جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - Friday 19 January 2018
کد خبر : 17744
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۵۰
بازدید: بازدید: 3311

مقاله

واکاوی مولفه های ارتقاء دهنده ایمنی در فضاهای بازشهری در مقیاس محلات (نمونه موردی محله یوسف آباد در شهر تهران)


۴۳۲۱
بحث فضای ایمن شهری، از دغدغه های اصلی در حیطه  HSEو مهندسی ایمنی است که بسیاری از اندیشمندان این رشته را به سوی خود جذب نموده و توجه آنان را به خود معطوف داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رحیم قلیچ خانی

رحیم قلیچ خانی، سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی؛ rahimg1355@yahoo.com

چکیده

بحث فضای ایمن شهری، از دغدغه های اصلی در حیطه  HSEو مهندسی ایمنی است که بسیاری از اندیشمندان این رشته را به سوی خود جذب نموده و توجه آنان را به خود معطوف داشته است. در طول تاریخ، همواره تصور بشر و به تبع آن تعریف وی از فضا ،ایمنی و فضای ایمن شهری دچار تغییرات شگرفی گشته است. امروزه اساساً فضای سبز شهری دارای ابعاد و نقش های اجتماعی ، کارکردی، احساسی و عملکردی  در سطح شهر است؛ هرچند هنوز هم عمده شناخت، تحلیل و طراحی فضای ایمن سبز در شهر های کشور بیشتر با تاکید بر جنبه های صرفا استاندارد شده و با تکیه بر مراجع استاندارد سازی غربی صورت می پذیرد و به محتوای بومی ، اقلیمی و فرهنگی خود شهر ها کمتر توجه می شود.

هدف از این نوشتار ، تحقیق در مورد مفهوم ایمنی در فضای باز شهری در مقیاس محلی و ارزیابی عوامل موثر در ایمنی فضاهای باز شهری است.محدوده مورد مطالعه این تحقیق محله یوسف آباد تهران است جامعه آماری این تحقیق ساکنان این محله می باشند که تعداد آنها ۱۰۲۴ نفر در آمار اعلام شده است و تعداد ۱۰۲ نفر نیز بعد از محاسبات آماری نمونه گیری شده و پرسش نامه تدوین شده در بین آنها توزیع شده است.در این مقاله نخست مفاهیم  ایمنی و فضاهای باز شهری از نقطه نظر ریشه شناسی واژه و تعاریف عملکردی مورد بحث قرار می گیرد و معرفی جامعی از آنها میشود.آنگاه مروری  کلی بر ادبیات مرتبط با موضوع طراحی شهری و محلی ایمن و کیفیت های وابسته به آن ارائه خواهد شد.و پرسش نامه و نتایج آماری استخراج شده در آن آمده اند ، در انتها نیز به نتیجه گیری از موضوع  بحث و ارائه پیشنهادات مرتبط با آن می پردازیم

مقدمه

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test