چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 24 October 2018
کد خبر : 17380
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
بازدید: -

مقاله

نبوش چیست؟


۱۵
نبوش، مجري امتحان ملي در ايمني و بهداشت شغلي به عنوان يک امتحان غير وابسته، بصورت تشکيلاتي گواهي دهنده با رويکرد غير انتفاعي تشکيل شده است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

 

۱۲۳۴

        پروانه لطیفی
    مدارک NEBOSH 

 

NEBOSH چیست؟

نبوش، مجری امتحان ملی در ایمنی و بهداشت شغلی ( The National Examination Board in Occupational Safety and Health ) به عنوان یک امتحان غیر وابسته، بصورت تشکیلاتی گواهی دهنده با رویکرد غیر انتفاعی تشکیل شده است. نبوش طیف وسیعی از گواهی های مرتبط با شغل و معتبر در صحنه بین المللی در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست و نیازمندی های مدیریت ریسک را طراحی کرده که در زمینه های شغلی مختلف و برای سازمان های خصوصی و دولتی کاربرد دارد .دوره های نبوش هر ساله ۳۰٫۰۰۰ داوطلب را در جهان در بیش از ۴۰۰ موسسه مختلف و در ۳۳ کشور دنیا جذب می­نماید.

خواستگاه اصلی دوره نبوش بریتانیا می باشد. این دوره با عنوان دوره ملی نبوش برای سال های متمادی در بریتانیا به عنوان یک دوره جامع ایمنی و بهداشت شغلی برای آشنا نمودن افراد غیر متخصص با اصول و مبانی ایمنی و بهداشت شغلی مورد استفاده قرار گرفته است. در بریتانیا افرادی که تحصیلات دانشگاهی در زمینه ایمنی و بهداشت ندارند و یا تحصیلات دانشگاهی آنها رشته های دیگری غیر از ایمنی و بهداشت شغلی می­باشد، در بیشتر موارد در صورتی می­توانند به عنوان مسوول ایمنی و بهداشت مشغول به کار شوند که دوره نبوش را با موفقیت به پایان رسانده و گواهینامه دوره نبوش را دریافت کرده باشند. معمولا” افرادی هم که از نظر قوانین و مقررات کار در حوزه کاری خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی دارای مسولیت های کاری هستند نیز در دوره نبوش شرکت می­کنند.
[auth]
 

دوره بین المللی عمومی نبوش

با توجه به اینکه دوره ملی نبوش در طول سالهای گذشته در بریتانیا مورد استفاده قرار گرفته بود و اثر بخشی و کارایی خود در تربیت مسولان ایمنی و بهداشت شغلی را به اثبات رسانیده بود، به مرور و با گذشت زمان این دوره مورد توجه کشور های مختلف دیگری نیز در سطح دنیا قرار گرفت و کم کم در عرصه بین المللی نیز علاقمندانی پیدا کرد. سازمان نبوش با توجه به افزایش تقاضای بین المللی برای برگزاری این دوره در کشورهای  مختلف دنیا تصمیم گرفت با ایجاد تغییرات اندکی در محتوای دوره ملی نبوش(NEBOSH NGC)[1]  دوره بین المللی نبوش یا(NEBOSH IGC)[2]  را طراحی نماید تا کشورها، شرکت ها و افراد حقیقی و حقوقی غیر بریتانیایی نیز بتوانند برای تربیت مسولان ایمنی و بهداشت شغلی در کشور خود از دوره نبوش بین المللی استفاده کنند.

