دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 23 July 2018
کد خبر : 18283
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
بازدید: -

مقاله(قسمت 2)

پیشگیری از حریق در ساختمان‌ها


۵۱۵
مقاومت ساختمان در برابر آتش‌سوزي به جنس، ‌چگونگي تركيب و رفتار مصالح مورد مصرف در برابر حريق بستگي دارد. هر عضو از اعضاي ساختمان بر اين مبنا ارزيابي مي‌شود كه تا چه میـزان و چند ساعت مي‌تـواند...

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقاومت ساختمان در برابر آتش‌سوزی

مقاومت ساختمان در برابر آتش‌سوزی به جنس، ‌چگونگی ترکیب و رفتار مصالح مورد مصرف در برابر حریق بستگی دارد. هر عضو از اعضای ساختمان بر این مبنا ارزیابی می‌شود که تا چه میـزان و چند ساعت می‌تـواند در برابر آتش مقاومت کند، این مقاومت به این معنی است که جزء یا قسمت مورد نظر چه مدت کارکـرد خود را در ساختمان حفظ می‌کند. چه مدت می‌تواند آتش و خطرات آن را کند کرده یا محدود نگهدارد و در بعضی موارد نیز ترکیبی از این دو مورد نظر می‌باشد.

تعریف بار سوخت

منظور از بار سوخت، اشیاء، مواد، مصالح و تمام اقلامی است که در عمل احتراق شرکت می‌کنند.

۸۳

تعریف بار حریق

بار سوخت اگر با وزن مقدار چوبی که به همان اندازه انرژی حرارتی تولید کند مقایسه شود و برای هر متر مربع زیربنا محاسبه گردد، بار حریق نام خواهد گرفت.

انواع تصرفات

۱- تصرفات مسکونی .

۲- تصرفات آموزشی و فرهنگی .

۳- تصرفات درمانی و مراقبتی .

۴- تصرفات تجمعی .

۵- تصرفات اداری و حرفه‌ای .

۶- تصرفات کسبی و تجاری .
[auth]
۷- تصرفات صنعتی .

۸- تصرفات انبـاری .

۹- تصرفات مخاطره‌آمیز .

۱۰- تصرفات خـاص ( متفرقه، ترکیبی و … ).

۸۶

طبقه بندی کلی تصرفات براساس میزان خطرات حریق

تصرفات ده‌گانه فوق براساس مقدار بار حریق و خطرات حریق به سه گروه زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

کم‌خطـر : اماکن دارای میانگین کمتر از ۵۰ کیلوگرم ( محتویات قابل‌احتراق ) در هر مترمربع زیربنا.

میان‌خطر : اماکن دارای میانگین بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم ( محتویات قابل‌احتراق ) در هر مترمربع زیربنا.

پـرخطر : اماکن دارای میانگین بیشتر از ۱۰۰ کیلوگرم ( محتویات قابل‌احتراق ) در هر مترمربع زیربنا.

 

گروه تصرفات کم‌خطر

شامل تصرفات مسکونی، آموزشی و فرهنگی، درمـانی و مراقبتـی، تجمعـی، اداری و حرفـه‌ای و نیز دستـه‌ای از تصرفـات صنعتـی و انباری می‌باشـد که معمولاً محتویات قابل‌احتراق کمتر از ۵۰ کیلوگرم در هر مترمربع دارند.

 

گروه تصرفات میان‌خطر

شامل تصـرفات کسبی و تجـاری و نیز آن دستـه از تصرفات صنعتی و انباری است که محتویات قابل‌احتـراق آنها بین۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هر مترمربع زیربنـا کمتر است .

 

گروه تصرفات پرخطر

شامل کلیه تصرفات مخاطره‌آمیز (بدون درنظر گرفتن بارحریق آنها) و نیز آن دسته از تصرفات صنعتی و انباری است که محتویات قابل‌احتراق آنها از ۱۰۰ کیلوگرم در هر مترمربع زیربنا تجاوز می‌کند.

 

– تصرفات خاص، متناسب با بار حریق موجود، در گروه‌های فوق قرار می‌گیرند.

 

اهداف محافظت در برابر حریق

گردآوری و تدوین مقررات محافظت در برابـر حریق، در واقـع تدارک ضـوابط و دستورالعمل‌هایی است که برای حفظ جان ساکنین، نیروهای عملیاتی آتش‌نشانی و حفاظت دارایی‌ها تنظیم می‌شود.

