سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - Tuesday 25 September 2018
کد خبر : 17821
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
بازدید: -

مقاله(قسمت 3)

مزایا و چالش های بکار گیری سامانه اطفاء حریق خودکار با فن آوری گاز آیروسل ماگ (Aerosol MAG) در اطفاء حریق شناورها و کشتی ها


download
سیلندرهای گاز AEROSOL MAG  ساخت سازمان هوا وفضای روسیه (Soyuz) می باشند. این سازمان از زمان جنگ جهانی دوم در زمینه پرتاب موشک های بالستیک، فضا پیما

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

۶- معرفی سیستم اطفاء خودکار حریق با فناوری گاز Aerosol MAG

سیلندرهای گاز AEROSOL MAG  ساخت سازمان هوا وفضای روسیه (Soyuz) می باشند. این سازمان از زمان جنگ جهانی دوم در زمینه پرتاب موشک های بالستیک، فضا پیما [۱]، ماهواره بر، ساخت انواع تجهیزات ماهواره ای و سیستم های جانبی مرتبط نظامی و غیر نظامی  فعالیت دارد و هم اکنون به خاطر پاره ای مشکلات، پرتاب سفینه به ایستگاه فضائی توسط سازمان هوا و فضای آمریکا (ناسا) متوقف و  فضانوردان آمریکایی توسط سازمان هوا فضای روسیه (Soyuz) به ایستگاه بین المللی فرستاده و بازگردانده خواهند شد که سایوز برای رفت و برگشت هر فضانورد به ایستگاه فضایی هزینه ای حدود ۵۰ میلیون دلار از ناسا دریافت می کند. همچنین در پروژه مریخ نورد ناسای آمریکا، بخش فرود آرام Soft landing آن را Soyuz طراحی و اجرا نموده بود. محصول فوق الذکر، ۳ دهه پیش تا کنون همچنان توسط سایوز تولید شده و هیچوقت متوقف نگردیده است و تولید آن را به هیچ کشوری واگذار ننموده است.

سیلندرهای اطفائی  Aerosol MAG Soyuz تحت فشار نبوده و اساس ماده اطفاء کننده موجود در آن سوخت جامد موشک به همراه سایر ترکیبات شیمیایی با فرمولاسیون خاص می باشد. این سیلندرها به سه طریق فعال می شود:

۱- ایجاد یک شوک الکتریکی بین ۶ الی ۲۴ ولت ( که در این حالت سیلندر به سیستم اعلام حریق متصل می باشد)

۲- افزایش دمای محیط تا ۱۷۵ درجه سانتی گراد.

۳- رسیدن شعله به ترموکورد انتهای سیلندر

در روش های ۲ و ۳ نیازی به سیستم اعلام حریق نمی باشد و در واقع خودفعالی[۲] سیستم را نشان میدهد. این دو گزینه سبب می شود حتی اگر مشکلی در سیستم اعلام حریق رخ داده باشد سیلندر به صورت مجزا عمل کرده و سبب اطفاء حریق گردد. این حالت، قابل اطمینان بودن سیستم را به میزان بسیار زیاد نشان می دهد. در مورد نحوه عملکرد سیستم باید عنوان کرد، هنگامی که سیلندر به یکی از سه طریق فوق تحریک شود، مواد جامد موجود در سیلندر تغییر شکل پیدا کرده و سبب شکل گیری یک سری واکنش های شیمیایی شده و با خروج از سیلندر سبب انتشار این مواد به صورت سه بعدی در محیط شده و از طریق شکستن واکنش های زنجیره حریق و توقف شکل گیری رادیکال های آزاد اقدام به خاموش کردن حریق مینماید. لازم به ذکر است، فرایندهای شیمیایی صورت گرفته، فرایندهای گرماگیری بوده که در حین اطفاء حریق به صورت شیمیایی، دمای محیط حریق را نیز کاهش می دهد.

سیلندر اطفاء حریق Aerosol MAG  مزایای فراوانی داشته که در میان مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- اثر بخشی بالا در مقایسه با سایر سیستم های اطفاء گازی مشابه : حجم پایین این محصول باعث می شود تا قدرت اطفـــاء یک واحــد Aerosol MAG ، ۳ برابر هالون و  ۱۶برابر ۲ Co و ۶ برابر ۲۰۰ FM باشد.
[auth]
۲- عایق در برابر الکتریسیته : این ویژگی سبب میشود استفاده ازگـاز مذکور برای مکان هایی که ولتاژ الکتریکی بسیار زیاد دارند بدون اشکال باشد.

