دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - Monday 19 February 2018
کد خبر : 19230
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
بازدید: بازدید: 2511

مقاله

مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق


hhqqqhqq
عوامل مؤثر در روند آتش‌سوزی بسته به فشار آتش‌سوزی و نوع آن، به میزان و ترتیب نفوذ هو‌ا، حرارت مؤثر و چگونگی ضریب جذب حرارتی قطعات ساختاری موجود در محیط و فرم فضاهای ساختمان ارتباط دارد. همچنین توسعه حریق در ساختمان بستگی زیادی به پوشش اجزای ساختمانی ازقبیل دیوارها‌، سقف‌ها و در نهایت سازه‌های اصلی ساختمان دارد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

ربیع قلی‌پور، کارشناس ایمنی شهرداری سرخ‌رود Mehdi_bluehart@yahoo.com

عوامل مؤثر در روند آتش‌سوزی بسته به فشار آتش‌سوزی و نوع آن، به میزان و ترتیب نفوذ هو‌ا، حرارت مؤثر و چگونگی ضریب جذب حرارتی قطعات ساختاری موجود در محیط و فرم فضاهای ساختمان ارتباط دارد. همچنین توسعه حریق در ساختمان بستگی زیادی به پوشش اجزای ساختمانی ازقبیل دیوارها‌، سقف‌ها و در نهایت سازه‌های اصلی ساختمان دارد. بسته به نوع مصرف و عملکرد ساختمان، همیشه مقداری مواد قابل‌اشتعال در ساختمان به کارگرفته می‌شود. بنابراین لازم است تا از طریق محصورکردن صحیح فضاهای در معرض خطر و پوشش‌ اطراف این اجزاء در ساختمان، از پیش‌روی آتش جلوگیری نمود.‌ برای جلوگیری از خطر آتش‌سوزی ‌حتی‌الامکان باید از انواع مصالح ساختمانی غیرقابل‌اشتعال استفاده نمود.

در ادامه مطلب می‌خواهیم برخی مصالح مورداستفاده در ایمن‌سازی بناها را بررسی نمائیم.

 

۱ بلوک سیمانی سبک عایق لیکا‌:

لیکا چیست: لیکا دانه‌های مدور و سبک رس منبسط شده‌ای است که درکوره‌های گردان و در حرارت حدود ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می‌شود. این دانه‌ها درحال حاضر در بیش از ۳۰ کشور جهان، با نام‌های تجاری گوناگون تولید و عرضه می‌گردند. دانه‌های لیکا تقریباً مدور و با سطحی زبر و ناهموار هستند. قشر میکروسکوپی خارجی آن دارای خلل و فرج ریز و قهوه‌ای‌رنگ و داخل دانه‌ها به شکل بافت سلولی و به رنگ سیاه است. دانه‌های تولیدشده در ایران در انداز‌ه‌های متفاوت و‌ در چهار نوع ۳ ،۱۰،۲۰ و ۲۵ میلی‌متر عرضه می‌شوند. سبکی دانه‌ها به علت هوای موجود بین و داخل دانه‌ها است که برحسب درجه‌بندی، بین ۷۳ تا ۸۸ درصد فضای کل را اشغال می‌کند‌.

کاربردهای لیکا:

لیکا را می‌توان در اشکال مختلف برای کسب استحکام و مقاومت حریق سازه استفاده کرد:

– ساخت بلوک بتنی و بتن سبک و نیمه‌سبک‌: یکی از راه‌های ساخت بتن سبک برای قطعات ساختمانی، استفاده از دانه‌های سبک لیکا است. بتن لیکا از مخلوط‌کردن لیکا با سیمان و آب به دست می‌آید. افزایش ماسه‌ها بافت بتن را پیوسته‌تر کرده و موجب استحکام ساختار بتن می‌شود. این نوع بتن ساخته‌شده‌، بتن نیمه‌سبک نامیده می‌شود.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test