سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - Tuesday 7 December 2021
کد خبر : 32522
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 - 15:09
بازدید: -

گفتگو با دکتر محمد مهدی شیر محمدی مدیر عامل ماسک ترمه:

هر فرد با هر توان مالی باید بتواند ماسک باکیفیت خریداری کند


شرکت تولیدی ماسک ترمه قیمت تک رقمی ماسک را همانگونه که قبل از کرونا توزیع داشته را در زمان شیوع کرونا بدون هیچ افزایشی وارد بازار کرد. نکته جالب اینجاست به اعتقاد تمام کارشناسان این عرصه قیمت واقعی محصولات ترمه دوبرابر بیشتر از قیمت موجود می باشد. اما سیاست گذاری این شرکت با تمام برندهای مشابه متفاوت بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

بحران شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه حاکم بر کشور باعث شده در بسیاری از موارد در ابتدا با مشکل مواجه شویم که با همت جهادی شرکت‌های تولیدی در زمینه محصولات مرتبط با کرونا توانستیم از بحران نبود تجهیزات و اقلامی چون ماسک رها شویم هرچند در این میان بودند، سودجویانی که به واسط شرایط وارد عرصه تولید شده‌اند و به بهانه تولید ماسک‌های بی کیفیت و تقلبی را وارد بازار کردند که با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه اکنون این موارد به حداقل رسیده است. در این میان شرکت دانش بنیان پالایه گستر سیمرغ ایرانیان با برند تجاری ماسک ترمه بسیار در عرصه تولید و همراهی کادر درمان خوش درخشید توانست به بهترین شکل ممکن نیاز وزارت بهداشت را درخصوص ماسک‌های n95 برطرف سازد و نقطه عطفی شود برای بسیاری از تولیدکنندگان در این زمینه. نکته قابل تامل در خصوص ماسک ترمه که از ابتدای شیوع کرونا شاهدش بودیم و تاکنون نیز همچنان روی همان محور است موضوع قیمت گذاری و توزیع عادلانه ماسک در سطح کشور می باشد. در روزهایی که هیجان شیوع کرونا و نبود ماسک دغدغه مردم شده بود و بسیاری از افراد ماسک‌های بی کیفیت را با قیمت‌های گزاف ۳۰ هزار تومان به فروش می رساندند، شرکت تولیدی ماسک ترمه قیمت تک رقمی ماسک را همانگونه که قبل از کرونا توزیع داشته را در زمان شیوع کرونا بدون هیچ افزایشی وارد بازار کرد. نکته جالب اینجاست به اعتقاد تمام کارشناسان این عرصه قیمت واقعی محصولات ترمه دوبرابر بیشتر از قیمت موجود می باشد. اما سیاست گذاری این شرکت با تمام برندهای مشابه متفاوت بوده است. به همین منظور با مدیریت این مجموعه دکتر محمد مهدی شیرمحمدی گفتگویی را داشته‌ایم تا از جزییات این موضوع و دیگر مباحث در زمینه تولید ماسک بیشتر جویا شویم و دلیل پافشاری این مجموعه بر روی قیمت‌ها محصولات‌شان را بدانیم.

 