۳- نصب و راه اندازی آسان :  زمان نصب و راه اندازی را تا یک پنجم سایر سیستم ها کاهش می دهد.

۴- عدم کاهش اکسیژن محیط در حین اطفاء : توانایی اطفاء حریق به صورت شیمیایی از طریق متوقف شدن واکنش های زنجیره ای حریق بگونه ای که بدون کاهش اکسیژن محیط حریق را خاموش می نماید.

۵- عدم نیاز به لوله کشی و سیلندرهای تحت فشار.

۶- عدم نیاز به شارژو نگهداری دوره ای و سالیانه : این سیستم درمواقع ماموریت کشتی ها در دور از آب های سرزمینی به دلیل عدم نیاز این سیستم به شارژ یا نگهداری سالیانه، در مقایسه با سیستم اطفاء خودکار گاز Co2 که نیاز به شارژ و تعمیر و نگهداری مرتب دارد از مزیت نسبی برخوردار است.

۷- عدم نیاز به تست های هیدرو استاتیک.

۸- عدم ایجاد گاز های سمی و گلخانه ای.

۹ – سازگار با محیط زیست و عدم تخریب لایه ازون[۳] :  محصول Aerosol MAG موفق به کسب تاییدیه عدم آسیب رساندن به لایه اوزون توسط آکادمی علوم روسیه[۴]،کسب تاییدیه برنامه SNAP سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا و کسب تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست استرالیا شده است. سازمان محیط‌ زیست ایالات‌متحده، در کنار سایر سیستم های اطفای حریق، سامانه‌ی اطفاء حریق آئروسل متراکم را نیز به عنوان یکی از جایگزین های مناسب، برای هالون ۱۳۰۱ در سامانه‌های غرقه سازی کامل (Total Flooding) پذیرفته است. سیستم اطفای حریق آئروسل آسیبی به لایه اوزون نمی‌زنند و منجر به گرم شدن تدریجی جهان نمی‌شوند یا تأثیر ناچیزی روی آن دارند.

۱۰- عدم ایجاد گرما و مواد سمی و خطر خفگی برای انسان.

۱۱-  ماندگاری خوب در برابر شرایط محیطی : این محصول از آلیاژ آلومنیوم نوع مارین ساخته شده است و در برابر رطوبت مقاوم بوده و در شرایط آب و هوای مختلف ماندگاری طولانی دارد.

۱۲- تحت فشار نبودن سیلندرها : این ویژگی سبب میشود کـه خطر انفجار سیلندر و آسیب رسانی به تجهیزات و نیروی انسانی را نداشته باشد.

۱۳- محصول Aerosol MAGدارای گارانتی ۱۰ ساله، دارای تائیدیه ها و استانداردهای بین المللی معتبر : Aerosol MAG توسط آزمایشگاه های LPC و علمی SSL استرالیا مورد تایید قرار گرفته است و تائیدیه های مراجع های بین المللی شامل موارد ذیل را اخذ نموده است :

– تاییدیه کتابخانه ملی روسیه جهت بکارگیری در مخازن و کتابخانه ها[۵]،

– تاییدیه عایق بودن در برابر الکتریسیته تا ۷۵۰۰۰ ولت[۶]

– تایید بکارگیری در سیلوهای گندم توسط موسسه بیوفیزیک روسیه[۷]

۱۴- ماندگاری بالا در محیط تا ۱ ساعت جهت جلوگیری از شعله وری مجدد حریق.

۱۵- بدون ایجاد اثر خورندگی در دمای بالا.

۱۶- مقرون به صرفه : برخورداری از حداقل وزن و حجم و همچنین سهولت نصب بدون نیاز به لوله کشی و عدم نیاز به نگهداری و تعمیر و حداقل ۱۵ سال تضمین خدمات در مجموع هزینه برقراری این سیستم را به کمترین حد ممکن رسانده است و آیروسل ماگ بهترین جایگزین گاز هالوژن و کم هزینه ترین سیستم خاموش کننده است.

۱۷- بدلیل نداشتن خطر انفجار کپسول نیاز به اتاق ضد انفجار هم نیست

ازسیلندرهای گاز Aerosol MAG به دوصورت Total Flooding (فضای عمومی) و همچنین Local Protection (حفاظت موضعی) می توان استفاده نمود .

