پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - Thursday 26 April 2018
کد خبر : 20169
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
بازدید: بازدید: 6311

مقاله

نظارت ایمنی سازمان آتش‌نشانی بر مراکز تجاری طبق قوانین نظام صنفی


MGC-M-0010_Mircom_MGC_brochure_2011-15-copy
همانطوری‌که می‌دانیم مهم‌ترین اولویت کارکنان در مراکز تجاری این است که در یک محیط کاری ایمن فعالیت داشته باشند و هرگز دچار خطرات ناشی از آتش‌سوزی و حوادث نشوند. متأسفانه بسیاری از آنها اطلاعات بسیار کمی درخصوص مسائل ایمنی دارند و تأثیر بروز آتش‌سوزی را نادیده می‌گیرند

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

 

همانطوری‌که می‌دانیم مهم‌ترین اولویت کارکنان در مراکز تجاری این است که در یک محیط کاری ایمن فعالیت داشته باشند و هرگز دچار خطرات ناشی از آتش‌سوزی و حوادث نشوند. متأسفانه بسیاری از آنها اطلاعات بسیار کمی درخصوص مسائل ایمنی دارند و تأثیر بروز آتش‌سوزی را نادیده می‌گیرند. لذا دستیابی به سطح مناسبی از ایمنی با ثبات وقتی به تحقق می‌رسد که با ارتقاء سطح آموزش ایمنی در جامعه و تدوین قوانین اجرائی و ملزم‌نمودن به رعایت و اجرای آن و دستور‌العمل‌ها، محیط مناسب و ایمنی را برای فعالیت‌های اقتصادی فراهم آوریم و افزون بر آن بتوانیم عوامل استرس‌زای شغلی ناشی از محیط کار نامطلوب، شرایط فیزیکی نامناسب و یا اضطراب‌های ناشی از ناامن بودن محل کار را برطرف نمائیم.

نظارت ایمنی سازمان آتش‌نشانی بر مراکز تجاری طبق قوانین نظام صنفی

در کشور ما رشد سریع حاشیه‌نشینی بدون برنامه، تمرکز روز‌افزون جمعیت در محله‌‌های پرتراکم، برج‌سازی‌ها، تجمع فعالیت‌های مختلف صنفی و صنعتی در کنار هم، گسترش بی‌رویه شبکه‌های گازرسانی، بی‌توجهی به احتمال وقوع زلزله و آتش‌سوزی در برنامه‌های توسعه و نحوه استقرار مراکز جمعیتی‌، عدم رعایت نکات ایمنی در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری‌های شهر و وضعیت نابسامان ایمنی بخش اعظم ساختمان‌های شهری، در بروز افزایش خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی موثر است.

در این زمینه تنها مجموعه تخصصی که درخصوص مقابله با این حوادث مستقیماً اقدام می‌نماید، سازمان‌ها و واحدهای خدمات ایمنی و آتش‌نشانی هستند که به موجب بندهای ۱۴ و ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها ایجاد شده‌اند. لذا وجود یک مجموعه منظم ایمنی مناسب با جمعیت شهر، وضعیت جغرافیایی و اقلیم محیط، تنوع بافت شهری با کاربری‌های گوناگون و داشتن یک ساختار نرم‌افزاری مناسب با اهداف و شرح وظایف مشخص، ضروری و انکار‌ناپذیر است. ماهیت و جایگاه سازمانی هر تشکیلاتی اقتضا می‌کند که این تشکیلات و حاکمیت آن، در ابعاد مختلف و سایر موارد، برنامه‌ریزی، هماهنگی و قانونمندی لازم را دارا باشند‌. این امر مهم درخصوص سازمان‌های آتش‌نشانی به عنوان واحدهای بحران‌مدار نیز صادق بوده و وجود آن ضرورت بیشتری دارد. همچنین طرح‌های ایمنی در برابر حریق ابزاری است در دست مدیران شهری به منظور اتخاذ راهکارهای مدیریت ریسک و تصمیم‌گیری. همچنین به عنوان یک اهرم و طرح‌ریزی برای کسانی که موظف به ارائه خدمات اضطراری هستند و در حقیقت طرح‌های ایمنی دستور‌العمل‌های ایمنی‌سازان آتش‌نشانی و یک منطقه را روشن و محقق می‌سازند. بدین صورت که روش‌های پیشگیرانه مناسب به منظور کاهش احتمالی آمار آتش‌سوزی ارائه شده و دستورالعمل‌های مداخله برای فرونشاندن خطر نیز طرح‌ریزی گردیده تا هنگام بروز آتش‌سوزی اثرات مخرب آن کاهش یابد.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت , گاز ,پالایش و پتروشیمی 
16 الی 19 اردیبهشت 1397 تبلیغات
test