در ابتدا توضیح دهید چرا قیمت ماسک‌های ترمه نسبت به دیگر رقبا ارزان تر است؟

سوال خوبی کرده اید این موضوع برای بسیاری از دوستان و همکاران ما سوال است و تعجب می کنند که چرا در طول یک سال اخیر و شیوع ویروس کرونا افزایش قیمتی نداشتیم و بعضا برخی از محصولات هم با قیمت کمتر از بازار توزیع می کنیم. روزی که تصمیم گرفتم وارد عرصه تولید ماسک شوم هدف‌های مشخصی را برای مجموعه داشتم. خدارا شاکرم که به بنده لطف داشت و توانستم در زمینه اشتغال زایی و تولید به اهداف برسم. عهدی که من با خدای خود بسته ام این بود که همیشه کنار مردم و در خدمت جامعه باشم. من هم به شما هم عقیده هستم قیمت ماسک‌های ترمه ارزان است اما این ارزان بودن دلیل محکمی  دارد. در تمام روزهایی که کنار پرسنلم شبانه روز تلاش می کردیم برای تولید ماسک آرزوی من این بود که تمام افراد جامعه بتوانند از ماسک خوب و با کیفیت استفاده کنند. من به شدت مخالف این موضوع هستم که محصول لاچکری برای افراد ثروتمند باشد باشد. قشر عمده جامعه با توجه به دلیل فشارهای اقتصادی بضاعت مالی خوبی ندارند و ماسک با کیفیت هم جزو الویت‌های اولیه زندگی اشان نیست و همین که بتوانند پارچه ای به صورت داشته باشند برایشان کفایت می کند. حالا تصور کنید فردی وارد داروخانه می شود و فروشنده می‌گوید ماسک باکیفیت ترمه با قیمت بالا داریم و ماسک معمولی با قیمت پایین تر قطعا آن فرد به خاطر مشکلات مالی ماسک ارزان تر را خریداری می کند اما هیچ تضمینی برای سلامتی و محافظتش از ویروس نیست. شعار و باور مجموعه ترمه این است که هر فرد با هر توان مالی باید بتواند ماسک باکیفیت خریداری کند. باور کنید لذت این امر از هر سود ریالی بیشتر است.

در طول یک سال اخیر مواد اولیه ماسک نوسان‌های فراوانی داشته است و با توجه به ثبات قیمت شما در مواردی زیان هم کرده‌اید یا از کیفیت کم گذاشته‌اید؟

بله متاسفانه نوسانات قیمتی در مواد اولیه که بسیار بوده اما هیچگاه از کیفیت کوتاه نیامده‌ایم و مستندات این حرف نیز موجود است. در بخش تحقیق و توسعه کارخانه ما قسمتی را داریم که روند تولید ماسک در یک سال اخیر ونمونه‌هایش موجود است به جرات می توانم بگویم در هر ماه در بحث کیفیت ماسک‌های ترمه ارتقا داشته ایم و به هیچ عنوان ماسک یک سال پیش با ماسکی که الان در خط تولید می‌شود قابل مقایسه نیست. از کیفیت مواد اولیه گرفته تا به روزسانی تجهیزات و دستگاه‌های کارخانه سیر صعودی در این مدت شاهد بوده ایم. در حال حاضر بخش عمده مواد اولیه و ملت بلون ما وارداتی است هیچ مشابه داخلی با این کیفیت وجود ندارد.

با این حساب از لحاظ مالی متضرر هم شده‌اید؟

خیر اتفاقا سود هم کرده‌ایم و اگر سودی در کار نبود چطور تجهیزات و دستگاه‌های خط تولید را بروز می کردیم. شاید در ماه‌هایی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه به مشکل خورده باشیم امام با مدیریت مالی و افزایش خط تولید توانستیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم. من به دیگران نمی توان خرده بگیریم چرا ماسک‌هایشان را گران عرضه می کنند اما می توانم مجموعه خودم را مدیریت کنم و روی اهداف پافشاری داشته باشم.

پس ماسک‌های مشابهی که در بازار به چندین برابر قیمت عرضه شده گرانفروشی محسوب می‌شود؟

از نظر بنده بله اما یک نکته جالب به شما بگویم. در زمان بحبوحه ابتدایی شیوع کرونا بسیاری از دوستان ماسک‌های خود را چندین برابر قیمت به مراکز و کارخانجات بفروش رسانده‎اند و اکنون که در زمینه ماسک کمبودی نداریم مجبور به شکستن قیمت خود شده‎اند. مصرف کننده معترض می شود که پس چرا این ماسک با قیمت پایین چند ماه پیش چندبرابر بیشتر فاکتور شده است و همینجا بسیاری از مشتریان خود را از دست داده‎اند و برای سود مقطعی از بازار حذف می شوند. برخی هم اقدام به ثبت یک برندبا نامی متفاوت کرده‎اند و ماسک‌های ارزان قیمت را به اسم برند جدید خود وارد بازار می کنند در اصل همان ماسک است اما مشتری فکر می کند محصول جدید است که قیمتش ارزان تر است.

