جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - Friday 19 October 2018
کد خبر : 19132
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
بازدید: -

مقاله

نکاتی چند پیرامون تفاوت های عمر مفید سیلندرهای کامپوزیتی و زمان آزمون ادواری آنها


Diving_cylinders
امروزه كپسول‌هاي كامپوزيتي به دلیل تحمل فشارهاي بالا و برخورداري از وزن پايين به طور گسترده‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در كنار وجود اين مزايا، اين سيلندرها بسيار حساس بوده و حين بهره‌برداري نیز نياز به مراقبت و توجه ويژه‌اي دارند، زيرا سطح رویه اين كپسول‌ها از الياف كربن با ضخامت پاييني تشکیل شده و در برابر ضربه، سايش، تيزي، دماي بالا و غيره بسيار حساس است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

امروزه کپسول‌های کامپوزیتی به دلیل تحمل فشارهای بالا و برخورداری از وزن پایین به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کنار وجود این مزایا، این سیلندرها بسیار حساس بوده و حین بهره‌برداری نیز نیاز به مراقبت و توجه ویژه‌ای دارند، زیرا سطح رویه این کپسول‌ها از الیاف کربن با ضخامت پایینی تشکیل شده و در برابر ضربه، سایش، تیزی، دمای بالا و غیره بسیار حساس است. این توجه ویژه را می‌توان با دقت در استفاده، حین بهره‌برداری و انجام به‌موقع بازرسی‌های دوره‌ای مبذول داشت. یکی از مواردی که متأسفانه عموماً هنوز در داخل کشور برداشت نادرستی از آن می‌شود، عمر مفید این کپسول‌هاست.
سیلندرهای کامپوزیتی رایج و مرسوم در داخل کشور، عمر مفیدی بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند که پس از اتمام این مدت زمان، کپسول باید از چرخه مصرف خارج گردد. همچنین در طی این مدت، سیلندر باید هر ۳ یا ۵ سال یکبار، بسته به تصمیم سازنده، تحت بازرسی دوره‌ای توسط آزمایشگاه ذی‌صلاح قرار گیرد. به طور مثال سیلندری که عمر مفید آن ۱۵ سال است، باید ۳ یا ۵ نوبت در طی این مدت، تحت بازرسی دوره‌ای قرار گیرد و سیلندری که عمر آن ۲۰ سال است، ۴ یا ۷ نوبت. اما تصور رایج در داخل کشور بدین صورت است که سیلندر دارای عمر مفید ۱۵ سال، تا ۱۵ سال نیازی به بازرسی

[auth]
دوره‌ای ندارد و بعد از اتمام ۱۵ سال، سیلندر نیاز به بازرسی دوره‌ای پیدا می‌کند. در حالی که این سیلندر باید در طی این ۱۵ سال، ۳ یا ۵ نوبت تحت بازرسی دوره‌ای قرار گیرد و پس از این مدت، معدوم و از چرخه مصرف خارج گردد. در ذیل تصویری از یک نمونه برچسب شناسایی شرکت LUXFER نشان داده شده است که گویای کامل این تفاوت‌ها می‌باشد. شماره ۱ نشان‌دهنده تاریخ تولید (۰۹/۲۰۰۱) ، شماره ۲ نشان‌دهنده تاریخ اولین بازرسی دوره‌ای (۰۴ که به معنی ۰۹/۲۰۰۴ می‌باشد، ۳ سال پس از تاریخ تولید) و شماره ۳ نشان‌دهنده تاریخ انقضای سیلندر (۰۹/۲۰۱۶) می‌باشد. پس عمر مفید این سیلندر ۱۵ سال بوده و می‌بایست ۶ نوبت به ترتیب در تاریخ‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷،۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ تحت بازرسی دوره‌ای قرار گیرد. همان طور که در شکل نیز مشخص است (شماره ۴)، بارکدی حاوی ۶ خانه جهت ثبت ۶ بازرسی دوره‌ای الزامی، بر روی برچسب تعبیه شده است.

۱

مهندس شفیع‌آبادی – کارشناس متالوژی مسئول فنی آزمایشگاه شرکت مهندسی و بازرسی فنی مخازن آلیاژدار
شرکت مهندسی و بازرسی فنی مخازن آلیاژدار (سهامی خاص)
www.AVEI-CO.COM
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test