شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - Saturday 20 October 2018
کد خبر : 13796
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۵۵
بازدید: -

چگونه شهر خاکستر و آتش نباشیم؟


چگونه شهر خاکستر و آتش نباشیم؟

آتش‌سوزی در برج سلمان مشهد، پاساژ قدیری رشت، مجتمع پنج طبقه و بسیاری دیگر که در شهرهای مختلف اتفاق می‌افتد و خطری را گوشزد می‌کند که بیخ گوشمان است اما به راحتی از آن عبور می‌کنیم. از جمله مهمترین دغدغه‌های سکونت در ساختمان‌ های مسکونی و مجتمع‌های تجاری خطر آتش‌ سوزی است که با بازرسی ساختمان‌ها بر اساس یک الگوی از پیش تعیین شده چندان […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

آتش‌سوزی در برج سلمان مشهد، پاساژ قدیری رشت، مجتمع پنج طبقه و بسیاری دیگر که در شهرهای مختلف اتفاق می‌افتد و خطری را گوشزد می‌کند که بیخ گوشمان است اما به راحتی از آن عبور می‌کنیم.

از جمله مهمترین دغدغه‌های سکونت در ساختمان‌ های مسکونی و مجتمع‌های تجاری خطر آتش‌ سوزی است که با بازرسی ساختمان‌ها بر اساس یک الگوی از پیش تعیین شده چندان مورد توجه نبوده و فقط وقتی کار از کار گذشت و آژیر آتش‌نشانی به صدا درآمد این بی‌توجهی‌ها عیان می‌شود.

متاسفانه بسیاری از شهروندان گرامی با انجام رفتارهای پرخطر، جان و مال خود و دیگران را دچار تهدید می‌کنند؛ به طوری که این اقدامات موجب شده از ابتدای امسال شاهد وقوع بیش از ۵۶ مورد آتش‌سوزی در شهر کاشمر باشیم.

بسیاری از خانه‌ها فاقد سیستم اطفاء حریق هستند

در همین خصوص رئیس نظام مهندسی کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه مرور حوادث و آتش‌سوزی‌هایی که تا کنون رخ داده، نشان‌دهنده یک خلاء جدی است، افزود: نبود مدیریت یکپارچه در مهندسی ایمنی، خلاء جدی است که باید به آن توجه شود.

محمد خباززاده با اشاره به اینکه نبود این مدیریت زمانی جدی‌تر می‌شود که شاهد قربانی شدن مراکز تجاری-اقتصادی در وقوع حریق هستیم، اضافه کرد: متاسفانه همیشه بعد از بروز حادثه به فکر ایمنی ساختمان‌ها می‌افتیم.

وی با اعلام اینکه ماموران آتش‌نشانی در عملیات باید در خط آخر مبارزه با آتش و اطفاء حریق باشند و در خط اول خود افراد در خانه‌ها هستند که باید به اطفاء حریق بپردازند، گفت: براساس قوانین ملی ساختمان همه ساختمان‌ها باید مجهز به سیستم اعلام حریق باشند.

خباززاده با بیان اینکه بر اساس قانون در هنگام ساخت ساختمان، سیستم اعلام حریق باید نصب شود، بیان کرد: متاسفانه گاهی شاهدیم برخی از ساختمان‌ها که از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ پلمب شده‌اند ولی صاحب کار به ادامه ساخت‌وساز می‌پردازد و برخوردی انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر حریقی در ساختمان‌های فاقد ایمنی اتفاق بیفتد آتش‌نشانی چه کاری می‌خواهد انجام دهد، گفت: متاسفانه در بتن ساختمان‌ها هم با مشکلات بسیاری مواجه هستیم؛ به طوری که ساختمانی را به دلیل بی‌کیفیت بودن نوع بتن شناسایی می‌کنیم و به‌رغم اینکه به مسئولان مربوطه جهت جلوگیری از ادامه کار گزارش می‌دهیم ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد و بعد مهندس ناظر محکوم می‌شود.

