سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 17171
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
بازدید: -

مجموعه مقالات دومین همایش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری:

ویژگی های ایمنی کار در فضای بسته


مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

فضاهای بسته فضاهایی هستند که بعضا رفتارهای ناشناخته ای از خود بروز داده و نمی توان همیشه با یک نوع سناریوی از پیش طراحی شده با آن برخورد کرد.و انتخاب روش مناسب و ایمن جهت ورود به داخل این فضا ها نیاز به دستورالعمل و الزاماتی دارد که این الزامات ،حداقل ایمنی را جهت ورود به فضای بسته جهت کاربران ایجاد و در طول ماجرای […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

فضاهای بسته فضاهایی هستند که بعضا رفتارهای ناشناخته ای از خود بروز داده و نمی توان همیشه با یک نوع سناریوی از پیش طراحی شده با آن برخورد کرد.و انتخاب روش مناسب و ایمن جهت ورود به داخل این فضا ها نیاز به دستورالعمل و الزاماتی دارد که این الزامات ،حداقل ایمنی را جهت ورود به فضای بسته جهت کاربران ایجاد و در طول ماجرای کار بایستی نهایت توجه را به الزامات داشت . در استاندارد OSHA 1910.146.29 CFR الزامات مرتبط با فضاهای بسته بیان شده که با توجه به شرایط کار در نقاط مختلف  دستورالعمل هایی توسط کمیته های HSE نوشته شده که تقریبا تمام این دستورالعمل ها در کشور های مختلف یکسان بوده اما در مرحله اجرا تفاوت هایی را بسته به نوع نگرش مسئولین HSE و پیمانکاران و … به مقوله ایمنی شاهد هستیم.

ویژگی های ایمنی کار در فضای بسته

که بعضا نادیده گرفتن این دستورالعمل ها به دلایل مختلف از جمله عدم تفکر ایمنی، هزینه بر بودن، نا آگاهی و…  روی می دهد. این مطلب بیان کننده این موضوع است که علاوه بر دسترسی به استانداردها و الزامات به روز شده و در اختیار داشتن اطلاعات، نیاز مند ایجاد تغییر در نوع نگرش پیمانکاران و کارکنان و … نسبت به موضوع فضاهای بسته بوده و علاوه بر ارائه ی اطلاعات و شناساندن این فضا ها به کارکنان، نیاز به آموزش در کنار استفاده از تجهیزات مناسب و کاربردی ضروریست. تمام فضاهای بسته در محیط کار باید بر اساس تعریف ارایه شده از این فضاها شناسایی شوند. پس از شناسایی محل و نوع فضای بسته، باید مشخص شود که آیا فضای بسته ی شناسایی شده جزو فضاهای نیازمند به مجوز کار است یا خیر.

کار در فضاهای بسته نیازمند طی مراحل هشت گانه ای است که با اجرای دقیق آنها میتوان اطمینان پیدا کرد که فرد یا افراد به طور ایمن وارد فضای بسته شده و پس از انجام کار به سلامت از درون فضا خارج شوند. این مراحل عبارتند از:

 • شناسایی فضاهای بسته ای که کار در آنها نیازمند اخذ مجوز ورود است
 • شناسایی خطرات موجود در این فضاها
 • تصمیم گیری و برنامه ریزی برای ایمن سازی فضایی که افراد به درون آن وارد خواهند شد
 • حذف یا کنترل خطرات موجود در فضای بسته
 • برقراری و اجرای دستورالعمل های دقیق ورود به درون فضای بسته
 • آموزش کارگران در مورد نحوه ی ورود ایمن به درون فضای بسته
 • حصول اطمینان از آگاهی کارگران از وظایف و مسئولیتهای خود
 • برنامه ریزی برای واکنش در شرایط اضطراری

در صورتی که فضای بسته ی شناسایی شده یکی یا تعدادی از  ویژگیهای زیر را داشته باشد، جزو فضاهای بسته ی نیازمند مجوز کار شناخته خواهد شد:

 • هوای فضای بسته حاوی ترکیب جوی خطرناک بوده یا میتواند باشد.
 • حاوی موادی است که ممکن است فرد وارد شده به فضا در آن فرو رفته یا دفن شود مانند سیلوهای غلات
 • از نظر شکل فیزیکی به گونه ای است که ممکن است فرد وارده شده در آن گیر افتاده یا خفه شود.
 • دارای خطرات ایمنی یا تهدید کننده ی سلامتی دیگری است که میتواند جان فرد وارد شده را به خطر بیاندازد.