بطور معمول کاربرد  Total Floodingبرای فضای دیتا سنتر، پست های برق، اتاق UPS، اتاق های کنترل، ابزار دقیق، مخازن اسناد، فضای خالی بین مخازن با درپوش سقف شناور میعانات گازی[۸] و انبارهای مسقف تا مساحت ده هزار متر مربع توصیه می شود که درمساحت های بالاتر به منظور اثر بخشی مناسب بر و رعایت الزامات فنی تقسیم محوطه به بخش های کوچکتر توصیه می شود. درکاربردهای Local Protection (حفاظت موضعی) می توان به حفاظت رک ها، UPS ها، تابلو برق ها، دژانکتورها و… به صورت جداگانه در برابر حریق اشاره کرد.

۷- مقایسه سیستم های اطفاء خودکار حریق قدیمی سیستم اطفاء حریق با فناوری گاز Aerosol MAG

در این بخش سیستم های خودکار گازی با فناوری قدیمی مانند گازهای ۲۰۰FM و CO2 با ویژگی ها و مشخصات سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG مقایسه می شود.

۷-۱- مقایسه  فنی سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG و ۲۰۰ FM

در مقایسه با سیستم۲۰۰ FM  فناوری Aerosol نیز که به صورتTotal Flooding طراحی شده وعمل می کند دارای برتری های فنی و عملکردی متعددی است که به برخی از آن ها اشاره  می شود :

۱- سیستم۲۰۰ FM  نیاز به سیلندر در ابعاد بزرگ دارند که هم فضای زیادی رااشغال می کند و هم به دلیل اینکه عملکرد این سیستم در هنگام تخلیه با فشار زیاد و تکان خوردن همراه است سیلندرها باید با براکت های محکم به دیوار متصل و مهار  گردنند .

۲- باتوجه به اینکه لوله های استفاده شده در سیستم ۲۰۰ FM از نوع لوله سیاه رده ۴۰ هستند  باید ساختار محکمی برای آن ها پیش بینی و تعبیه گردد.

۳ مجاورت با  گاز ۲۰۰ FM آسیب های جسمی ناشی جانبی حاصل مینماید به طوری که در برخورد سیال ۲۰۰ FM با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت ۱۵ دقیقه چشم را باز نگه داشت، تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد.

۴- بر اساس فاکتورهای طراحی ممکن است کپسول های ۲۰۰ FM در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسول ها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد.

۵- طراحی سیستم اطفا ۲۰۰ FM به گونه ای است که برای فعال شدن و وارد شدن به مرحله اطفاء نیازمند فعال سازی سیستم توسط سیستم کشف و اعلام حریق دارد که این سیستم کنترل پنلی با تجهیزات مربوط می باشد .

۶- در صورت عدم عملکرد سیستم اعلام حریق  سیستم۲۰۰FM  فعال نشده و در نتیجه عمل تخلیه فعال نخواهد شد.

۷-۲۰۰ FM یک گاز گران قیمت است، لذا در مواردی که حجم کمی تحت پوشش باشد مقرون به استفاده می باشد.

۸- به دلیل مسایل فنی و خاصیت سیلندرهای ۲۰۰ FM مورد استفاده باید در محل حریق وعمدتاً در داخل اتاق قرارداده شود.

۹- سیلندرهای ۲۰۰ FMباید هر۶ ماه یکبار مورد بازدید و بررسی قرارگیرند.

در جدول زیر۳

 

Aerosol MAG

FM

۲۰۰

ویژگی فنی و اقتصادیردیفAerosol MAGFM

۲۰۰

ویژگی فنی و اقتصادیردیف
üüتحریک اتوماتیک از درون سیستم (در صورت قطع شدن سیم ها)۱۸üXتوانایی اطفاء کلاس حریق A۱
üXسرعت نصب و اجرا۱۹üüتوانایی اطفاء کلاس حریق B۲
üXسرعت جایگزین سازی و برقرار سازی مجدد در صورت فعال شدن و تخلیه سیستم۲۰üXتوانایی اطفاء کلاس حریق C۳
üXجایگزین مناسب هالون۲۱üüتوانایی اطفاء کلاس حریق E۴
üXعایق الکتریسیته۲۲üXتوانایی اطفاء کلاس حریق F۵
üXعدم ایجاد خوردگی بر روی سطوح فلزی در مجاورت حریق۲۳üXعملکرد مستقل هر سیستم (self contained)۶
üXامکان آمادگی عملکرد و ماندگاری تا دما منفی ۵۰ درجه سانتیگراد۲۴üXعدم وجود مخازن تحت فشار (خطر انفجار و ترکیدگی)۷
üXامکان عملکرد و ماندگاری سیستم تا دمای ۶۰ درجه بالای سانتیگراد۲۵üXسبکی و سهولت حمل و نقل۸
üXامکان مقاومت در برابر لرزش (تست های استاندارد ۵۰ تا ۲۵۰ هرتز)۲۶üX

