سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - Tuesday 25 September 2018
کد خبر : 20161
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
بازدید: -

مقاله

چالش‌ها و راه حلها پنل های کنترل حریق


MircomGOC brochure_fnl_3
پانل‌های کنترل حریق و لوازم جانبی آنها از لحاظ طراحی، قابلیت اعتماد، انعطاف‌پذیری و قیمت، پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند. اکثر سیستم‌های اعلام حریق سبک که در دنیا استفاده شده‌اند، در واحدهای مسکونی و تجاری نصب شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چالش‌ها و راه حلها

پانل‌های کنترل حریق و لوازم جانبی آنها از لحاظ طراحی، قابلیت اعتماد، انعطاف‌پذیری و قیمت، پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند. اکثر سیستم‌های اعلام حریق سبک که در دنیا استفاده شده‌اند، در واحدهای مسکونی و تجاری نصب شده‌اند. پس، پانل‌ها و لوازم جانبی آنها، در خور این بازارها و مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، مدارس و ساختمان دفاتر می‌باشند. ولی زمانی که سیستمی برای اماکن صنعتی طراحی می‌شود، با چالش‌های متعددی مواجه می‌شوند که در اماکن مسکونی و تجاری مشابه آنها وجود ندارد. در ادامه بحث مختصری راجع به این چالش‌ها خواهیم داشت.

محیط صنعتی

پانل‌های اعلام حریق محیط‌های صنعتی استاندارد باید دارای تعادل مناسب در طراحی، کاربرد و قابلیت دسترسی باشند. استاندارد NEMA 1/IP 10 به آن‌ها رتبه می‌دهد. برخی از سازندگان محوطه‌هایی را که مناسب شرایطی باشند پیشنهاد می‌دهند ولی وظیفه‌ی اصلی برعهده طراح/نصاب است. برای انتخاب محوطه، در نظر گرفتن موارد زیر بسیار مهم است:

  1. دسته‌بندی ناحیه‌ها: آیا امکان وجود بخارات و گرد‌های قابل‌انفجار وجود دارد؟ در این صورت برقراری تعادل فشار و رعایت استاندارد‌های انفجار، باید لحاظ شود.
  2. دما: آیا باید برای گرم یا سردکردن قطعات الکترونیکی موجود در محوطه آمادگی‌های دما انجام شود؟ برگه‌های رهنمای سازنده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دمای محوطه به دمای خطرناک نرسد.
  3. نصب هواکش: اکثر باتری‌ها نیاز دارند که هوای اطرافشان تهویه شود تا از اجتماع گازهای حاصل از شارژ شدن آنها جلوگیری شود.
  4. ماده‌ ساختمانی: سازه‌های مقاوم در برابر آب و هوا از فولاد نرم، با پوشش رنگ محافظ ساخته می‌شود که بهترین انتخاب برای جلوگیری از ورود غبار و رطوبت است ولی اگر محیط اطراف خورنده یا در تماس با جریان آب یا دستگاه‌هایی که با آب کار می‌کنند باشد، باید از مواد دارای مقاومت بیشتر در برابر خوردگی استفاده شود که فولاد ضد زنگ و فایبرگلاس از جمله بهترین گزینه‌های موجود هستند.
  5. دسترسی: در حالی که موقعیت قرارگیری پانل بسیار مهم است، قابلیت دسترسی مثلا برای پاسخ به آژیر، رفع یک مشکل یا شرایط نادرستی که فراهم شده و تنظیم مجدد و خاموش‌کردن آژیر، باید در نظر گرفته شود. طراحی پانل باید دارای یکپارچگی باشد و نیازهای کاربر را به خوبی رفع کند. سوییچ‌های محافظت دسترسی هم برای جداکردن قسمت‌های اتصال، قابل‌استفاده هستند.