 

سر فصل های دوره بین المللی  نبوش IGC

 • اصول ایمنی و بهداشت
 • خط مشی
 • سازمان دهی ایمنی و بهداشت
 • ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت
 • ارزیابی ریسک
 • اصول کنترل خطرات
 • شناسایی و کنترل خطرات جابجایی افراد و وسایط نقلیه
 • شناسایی و کنترل خطرات جابجایی دستی و مکانیکی
 • شناسایی و کنترل خطرات تجهیزات کاری
 • شناسایی و کنترل خطرات الکتریکی یا برقی
 • شناسایی و کنترل خطرات حریق
 • شناسایی خطرات شیمیایی و بیولوژیکی زیان آور
 • شناسایی و کنترل خطرات فیزیکی و روانی زیان آور
 • شناسایی و کنترل خطرات ساخت و ساز
 • گزارش، ثبت و تحقیق و بررسی حوادث
 • پایش، بازنگری و ممیزی

دوره های آموزشی به صورت کلاس درس، یادگیری تلفیقی و از راه دور / آموزش الکترونیک، با، مراکز آموزشی در سراسر جهان و مراکز امتحانی در ۱۲۰ کشور در دسترس می­باشد.

 

تفاوت دوره ملی نبوش با دوره بین المللی نبوش

از آنجاییکه مردم بریتاینا مردمی بسیار قانون گرا بوده و اغلب آنها در تمام ابعاد زندگی و کار خود در برابر قانون و ضابطان مراجع قانونی بی چون و چرا مطیع و فرمانبردار هستند، جای تعجب نیست که در دوره ملی نبوش که مختص بریتانیا است قوانین مرتبط با کار، ایمنی و بهداشت شغلی بریتانیا به کرات مورد استناد و ارجاع قرار گرفته باشد تا افرادی که گواهینامه دوره ملی نبوش را دریافت می­­کنند آشنایی کامل با قوانین و مقررات حوزه فعالیت و مسوولیت های خود داشته باشند.

بدیهی در دوره بین المللی نبوش که برای خارج از بریتانیا طراحی شده است قوانین کار، ایمنی و بهداشت شغلی بریتاینا کاربردی نخواهد داشت. به همین دلیل در دوره بین المللی نبوش به جای قوانین ملی بریتانیا، استاندارد ها و قوانین بین المللی بخصوص قوانین، مقررات و آیین نامه سازمان بین المللی کار یا (ILO International Labor Organization)  مورد تاکید قرار گرفته است. با این وجود  دوره بین المللی نبوش  از نظر چارچوب و ساختار تفاوتی با دوره  ملی نبوش ندارد.

 

گواهینامه های نبوش دارای ۳ سطح می باشد

NEBOSH Award(جایزه نبوش): این مدرک (این سطح صلاحیت) برای افرادی که متخصصان ایمنی، بهداشت یا محیط زیست نیستند اما نیاز به یک درک عمومی خوبی از موضوع دارند یک سطح اولیه (ورود) ایده آل می باشد. همچنین یک نقطه شروع مفید برای کسانی است که به دنبال حرکت به سوی حرفه ای شدن در HSE می­باشند.

 • جایزه نبوش در بهداشت و ایمنی کار(NEBOSH Award in Health and Safety at Work)
 • جایزه نبوش در ایمنی بهداشت و محیط زیست برای صنایع فرآیندی

(NEBOSH Award in Health Safety and Environment for the Process Industries)

 • جایزه نبوش در آگاهی های زیست محیطی در محل کار

(NEBOSH Award in Environmental Awareness at Work)

NEBOSH Certificate(گواهینامه نبوش): این سطح صلاحیت ارائه دانش و یادگیری مفاهیم ضروری برای کسانی است که در زمینه های بهداشت، ایمنی و یا محیط زیست مشغول به کار هستند و برای کسانی که مسئولیت HSE  بخشی از وظایف آنها است.

(NEBOSH Management of Health and Well-being at Work Certificate)

 

NEBOSH Diploma(دیپلم نبوش): دیپلم نبوش استاندارد طلایی برای بهداشت، ایمنی و  یا متخصصان محیط زیست است، همچنین ارائه سطح بالاتری از دانش مورد نیاز برای اجرای (انجام) ایمنی ارشد و یا نقش مدیریت زیست محیطی است.

