جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - Friday 19 January 2018
کد خبر : 17813
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۴۶
بازدید: بازدید: 2611

مقاله(قسمت 2)

مزایا و چالش های بکار گیری سامانه اطفاء حریق خودکار با فن آوری گاز آیروسل ماگ (Aerosol MAG) در اطفاء حریق شناورها و کشتی ها


download
سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن می تواند برای مقابله با بسیاری از انواع کلاس های آتش مورد استفاده قرار گیرد

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن می تواند برای مقابله با بسیاری از انواع کلاس های آتش مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای حریق های سطحی نظیر مایعات قابل اشتعال و بیشتر مواد قابل احتراق جامد موثر استفاده از این سیستم موثر می باشد. محیط های نظیر چاپ پرس[۱] ، خزانه، مخازن غوطه وری[۲]، اتاق ساخت اسپری[۳]، اتاق های موتور[۴]، تجهیزات فرایندی[۵]، گازهای قابل اشتعال و یا مناطق ذخیره سازی مایعات به طور معمول جزو مناطقی هستند که در آنها از سیستم اطفای حریق ۲ COاستفاده می شود.

سالانه صدها سیستم اطفاء حریق خودکار گاز ۲ CO در سراسر دنیا نصب می شود، و متاسفانه تعداد قابل توجهی از انسانها جان خود را بر اثر تخلیه این سیستم ها و تنفس ناخواسته گاز سمی ۲ CO از دست می دهند. بدیهی است که به علت خاصیت اطفاء کنندگی بسیار عالی، ارزان، غیر عادی، تمیز و در دسترس بودن این گاز، سیستم های اطفاء حریق گاز ۲ CO یکی از رایج ترین سیستم ها جهت اطفاء حریق در مناطق صنعتی محسوب می شوند. راهکار کاهش صدمات و مرگ و میر ناشی از تنفس ناخواسته این گاز توجه بیشتر به مسائل ایمنی است[۶].

مکانیسم اولیه‌ی اطفاءِ آیروسل متراکم با استفاده از واکنش‌های شیمیایی با رادیکال‌های آزاد شعله، و درنتیجه ممانعت از فرایند سوختن آتش، چهارمین مؤلفه‌ی چهارضلعی آتش را نشانه می‌رود. به‌طور نمونه، ذرات آئروسل متراکم شامل کربنات پتاسیم (K2CO3) است که از تجزیه‌ی گرمایی ترکیب جامدی به شکل آئروسل به دست می‌آید که شامل نیترات پتاسیم است که نقش اکسیدکنندگی دارد. وقتی ذرات آئروسل آتش را فرا می‌گیرند و با آن تماس پیدا می‌کنند، این ذرات گرمای آتش را به‌عنوان انرژی دریافت می‌کنند، تجزیه می‌شوند و مقدار زیادی رادیکال پتاسیم (K+) – یون‌هایی با الکترون منفرد – آزاد می‌کنند. رادیکال‌های پتاسیم با رادیکال‌های آزاد هیدروکسید (OH+)، هیدروژن (H+ ) و اکسیژن (O+) که به ادامه‌ی فرایند سوختن کمک می‌کنند پیوند ایجاد کرده و مولکول‌های بی‌ضرری مانند هیدروکسید پتاسیم (KOH) و آب (H2O) تولید می‌کنند.

ازآنجاکه رادیکال‌های پتاسیم در واکنش با رادیکال‌های آتش هم مصرف می‌شوند و هم تولید، پس می‌توانند تکثیر شوند. برای متوقف کردن واکنش‌هایی که برای تداوم سوختن آتش لازم‌اند، این چرخه تا توقف واکنش‌های چرخه‌ی سوخت و خاموش شدن آتش ادامه پیدا می‌کند.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test