سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - Tuesday 25 September 2018
کد خبر : 18534
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
بازدید: -

مقاله(قسمت 2)

مشخصات بهترین لوله های آتش نشانی


DSC03350-370x208
بطور كلي فشار كاركرد لوله هاي نواري مورد استفاده در آتش نشاني بين 17 تا 22 بار و فشار آزمايش آنها در حدود 35 بار است

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

درجدول زیر مشخصات بهترین لوله های موجود در بازار آمده است

[auth]

۶۵۴۳۴/۳ ۲۲/۱ ۲۲۴/۳ ۱۲/۱ ۱۱اینچقطر لوله
۱۵۳۵/۱۲۷۱۰۲۲/۷۶۷۰۵۰۵۱۵۰۳۸۴/۲۵میلیمتر
۱۶۰۰۱۳۰۰۱۰۸۰۶۹۰۵۸۰۵۲۰۳۹۰۳۴۰۲۹۰۱۷۰گرم در متروزن
۳۰۳۰۵۰۵۰۵۰۵۰۵۰۵۰۵۵۶۰بر حسب بارفشار ترکیدگی

بطور کلی فشار کارکرد لوله های نواری مورد استفاده در آتش نشانی بین ۱۷ تا ۲۲ بار و فشار آزمایش آنها در حدود ۳۵ بار است .

ساختمان لوله های نواری ( نرم و تاشو ) از سه بخش تشکیل شده است:

الف ـ ساختار اصلی ( ژاکت ) که از الیاف مصنوعی پلی آمید، پلی استر و یا مواد مشابه دیگر با بافت حلقوی بسیار مقاوم در برابر فشار و سایر عوامل فیزیکی تشکیل شده است. این لایه مقاومت فشاری جهت کارکرد لوله در شرایط سخت را برابر ۱۶ اتمسفر برای لوله های ۲/۱ ۱ تا ۴ اینچ را فراهم می کند.

ب ـ آستر یا پوشش داخلی از ترکیب لاستیک مصنوعی یا PVC با کیفیت بالا که بوسیله فرأیند اکستروژن [۱] به الیاف ژاکت فشرده می شود. سطح داخلی آستر بسیار صاف و دارای حداقل اصطکاک می باشد.

ج ـ پوشش خارجی از جنس لاستیک مصنوعی پلی اورتان (PU ) که بصورت ولکانیزه۲ به لایه ژاکت روکش می شود. پوشش خارجی مقاومت زیادی را برای لوله در برابر مواد نفتی و شیمیایی و خورنده و همچنین در برابر فرسایش و پارگی ایجاد می نماید. رنگ پوشش خارجی مطابق سفارش مصرف کننده دررنگهای قرمز ـ زرد و سیاه و.. می باشد.

ویژگی انتخاب

انتخاب لوله های نرم تاشو در آتش نشانی با توجه به ویژگیهای زیر صورت می پذیرد:

الف ـ برخورداری از استانداردهای معتبر بین المللی مربوط در خصوص تحمل فشار ، وزن و قطر مناسب عملیات آتش نشانی .

ب ـ بافته شده از الیاف مصنوعی نایلون ، پرلون یا پلی استر که بصورت بافت حلقوی یا
مار پیچی، بطوریکه از داخل وخارج دارای پوشش لاستیک مصنوعی باشد.

ج ـ قابل انعطاف بوده و براحتی بتوان آن را به شکل حلقه های کوچک جمع آوری کرد.

د ـ بادوام بوده و در برابر حرارت ، پوسیدگی ، کپک زدگی و خراشیدگی و سایر صدمات فیزیکی مربوط به عملیات اطفایی مقاوم باشد.

هـ­­ ـ دارای حداقل اصطکاک در سطوح داخلی باشد ( جهت پیشگیری از افت فشار آب ).

و ـ مقاوم در تغییرات آب و هوا ، اشعه خورشید و موادشیمیایی و خورنده و مواد نفتی باشد.

ز ـ دارای رنگ بندی مورد نیاز آتش نشانی ( قرمز یا زرد ) باشد.

ح ـ قابل تعمیر و بازسازی بوده و آلودگیهای آن براحتی قابل شستشو باشد.

ط ـ نیاز به خشک کردن لوله پس از شستشو یا آبدهی نباشد.

ی ـ دارای طول ۲۰ متر و کوپلینگ استاندارد باشد.