در مراحل نخست آتش‌سوزی، باید ساکنان به سرعت و سهولت تخلیه شوند و امکان آغاز عملیات مبارزه با حریق فراهـم گردد. بنابراین مهم‌ترین اقـدامی که در این زمینه باید انجـام گیرد، رعایت ویژگـی‌ها و تدابیـری است که ایمنی فضاهای داخل بنا را تضمین می‌کند. اگر ساختمـان طوری طراحی شود تا اقـدامات حفاظت و مبارزه با حریق بتواند از همان آغاز ثمربخش باشد، خطر گسترش حریق و سرایت آن به بناهای مجاور از بیـن خواهد رفت. از دیگر ضروریات، تضمین ایمنی یکسان و متناسب در برابر محصولات حـریق ( از قبیل حـرارت، دود و گازهای سمی ) می‌باشـد. بنابراین باید توجه داشت که ضـوابط و مقررات حفـاظت از حریق همیشـه به گونه‌ای مرتبط و متعادل با خطرات و پیامدهای حریق طراحی و تنظیم گردد.

 

۱- حفظ جان و ایمنی ساکنان ساختمان

برای تأمین تندرستی ساکنان ساختمان و کاهش خطرات جانی حریق باید:

– کانال‌های عمومی ساختمان با مصالح غیرقابل‌احتراق محصور و مسدود شود.

– باتوجه به احتراق‌پذیری و شدت پیشروی شعله، محدودیت‌ها و ضوابطی در به انتخاب مصالح نازک‌کاری و تزئینات داخلی ساختمان (به ویژه در مسیرهای خروج) اعمال شود.

– اعضـای باربر ساختمان با مصالح غیرقابل‌احتـراق محافظت شوند تا ساختمـان در اثر حریق فـرو نریزد.

– زیربنای ساختمان با استفاده از دیوار، کف‌، درب و آتش‌بندهای مقاوم در برابر حریق تقسیم بندی شود.

– تمهیدات و تجهیزات کنترل حریـق، متناسب با بارحریق و مقدار احتراق‌پـذیری ساختمان انتخاب گردد.

۲- حفظ جان مأموران نجات و آتش‌نشانی .

در شرایطی که ساختمانی بدلیل وقوع حریق در معرض فشار و تنش‌های متعدد قرار می‌گیرد، نفوذ آتش‌نشانان برای نجات محبوسین، یافتن کانون حریق جهت اطفاء و همچنین پیشگیـری از گستـرش حریق می‌توانـد برای آنان به شـدت مرگبـار باشد. چـه از نظـر پدیـده‌های رایج انفجـار گـازها و تبعـات بعـدی و چه به لحـاظ سقوط یا تخـریب ساختمـان. لذا ضرورت ایجاد حفاظت‌ لازم برای اجرای عملیات اطفـایی ایمن، امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است.

۳۳۳

۳- حفاظت دارایی‌ها ( بنا و محتویات آن ) .

حجم، شدت و قدرت تخریب حریق و همچنین چگونگی مقاومت و پایداری ساختمان در برابر حریـق به نوع سـوخت و چگـونگی تهویه سازه بستگی دارد، لیکن عوامل دیگری که با فیزیک سازه و قدرت ایستایی آن مرتبط است نیز می‌تواند در گسترش حریق و افزایش حجم آتش مؤثـر باشد. هر عضو از اعضای ساختمان بر این مبنا ارزیابی می‌شود که تا چه حد و چند ساعت می‌تواند در برابر آتش مقاومت کند، به معنی دیگر جزء یا قسمت موردنظر چه مدت وظیفه اجرایی و کارکـرد خود را در ساختمـان حفظ می‌کنـد، یا چـه مدت می‌تـواند آتش و خطرات آن را محدود کند و در بعضی موارد نیز ترکیبی از این دو مد نظر می‌باشد. ساختمان باید طوری ساخته شود که درصـورت بروز حریق در آن، زیان مالی به حداقل ممکن محـدود باشد، غیرقابل‌استفـاده نشود و با محدود و محبوس‌نمودن آتش در داخل خود، مانع گسترش و سرایت حریق به ساختمـان‌های مجاور باشد .
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 478
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان چهارمین کنگره آسیاپاسفیک طب نظامی سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test