توان

منبع تغذیه اصلی پانل کنترل حریق در کاربرد‌های صنعتی، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. ممکن است کیفیت توان ورودی توسط شرکت سازنده پیش‌بینی نشده باشد. زمانی که دستگاه‌های بزرگ در حال انجام کار باشند، ممکن است ولتاژ اعمالی با ولتاژ پیش‌بینی شده تفاوت پیدا کند. فرکانس‌های تولیدشده توسط کنترل‌کننده‌های موتورهای الکترونیکی می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود. زمانی‌که تعداد زیادی ساختمان محافظت می‌شوند، اختلاف پتانسیل در صفحه‌ زمین، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای مداربندی متصل به زمین شود.

البته می‌توان با اضافه‌کردن ترانسفورماتور در منبع توان ورودی از برخی از این اتفاقات اجتناب کرد. مشکلات زمین با بررسی پتانسیل الکتریکی زمین در زمان اضافه‌شدن ساختمان‌های مختلف به پانل، قابل پیش‌گیری است. کاهنده‌های نوسان نیز می‌توانند برای کاهش پتانسیل مخرب حاصل از رعد و برق‌ها و سایر شرایط پیش‌بینی نشده‌ محیطی، موثر باشند.

اتصال بین سازه‌ها

اکثر پانل‌ کنترل‌های مدرن، قابلیت نصب لینک‌های ارتباطی یا لوپ‌های SLC را در خود دارند که این قابلیت با استفاده از سیم‌های مسی و کابل‌های فیبر کربنی ایجاد شده است. ارتباط بین ساختمان‌ها (مخصوصا آنهایی که در فضای باز ساخته شده‌اند) ممکن است به واسطه‌ شرایط ناسازگار محیط، خصوصا رعد و برق، دچار آسیب شود. نوسان‌گیرها هم می‌توانند برای کاهش آسیب موثر باشند. کابل‌های فیبر نوری می‌توانند جایگزینی برای کابل‌های مسی باشند تا احتمال کلی آسیب به حلقه‌های ارتباطی را کاهش دهند.

پانل کنترل

در بسیاری از حالات، قابلیت انعطاف و آدرس‌دهی یک پانل کنترل، آن را به یک گزینه‌ منطقی برای بخش صنعتی تبدیل می‌کند. ویژگی‌های برنامه‌نویسی آنها بسیار مهم و قابل اطمینان هستند و پانل‌های قابل آدرس‌دهی، این قابلیت را دارند که موقعیت دقیق دستگاه‌های فرعی نصب‌شده در اماکن دیگر دارای مشکل یا آژیر را نشان می‌دهند. در بخش صنعتی، کاربران با دستگاه‌های کنترل منطقی که قابل برنامه‌نویسی هستند (PLC)، آشنایی کامل دارند و ممکن است محدودیت‌های پانل‌های آژیر حریق را متوجه نشوند و بپرسند که چرا آنها مانند PLC هایی که در دستگاه‌هایشان استفاده می‌کنند، انعطاف‌پذیر نیستند. پانل‌های کنترل آژیر حریق، برای تحمل پارامتر‌های عملی که توسط مراجع بین‌المللی، اداره‌های آتش‌نشانی، واحد‌های اختصاص کد و نهاد‌های دولتی تعیین شده، طراحی شده‌اند. محیطی که کنترل‌کننده‌ اصلی نصب شده، باید به خوبی کنترل شود. مستقر شدن واحدهای عملی و دستگاه‌های مربوطه هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