 

عدم نیاز به تاسیسات و لوله کشی۹
üXامکان مقاومت در برابر خوردگی طبق استاندارد UL1058 و بالاتر۲۷üXعدم امکان نشتی و افت فشار۱۰
üXامکان مقاومت در برابر ضربه طبق استاندارد IP558۲۸üXفساد ناپذیری مواد۱۱
üXنداشتن تاثیر گرمایش گلخانه ای بر روی کره زمین۲۹üXتحریک الکتریکی از سیستم اعلام حریق۱۲
üXامکان آمادگی عملکرد و ماندگاری سیستم تارطوبت ۹۶%۳۰üXعدم نیاز به نگهداری و تعمیرات و جایگزینی و شارژ با تضمین حداقل ۱۰ ساله۱۳
üXنداشتن اثرات مخرب بر لایه اوزون۳۱üüعدم ایجاد شوک حرارتی بر روی تجهیزات الکترونیکی۱۴
üXنداشتن پایداری و ماندگاری در جو۳۲üXعدم ایجاد خطر کم کردن اکسیژن محیط۱۵
üXعدم ایجاد خفگی و مسمومیت۳۳üXعدم ایجاد گازهای سمی دیگر هنگام ترکیب در واکنش های سوختن۱۶
üXعدم نیاز به تعداد زیاد سیلندرهای این گاز۳۴üXعدم تاثیرات منفی زیست محیطی۱۷

 

همانگونه که ملاحظه شد از میان ویژگی های یاد شده برای سیستم های خودکار اطفاء گازی FM200 و Aerosol MAG، سیستم FM200 تنها ۴ مورد از کل ویژگی های ذکر شده را پوشش میدهد این در حالی است که کلیه این ویژگی های توسط سیستم Aerosol MAG پشتیبانی کامل می گردد.

 

۷-۴- مقایسه اقتصادی سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG و سیستم های مشابه

گاز۲۰۰ FM هزینه نگهداری بالایی نسبت به گازهای دیگر دارد و بر اثر حرارت  بالای حریق، احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد. گاز۲۰۰ FM یک گاز گران قیمت می باشد، لذا در مواردی که حجم بالایی تحت پوشش باشد این گاز عملاً مقرون به صرفه نیست. به دلیل مسائل فنی و ویژگی گاز۲۰۰ FM کپسول های مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتاً در داخل اتاق سرور، اتاق کامپیوتر و سایر محل های مورد استفاده قرار داده شود که از نواقص این سیستم به شمار می رود. در ساختار شیمیایی ۲۰۰ FM، عنصر فلور (F) وجود داشته که به شدت سمی بوده و در مجاورت آتش تولید فسژن[۱] کرده که ترکیبی سمی و خطرناک بوده و درزمره گازهای شیمیایی طبقه بندی می شود. همچنین برودت زیاد در زمان اطفاء حریق توسط ۲۰۰ FM موجب شوک حرارتی پایین گردیده و دستگاه های کامپیوتری که دمای عملکرد درونی آنها حدود ۶۰ الی ۷۰ درجه سانتیگراد است، دچار شکست و ترک های مویی می گردند.  شایان ذکر است گازهایی مثل۲۰۰FM  و ۲۲۷NAFS جزء گازهای گلخانه ای[۲] می باشند و طبق پروتکل کیوتو[۳] مربوط به سازمان ملل متحد، حذف گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۱۰ تصویب گردیده و تا سال ۲۰۱۲ بصورت تشویقی کشورها را ترغیب نموده تا اقدام به حذف گازهایی گلخانه ای خود بنمایند و از سال ۲۰۱۲ به بعد این امر اجباری خواهد بود[۴].

