دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - Monday 25 June 2018
کد خبر : 8094
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
بازدید: -

نگاهی به ۷۰ پروژه نفتی و گازی آماده ورود خارجی‌ها گزینه‌های روی میز نفت کدامند؟!


گزینه‌های روی میز نفت کدامند؟!

میدان هیدروکربنی و ۱۸ بلوک اکتشافی، همه گزینه‌های روی میز شرکت ملی نفت برای ورود شرکت‌های نفتی خارجی به حوزه سرمایه‌گذاری است. کنفرانس تهران مجالی بود که پیش از برداشته شدن سد تحریم‌ها برای ورود کامل سرمایه‌گذاران به کشور، ایران از مدل قراردادهای جدید نفتی‌اش برای شرکت‌های نفتی بین‌المللی صحبت کند و البته پروژه‌ها را که نیازمند سرمایه‌گذاری‌ها و دانش فنی خارجی است، به آن‌ها […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

میدان هیدروکربنی و ۱۸ بلوک اکتشافی، همه گزینه‌های روی میز شرکت ملی نفت برای ورود شرکت‌های نفتی خارجی به حوزه سرمایه‌گذاری است.

کنفرانس تهران مجالی بود که پیش از برداشته شدن سد تحریم‌ها برای ورود کامل سرمایه‌گذاران به کشور، ایران از مدل قراردادهای جدید نفتی‌اش برای شرکت‌های نفتی بین‌المللی صحبت کند و البته پروژه‌ها را که نیازمند سرمایه‌گذاری‌ها و دانش فنی خارجی است، به آن‌ها معرفی کند.

این پروژه‌ها، ۵۲ میدان هیدروکربنی و ۱۸ بلوک اکتشافی را شامل می‌شود.

این بلوک‌های اکتشافی از حوضه‌ها و زیرحوضه‌های مرکزی تا دریا خزر را در بر می‌گیردند. در حوضه مرکزی ایران بلوک اکتشافی کویر، در حوضه مقان بلوک اکتشافی مغان، در حوضه خلیج فارس، بلوک‌های بامداد، ماهان و پارسا و در حوضه کپه داغ، بلوک‌های سرخس، دوستی و راز برای سرمایه‌گذاری معرفی شده‌اند.

همچنین در حوضه شرقی ایران، بلوک سیستان و در حوضه تایباد، بلوک تایباد نیازمند ورود شرکت‌های بین‌المللی نفتی هستند.

در حوضه زاگرس و در سه زیر حوضه دزفول، لرستان و فارس، چهار بلوک آبادان، تیماب، زهاب و تودج و همچنین در حوضه دریای خزر بلوک‌های ۲۴، ۲۶، ۲۹ و سردار جنگل نیز از دیگر بلوک‌های اکتشافی هستند که آماده ورود شرکت‌های نفتی بین‌المللی پس از انعقاد IPC خواهند بود.

در عین حال در کنار این ۱۸ بلوک اکتشافی، شرکت ملی نفت، ۵۲ میدان هیدروکربنی را نیز به سرمایه‌گذاران نفتی معرفی کرده است، که در دو دسته ۲۹ میدان نفتی و ۲۳ میدان گازی طبقه‌بندی می‌شوند.

میدان‌های نفتی معرفی شده شامل ۲۱ میدان ساحلی و ۸ میدان فراساحلی می‌شود که در این بین میادین ساحلی ۱۲ میدان توسعه یافته و ۹ میدان توسعه نیافته اند و در بین میادین نفت فراساحلی نیز ۵ میدان توسعه یافته‌ و سه میدان توسعه نیافته قرار دارد.

میادین نفتی توسعه نیافته ایران شامل، آزداگان جنوبی، لایه نفتی پارس جنوبی، چنگوله، فاز سوم دارخوین، فردوسی و گلستان، جفیر، سپهر، سوسنگرد، سهراب، بند کرخه و اروند می‌شود.

اما میادین نفتی توسعه یافته ایران آب تیمور، اهواز – بنگستان، منصوری – بنگستان، فروزان، سروش، نوروز، درود، سلمان، آبان، پایدار، پایدار غربی، دانان، چشمه خوش، دلپری، نفت‌شهر، سومار و دلهران هستند.

اما در مورد پروژهای گازی ایران که شرکت ملی گاز برای تولیدات آن‌ها برنامه‌های متنوعی از صادرات و مصر داخلی گرفته تا تبدیل به LNG دارد، ۱۸ میدان گازی ساحلی و ۸ میدان گازی فراساحلی به شرکت‌های بین‌المللی در قالب قراردادهای جدید ایران معرفی شده است.

به نظر می‌رسد که ایران در زمینه بهره‌برداری از ظرفیت‌های گازی به نسبت بخش نفت در جایگاه عقب‌تری قرارد دارد به طوریکه از میادین معرفی شده، تنها دو میدان گازی توسعه یافته‌ یعنی تنگ بیجار و تصفیه‌خانه ایلام هستند که در بین میادین گازی ساحلی قرار می‌گیرند.

به این ترتیب ایران ۱۳ میدان گازی ساحلی و ۸ میدان گازی فراساحلی توسعه نیافته آماده ورود سرمایه‌گذاران خارجی دارد که شامل فاز ۱۱ پارس جنوبی، فرزاد A،‌ میدان گازی بلال، کیش، پارس شمالی، گلستان و فردوسی، میادین خامی، آغار، هالگان، سفید باغون، سفید زاخور، دی، کارون – بنگستان و NGL-1700 می‌شود.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 93
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test