سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - Tuesday 20 March 2018
کد خبر : 16168
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳
بازدید: بازدید: 27111

مقالات دومین همایش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(چکیده و مقدمه)


مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(چکیده و مقدمه)

چکیده کشور ایران دارای منابع غنی گاز طبیعی و شبکه گسترده ی لوله کشی گاز شهری است.اما متاسفانه، کشوری زلزله خیز نیز می باشد که هر ازچند سال ،شاهد وقوع زلزله ای  با خسارات سنگین جانی و مالی می باشیم .  با  در نظر گرفتن این موضوع،در  این مقاله به اهمیت کاربرد شیرهای قطع گاز در مقابـل زلزله و نقـش مـؤثری کـه مـی توانـد درجلوگیری […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

چکیده

کشور ایران دارای منابع غنی گاز طبیعی و شبکه گسترده ی لوله کشی گاز شهری است.اما متاسفانه، کشوری زلزله خیز نیز می باشد که هر ازچند سال ،شاهد وقوع زلزله ای  با خسارات سنگین جانی و مالی می باشیم .  با  در نظر گرفتن این موضوع،در  این مقاله به اهمیت کاربرد شیرهای قطع گاز در مقابـل زلزله و نقـش مـؤثری کـه مـی توانـد درجلوگیری از بحران حریق بعد از زلزله در کشورهایی  مانند ایران  کـه دارای شـبکه گازرسـانی هسـتندداشته باشد می پردازد  ،لزوم بررسی ایمنی سیستم انتقال گاز طبیعی و ارتقای سطح ایمنی آن در  راستای جلوگیری از وقوع حریق های مرتبط با زلزله را به وضوح مشخص می کند.
در این مقاله شرایط و گزینه های ممکن برای ارتقای وضعیت ایمنی سیستم انتقال گاز طبیعی در ارتباط با حریق های بوجود آمده به  دنبال وقوع زلزله ، مورد بحث قرار گرفته است. ابتدا مروری بر زلزله های اخیر امریکا و زلزله کوبه ژاپن انجام گرفته است. سپس،ارتباط بین عملکرد عناصر سیستم گازرسانی و حریق های ایجاد شده مرتبط با زلزله بررسی گردیده و نتایج حاصله با شرایط موجود در تاسیسات گازرسانی تهران بزرگ مقایسه شده است.

مقدمه

کشور ایران برروی کمربند جهانی زلزله آلپ هیمالیا قرار دارد. هر چند سـال زلزلـه ای بـا بزرگـی حـدود۷ریشتر باعث آسـیب هـای، انسـانی تخریـب سـاختمانهای مسـکونی، شـریانهای حیـاتی، تأسیسـات صـنعتی و اقتصـادی ومعضلات روانی و اجتماعی خاص خود می گردد. برابر آمارهای سازمان ملل متحد، ایران یکی از ده کشور بلاخیز دنیـااست که بلایای طبیعی نظیر زلزله، سیل و طوفان به آن خسارات سنگینی وارد می کنـد.استفاده از گاز طبیعی همانندسوخت قابل اشتعال ریسک حریق یا انفجار دارد. تاریخچه استفاده از گاز طبیعی در نقاط مختلف جهان  ،نشان دهنده آن است که در زمان زلزله نیز امکان بروز آتش سوزی ناشی از خرابی لوله ههای گاز ،اندک است،اما  به علل خرابی دیگر بخش ها،موارد متعددی از آتش سوزی های مرتبط با گاز در زلزله های پیشین مشاهده شده است که لزوم توجه بیشتر را به این موضوع نشان می دهد.به خصوص با دانستن این نکته که بسیاری از این آتش سوزی ها به صرف هزینه اندکی،قابل پیشگیری می باشد.زلزله ها میتوانند زمین را تکان دهند و آن رال برای همیشه جابجا کنند.شدت خطرات در محل بستگی به اندازه زلزله ،فاصله از منبع زلزله و مشخصات خاک آن محل را دارد .در هر حال،زلزله می تواندبا اثیر بر شبکه گازرسانی اثرات مخرب خود را بیشتر نمایان کندآسیب ناش از زلزله به سیستم انتقال گاز طبیعی،چندین پیامد برای افراد در جوامع بزرگ دارد عبارتند از:

نشت گاز

آسیب سیستم های انتقال گاز طبیعی می تواند در ساختمان مصرف کننده ،باعث نشت گاز شود.که میزان نشت گاز متاثر از شدت آسیب و فشار سیستم(شبکه) است.در اکثر موارد آسیب وارده به وسایل مسکونی ،شکستگی جزیی یا کلی اتصالات پیچ و مهره شده ی لوله ،لوله ای خم شو یا صدمه به هواکش هاست.گسیختگی خط توزیع گاز می تواند به علت آسیب به تجهیزات،جانمایی تجهیزات گازی غیر که پایه قوی و محکمی ندارند ،روی دهد.فقدان اتصالات انعطاف پذیر بین خطط توزیع گاز و تجهیزات ناایمن،احتمال آسیب در اثر تکان این گونه تجهیزات را افزایش می دهد.