خباززاده تصریح کرد: همین که جرائم شهرداری پرداخت می‌شود، هیچ ایرادی ساختمانی از نظر آن‌ها ندارد و کار ادامه پیدا می‌کند.

رئیس نظام مهندسی کاشمر با اعلام اینکه در کاشمر بتن برای ۶ طبقه ساختمان ریخته شده ولی تنها ۱۴۷ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع جواب داده، در صورتی که باید ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مقاومت داشته باشد، افزود: اینگونه ساختمان‌ها در برابر حوادث هیچ‌گونه استحکامی ندارند.

وی افزود: اگر جلوی ادامه ساخت‌وساز چند ساختمانی که قوانین را رعایت نمی‌کنند گرفته شود، دیگر شاهد چنین معظلاتی در شهر کاشمر نخواهیم بود.

خباززاده اظهار کرد: در هنگام ساخت‌وساز باید پیش‌بینی‌های لازم از جمله نصب سیستم اعلام حریق اجرا شود، نه بعد از ساخت.

رنج آتش‌ نشانی از تجهیزات حفاظت فردی

رئیس اداره آتش‌نشانی کاشمر نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه نبود تجهیزات حفاظت فردی از جمله مشکلات آتش‌نشانی کاشمر است، گفت: در آمریکا و براساس قانون، به‌ازاء هر ۵۰ نفر یک آتش‌نشان اجازه دارد، جان خود را از دست بدهد و کمتر از آن آتش‌نشان نمی‌تواند برای نجات شهروندان جان خود را از دست بدهد.

حسن نژاد رحیم با بیان اینکه برخی از آتش‌نشان‌ها تا کنون هیچ‌گونه آموزشی در زمینه‌های مختلف ندیده‌اند، افزود: کمبود نیرو از دیگر مشکلاتی است که موجب شده در پوشش حوادث با مشکل مواجه باشیم.

وی با اعلام اینکه برخی مواقع جلوی کاری به جهت عدم رعایت ایمنی و نداشتن تایید آتش‌نشانی گرفته می‌شود، اما در مدت کوتاهی از جاهای مختلف سفارش می‌کنند که کاری به کارشان نداشته باشید.

نژاد رحیم با بیان اینکه آتش‌نشانی بر سه پایه آموزش، پیشگیری و اطفاء و حریق و امداد و نجات بنا شده است، گفت: در زمینه آموزش برنامه جامع و کاملی تدوین شده که برای خود پرسنل آتش‌نشانی است که به‌زودی با حضور اساتیدی در زمینه حریق و نجات آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت.

فرمانده عملیات آتش‌نشانی کاشمر با اشاره به اینکه معتقدیم آموزش باید از کودکی آغاز شود، به همین جهت به‌زودی کلاس‌های آموزشی در مهدکودک‌ها برگزار خواهد شد، اظهار کرد: هرچند ارائه آموزش ایمنی به کودکان در بسیاری از کشوها در اولویت قرار دارد، اما در کشور ما از سطح پایینی برخوردار است.

وی همچنین با اعلام اینکه در اماکن مذهبی و عمومی ایستگاه سیار آتش‌نشانی مستقر خواهد شد تا به طور رایگان جوابگوی سووالات ایمنی شهروندان باشند، عنوان کرد: به‌زودی اماکن پر خطر شهر از جمله هیأت‌های مذهبی شناسایی و در جهت وضعیت ایمنی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

نژاد رحیم  با بیان اینکه در خصوص خرید برخی تجهیزات مورد نیاز گام‌های خوبی برداشته شده است، افزود: در جهت اطفاء حریق و نجات نمی‌توان مدعی بود که در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داریم.

وی با اعلام اینکه اکنون ۲ ایستگاه آتش‌نشانی با ۲۰ نیروی عملیاتی فعال داریم، عنوان کرد: تلاش شده نیروهایی که از توانایی بالایی برخوردار هستند، در نوک عملیات قرار گیرند.

