یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - Sunday 21 October 2018
کد خبر : 18664
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰:۰۵
بازدید: -

مقاله

نگاهی آسیب شناسانه به موضوع ایمنی صنعتی در کشور


jpg
اگر بپذیریم که موضوع ایمنی صنعتی یا شهری یک « هنر – تاکتیک – صنعت » است که می بایست رسالت خود را در دو وجه « هنر » و « صنعت » به عنوان یک نیاز یا غریزه اجتماعی و با هدف استفاده از از یک فرصت برای کشوری با پیشینه غنی فرهنگی پی گیرد، یک تعامل قوی لازم است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقدمه:

اگر بپذیریم که موضوع ایمنی صنعتی یا شهری یک « هنر – تاکتیک – صنعت » است که می بایست رسالت خود را در دو وجه « هنر » و « صنعت » به عنوان یک نیاز یا غریزه اجتماعی و با هدف استفاده از از یک فرصت برای کشوری با پیشینه غنی فرهنگی پی گیرد، یک تعامل قوی لازم است. تعاملی که تمامی اهداف و نیازها را پاسخگو باشد و به مخاطب به عنوان مصرف کننده ارزشمند، توجه خاص داشته و سازوکارهای مناسب را انتخاب نماید، از کلیه فرصت های معطوف به نیازها و اهداف استفاده و تحدیدات شامل بر آن را از پیش روی بردارد.

این هنر- صنعت برآورنده ی نیازها و توقعات داخلی و خارجی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی بوده و ضمن تعامل و تبادل اطلاعات به غایت مفید ولی تکرار ناشدنی با جهان، بازارهای هدف را در این مقوله از طریق انتقال تجربیات و استانداردسازی تجهیزات تغذیه می نماید.

مقاله موجود سعی بر آن دارد تا راه رسیدن به سامانه ای را که توانایی انجام این تعهدات را داشته باشد، معرفی و با پیشنهاد راهکارهایی شرایط تحقق آرمانی جامعه ایمن را فراهم آورد.

 

اصل تغییر و تحول

 
[auth]
دنیای امروز دنیایی پیچیده و کاملاً تحول گراست. تغییرات دائماً بر سر ما فرود می آید و می بایست آمادگی لازم برای مقابله با آن را در خود ایجاد نماییم. عصر حاضر، زمان تحولات شگرف است و بایستی با نوآوری، خلاقیت و تمرکز لازم به مقابله با حوادث بپردازیم. در آینده تنها آنانی « بقا » دارند که انعطاف پذیر بوده و قدرت انطباق با محیط تغییر یابنده خود را داشته و با تشخیص مشکلات قادر به تغییر لازم باشند.

کسب قدرت در گرو تغییرات است. تغییراتی که در واکنش به تحولات اطرافمان رخ می دهد. باید تعریف تازه ای از بازار، ابزار تولید، منابع انسانی، مالی و فنی ارائه دهیم. جهانی تر فکر کنیم و تمایل به جهانی شدن را در خود تقویت کنیم، بدون آنکه اجازه دهیم تعیین جهت براساس تکنولوژی صورت پذیرد، زیرا هر تکنولوژی جدید برهم زننده ی نظم و سنت گذشته است و بی توجهی به آن، گسست و یا تأخیری فرهنگی در جامعه ایجاد می کند که در نهایت به عدم تعادل انجامیده و بر فرهنگ و اقتصاد کشور هزینه هایی را تحمیل می کند.

« کرت لوین » نخستین پژوهش گری بود که به بحث تغییر پرداخت و مفاهیم انجمادزدایی، تغییر و تثبیت در فرایند تغییر را مطرح نمود. این فرایند اساس « مهندسی مجدد » است که در اهداف، ساختار، انسان و تکنولوژی رخ داده و باعث توسعه و ارایه ی افقی روشن می شود.

 

فرایند سه مرحله ای تغییر با کنار نهادن شیوه های کهنه و رهایی از جمود باورها، دانسته ها و نگرش های جاری شروع می شود و با جذب نگرش ها و رفتار جدید و پس از اصلاح شرایط، به تثبیت تعادل در وضعیتی جدید می پردازد.