۲-۲-۲- لوله های آبرسانی نیمه سخت ( لوله هوزریل )

لوله های نیمه سخت به لحاظ مواد بکار رفته در ساختمان آنها دارای انعطاف کمتری نسبت به لوله نرم بوده و فقط قابل حلقه کردن بر روی قرقره مخصوص ( هوزریل )
می باشند.

این لوله ها از جنس PVC نیمه سخت یا لاستیک تقویت شده توسط الیاف بافته شده
( منجیط ) در بین لایه های لوله هستند. این لوله ها بیشتر در قطرهای   ۴/۳ و ۱ اینچ ( ۲۰ و ۲۵ میلیمتر ) جهت مصارف آتش نشانی تولید می شوند. ازاین نوع لوله در سیستم هوزریل و یا در اتصالات مورد نیاز اطراف پمپ و یا در فایرباکس های تاسیسات ثابت آتش نشانی بکار برده می شود .  در سیستمهای اطفایی پودر یا کف نیز ازاین لوله ها استفاده می شود. استاندارد این لوله ها بر تحمل ۷ تا ۲۰ بار فشار۱ و انعطاف کافی ، وزن کم با قطر  ۴/۳  و۴/۱ ۱ اینچ جهت مصارف آتش نشانی تأکید دارد بعلاوه، این لوله ها بایستی از دوام واستحکام کافی در برابر آسیبها و صدمات فیزیکی وشیمیایی موجود درصحنه عملیات آتش نشانی برخوردار باشند. طول این لوله ها با توجه به ظرفیت قرقره ( هورزیل ) بین ۲۰ تا ۴۰ متر انتخاب میگردد. بدیهی است درطول بلندتر از ۳۰ متر مقاومت وتحمل فشار لوله باید بیشتر باشد. ساختمان لوله های هورزیل از سه لایه بشرح زیر ساخته می شود. :

الف ـ لایه داخلی که باید از جنس لاستیک مصنوعی مقاوم و مرغوب که دارای مقاومت کافی در برابر جریان الکتریسیته و ضد الکتریسیته ساکن باشد و سطح داخلی بسیار صاف با حداقل اصطکاک داشته باشد.

ب ـ لایه میانی یا بافت تقویت کننده که از الیاف مصنوعی تابیده شده و بسیار مقاوم با ساختاری ضد پیچ و تاب ساخته می شود.

ج ـ لایه خارجی که از لاستیک مصنوعی ومقاوم در برابر جریان الکتریسیته و الکتریسیته ساکن ساخته می شود. لایه خارجی باید از مقاومت کافی در برابر فرسایش و خراشیدگی، حرارت ، موادشیمیایی و خورنده ساخته می شود. معمولاً لایه های داخلی و خارجی به رنگ سیاه هستند.

[۱] – اکستروژن : پروسه یا فرآیندی است که با استفاده از تکنولوژی مخصوصی لایه داخلی توسط فشار بخار به لوله نواری چسبانده می شود.

۲ – ولکانیزاسیون : فرایندی است که در آن لوله های نواری روکش می شوند. دراین فرآیند لوله از داخل مواد مذاب عبور داده می شود.

 

۱ –  لوله های هورزیل مربوطه خوردروهای آتش نشانی باید ۴۰ بار فشار را تحمل نماید و هورزیل های تاسیسات اطفایی ساختمانها حداقل ۷ بارفشار را تحمل نماید.

۵

 

 

فصل ۳

شناخت اتصالات ( واسطه ها )

 

واسطه ها وسایل و ابزار مخصوصی هستند که جهت تغییر قطر لوله و یااتصال دو قطعه لوله به یکدیگر بکار می روند. این وسایل درانواع مختلفی متناسب با نوع کاربردهای ویژه آنها ساخته شده و در اختیار آتش نشانان قراردارد. بعضی ازاین وسایل در شکل نمایش داده شده است .

۶

۳-۱- کوپلینگ۱ :

به قطعه ای که دو لوله را بهم و یا لوله را به هیدرانت متصل می کند کوپلینگ گفته میشود و معمولاً‌بصورت نر و ماده در هم چفت می گردد.

تبدیل :

از تبدیلها برای اتصال دو لوله با قطرهای نامساوی استفاده می شود.