دستگاه‌های قابل آدرس‌دهی

هنگامی‌که درباره‌ دستگاه‌های دارای پانل کنترل قابل آدرس‌دهی صحبت می‌شود، افکار خوانندگان سریعا به سمت حسگرهای دود و گرما می‌رود. تمام سازنده‌ها، دستگاه‌هایی را پیشنهاد می‌دهند که تماس خشک و دستگاه‌های محدودکننده‌ جریان مانند: سوییچ‌های جریان و فشار، حسگرهای متداول گرما و … را آدرس می‌دهد. با استفاده از دستگاه‌های آدرس‌پذیر در تاسیسات، بسیار مهم است که متوجه شویم که دستگاه در جای درست خود نصب شده و کار می‌کند. برای دستگاه‌های قابل آدرس‌دهی، بازه دمایی مربوط به آنها باید لحاظ شود. هر یک از سازنده‌ها، بازه‌ دمایی مربوط به وسیله‌ای که تولید کرده‌اند را درج می‌کنند. اگر آنها را در جایی که شرایط لازم را ندارد، نصب شود، دستگاه به طور ناگهانی از کار می‌افتد یا گاه و بی‌گاه دچار مشکل می‌شود. نصب این دستگاه‌ها در نزدیکی فرها، کوره‌ها و یا جایی که در معرض شعله‌های آتش قرار بگیرند، باعث رسیدن دمای دستگاه به دمای خطرناک و وقوع مشکل می‌شود. بهترین مکان برای آنها جایی است که حداقل فاصله با دستگاهی که می‌خواهیم نظارت کنیم، داشته باشد.

آژیر و سیگنال

تاسیسات صنعتی، از پیشرفته‌ترین آنها مانند صنایع اتومبیل تا کارگاه‌های ریخته‌گری، دارای ویژگی‌های مشابهی هستند: محل کار معمولا پر سرو صدا و پر از رفت و آمد است و دارای ردیف‌های شلوغ و لیفتراک‌های قوی و دستگاه‌های اتوماتیک می‌باشند. کلید‌های اضطراری می‌بایست در جای مناسب نصب شده‌ و چراغ‌های هشداردهنده در نقاط مهم تعبیه شوند. این موضوع انتخاب و جایگذاری نقاط تماس و دستگاه‌های ارسال سیگنال را سخت می‌کند. محل قرارگیری این دستگاه‌ها به وسیله‌ کدها و استانداردهای صنعتی تعیین می‌شود. آنها ضمن آنکه باید در شرایط اضطراری هم قابل دسترسی و هم قابل تشخیص باشند، باید به خوبی آتش‌سوزی را اعلام کنند و مسیر خروج اضطراری و ایمن را به روشنی نمایان کنند. این تجهیزات باید در محیط‌های صنعتی، استحکام بیشتری داشته باشند و استانداردهای الکتریکی و آتش‌سوزی باید در آنها رعایت شود. فضاهای قابل انفجار به دستگاه‌های ویژه‌ای نیاز دارند که دارای ویژگی‌های بیشتری نسبت به دستگاه‌های معمولی هستند. شدت نور و صوت دستگاه‌ها هم باید در بازه‌ مجاز باشد. در برخی مکان‌ها، باید از دستگاه‌های بیشتر یا دارای ظرفیت بیشتر استفاده کرد. این موضوع، بار اضافی روی منبع توان اعمال می‌کند و نیاز به باتری را افزایش می‌دهد. اندازه‌ سیم‌ها باید برای تحمل جریان‌های های بالا، افزایش داده شود. گرچه تمام این موارد موجب افزایش هزینه‌ها و پیچیدگی نصب می‌شود ولی ضروری است در این مواقع به ارزش افزوده ایمنی آن بیشتر توجه شود.

دتکتورهای حریق

اتنخاب دستگاه‌های کشف سریع حریق یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در محیط‌های صنعتی است. بسیاری از سیستم‌های طراحی شده موجود براساس کشف دود و گرما کار می‌کنند. زمانی که صحبت از محیط صنعتی می‌شود، لازم است که اطلاعاتتان را درباره‌ تکنولوژی حسگر‌ها و دستگاه‌های مربوطه افزایش دهید. خلاصه‌ مختصری از دستگاه‌های مورد استفاده به شرح زیر است:

– حسگرهای حرارتی کابلی Linear heat detectors  برای محافظت از سینی برق‌ها، رایزرهای کابل، بالابر‌ها، انبارهای قفسه‌ای در شرایط خاصی، به‌ کار می‌روند.