روش های متداول افزایش تولید ( منطقی کردن فرایندها و استفاده از تکنولوژی ) نتوانسته خواسته های سازمان ها و شرکت ها را برآورده کند. به خصوص سرمایه گذاری های سنگین در تکنولوژی، زیرا تنها توجه به ماشینی کردن روش های قدیمی جهت تولید مورد توجه بوده است. آنها فرایندهای موجود را دست نخورده رها می کنند و از رایانه ها به آسانی برای سرعت بخشیدن به این فرایندها استفاده می کنند، لیکن تسریع در این فرایندها نمی تواند کمبودها و نقص های اجرایی مهم فرایند را مورد توجه قرار دهد.

پیش از ظهور تکنولوژی های جدید از جمله حضور رایانه ها و نرم افزارهای همه کاره، بسیاری از سازمان های تولید به بلوغ نسبی در شرایط معمولی خود رسیده بودند و با توجه به تغییرات ایجادشده و با استفاده از ابتکار و نوآوری از طریق راهکارهای جدید، امکان توسعه در کیفیت و تولید را مهیا نموده اند ( گرچه در این زمینه هم نمی توانیم عنوان کنیم که قبل از حضور تکنولوژی های جدید، کشور ما در زمینه ایمنی صنعتی به این بلوغ رسیده بود. ) که اگر این چنین نکرده و وارد جو رقابتی جدید شده باشند مسلماً نابود شده اند. در این شرایط زمان آن رسیده که در زمینه نرم افزاری و سخت افزاری بجای اصلاح فرایندهای سنتی و کهنه، آنچه را که داریم نابود ساخته و « طرحی نو دراندازیم » و کار را از نو شروع کنیم، قبل از آنکه خود نابود شویم. یعنی آنکه با طراحی مجدد و با استفاده از تکنولوژی جدید، فرآیندهای تولید خود را با افزایش کیفیت و به منظور توسعه عملکرد گسترش دهیم.

درگذشته فرایندهای کارآمدی را طراحی نکردیم، بسیاری از روشهای تولید و بازرگانی از پیش طراحی شده نبود و موجب عدم اثربخشی آنها می شد. رویدادهای بی برنامه و اتفاقی را نهادینه می کردیم و بر امور موقتی حرمت می گذاشتیم. اغلب فرایندهای موجود ما از گذشته به یادگار مانده، به قبل از حضور تکنولوژی های جدید، نرم افزارها و سخت افزارهای نوین. گرچه اطلاعات فراوانی داریم لیکن از همان روشهای قدیمی استفاده می کنیم. در این شرایط مهندسی مجدد تنها نقطه امید برای بریدن از فرایندهای کهنه و قدیمی است که ما را تهدید به سقوط مهلک تری در آینده می کند. رقبای خارجی از جمله ژاپنی، کره ای و خصوصاً چینی با بکارگیری کارآفرینان جوان خود ثابت کرده و می کنند که سطوح به مراتب مناسب تری از عملکرد فرایند، ممکن و عملی است. آنها فرآورده های جدید را با سرعت بیشتر طراحی و از دارایی های خود بهتر استفاده می کنند و خصوصاً اینکه برخلاف ما « جواب مخاطب را سریعتر می دهند » .

مهندسی مجدد قصد آن دارد که در زمینه چگونگی سازماندهی و هدایت کسب و کار و تجارت، کار روی تمامی مقررات و قوانین کهنه و سنتی را از نو شروع کند. این عمل باعث می شود که خانه تکانی کنیم، بخشی از این مقررات و قوانین را به رسمیت بشناسیم و بخشی را هم دور بریزیم و سپس راههای ذهنی جدید را برای انجام امور بیندیشیم. در نتیجه مقررات و قوانین جدیدی که با زمان ما تناسب دارند، به ظهور می رسند.

در قلب مهندسی مجدد، ایده تفکر، بریدن از قواعد کهنه و منسوخ است. آرایش صندلی های عرشه کشتی در حال غرق شدن چه سودی دارد. بایستی به فکر نجات بود! باید هر چیزی را که باعث افت بهره وری شده دور بریزیم، حتی حقوق ثابت را !

