چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 14 November 2018
کد خبر : 20468
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
بازدید: -

مقاله

پیشرفت جهانی استانداردهای لوازم حفاظت فردی آتش‌نشانان


در اواخر ماه ژوئیه، در شهر سیدنی نمایندگانی از سرتاسر جهان به منظور رسیدن به پیشرفت‌هایی در مورد استانداردهای بین‌المللی PPE با یکدیگر ملاقات داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

احمد حسن‌زاده

در اواخر ماه ژوئیه، در شهر سیدنی نمایندگانی از سرتاسر جهان به منظور رسیدن به پیشرفت‌هایی در مورد استانداردهای بین‌المللی PPE با یکدیگر ملاقات داشتند.

بیش از ۴۰ نماینده از دوازده کشور و ۳۰ ناظر در یک جلسه سازمان بین‌المللی استاندارد ISO TC 94 SC 14 به میزبانی انجمن شورای خدمات اورژانس و آتش‌نشانی استرالیا AFAC شرکت کردند. در این اجلاس فشرده پنج روزه، تعدادی از برنامه‌های کاری برای توسعه و پیشرفت کار به امضا رسیدند. یکی از پیشرفت‌های مهم و مهیج، تصمیم‌گیری برای ایجاد یک استاندارد نجات مدون برای حوادث حمل‌ونقل بود که ضوابطی را برای لباس مخصوص آتش‌نشانPPE  در محیط‌های سوانح ارائه می‌کند.

پس از ساعت‌ها بحث و گفتگو، کمیتهSC 14  موافقت کرد که حرکت رو به جلوی سه جانبه‌ای شکل گیرد. این برنامه که قبلا در یک نشست SC 14  در شهر Edmonton کانادا مورد بحث قرار گرفته بود، درحال‌حاضر در تعدادی از زمینه‌های کلیدی از جمله: لباس، دستکش، کلاه و چکمه توسعه‌ داده ‌شده‌ است. دستاورد سیدنی با یک جدول زمانی دقیق و مطمئن، برنامه TRI تا نشست ۱۲ ماهه بعدیSC 14  پیشرفت خواهد کرد.

استانداردهای بین‌المللی ISO به مرور زمان مهم‌تر و بااهمیت‌تر می‌شوند. آتش‌نشانان درحال‌حاضر از محیط‌های مختلفی از سراسر جهان و کشورها و قاره‌های گوناگون برای رویارویی با خطرات آتش‌نشانی و بلایای بزرگ آماده شده‌اند.

AFAC2014-43

در این رویداد با دور ‌هم جمع‌شدن نمایندگان مختلف و شرکت در SC14،

مدعوین به تماشای فاجعه هواپیمایی مالزی در اوکراین پرداختند. در طول ماه اگوست، سه نوبت از آتش‌نشانان استرالیا‌یی خواسته ‌شد که به حمایت از نیروی آتش‌نشانی کانادا، برای مقابله با آتش‌سوزی در مقیاس بزرگ در کلمبیا بپردازند.

بدین‌معنا که جهان را به مکانی کوچک‌تر از آنی که ده یا بیست‌ سال پیش بوده ‌است تبدیل‌ کنیم و به اهمیت استانداردهای ISO  پی ببریم. حضور چشمگیر و طیف گسترده کشورهای حاضر در کمیته SC 14 برای تحقق این امر است که جامعه جهانی آتش‌نشانی بتواند در مواقع حادثه به بهترین شکل عکس‌العمل نشان‌دهد و به برطرف‌کردن آن بپردازد. در‌حال‌حاضر، این بدان‌معنی‌ست که مجموعه جامعی از استانداردهای ISO، با تفاوت‌های کوچکی که برای نواحی مختلف دارد، ارائه شود و برای آتش‌نشانی مورد استفاده قرار‌گیرد. به جای تعداد زیادی از استانداردهای مختلف که براساس مناطق و نواحی مختلف باشد، این انتظار وجود دارد که یک مجموعه استانداردهای مرجع وجود داشته باشد که بتواند در سرتاسر جهان و نواحی گوناگون، کارایی داشته باشد.