قابل ذکر است از نظر وزنی یک تن ۲۰۰ FM  معادل با استفاده ازا ۲۹۰۰ تن ۲CO میباشد، به عبارت دیگر عدم مصرف یک تن گاز ۲۰۰ FM و جایگزینی آن با  گازهایی نظیر Aerosol MAG امکان بهره مندی از امتیاز تشویقی سازمان ملل متحد در قالب یک پروژه CDM معادل ۲۹۰۰۰ یورو ( به ازای هرتن ۱۰ یورو) در هر نوبت مقرر تست هیدرو استاتیک مهیا می نماید. به بیان ساده تر اجرای پروژه ای با سیستم آیروسل و ثبت آن به صورت یک پروژه CDM حتی سودآور خواهد بود.

از سوی دیگر شارژ و تست های مربوط به سیلندرهای ۲۰۰ FM در کشور ایران انجام نمی گردد و باید به کشورهای همجوار ارسال گردند که خود موجب اتلاف وقت و هزینه های بسیار سنگین سربار خواهد بود. برای مقایسه بهتر هزینه های ریالی اجرای یک پروژه نمونه های از تفاوت هزینه های ناشی از اجرای سیستمFM200 و Aerosol MAG SOYUZ ارائه می گردد.

 

جدول شماره ۳ – مقایسه هزینه های ریالی نصب و اجرای  بین سیستم های خودکار اطفاء گازی FM200 و Aerosol MAG

نوع فضاهزینه مقدار گاز  FM200مورد نیاز با توجه به حجم اتاق

بدون احتساب هزینه های نصب و لوله کشی

هزینه تقریبی با سیستم اطفاء حریق Aerosol MAGدرصد هزینه صرفه جویی شده
اتاق فرضی با  حجم

۱۴۰ متر مکعب

۱۶۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال۱۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال۳۱ %
اتاق فرضی با  حجم

۶۰ متر مکعب

۱۹۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال۸۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال۵۶ %

 

ملاحظه می گردد برای فضا با حجم ۱۴۰ متر مکعب طراحی با سیستم اطفاء آیروسل به میزان حدودا ۳۱% و برای فضا با حجم ۶۰ متر مکعب حدوداً ۵۶% کاهش قیمت و صرفه جویی در هزینه ها ایجاد می شود.

۷-۳- مقایسه فنی سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG و ۲CO

یکی از بزرگترین معایب سیستم ۲ COاین است که مقدار زیادی از ماده موثره برای اطفا حریق لازم است، غلظت طراحی گاز ۲ CO برای اطفا حریق حداقل ۳۴ درصد است و در این غلظت در کمتر از ۳۰ ثانیه باعث مرگ انسان می شود. همچنین ۲CO بصورت گاز سرد کننده قوی در محیط پخش می شود که تماس مستقیم آن با افراد ایجاد مشکلاتی می کند. فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی ۲CO چهار برابر هالون ۱۳۰۱ و دو برابر۲۰۰ FMاست.  از حوادثی که در این باره می توان به آن اشاره نمود حادثه حریق در مترو بوداپست می باشد که در این حادثه  گاز ۲CO نتوانست به‌درستی آتش را اطفا نماید و یا درحادثه دیگری در یک  Cable Tunnelگاز ۲ COنشت و به علت سنگینی این گاز از طریق یکی از کانال های مربوط به کابل های برق به مسافتی دروتر منتقل شد که در محلی بسیار دورتر باعث مرگ چند کارگر شد.

۸- عملکرد فنی سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG

همانگونه گه پیشتر اشاره شد کاربرد سیلندرهای گاز Aerosol MAG به دوصورتTotal Flooding  (فضای عمومی) و همچنین Local Protection (حفاظت موضعی) می باشد. کاربرد Total Flooding برای فضای دیتا سنتر، پست برق، اتاق UPS، اتاق های کنترل. ابزار دقیق، مخازن اسناد، فضای خالی بین مخازن با درپوش سقف شناور میعانات گازی (Condensate)  و انبارهای مسقف تا مساحت ده هزار متر مربع توصیه می شود. درکاربردهای Local Protection (حفاظت موضعی) می توان به حفاظت رک ها، UPS ها ، تابلو برق ها، دژانکتورها[۱] و… به صورت جداگانه در برابر حریق اشاره کرد.