نژاد رحیم با اشاره به وجود هشت خودروی سبک و سنگین در دو ایستگاه آتش‌نشانی کاشمر به وضعیت تنها بالابر آتش‌نشانی این شهر اشاره کرد و گفت: در زمانی که تنها بالابر آتش‌نشانی کاشمر خریداری شد، می‌توانست بهتر از این خریداری شود.

رئیس اداره آتش‌نشانی کاشمر بیان کرد: بالابر موجود شعاع عملکرد کمی دارد و تا موقع آماده شدن زمان زیادی می‌برد.

کاشمر نیازمند سومین ایستگاه آتش‌ نشانی

معاونت خدمات شهری شهرداری کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه به جهت وسعتی که کاشمر در سال‌های اخیر پیدا کرده است، نیازمند ایستگاه آتش‌نشانی سومی در شهر هستیم، گفت: باید ایستگاه دیگری در شمال غرب و در مسیر شهرک‌ها جانمایی شود.

محمد صمیمی افزود: هرچند اکنون وضعیت نگران‌کننده نیست، اما در آینده با توجه به توسعه شهری که به سمت شمال غرب است و به دلیل دور بودن از ایستگاه مرکزی، در آینده در پوشش به‌موقع با مشکل مواجه خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه دو آیتم پرسنل و آموزش و دیگری تجهیزات و امکانات باید مورد توجه قرار گیرند، گفت: اگر نیروهای بسیار ورزیده و آماده داشته باشیم ولی امکانات نداشته باشیم و یا برعکس، نخواهند توانست عملکرد خوبی داشته باشند.

صمیمی با بیان اینکه براساس استاندارد، حضور در صحنه ۳ دقیقه است که اکنون مشکلی در این خصوص نداریم، عنوان کرد: متاسفانه تنها خودروی پیشرو آتش‌نشانی کاشمر فرسوده است.

وی با تأکید بر اینکه نیاز است هرچه سریعتر نسبت به خرید یک دستگاه پیشرو اقدام شود، اظهار کرد: معابر کاشمر در جنوب شهر کمتر از ۳ متر است و در جهت حضور خودروهای سنگین با مشکل مواجه هستیم.

معاونت خدمات شهری شهرداری کاشمر با بیان اینکه کاشمر نیازمند اتاق آموزش است و اکنون از نبود آن رنج می‌بریم، گفت: در صورت داشتن سالن مورد نیاز، آمادگی برگزاری هفته‌ای یک جلسه آموزش در زمینه‌های مختلف برای شهروندان داریم.

وی با اشاره به اینکه در آموزش گام‌های مثبتی برداشته شده، اما در تجهیزات از آموزش بهتر عمل شده است، افزود: طی دو سال گذشته حدود یک میلیارد تومان وسایل، تجهیزات و ماشین‌آلات خریداری شده است.

مصوبه شورای شهر در رفع کمبودهای آتش‌ نشانی

در همین رابطه رئیس شورای شهر کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا گفت: با مصوبه اعضای شورای شهر به‌زودی مشکلات آتش‌نشانی مرتفع خواهد شد.

سید حسین حسینی با بیان اینکه آتش‌نشانی کاشمر فاقد ماشین پیشرو است، افزود: اگر لازم باشد شورای شهر آمادگی دارد در جهت خرید یک دستگاه موتور سیکلت اقدامات لازم را برای حضور به‌موقع در صحنه از جمله مصوبه‌های لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه با مصوبه اعضاء شورای شهر مقرر شده شهرداری نسبت به خرید یک دستگاه ماشین پیشرو آتش‌نشانی و راه‌اندازی ایستگاه سوم آتش‌نشانی در منطقه شمالی شهر و ایجاد سالن آموزش اقدام کنند.

حسینی با بیان اینکه متاسفانه در برخی مواقع دیده شده از ماشین‌های آتش‌نشانی که گاهی به‌عنوان پیشرو استفاده می‌شود استفاده شخصی شده و با آن به خرید نان و یا خریدهای دیگر می‌پردازند، گفت: از دیدگاه مردم این مسائل قابل قبول نیست.

 

منبع: ایسنا

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test