در حال حاضر ظرفیت خط تولیدتان چقدر است؟

طی چند ماه اخیر از زمانی که بحث ویروس کرونا بوجود آمد که ما با توجه به زیرساخت‌های خوبی که داشتیم و دانش فنی خوب، ماشین آلات و نیروی انسانی داشتیم شروع به تولید ماسک‌هایی کردیم که N95 و FFB2 که برای کادر درمان و عموم مردم مورد استفاده قرار میگرفت، پالایه گستر یا همان ماسک ترمه به واسطه حمایت‌هایی که از آن شد از طرف مردم، دوستان و از طرف پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران که در واقع ما کمک‌های زیادی از آنها دریافت کردیم، موفق شدیم تولید خودمان را در کمتر از ۱۰ روز از روزی ۵هزار ماسک به ۳۵ هزار ماسک برسانیم و امروز هم بیش از ۶۰ هزار ماسک تنفسی N95 در حال تولید داریم.

ماسک تولید شده قسمت اعظمش در وزارت بهداشت در کادر درمان استفاده میشود و یک بخش دیگر آن در بخش صنعت، کارخانه‌های فولاد و خودروسازی و معادن در حال استفاده است و خوشبختانه توانستیم حجم زیادی از نیاز کشور را در زمینه این ماسک‌ها تامین کنیم و از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم. در یک مدت محدود که در بحث صادرات مجوز داده شد و موفق شدیم به کشورهای کویت، قطر، رومانی،عراق و چند کشور دیگر صادرات داشته باشیم.

هم اکنون ماسک هایی n99 با راندمانن بالای ۹۹ درصد را در خط تولید داریم که گام بلند در تولید ماسک است

 

-شما با وزارت بهداشت کار میکنید و بیشترین نیاز وزارتخانه در ماسک n95 و ماسک سه لایه را تامین میکنید، با استاندارد‌هایی که این وزارتخانه دارد کار کردن برایتان سخت نشده است.

باعث افتخار ماست که ماسکی که تولید میکنیم به صورت مستقیم میبینیم که برای کادر درمان مورد استفاده قرار میگیرد زحماتمان را میبینیم که بدون هیچ واسطه ای تحویل کارد درمان میشود و کمتر از چند روز میبینیم که در بیمارستان‌ها و بخش آی سی یو کشور مورد استفاده قرار میگیرد، این موضوع برای ما بسیار باعث افتخار انگیز است.

سخت گیری‌های شدیدی که وزارت بهداشت در تولید ماسک داشت باعث شد که ما استانداردهای بیشتری را رعایت کنیم و کیفیت را ارتقا دهیم و در واقع یک ماسک با کیفیت و قیمت مناسب و از همه مهمتر در زمان مناسب را تحویل این سازمان بدهیم مخصوصا در یک ماه پیک اول کرونا در کشور نیازی که وجود داشت ما توانستیم یک و نیم میلیون قطعه ماسک را در آن روزهایی که ماسک به سختی دردسترس بود تحویل بدهیم و توانستیم یک نقش کوچک در گذراندن این بحران داشته باشیم و کمک کنیم به اینکه کمترین آسیب به کادر درمان کشور وارد شود.