قطع توزیع گاز طبیعی

پیامد معمول آسیب سیستم های انتقال گاز طبیعی،قطع خدمات است.در برخی موارد،به دنبال وقوع زلزله،مصرف کنندگان محتاط،خود اقدامبه قطع گازمیکنند.شرکت خد مات گاز شهری،سرویس گاز ساختمان ها را هنگام تخریب آنها در اثر زلزله ،قطع میکند و یا اگر در قسمتی از سیستم انتفال گاز طبیعی آسیب قابل ملاحظه ای اتفاق افتاده باشد،گاز این نواحی قطع می شود.

وقفه در فعالیت های تولیدی و شغلی

فقدان خدمات انتقال گاز طبیعی می تواند باعث ایجاد وقفه های طولانی در فعالیت های تولیدی و شغلی شود و در مدت زمان تعطیلی ساختمان های اداری را فازایش می دهد.این وقفه مشمول خدمات اورژانس و یا تیم های واکنش در برابر شرایط اضطراری نیز هست.

خطرات ایمنی ناشی از آسیب زلزله به سیستم انتقال گاز طبیعی

پیامد انتشار گاز طبیعی که شاخص ترین آنها،دو گزینه اول است، برای آسیب پذیری سیستم انتقال گاز طبیعی کافی است .ریسک از دست رفتن انسان ها در مواردی که آتش سوزی در ساختمانی روی دهد که آسیب دیده و فرو ریخته باشد،اما تخلیه نشده باشد،به مراتب شدید تر است. یکی دیگر از خطرات بالقوه در این زمینه ،بازسازی نامناسب خدمات گازی است (وجود نشتی کشف و یا تعمیر نشده)

حریق

اشتعال گاز،مستلزم وجود شرایط متعددی است بنابراین، بطور کلی احتمال سوزی مرتبط با گاز در ساختمان های مسکونی در اثر زلزله پایین است بر اساس بررسی هایی که در زلزله های اخیر روی علل حریق صورت گرفت،پس از خلاصه کردن نکات سناریو حریق،عمده ترین دلایل، خدمات گاز رسانی یا توزیع برق تشخیص داده شدند. در این سناریو حضور ضروری منبع سوخت در آتش،ثبت شده است.جدول ۱ آمار مرتبط با گاز طبیعی را در چند زلزله پیشین نشان می دهد.همانطور که مشاهده می شود تعداد آتش سوزی ها در زلزله های مختلف دارای اختلاف فاحشی اس. دلیل چنین اختلافی آن سات که تعداد آتش سوزی ها تابع عوامل زیادی است ،از این رو در هنگام مقایسه چنین آمارهایی باید اختلاف های موجود را در نظر داشت.

نویسنده۱:میلاد نظری،نویسنده۲:حمیدرضا حسنلو ،نویسنده۳:وحید دامغانی نسب

عنوان علمی نویسنده۱:دانشجوی کارشناسی ارشد اچ اس ای،   milad.nazari.1990.mn@gmail.com

عنوان علمی نویسنده۲:مدیر پیشگیری منطقه ۸ آتش نشانی،دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت،hamidhasanloo@yahoo.com

عنوان علمی نویسنده۳:دانشجوی کارشناسی ارشدHSE،vahid6012@gmail.com

این مقاله ادامه دارد..

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۳ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مهدی یوسفی افکند چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵

این مقاله کپی شده از مقاله اینجانب می باشد، واقعا جای تاسف است

عبدالملکی چهارشنبه , ۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴

برای دومین همایش ملی آتش نشانی متاسفم که درش مقاله دزدی اکسپت میشه

بهداشت، ایمنی و محیط زیست شنبه , ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹

درود خدمت شما عزیزان،
بامنا بعنوان یک پایگاه خبری وظیفه انتشار این مقالات را داشته و با توجه به ذکر منبع، هیچ مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت
عزیزان اگر نسبت به این مقالات اعتراضی دارند، می توانند از طریق وب سایت همایش به آدرس nfus.ir نسبت به این موضوع اقدام کنند
* با احترام

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test