چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 24 October 2018
کد خبر : 17143
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
بازدید: -

مجموعه مقالات دومین همایش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری:

مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته


مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

خطرات موجود در فضاهای بسته از جمله خطراتی است که به شدت جان افرادی که با آن سروکار دارند را تهدید کرده و به دلیل وجود خطرات متعدد در آن لازم است تا به طور کامل مورد شناسایی قرار گرفته و تمهیدات لازم در زمان کار داخل آن ها در نظر گرفته شود. بی شک یکی از پرتلفات ترین فضاهای کاری در کلان شهر هایی […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

خطرات موجود در فضاهای بسته از جمله خطراتی است که به شدت جان افرادی که با آن سروکار دارند را تهدید کرده و به دلیل وجود خطرات متعدد در آن لازم است تا به طور کامل مورد شناسایی قرار گرفته و تمهیدات لازم در زمان کار داخل آن ها در نظر گرفته شود. بی شک یکی از پرتلفات ترین فضاهای کاری در کلان شهر هایی چون تهران، همین فضاها هستند. که اغلب موارد به علت عدم دانش کافی توسط پیمانکاران و بی توجهی به خطرات موجود وعدم رعایت استانداردهای لازم، جان کارگران به خطر افتاده و در مواردی شاهد تلفات جانی نیز هستیم. لذا لازم است ضمن ارائه استانداردهای لازم و آموزش به پیمانکاران، قبل از ایجاد کارگاه و نظارت مستمر در طول اجرای پروژه ها، به هر نحو ممکن از بروز حوادث ناگوار در چنین فضاهایی پیشگیری نمود. ضمن اینکه بایستی به این نکته توجه کرد که در حوادث مرتبط با فضاهای بسته بیشتر قربانیان افرادی هستند که جهت نجات دیگران اقدام به ورود به چنین فضاهایی کرده و با توجه به عدم دانش کافی در امر نجات خود قربانی می شوند. آخرین نمونه از این دست حوادث ناگوار مربوط به شهادت شهید حاجی پور از پرسنل آتش نشانی تهران می باشد.

مقاله ایمنی و بهداشت در فضای بسته

با پیشرفت صنایع و رسیدن بشر به آرمان های خود، شاهد رشد شهر نشینی و افزایش تنوع صنایع در سطح شهر ها و شیوه های نوین ارائه خدمات و تغییرات هرروزه در شهر ها هستیم. آنچه اهمیت دارد تغییراتی است که جهت رسیدن به اهداف اجتماعی و صنعتی بشر، نه تنها در نمای شهر ها بلکه در زوایای خارج از دید نیز به چشم می خورد. رشد شهر ها و صنایع علیرغم تمامی پیامد های مطلوبی که دارد، پیامد های نامطلوبی نیز به همراه خود به ارمغان می آورد که ممکن است از نظر جانی و زیست محیطی، تاثیرات نا مطلوبی بر روند تلاش بشر در مسیر توسعه و زندگی داشته باشد. خطر همیشه در کمین است و اگر شناخته نشود و راهکارهای مناسب در برخورد با آن ارائه نگردد، یقینا تبدیل به عاملی جهت بروز صدمات خواهد شد. یکی از خطراتی که همراه با رشد روزافزون صنعت و شهرنشینی آدمی را همراهی کرده و تنوع می یابد”Confined Spaces” یا فضاهای بسته(محصور ) می باشد.

بر طبق تعریف اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای(OSHA) فضای بسته به فضایی گفته می شود که  مولفه های زیر را دارا باشد:

 • دارای فضای کافی جهت ورود و فعالیت انسان باشد.
 • ورودی و خروجی آن محدود باشد.
 • جهت فعالیت پیوسته و مداوم آدمی (کارگران)  طراحی نشده باشد.

تونل ها، چاه ها و کاریز ها، مجاری سیستم فاضلاب شهری، کانال های زیر زمینی انتقال برق و مخابرات، مخازن مختلف از جمله مخازن پالایشگاهی و صنعتی، دریچه های آدم رو ، دیگهای بخار، لوله ها، کوره ها، سیلو ها و …..مثال هایی از فضا های بسته هستند که در سطح شهر ها و همچنین در صنایع یافت می شوند. فضاهای بسته، فضاهایی هستند که ورود و خروج از آنها مشکل بوده و به اندازهای بزرگ هستند که انسان میتواند درون آن به کار بپردازد ولی اساسا برای استقرار انسان در داخل آن طراحی نشده اند. درون فضاهای بسته میتواند دربردارنده ی خطراتی باشد، وجود تجهیزاتی که بدون هشدار قبلی به کار می افتند، گازهای سمی، مواد شیمیایی خورنده یا حلالهای آتشگیر، ریزش دیواره در چاهها و کانالها و…. از جمله خطراتی هستند که ممکن است در داخل فضاهای بسته وجود داشته باشند. بسیاری از این فضاها به دلیل نوع مواد داخل آنها یا شکل فیزیکی خاصی که دارند میتوانند خطراتی را در محیط کار به وجود آورند. گیر افتادن در فضاهای بسته یا تجمع اتمسفر آلوده در آنها به دلیل عدم وجود چرخش هوا از جمله خطرات این فضاهاست. کار کردن در فضای بسته به خودی خود دارای خطرات زیادی است. زیرا، در این حالت کارگر مجبور است در نزدیکی منبع خطر به کار بپردازد. کار در داخل فضاهای بسته یکی از خطرناکترین کارها در محیطهای شغلی است. از این رو است که متخصصین ایمنی همواره خطر کار در فضاهای بسته را به کارگران و کارفرمایان گوشزد میکنند. فضاهای بسته یکی از منابع پرخطر کاری به شمار میروند و هر ساله به دلیل فقدان آموزشها و اطلاعات لازم درباره ی کار در این فضاها، جان شمار زیادی از کارگران را به خطر می افتد.

اساساً ورود به داخل فضاهای بسته به یکی از دلایل زیر صورت میگیرد:

 • تمیز کاری یا خارج کردن ضایعات و لجنهای درون مخازن
 • بازرسی فیزیکی درون تجهیزات و ساختمان درونی فضای بسته
 • نصب پمپها، موتورها و تجهیزات دیگر
 • انجام کارهایی چون سندبلاست، نقاشی و روکش زنی دیواره ی درون فضا
 • خواندن یا اندازه گیری اعداد نشانگرها، سنجه ها و صفحات مدرج
 • انجام کارهای تعمیراتی(جوشکاری و برش کاری)
 • نصب، تعمیر یا بازرسی کابل ها و سیم کشی ها (تلفن ،برق ، فیبر نوری)
 • نصب انشعاب، نقاشی و روکش کاری یا آزمایش سیستم های لوله کشی(آب و فاضلاب و …)

فضای بسته

(Confined space)

اکبر اصالتی

رئیس ایستگاه ۵۹ حریق و نجات ۷ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران esalati.fireman@gmail.com

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 5.00
[ 1 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test