در خصوص توسعه کار و اشتغال زایی که در این روزهای کرونایی داشتید توضیح دهید؟

سال گذشته با حدود ۱۵ نفر نیروی کار و تولید روزانه ۵ هزار ماسک صنعت کشور را کاور میکردیم و یک نیم نگاهی هم برای بحث صادرات داشتیم و در نمایشگاه‌های خارجی مثل عمان و دبی را شرکت میکردیم که اتفاقا پیشرفت خوبی تا آن زمان داشتیم، بعد از بحث کرونا با زیر ساختی که داشتیم، موفق شدیم خط تولید خود را از یک خط به شش خط تولید برسانیم و محصولات جدیدی مثل گان، کلاه و ماسک‌های پرستاری و پزشکی جدید را شروع کردیم و نیروهایمان رو به ۱۵۰ نفر رساندیم والبته نیروهای غیرمستقیم ما تعدادشان خیلی بالاتر است. در واقع تیراژ، تعداد و کیفیت، ماشین آلات و فضای کارمان را توسعه دادیم و در حال حاضر هم پلن تحقیق و توسعه پالایه گستر تولید ماسک‌های کلاس بالاتر  است که خوشبختانه تولیداتی را انجام دادیم. هم اکنون ماسک هایی n99 با راندمانن بالای ۹۹ درصد را در خط تولید داریم که گام بلند در تولید ماسک است. از لحاظ تیراژ ما میخواهیم تا ۴۰% تیراژ را افزایش دهیم که بتوانیم نیاز داخل را تامین کنیم. واحد R&D ترمه که متشکل از مهندسان و مشاورین زبده است به طور مستمرر در تلاش برای بالا بردن کیفیت تولیداتمان هستند.

با توجه به اینکه به نوعی تک محصولی هستید نوآوری‎های زیادی در تولید ماسک داشته اید توضیح بفرمایید؟

واحد بازاریابی ترمه به طور روزانه آنالیز بازار را انجام می‎دهند و در این بررسی‎ها نکات قابل تاملی وجود دارد. ماسک‌هایی که در کشور وجود داشت اکثرا سفید بود که از لحاظ روحیه ی کادر درمان فوق العاده تکراری شده بود. ماسک‌های رنگی را وارد بازار کردیم که مورد استقبال زیادی قرار گرفت و باعث بهبود روحیه آن‌ها شد.

علاوه بر زیبایی از لحاظ مقاومت تنفسی بررسی کردیم که یک پرستار یا پزشکی که از صبح میخواهد این ماسک را استفاده کند احساس بهتری از لحاظ تنفسی داشته باشد در بحث راندمان موفق شدیم و راندمان ماسک‌هایمان را از لحاظ جذب باکتریایی و جذب ریزگردها زیر ۳/۱۰ و جذب ویروسی افزایش دهیم و در بحث تدوین استانداردها کمک‌های شبانه روزی با موسسه تحقیقاتی استاندارد انجام دادیم که به امید خدا بزودی استانداردهای ما تدوین میشود و در اختیار عموم قرار میگیرد که با آن استاندارد ماسک خوب را از بد تشخیص دهند و به راحتی ماسک‌های فیک قابل تشخیص باشند در واقع تلاش‌های  پر ثمری داریم که بتوانیم هم چنان خدمت کنیم و برای  جامعه و مردم کشورمان و همچنان دولت مفید واقع بشویم.

اشاره کردین به افرادی که تخصص ندارند و از لحاظ کیفی هم محصولاتشان استانداردها را ندارند، با توجه به  تقاضای بالا یی که در خصوص ماسک همچنان در بازار وجود دارد، چطور میشود این افراد را شناسایی کرد؟ آیا نهادهای دولتی باید این افراد را شناسایی کنند یا مردم میتوانند ماسک خوب را از بد تشخیص بدهند؟

