جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - Friday 19 January 2018
کد خبر : 17771
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
بازدید: بازدید: 1711

مقاله

کاربرد تکنولوژی در مدیریت بحران و حریق


New Magمعماریfirefighters
امروزه، فناوري اطلاعات (IT) تنها در حوزه محدودي استفاده می شود در حالی که پتانسیل عظیمی براي افزایش تاثیر و کارایی این فناوري در مقابله با حریق و حادثه و بحران ها وجود دارد

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

نویسنده:حمیدرضا حسنلو

مدیرپیشگیری منطقه ۸ آتش نشانی،دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت، Email: hamidhasanloo@yahoo.com

چکیده

امروزه، فناوری اطلاعات (IT) تنها در حوزه محدودی استفاده می شود در حالی که پتانسیل عظیمی برای افزایش تاثیر و کارایی این فناوری در مقابله با حریق و حادثه و بحران ها وجود دارد.با توجه به رشد روزافزون بحرانهای طبیعی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که ناشی از مسائل جوی و زیست محیطی یا چالشهای سیاسی دولتها و بحرانهای مالی جهانی می­باشد و از سوی دیگر رشد روزافزون امکانات و سرمایه­های انسانی می­طلبد که برای مدیریت بحرانها و حفظ سرمایه­های انسانی و اجتماعی از روشهای نوین مدیریت بهره­مند شویم.

بروز حوادث شغلی، حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی، حوادث سیاسی و اجتماعی و حوادث اقتصادی در تمام کشورهای جهان همراه با صدمات انسانی و خسارتهای مالی فراوان است اما در کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه مانند کشور ما این موضوع از جنبه­های مختلف حائز اهمیت می­باشد. کشور ما از نظر مدیریت بحران نیازمند مطالعات و تلاشهای عملی و اجرایی فراوانی است که باید از کلیه ابزارهای جدید و استانداردهای بین المللی در مدیریت بحران مدد جست که در این مقاله سعی شده است به برخی از این ابزارها و استانداردها خصوصاً ابزار مناسب ارتباطات و فناوری اطلاعات بپردازد.

مقدمه:

تلاش های اطفاء، امداد و نجات سوانح نیازمند عکس العمل و هماهنگی بموقع و سریع سرویس های خدماتی ستاد عمومی جهت حفظ جان و مال انسان ها است. امروزه، فناوری اطلاعات (IT) تنها در حوزه محدودی استفاده می شود در حالی که پتانسیل عظیمی برای افزایش تاثیر و کارایی این فناوری در مقابله با حریق و حادثه و بحران ها وجود دارد. این مقاله به معرفی نیازکندی ها و تکنولوژی های نو برای طراحی یک سیستم اطلاعاتی و ارتباطاتی مدیریت جامع پرداخته و نیز پیکربندی، برنامه ریزی و مدیریت داده را طی فازهای مختلف عملیات اطفاء، امداد و نجات توصیف می کند. حوادث طبیعی و غیرطبیعی مانند  آتش سوزی ،زلزله، سیل، حوادث هوایی، ریزش ساختمان های بلند و یا سوء عما تاسیسات اصلی هسته ای چالش و مشکلی روی سرویس های اضطراری عمومی از قبیل آتش نشانی تحمیل می نماید. به منظور مقابله با حوادثی مانند اینها در حالتی سریع و سطح بالای هماهنگی، ایجاد یک سیستم اطلاعاتی بهینه مرتبط با شرایط موجود یک نیاز اصلی و اساسی می باشد. سرویس های آتش نشانی، پلیس، اورژانس، پناهگاه ها و سایر سازمان ها نباید تنها و فقط به صورت انفرادی خدمات را ارائه دهند، بلکه بایستی کار آن ها در یک حالت همکاری و مشارکتی با بقیه سازمان ها باشد.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test