واسطه آبگیری از شیر زمینی ( هیدرانت زیر سطحی ) :

وسیله ای است که از یک قطعه لوله فلزی با اتصالات مخصوص و متناسب با قطر خروجی شیر به طول یک تا یک ونیم متر ساخته شده و دراختیار آتش نشانان قرار دارد. این وسیله ممکن است در قست خروجی دارای شیر کنترل باشد ( واسطه هایی که بیش از یک خروجی دارند ). هنگام آبگیری از شیر های هیدرانت زمینی پس ازنصب واسطه به قسمت خروجی هیدرانت ، شیر مخصوص شبکه آب توسط آچار ویژه ای که دراختیار آتش نشانان قراردارد باز شده و جریان آب برقرار می گردد. در هیدرانتهای ایستاده نیز واسطه کوچکی مورد استفاده قرار می گیرد که یک سمت آن به شیر بسته می شود و درسمت دیگر آن کوپلینگ مخصوص اتصال به لوله های نواری می باشد.

در بعضی ازنمونه های هیدرانتهای ایستاده اتصال خروجی آب از نوع STORZ بوده و نیاز به واسطه جهت آبگیری نیست .

 

۱ – کوپلینگ ها و اتصالات مورد استفاده در ایران غالباً از نوع اتصالات آلمانی STORZ می باشند .

۷

۳-۲- دو راهی ، سه راهی  و چند راهی

ابزاری هستند که بمنظور توزیع آب از یک لوله با قطر زیاد به چند لوله آبدهی با قطر کمتر در محل حریق بکار برده می شوند. این وسایل دارای یک ورودی و دو یا چند خروجی هستند که درانواع شیردار و بدون شیر ساخته می شوند. در ا نواع  شیردار این وسایل هر خروجی دارای شیرکنترل مخصوصی است که توسط آن جریان آب خروجی باز یا بسته
می شود.

۸

۳-۳- صافی خرطومی

صافی وسیله ایست که به منظور جلوگیری از ورود سنگ ریزه، گیاهان و اشیاء شناور در آب به داخل خرطومی به هنگام عملیات آبگیری از منابع سطحی استفاده می شود. صافیها معمولاً دارای سوپاپهای مخصوصی هستندکه از برگشت آب جلوگیری می نماید ( برگشت آب مانع عملیات مکش است). صافیها در  انواع مختلفی با قطرها و کوپلینگهای متفاوت ساخته می شوند.

۹

۳-۴ – آچار لوله و اتصالات

ابزاری است که متناسب بانوع اتصالات و کوپلینگها در اندازه های مختلف ساخته شده و جهت محکم کردن اتصالات کوپلینگها بکار برده می شود.

۱۰

 

۳-۵- نشتی گیر لوله یا بست سوراخ لوله

وسیله ای است که درمواقع ضروری به دور قسمت سوراخ شده لوله بسته می شود وموقتاً ازنشت آب جلوگیری می نماید. این وسیله دارای بست یا کمربند مخصوصی است که به استحکام آن کمک می نماید. نشتی گیرها درقطرهای متناسب با لوله ها ساخته شده اند. جنس این ابزار از ورقه فلزی یا برزنتی ومواد مشابه می باشد.

۳-۵- نشتی گیر لوله یا بست سوراخ لوله

وسیله ای است که درمواقع ضروری به دور قسمت سوراخ شده لوله بسته می شود وموقتاً ازنشت آب جلوگیری می نماید. این وسیله دارای بست یا کمربند مخصوصی است که به استحکام آن کمک می نماید. نشتی گیرها درقطرهای متناسب با لوله ها ساخته شده اند. جنس این ابزار از ورقه فلزی یا برزنتی ومواد مشابه می باشد.

۱۱

۳-۶- پل محافظ لوله

در مواقعی که لوله های آب آتش نشانی اجباراً در مسیر تردد خودروها قرار میگیرند از این وسیله جهت محافظت ها لوله را دربرابر فشار ناشی از وزن خودروها استفاده می شود. بطوریکه پل محافظ را بر روی لوله ها قرار داده و خودروها ازروی پل تردد می نمایند. پلهای محافظ لوله از آلیاژهای فلزی ، لاستیک و یا چوب ساخته می شوند. در انواع چوبی قطعات چوب توسط پوششها و بستهای مخصوصی بهم متصل می گردد.

۱۲

 

۳-۷- فشار سنج بین مسیر

وسیله ای است که جهت اندازه گیری و نمایش فشار جریان آب درمسیر خط لوله  بکار گرفته می شود. هنگام عبور آب از لوله فشار جریان در مانومتر مربوطه  قابل تشخیص است.

۱۳

 
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test