دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 23 July 2018
کد خبر : 7714
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
بازدید: -

هشدار به کوهنوردان؛ رعایت این نکات را در زمستان جدی بگیرید


كوهنوردي در فصل سرما

کوه در زمستان جلوه‌ای پرشکوه و دیدنی دارد و شاید خیلی از ما وسوسه شویم تا علی رغم همه خطرات کوهنوردی در برف را تجربه کنیم.در این متن به شما می گوییم که چطور می توانید یک کوهنوردی امن را در زمستان تجربه کنید. به گزارش بامنا،برای یادگیری کوهنوردی به ویژه ریزه‌کاری‌های کار فنی و زمستانی، هیچ‌جا بهتر از گروه‌ها و باشگاه‌های کوهنوردی نیست. در […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

کوه در زمستان جلوه‌ای پرشکوه و دیدنی دارد و شاید خیلی از ما وسوسه شویم تا علی رغم همه خطرات کوهنوردی در برف را تجربه کنیم.در این متن به شما می گوییم که چطور می توانید یک کوهنوردی امن را در زمستان تجربه کنید.

به گزارش بامنا،برای یادگیری کوهنوردی به ویژه ریزه‌کاری‌های کار فنی و زمستانی، هیچ‌جا بهتر از گروه‌ها و باشگاه‌های کوهنوردی نیست. در این جاها می‌توان از تجربه‌ دیگران برخوردار شد.

 

نکات مهم برای کوهنوردی در فصل سرما

رضا زارعی رئیس فدراسیون کوه‌نوردی در خصوص کوهنوردی در زمستان می گوید:  در صورت در نظر گرفتن نکات مربوط به صعود ایمن، می‌توان در فصل سرما نیز یک صعود خوب و البته مطمئن داشت ولی بدون در نظر گرفتن پیش‌بینی‌های لازم، کوهنوردان مطمئن باشند در این فصل برای صعود با یک محیط خطرناک روبرو هستند که می‌تواند به آنها آسیب‌های جدی وارد کند.

وی با اشاره به مخاطرات صعود در فصل سرما می افزاید: صعود کردن در فصل سرما آن هم توسط افرادی که تجربه بالایی در کوه‌نوردی ندارند بیشتر شبیه به ماجراجویی است و می‌تواند سبب ایجاد حوادثی گاه غیر قابل جبران برای آنها شود.

وی معتقد است افرادی که به صعود در فصل سرما اقدام می‌کنند باید بدانند با یک محیط وحشی و خطرناک در کوه روبرو هستند و اگر تمامی موارد ایمنی را رعایت نکنند قطعا با مشکل مواجه می‌شوند.

رئیس فدراسیون کوه‌نوردی با اشاره به مهم‌ترین مواردی که باید برای صعود در فصل سرما در نظر گرفت، می گوید: آموزش، آگاهی و شناخت نسبت به محیط جزو مهم‌ترین مواردی است که باید کوه‌نوردان برای صعود در فصل سرما در نظر بگیرند. افرادی که اقدام به صعود در این فصل می‌کنند باید حتما از مسیر‌های پرتردد عبور کنند و دست به صعود انفرادی نزنند. همچنین در این فصل داشتن پوشاک مناسب و گرم، غذای کافی،‌ اعلام مسیر و مقصد صعود به خانواده و پناهگاه‌ها جزو دیگر مواردی است که پیش از صعود به کوه باید آنها را مد نظر قرار داد.

او همچنین به یک قانون مهم در کوه‌نوردی اشاره می کند و می افزاید: قانونی در کوهنوردی به نام “قانون ساعت ۱۴” وجود دارد که هر کوه‌نوردی باید راس ساعت ۱۴ به سمت مبدا حرکت خود باز گردد، زیرا در غیر این صورت احتمال گم کردن مسیر بسیار زیاد است.

بعد از خواندن این نکات مهم از زبان رئیس فدراسیون کوه نوردی ، چند توصیه مهم دیگر هم برای شما داریم:

کوهنوردی در برف

 

زمستان تنها به کوه نروید
در یک کوهنوردی زمستانی، بهمن، سرمازدگی، سر خوردن، کولاک و گم شدن در مه خطراتی هستند که سایه به سایه شما پیش می آیند و هر قدر بالاتر می روید، ریسک وقوع آنها هم بیشتر می شود. بنابراین علاوه بر داشتن تجربه و ابزار لازم در چنین سفری، شما نیاز به یک همراه با تجربه دارید.
اولین توصیه ما گروهی سفر کردن است. هرگز تنها به کوه نروید به خصوص اگر زمستان است. این قاعده برای مبتدی تر ها در فصل های دیگر سال هم صدق می کند. یادتان باشد که یک کوهنورد با تجربه هم ممکن است به دلیل پیچ خوردن پایش نتواند حرکت کند و اگر همراه نداشته باشد ممکن است جان خود را از دست بدهد، کوهنوردی یک ورزشی گروهی است و هرقدر هم که اهل تنهایی سفر کردن باشید، در این مورد نمی توانید یکه تازی کنید.