هر سیلندر آیروسل از ذرات بسیار ریز ترکیبات پتاسیم تشکیل می شود و بصورت حرارتی یا الکتریکی تحریک می شود. پس از تحریک، این ذرات از سیلندر خارج شده و با مخلوطی از گازها (اغلبCO2، N2 یا بخار آب) تشکیل ماده اطفاء کننده را می دهند. ترکیبات پتاسیم جهت یونیزاسیون نیاز به کمترین انرژی را داشته و این انرژی از خود حریق جذب می گردد. سپس یون های پتاسیم با یون های بوجود آمده از حریق (O, H, OH) ترکیب شده و بدون کاهش اکسیژن،  واکنش های زنجیره ای حریق متوقف می گردد.

در ادامه مکانیزم عملکردی سیستم اطفاء حریق خودکار Aerosol MAG در دوساختار Total Flooding و Local Protection نمایش داده می شود.

۸- ۱- عملکرد فنی سیستم اطفاء حریق خودکار Aerosol MAG در ساختار Local Protection

کپسول های اطفاء خودکار از طریق کابلهای ارتباطی استاندارد نسوز به پنل مرکزی اعلام و اطفاء حریق مرتبط شده و به محض فرمان پنل، در مدت زمانی کمتر از ۱۰ ثانیه کاملا تخلیه شده و اطفای کامل فضای داخل رک را انجام می دهد. دراین پروسه در صورت بروز حریق بلافاصله اطفاء صورت گرفته و میزان خسارت احتمالی را به  حداقل ممکن می رساند. از طرفی گاز تخلیه شده به صورت ۳ بعدی معلق مانده و حداقل تا ۶۰ دقیقه در محیط باقی می ماند و از بروز احتمالی حریق مجدد جلوگیری می کند .

۸- ۲- عملکرد فنی سیستم اطفاء حریق خودکار Aerosol MAG در ساختار Total Flooding

در ساختار دوم کل محیط یعنی تمام فضای اطراف رک ها به سیستم اطفاء خودکار مجهز می گردد تا حریق ناشی از سایر منابع را اطفاء نموده و از سرایت احتمالی حریق بیرونی به داخل رک ها جلوگیری نماید.در این بخش با استفاده از  سنسورهای دودی حرارتی (با توجه به ابعاد ساب استیشن) بروز هر گونه حریق احتمالی به پنل مرکزی اعلام داده می شود، پنل اعلام و اطفاء نیز بسته به الگوی از پیش تعیین شده به کپسول مربوطه فرمان اطفاء می دهد.

برای پوشش فضای کامل محیط ( Total Flooding ) از یک کپسول MAG  مناسب (با  توجه به ابعاد) و برای کف کاذب هم در صورت وجود از یک کپسول MAG مناسب استفاده می شود و این کپسول در زمان دریافت فرمان اطفاء از پنل مرکزی بلافاصله تخلیه شده و طی فرآیندهای شیمیایی در کمتر از چند ثانیه تمامی فضای اتاق را پر می کند تا حریق به طور کامل خاموش شود. در شکل زیر طریقه اطفاء پیرامونی (Total Flooding) مشخص شده است.

با استفاده از پنل و سنسورهای آدرس پذیر دقت عملکرد سیستم فوق العاده بالا رفته و امکان مدیریت بر روی تمامی قسمت های  ساب استیشن و دریافت اطلاعات لحظه به لحظه  هرمحدوده به صور ت Online امکان پذیر می باشد.

 

۹- کاربرد  سیستم اطفاء حریق خودکار گازی Aerosol MAG در شناورها و کشتی ها

همانگونه که پیشتر اشاره شد، اطفای حریق در شناورها و کشتی ها به دلیل پیچیدگی های فنی و تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی نصب شده از طریق سیستم اطفاء حریق خودکار گازی مسیر می شود. در ادامه به منتخبی از فهرستی از کشتی هایی که از این فن آوری استفاده می نمایند اشاره می شود. لیست مذکور بالغ بر بیش از ۱۲۰ نمونه را شامل می شود که به جهت رعایت اختصار بخشی از آن در این جستار ارائه می شود.