در حال حاضر موضوعی که وجود دارد این است که این افرادی که شروع به تولید کرده اند بلا شک نیتشان خیر بوده و کمک به جامعه و بهداشت و مردم بوده است و احساس وظیفه کردند و وارد شدند و ماسک را تولید کردند و توانستند حجم بالایی از ماسک را به سیستم کشور تزریق کنند، ولی متاسفانه مشکلاتی بوجود آمد به طور مثال: از ابتدای شیوع کرونا بنده در شبکه سوم سیما به عنوان کارشناس دعوت شدم و آنجا اشاره کردم که ماسکی که برای مقابله با کرونا مناسب است چه در بحث کادر درمان و چه در خصوص عامه مردم،  باید ماسک بدون سوپاپ باشد. متاسفانه افرادی که در خط تولید بودند به علت نبود دانش کافی پافشاری کردند به شدت و ماسک‌های سوپاپ دار تولید و به سیستم کشور تزریق کردند، آمار دقیقی نداریم که این موضوع چقدر مشکل ساز شد و چقدر این موضوع روند بهبودی را کاهش داد ولی قطعا این آمار عدد پایینی نخواهد بود. امروز هم همین شرایط وجود دارد و مواد اولیه کم شده که همه بازسازی‌هایی میکنند و موادی را جایگزین میکنند که به هیچ وجه کاربردی نیست و یا حتی پروتکل‌های بهداشتی در زمان تولید رعایت نمی شود. بازهم تاکید میکنم که نیت این افراد خیراست اما ضربه‌هایی که این تولیدات چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ گسترش بیماری زنده‎اند متاسفانه بشدت بالاست.

امیدواریم که این موارد هم بزودی حل شود و همه در یک جهت و یک راستا در جهت تولید ماسک برای کشور قدم برداریم.

در خصوص ماسک‌های تنفسی کودکان و بانوان تنوع بسیار خوبی را بوجود آورده‎اید در این زمینه توضیح بفرمایید؟

ما تنوع محصولاتی که از قبل داشتیم را سعی میکردیم که آحاد جامعه مورد نیاز را پوشش دهیم، یکی از مواردی که در کشور ما وجود داشت، بحث آلودگی‌های شهری بود که کودکان هم با آن درگیر بودند که ما ماسکی برای کودکان نداشتیم. ماسکی برای کودکان که از لحاظ سایز و راندمان، مقاومت تنفسی و شکل و رنگ، طراحی و تولید کرده‎ایم که خوشبختانه مورد استقبال هم قرار گرفت. کودکان چه در بحث آلودگی هوا و چه در بحث بیماری کرونا باید محافظت شوند. مورد دیگری که داشتیم ماسک‌های مخصوص برای بانوان است چون بانوان از لحاظ سایز صورت کوچکتر هستند و این موضوع را اصلاح کردیم از لحاظ مقاومت تنفسی و ظاهر و شکل که بیشتر تنوع رنگی,، که آنرا هم پوشش داده‌ایم.

در مورد صنعت هم همانطور که گفته شد ما صنایع بزرگ کشور را مثل کارخانه‌های خودروسازی، معادن، فولادسازی و سیمان را تامین ماسک میکنیم از لحاظ شکل، رنگ، راندمان و حتی اخیرا با توجه به شیوع ویروس کرونا اعلام کردیم که صنایع کشور هم باید ماسک بدون سوپاپ استفاده کنند که علاوه بر اینکه آن فرد از آلودگی‌های صنعتی محیط در امان است اگر به هر دلیلی ناقل یا آغشته به ویروس کرونا باشد این به کارخانه و همکارانش منتقل نشود که این ماسک‌هایی که در حال تولید است هم بخش صنعتی و هم بخش ویروسی را پوشش میدهد.

 

در آخر نکته ای هست بفرمایید؟

خوشحال هستیم از اینکه توانستیم کمک کوچکی به جامعه کنیم با توجه به اینکه چه قبل از کرونا ویروس و چه در حال حاضر درخواست‌های زیادی داریم از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای اینکه خط تولید را در آنجا راه اندازی کنیم و یا برای آنها ماسک ارسال کنیم، اما در خدمت مردم کشور خودمان هستیم تا به آنها خدمت کنیم و امیدواریم بزودی این ویروس منحوس از جهان برود و دیگر جای نگرانی نباشد.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

fireindex نمایشگاه مجازی صنایع ایمنی و اطفا تهران نمایشگاه تخصصی مجازی بهداشت،ایمنی،محیط زیست،انرژی ipas تبلیغات تبلیغات تبلیغات