انرژی خود را در کوهنوردی تقسیم کنید

شما باید انرژی خود را به سه قسمت تقسیم کنید: انرژی صعود،انرژی فرود و انرژی ذخیره و در هنگام حرکت، گامی ثابت و یکنواخت را برداریدبه طوری که بتوانید ساعت ها آن را حفظ کنید بدون آنکه توقفی داشته باشیدیا بدنتان عرق کند.

ضمن آنکه باید  وسایل فنی مورد نیاز را همراه ببرید و حتما حتما حتما خانواده و یا دوستانتان را از مسیر حرکت و مقصد و برنامه تان مطلع کنید. این طور لااقل اگر به دردسر افتادید، می توانید امید داشته باشید که کسی به دنبالتان بیاید.

این وسایل را با خود بردارید

وسایل سفر شما به نوع صعود تان بستگی دارد و شریط آب و هوائی که به آنجا خواهید رفت. بنابراین با توجه به نوع و محل سفر، به این تجهیزات نیاز خواهید داشت: کفش سبک راهپیمایی، کفش نیمه سنگین کوهپیمایی، جوراب کوهنوردی، شلوار کوهنوردی، پیراهن و پولیور کوهنوردی، پیراهن و شلوار گرمکن، انواع دستکش کوهنوردی، انواع عینک کوهنوردی، شنل باران‌، کاپشن و شلوار بادگیر، کت پر یا ویسکوز، کوله پشتی، زیر انداز، کیسه خواب پر یا ویسکوز، انواع کلاه کوهنوردی، یخ شکن، چراغ قوه با لامپ و باطری اضافه، قمقمه آب، جعبه کمکهای اولیه، طناب انفرادی و کارابین، قطب نما و نقشه مسیر، سوت، بشقاب، لیوان، چاقو، در بازکن و کبریت ضد آب (نکته: با غلطاندن چوب کبریت ها در پارافین مایع می توانید آنها را ضد آب کنید.)، عصا، چوب دستی، کلنگ و دفترچه بیمه.
به جز این وسایل، لوازم دیگری هم نیاز دارید که به کار گروه می آیند و کافیست یک یا چند نفر از تیم کوهنوردی مسئولیت آوردن آنها را برعهده بگیرند. این وسایل شامل چادر کوهنوردی، پوشش ضد آب چادر، ارتفاع سنج، ظروف غذا و لوازم پخت و پز، چراغ خوراک پزی، الکل جامد و غیره…، کپسول روشنایی، کتری و قوری گروهی، دوربین کوهنوردی، نقشه، کروکی و مجوز برنامه می شود.

کوهنوردی در فصل سرما

چطور کوله بچینیم؟
معمولا اجسام سنگین تر را اول داخل کوله پشتی گذاشته و وسایل سبک تر را روی آن قرار می دهند. وسایل دارویی و جعبه کمک های اولیه باید دم دست باشند. کوله پشتی نباید لق بزند. مواد غذائی آبدار باید در کیسه پلاستیکی جداگانه بسته بندی شده و در کوله پشتی قرار گیرند. اجسام نوک تیز یا سنگین باید طوری چیده شوند که با پشت یا کتف شما تماس نداشته باشند. بنا بر ضرورت شما، لوازم ضروری باید در بالاترین قسمت کوله پشتی قرار گیرند.

موقع باران و رعد و برق پناه گرفته و بدانید رعد و برق غالباً بر قله ها و تیغه های سنگی و مناطق مرتفع برخورد می کند. در این هنگام تمام وسایل فلزی مانند ساعت، کلنگ و کرامپون را از خود دور کرده و در پناه سنگی به فاصله ۳ تا ۵ متری روی زمین بنشینید و عایقی مانند کوله پشتی یا طناب را زیر انداز خود قرار دهید

نکات مهم برای راه رفتن در برف
۱- آرام حرکت کنید و هیچ سنگی را به پایین نغلتان
۲- در سر بالایی از تند رفتن خودداری کنید، در شیبهای تند در موقع بالا رفتن و حتی پایین آمدن با قدمهای کوتاه و به صورت مارپیچ حرکت کنید.
۳-  به جائی که نمی بینید پرش نکنید.
۴- در حرکت، باید ضربان قلب و برداشتن پاها با هم هماهنگ باشند و باید خودتان این هماهنگی را به دست آورید. نفر اولی که در رأس گروه به عنوان پیش رو حرکت می کند باید طول گام های خود را با طول گام های ضعیف ترین نفر در گروه هماهنگ کند.
۵- از دویدن بپرهیزید و خود را درگیر مسیرهای ناشناخته نسازید. در موقع باران و رعد و برق پناه گرفته و بدانید رعد و برق غالباً بر قله ها و تیغه های سنگی و مناطق مرتفع برخورد می کند. در این هنگام تمام وسایل فلزی مانند ساعت، کلنگ و کرامپون را از خود دور کرده و در پناه سنگی به فاصله ۳ تا ۵ متری روی زمین بنشینید و عایقی مانند کوله پشتی یا طناب را زیر انداز خود قرار دهید.
۶- به محض مشاهده هوای نامساعد و قبل از بحرانی شدن هوا از پوشش های حفاظتی خود مانند لباس بادگیر، کلاه و دستکش استفاده کنید.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 478
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان چهارمین کنگره آسیاپاسفیک طب نظامی سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test