Industry approvals and reportsVesselLocation: state/countryEnd-user: namePyrogen System DescriptionInstallation Approval/Specification No #
Small Diesel Spray and Bilge Fire TestsAbbotsNSW, AustraliaNSW Water Police۲ MAG-4NSW Waterways Approval
Small Engine Room Fire TestsFalconNSW, AustraliaNSW Water Police۲ MAG-4NSW Waterways Approval
Approval for use on NSW commercial vessels – AustraliaFearlessNSW, AustraliaNSW Water Police۲ MAG-4NSW Waterways Approval
Approval for use on NT commercial vessels – AustraliaDoyleNSW, AustraliaNSW Water Police۲ MAG-4NSW Waterways Approval

۱۰- نتیجه گیری

در این جستار ویژگی ها و مشخصات فنی و توجیه اقتصادی سیستم های اطفاء حریق خودکار گازی رایج در سه فناوری مورد استفاده در آن شامل گازهای ،FM200، CO2 وAerosol MAG مورد مداقه و بررسی قرار گرفت. با بررسی مشخصات فنی و توجیه اقتصادی استفاده از سیستم اطفای خودکار گازی Aerosol MAG و همچنین تاییدیه های و استانداردهای بین المللی اخذ شده و مکانیزم عملکردی سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG این امر را اثبات می کند که بهترین و کارآمد ترین سیستم اطفاء حریق گازی بهره گیری از فن آوری سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG می باشد.

MAG گازی است غیر سمی و خنثی که تا زمانیکه به وسیله گرما یا فرمان الکتریکی فعال نگردد، به صورت جامد باقی می ماند و در زمان وارد شدن شوک الکتریکی یا گرما تخلیه گاز انجام می گیرد. گاز تولید شده بر روی آتش به صورت شیمیایی و فیزیکی اثر می گذارد. آیروسول با اثرگذاری فوری و کارآمد جهت خاموش کردن آتش و جلوگیری از جرقه زدن و یا آتش گرفتن مجدد و حتی در موارد خاص پیشگیری از انفجار نقش به سزایی داشته و در بسیاری از موارد آیروسول بهترین خاموش کننده حریق و تنها جایگزین گاز هالون است. در بسیاری از مواقع این گاز تنها گزینه قابل استفاده میباشد.

از ویژگی های شاخص سیستم اطفاء حریق Aerosol MAG می توان به مواردی نظیرکیفیت فوق العاده بالای این سیستم با تاییدیه و استانداردهای معتبر جهانی، عملکرد سریع و لحظه ای و دقت بالا در اطفاء موضعی، قدرت زیاد اطفاء حریق به علت پخش ۳ بعدی گاز در فضا، دوستدار محیط زیست وعدم آسیب به لایه ازون، اطفاء حریق به ۳ روش : اطفاء به وسیله فرمان پنل مرکزی ، اطفاء با بالا رفتن دما از مقدار، آستانه تعریف شده و اطفاء با رسیدن مستقیم شعله به ترموکورد کپسول، زمان طولانی پایداری گاز تخلیه شده در محیط، باقی ماندن سطح اکسیژن محیط قبل و بعد از اطفاء حریق، عدم نیاز به سرویس و یا تعویض کپسولها حداقل تا ۱۰ سال، نداشتن خطر انفجار سیلندرها به دلیل فشار صفر داخل کپسول، نصب و سرویس آسان به دلیل وزن سبک کپسول، بسیار مقرون بصرفه نسبت به سایر روشهای اطفاء حریق خودکار اشاره نمود.این سیستم توانایی اطفاء هر شش کلاس حریق را داشته، نیاز به تعمیرات و نگهداری و شارژ و نگهداری ندارد. پس از فعال سازی، از منتشر شده، سمی نبوده و به همین دلیل هیچگونه خطری برای افراد حاضر در محیط ندارد. در مجموع گاز Aerosol MAG نسبت به سایر سیستم های اطفاء موجود، برتری های فراونی دارد. چه آنکه این گاز پس از ممنوعیت استفاده از هالون، به عنوان بهترین جایگزین برای هالون شناخته شده است. از بعد بهره وری اقتصادی نیز بر اساس محاسبه صورت گرفته در دو نمونه فضای ۶۰ و ۱۴۰ مترمکعبی اجرای سیستم اطفاء حریق گازی Aerosol MAG در کنار سایر ویژگی های فوق الذکر به ترتیب ۳۱% و ۵۶% درصد صرفه جویی هزینه را در پی دارد.

۱۱- منابع و ماخذ

  1. British Standards – BS.4S4
  2. NFPA 12: Standard on Carbon Dioxide Extinguishing Systems, Prior Years – Edition 2011
  3. Marine Systems – Pyrotechnically Generated Fire Extinguishing Aerosol System – Brush Traction, Loughborough,Leicestershire, England, UK.Test Report Ref.No. PGUK: 9-12/99

۴٫AEROSOL MAG – MSDS Data Sheet – Aerosol Australia Pty. Ltd.
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test