– فناوری حسگر دود در هوا Air aspirated smoke detectors  ، از محیط‌های الکترونیکی و دیتاسنترها فراتر رفته و برای محافظت در شرایط بسیار خطرناک هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسل کنونی حسگرهای هوا، در حالی که دارای فیلترهای مناسب هستند، این قابلیت را دارند که بین ذرات معمولی حاصل از سوختن و ذرات غبار، تمیز قائل شوند. یک سازنده، قابلیت تشخیص گاز را به دستگاه خود اضافه کرده تا بتواند چند کار را هم زمان انجام دهد.

– گازسنج‌های ثابتFixed gas detectors  در تاسیسات گاز، جایگاه بارگیری تانکرها، ایستگاه‌های گاز و بسیاری موارد دیگر، کاربرد دارد. تکنولوژی‌های جدید کشف گاز و دستگاه‌های مربوط، از لحاظ الکتریکی، ضد اشتعال، محکم، ضد القائات الکترونیکی، خودکنترل و کاملا ضد انفجار هستند و براساس اشعه‌ مادون قرمز یا تحریک‌کننده‌های موضعی کار می‌کنند. آنها به هم متصل‌اند و یا با ارسال‌کننده‌ها که از روش ۴-۲۰ MA استفاده می‌کنند، به صورت لوپ قرار گرفته‌اند. انتخاب حسگر مناسب برای تضمین کارکرد و عمر بهتر دستگاه‌های حساس، بسیار کلیدی می‌باشد.

– دتکتورهای شعله‌ایFlame detectors  در کسری از ثانیه شعله‌های حریق را کشف و به‌سرعت اعلام می‌کنند. حسگر‌های تخصصی در جایی که سوخت‌های نامرئی مانند هیدروژن و سوخت‌های غیرکربنی ذخیره شده‌اند، استفاده می‌شوند. حسگرها در دو نوع سنتی فرابنفش و فروسرخ و انواع چند طیفی و مخصوص برای هر ماده، تولید می‌شود. حسگرهای ویدئویی، قابلیت پیگیری عامل حادثه را نیز فراهم می‌کنند.

سیستم‌های اطفاء حریق

سیستم‌های اطفاء اتوماتیک حریق باید متناسب با طراحی سازه باشند. نظارت بر سیستم‌های سنتی آبفشان، مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد، ولی نکات ریزی در استفاده از عامل‌های CO2، کف، مواد شیمیایی خشک، مهار انفجار و سیستم‌های دیگر وجود دارد که چالش‌هایی در طراحی و استفاده از پانل‌های کنترل به وجود می‌آورند. دستگاه‌های بدون نیاز به ولتاژ هم برای تشخیص مشکل ایجاد شده، باید در کنار سیستم اصلی نصب شوند.

 

نتیجه‌گیری

کاربردهای صنعتی، چالش‌های منحصر به فردی را در پانل‌های کنترل آژیر آتش‌سوزی بوجود می‌آورند، با این حال فن‌آوری‌هایی برای رفع این چالش‌ها در دسترس هستند. مجموعه‌هایی از پانل و لوازم جانبی وجود دارد که به خوبی کار می‌کنند. تنها چیزی که مهم است، شناسایی این چالش‌ها و یافتن راه حل‌های کلی مربوط به آن‌ها می‌باشد و در نظر گرفتن شرایط محیطی و استراتژیک مجموعه صنعتی، ارزیابی ریسک، برآوردهای مالی مربوط به هر مورد، لازم و ضروری است. انتخاب طراح و محاسب مجرب و قوی، پیمانکار مسلط به پروژه و تأمین‌کننده حرفه‌ای تجهیزات موردنیاز سه ضلع مثلث کار حرفه‌ای در صنعت ایمنی حریق هوشمند است که فقط کارفرماهای آگاه و هوشمند می‌توانند آنرا از طریق مناقصه چرب و پخته عملیاتی کنند.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test