هیجان‌انگیزترین و بهترین جنبه نشست اخیر SC 14 بحث و گفتگو در مورد مشارکت و همکاری کشورهای مختلف با همدیگر در جهت منافع مشترک و خصوصا مسئولیت نمایندگان حاضر در جهت اطلاع‌رسانی درست در سطح جهانی بود.

نشست‌هایی مانند SC 14، این فرصت را ایجاد می‌کنند که تولیدکنندگان و سازندگان پیشرو،

مانند Hainsworth بر آخرین روند تغییرات در زمینه‌هایی مانند تکنیک‌های آتش‌نشانی و فرآیندهای خرید آگاهی داشته باشند. یکی از بزرگترین تغییراتی که قابل مشاهده بود، همکاری بیشتر بین خدمات آتش‌نشانی، هم از نظر تبادل اطلاعات و هم از نظر حمایت از یکدیگر بود.

در حالی‌که خرید مشترک لوازم و تجهیزات ایمنی و نجات در حال تبدیل‌شدن به یک هنجار استراتژیک است، براساس بحث‌ها و گفتگوهای مختلف در این نشست، مشخص شد که ارزش بلند‌مدت به جای هزینه‌های کوتاه‌مدت، یک عامل کلیدی در بازار صنعت ایمنی و نجات است. این یک امر مهم‌ است و سازندگان و تولید‌کنندگان مختلف این صنعت را وادار می‌کند که زمانی را مشخص ‌کنند که در طول آن، ارزش واقعی محصول هم‌چنان پس از سال‌ها ثابت باقی بماند. به نظر می‌رسد که این کار صنعتی، بسیار مهندسی شده و ابتکاری است که مدت زمان زیادی به‌طول می‌انجامد و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمان‌های آتش‌نشانی می‌شود.

Haix-Hero_APF_Magazine

اخیرا Hainsworth وقتی که فهمید CFA به نجات سه میلیون نفر کمک کرده است، تصمیم گرفت که در حوزه‌های مختلف از قبیل محیط‌زیست، ایمنی ‌و‌ نجات، براساس ساختار تیتان Hainsworth 120 عمل ‌کند.

در این ماه AFAC درWellington  با حضور شرکت Hainsworth و شرکت‌های دیگر مرتبط با صنعت، در مورد هماهنگ‌سازی استانداردها، خرید مشترک، هزینه برحسب دوام محصول، تکنولوژی فعلی و آینده و بسیاری از مسایل مهم به بحث‌وگفتگو پرداختند.

نتایج این نشست نشان داد که باید سازگاری کاملی بین فعالیت شرکت‌هایی مانند  Hainsworthو کمیته‌های مختلف استاندارد در سراسر جهان وجود‌ داشته ‌باشد. هر دو باید از نظر نوآوری و طراحی محصول و همچنین از نظر کیفیت و رویایی با آتش در سراسر جهان و شرایط مختلف مناسب باشند. درحالی‌که تکنولوژی‌های نوین که امروزه با هدف توسعه PPE و بحث ‌و گفتگو در مورد کمیته SC14 مشغول به کارند، ممکن ‌است بسیار پیچیده باشند. ولی این نکته که آتش‌نشان هر روز پس از اتمام کار، تندرست نزد خانواده خود برگردد، باید مورد اطمینان قرار گیرد.

شرکت Hainsworth با هدف توسعه استانداردهای مختلف در اروپا و سایر نقاط جهان و توسعه تکنولوژی‌های نوین در طول ۱۵۰ سال اخیر، فعالیت داشته ‌است و همیشه در تلاش بوده‌ تا فراتر از یک تولیدکننده عمل‌ کند. این شرکت و بسیاری از شرکت‌های دیگر، در بخش بسیار مهمی فعال‌اند که فعالیت آنها بحث مرگ ‌و ‌زندگی و ایجاد فاصله بین این دو به‌صورت لحظه‌ای‌ است. نباید این موضوع، غیرمهم و کم‌اهمیت جلوه کند. بلکه باید تصمیم‌گیران مختلف مانند: روسای آتش‌نشان‌ها، ماموران تدارکات، تولیدکنندگان، مسئولان تدوین استانداردهای کار و دیگران همه تلاش خود را برای مشارکت در فراهم‌کردن حفاظت و ایمنی آتش‌نشانان به‌کار ‌بگیرند.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test