 

 

مخاطبان دوره

مدیران، سرپرستان، نمایندگان کارگران، مسولان ایمنی و بهداشت شغلی و سایر افراد غیر متخصصی که باید مفاهیم، اصول، دانش و اطلاعات عمومی ایمنی و بهداشت را داشته باشند، می توانند در دوره بین المللی نبوش شرکت کنند. پس از گذراندن این دوره حتی افراد غیر متخصص ایمنی و بهداشت کار قادر خواهد خواهند بود وظایف و مسوولیت های کاری خود در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی را نسبت به گذشته به نحو موثرتری انجام دهند.

 

آزمون دوره بین المللی  نبوش

آزمون دوره نبوش شامل ۲ امتحان کتبی ۲ ساعته و یک امتحان عملی است. آزمون کتبی دارای ۱۱ سوال است که یک سوال باید به صورت تشریحی و کامل پاسخ داده شود و ۱۰ سوال دیگر باید به صورت کوتاه پاسخ داده شوند. تمامی سوالات اجباری است و باید پاسخ داده شود. اما برای امتحان عملی شرکت کنندگان در دوره باید ریسک یک کارگاه یا محیط کار کوچک را  ارزیابی نموده و نتیجه ارزیابی خود را به صورت یک گزارش کوتاه ارایه نمایند. امتحان های کتبی و عملی هر دو با هماهنگی سازمان نبوش داخل کشور برگزار خواهد شد.

موسسه RRC معتبرترین ارائه دهنده (برگزارکننده) دوره آموزشی نبوش است و تنها ارائه دهنده دوره پیشنهادی برای همه مدارک (دوره) نیوش در بهداشت، ایمنی و محیط زیست است.

امتحانات و آزمون های نبوش توسط کارکنان و ممتحنین واجد شرایط، تهیه و اجرا می­گردد که تمامی آنها دارنده CSHP (Coordinate School Health Program ) در صنایع گوناگون می­باشند.

اعتباردهی

اعتبار این مدرک جهانی به اندازه‌ای است که افراد با طی موفقیت آمیز این دوره، دارای کد بین‌المللی اشتغال و نظارت عالیه بر ساخت و سازهای صنعتی می‌شوند.

دوره های نبوش از طرف موسسات معتبر بین المللی نظیر انستیتو بهداشت و ایمنی (IOSH)[3] ، انستیتو بین المللی مدیریت ایمنی و ریسک (IIRSM)[4] و انستیتو ارزیابی و مدیریت محیط زیست (IEMA)[5] و موسسه خبره مدیریت آب و محیط زیست (CIWEM)[6] شناخته شده و مورد تایید است.

برخی از کشور های شناخته شده (معتبر) که بهترین خدمات آموزشی را برای نبوش ارائه می دهند به شرح زیر است:

 • آموزش نبوش در هند
 • آموزش نبوش در پاکستان
 • آموزش نبوش در هوستون تگزاس
 • آموزش نبوش در نیجریه
 • آموزش نبوش در دبی
 • آموزش نبوش در قزاقستان

فارغ التحصیلی  
از سال ۲۰۰۶، مراسم فارغ التحصیلی سالانه برای داوطلبان دریافت مدرک سطح دیپلم نبوس به طور سنتی در دانشگاه وارویک برگزار می شود.

پس از قبول شدن در امتحان نبوش در صورت اشتغال به کار دایم به مدت ۲ سال و یا پاره وقت به مدت ۵ سال علاقمندان می توانند برای عضویت در موسسه IOSH (موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای بریتانیا) در سطح Technician و برای کسب عنوان Tech IOSH اقدام نمایند. همچنین در صورت تمایل می توانند جهت عضویت در موسسه IIRSM (موسسه بین المللی ریسک و مدیریت ایمنی) در سطحAssociate و برای کسب عنوان AIIRSM اقدام نمایند.

 

شرکت ها و موسسات برگزارکننده در ایران

[۱] NEBOSH National General Certificate

[۲]NEBOSH  International General Certificate

[۳] Institution of Occupational Safety and Health

[۴] International Institute of Risk and Safety Management

[۵] Institute of Environmental Management and Assessment

[۶] Chartered Institution of Water and Environmental Management

شرکت ها و موسسات برگزارکننده در ایران

 

                              


[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test