در ارتباط با شناسایی فضاهای بسته باید به این نکته توجه کرد که باید تمامی کارگران شاغل در محل از وجود فضاهای بسته(که کار در آنها نیازمند اخذ مجوزهای لازم است)، آگاه باشند. کارگران باید بدانند که فضاهای بسته در کجا واقعند، چه خطراتی دارند و کار در آنجا نیازمند اخذ مجوز کار است. برای آگاه کردن افراد از این مساله میتوان علایم و تابلوهایی را در محل نصب کرد. افرادی که به عنوان افراد مجاز برای کار در داخل فضاهای بسته انتخاب میشوند باید پیش از عهده دار شدن این کار، در آزمایشهای پزشکی شرکت کرده و گواهی نامه ی سلامت جسمانی دریافت کنند. با توجه به شرایط ویژه ی کار در فضاهای بسته پارامترهای سلامت جسمانی از قبیل سلامت سیستم تنفسی ، سلامت سیستم شنوایی، توان جسمانی مطلوب، سلامت بینایی، عدم حساسیت به مواد شیمیایی، سلامت سیستم قلبی عروقی، فقدان برخی بیماریهای عصبی مانند صرع و … مورد توجه ویژه ای در پایش فردی قرار گرفته و افرادی که حایز شرایط جسمی فوق نگردند، مجاز به کار در فضاهای بسته نخواهند بود.

سنجش اتمسفر داخل فضای بسته :

برای سنجش هوای فضاهای بسته از ابزارهای قرائت مستقیم استفاده میشود. این ابزارها باید توسط فرد آموزش دیده و صلاحیتدار استفاده شده و در فواصل زمانی معین کالیبره شوند. شرکتهای فروشنده ی این ابزارها ملزم به ارایه ی آموزش نحوه ی کاربرد و نگهداری آنها هستند. ابزارهای قرائت مستقیم گازها و بخارت به دو دسته تقسیم بندی میشوند. دسته ی اول ابزارهایی که فقط قادر به سنجش یک نوع گاز میباشند و دسته ی دوم ابزارهای که قابلیت اندازه گیری چندین گاز را دارند. معمولاً ابزارهای دسته ی دوم غلظت اکسیژن، مونوکسید کربن و قابلیت اشتعال اتمسفر(LEL and UEL) را اندازه گیری میکنند. گاهی اوقات لازم است که پس از ورود کارگر به فضای بسته نیز پایش هوا صورت گیرد. فاصله ی زمانی میان اندازه گیری و پایشهای مجدد بر اساس تغییرات شرایط کاری خواهد بود. در این گونه مواقع بهتر است از ابزارهای پایش مداوم که مجهز به آلارم اعلام شرایط اضطراری هستند، استفاده شود.

پایش هوای درون فضای بسته باید بتواند نکات زیر را مشخص کند:

غلظت اکسیژن فضای بسته بایستی بین ۱۹ تا  ۵/۲۳ درصد حجمی هوا(محدوده تنفس طبیعی انسان) قرار گیرد. در غیر این صورت استفاده از تهویه و دستگاه تنفسی فشار مثبت خود تامین ضروری می باشد. غلظت های بالاتر یا پایین تر اکسیژن مشکلات تنفسی جهت شخص ایجاد کرده و حتی به مرگ منتهی می شود. اکسیژن در زمان پایش گازهای قابل اشتعال نیز لازم بوده و پایش گازهای قابل اشتعال در صورت کمبود اکسیژن، با اشکال مواجه می گردد. وجود آلاینده ها و گاز های سمی و خفقان آور نیز بایستی به دقت پایش شوند تا انطباق حد آن ها با استانداردهای تماس شغلی، مشخص گردد. در صورت عدم انطباق استفاده از تهویه و دستگاه تنفسی فشار مثبت خود تامین ضروری می باشد.

فضای بسته

(Confined space)

اکبر اصالتی

رئیس ایستگاه ۵۹ حریق و نجات ۷ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران esalati.fireman@gmail.com

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test