دو دستگاه نیسان پاترول به‌طرف گوسفند سرا حرکت کردند و در بارگاه سوم دماوند مستقر شده‌ و اقدام به جستجو کردند.

وی اضافه کرد: رامین فروزنده مسؤول امداد و نجات کوهستان استان هرمزگان به عنوان مسؤول فنی تیم جستجو و مهدی معماری از مربیان استان نیز به‌عنوان مشاور فنی، این تیم را همراهی می‌کنند .

منصورزاده خاطرنشان کرد: یک تیم ۵ نفره امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر آمل از اولین ساعات صبح دوم خرداد اقدام به جستجو در جبهه غربی دماوند کردند و یک تیم مشترک کوهنوردان ایرانی و خارجی مستقر در بارگاه سوم دماوند نیز با پایدار شدن شرایط جوی، داوطلبانه اقدام به جستجو در مسیر قله کرده و تلاش‌ها برای یافتن کوهنورد مفقودشده تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

سرپرست تیم جستجو و نجات هرمزگان در ادامه با اشاره به اینکه یک گروه ۳ نفره از کوهنوردان مشهدی روز گذشته(دوم خرداد) از مسیر شرقی موفق به صعود قله دماوند شده‌اند، تصریح کرد: متاسفانه این گروه نیز در طول مسیر نشانه‌ای از کوهنورد مفقودشده مشاهده نکرده‌اند.

منصورزاده اظهار کرد: تیم امداد و نجات هرمزگان مستقر در بارگاه سوم دماوند از سحرگاه امروز(سوم خرداد) عملیات جستجو از یال‌های جبهه جنوبی تا قله دماوند را ادامه خواهد داد.

وی در پایان گفت: این کوهنورد به‌صورت انفرادی و بدون هیچ‌گونه هماهنگی با هیات کوهنوردی استان هرمزگان و علی‌رغم تذکر مسؤول بارگاه سوم مبنی بر خرابی هوا، اقدام به کوهنوردی و صعود به سمت قله کرده است.

به گزارش ایسنا، حال باید منتظر ماند و دید در ساعات آینده ردی از این کوهنورد بندرعباسی یافت می‌شود یا اینکه تلاش گروه‌های امداد و نجات بی نتیجه می‌ماند؟!

گزارش از: امیرحسین طالبی

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test