فرایندهای تولید و ساختارهای کسب و کار ما کهنه، تکراری و غیرقابل رقابت در دنیای جدید است. از مکانیزم های پیچیده ای در تأمین امنیت استفاده می کنیم که نه مخاطب داخلی را راضی می کند و نه قابلیت تجاری و بازرگانی دارد، تنها تولید می کنیم و تولیدات نامرغوب خود را راهی سازمانها و شرکتهایی می کنیم که به کیفیت بی توجه اند و تنها به رفع مسئولیت می اندیشند.

مدیریت های ضعیف و استراتژی های نامناسب بلای جان ما شده. مدیرانی را به هدایت بر می گزینیم که فی البداهه انتخاب شده و آنان نیز راهکاری را در پیش می گیرند که بخش مهم آن معطوف به حفظ شرایط موجود است و کارشناسان زیرمجموعه نیز به تبع چالش های جدید، کارهایشان را تعدیل می کنند. تنها راه کسب اطمینان از برنامه مهندسی مجدد آن است که گروهی تشکیل دهیم که هریک از اعضای آن نماینده ای از خانواده بزرگ ایمنی صنعتی کشور هستند که می بایستی آنقدر فرایندهای موجود را مورد تجزیه و تحلیل های دقیق قراردهند که ماهیت فرایند را بفهمند و بدانند که این فرایند قصد و سعی دارد که چه چیزی را محقق کند و نهایتاً به سطوح بالاتری از توسعه و پیشرفت دست یابند.

تجربه و تحلیل های صورت پذیرفته از جانب گروه اهداف استراتژیک را مشخص می نماید. اینکه کجا هستیم ؟ چه می کنیم ؟ و دیدگاه ما نسبت به آینده چیست ؟ و …. باعث می گردد نسبت به تبیین مأموریت در نظام و سازمان جدید اقدامی موثر صورت پذیرد و با هدف گذاری لازم تعیین اهداف این حرکت را پی بگیریم و سپس استراتژی های لازم در جهت رسیدن به اهداف را تعیین کنیم. تمامی این مراحل درصورتی به شکل مطلوب صورت می پذیرد که شناخت لازم و کافی از شرایط موجود و خصوصاً چشم انداز لازم جهت آینده مشخص و ملموس باشد.

پس از آن می توانیم با سازماندهی لازم نسبت به تعیین ساختار جدید اقدام نماییم، ساختاری که با توجه به منابع انسانی و مادی در جهت آموزش و سپس جذب نیروی انسانی متخصص فنی و مدیریتی با نگاهی منصفانه عمل کند. نقش مهم آموزش و لزوم توجه به آن چه از نگاه ساختاری و چه از نگاه اجرایی بسیار مهم است. به واقع مولفه ی اصلی در انطباق با تحول فن آوری عامل انسانی است که می بایست شرایط حضور در رقابت دنیای حاضر را از مناظر مختلف داشته باشد. توزیع منابع مالی به شکلی منصفانه در این فرایند بسیار مهم و اساسی است که سازمان های متولی باید توجه لازم را به آن داشته باشند واستراتژی های جدید نسبت به آن واکنشی مطلوب نشان دهند. آموزش های تخصصی، ایجاد امنیت شغلی و حرفه ای و همچنین بهره گیری از پتانسیل های بسیار ارزشمند برون سپاری ها از مهم ترین سرفصل هایی است که بایستی به آن ها نیز توجه خاص مبذول داشت.

       مهندسی مجدد از « عقل متعارف » پرهیز می کند و از تکنولوژی، نه برای اتوماسیون فرایندهای موجود، بلکه برای ایجاد فرمولهای جدید استفاده می کند. عالمان هنر مدیریت معتقدند که « سرعت دگرگونی های محیط زندگی انسان و ناتوانی وی در تطبیق همزمان خود با این دگرگونیها باعث ضربه ی آینده می شود. » برنارد شاو می گوید « افراد منطقی سعی می کنند که خود را با محیط وفق دهند و افراد غیرمنطقی در تلاشند که محیط را با خود هماهنگ سازند. ». پیشرفت و ترقی پیامد سعی و تلاش افراد منطقی است. بطور معمول نخبگان رفتاری غیرعادی دارند و بعضاً رفتار آنها منطقی به نظر نمی رسد لیکن اینان دارای توان، خلاقیت، ابداع و نوآوری هستند. پیروان مهندسی مجدد تلاش می کنند نه تقلا !

 
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test