سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 16215
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
بازدید: -

مجموعه مقالات دومین همیاش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری:

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)


مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)

اکثر آسیب های رایج سیستم های گازرسانی ناشی از زلزله ،مربوط به آسیب ساختمان هایی است که سیستم های گازی در آنجا نصب می شوند و یا تجهیزاتی که در تماس با خطوط گازرسانی هستند. زلزله می تواند باعث ایجاد تکان هایی در زمین شده ،که این خود می تواند بطور مستقیم به سیستم های انتقال گاز طبیعی آسیب وارد کند. طبق مقاله مدیریت آتش […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اکثر آسیب های رایج سیستم های گازرسانی ناشی از زلزله ،مربوط به آسیب ساختمان هایی است که سیستم های گازی در آنجا نصب می شوند و یا تجهیزاتی که در تماس با خطوط گازرسانی هستند. زلزله می تواند باعث ایجاد تکان هایی در زمین شده ،که این خود می تواند بطور مستقیم به سیستم های انتقال گاز طبیعی آسیب وارد کند. طبق مقاله مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(تاثیر شبکه گازرسانی در زلزله ها) مروری بر تاریخچه زلزله های پیشین شده است.

مدیریت آتش سوزی پس از زلزله(آسیب زلزله به سیستم گازرسانی)

دو روش شایع آسیب رسانی در ذیل بیان شده است:

آسیب به دستگاه ها و وسایل مصرف گاز، به دلیل عملکرد ضعیف تجهیزات ،ساختمان ها و دیگر ساختارها: فاکتورهای عمده و مهم که به آسیب زلزله به سیستم های مصرف گاز کمک می کند ،عملکرد ضعیف ساختمان ها، دیگرساختارها و آتش سوزی وسایل گازسوز است. در اثر وقوع زلزله های اخیر واژگون شدن(تغییر مکان) وسایل گاسوز مانند آبگرمکن ها، دیگ های بخار، خشک کن ها و بخاری ها علت عمده و اصلی آتش سوزی های مرتبط با گاز می باشند که بعد از زلزله رخ داده اند (۷۱% در زلزله خط الراس شمالی)در اغلب تاسیسات مسکونی و تجاری ،وسایل گازسوز بوسیله گاز طبیعی تغذذیه می شوند .خط لوله خانگی ،بوسیله ی یک لوله فولادی کوچکی با قطر کم توسط پیچ و مهره بطور مستقیم ،یا توسط لوله ی خم شوی فولادی ضد زنگ با طول کم،به تجهیزات(وسایل) گازسوز وصل می شود. اگر چه لوله ی خم شو، قابلیت تطبیق با تکان های معادل وسایل را  دارداما هر دو حالت اتصال ذکر شده ،در طول زلزله های شدید مستعد آسیب می باشند.
در اکثر موارد دستورالعمل های ساختمانی لازم میداند،آبگرمکن ها در سطحی بالاتر از کف نصب شوند. در این حالت نگهدارنده این وسایل اغلب از ساختارها یا سازه های چوبی و یا حتی کلاهک چوبی تامین می شود.در گاراژها یا جاهای دیگر که امکان تجمع بخارات قابل اشتعال سوخت هایی مانند بنزین در مجاورت کف وجود دارد نگهدارنده های بر آمده (طاقچه-مانند)برای نصب وسایل گاز سوز مناسب هستند.
آسیب به سیستم خدمات گاز شهری: بخش خدمات توزیع گاز شهری متشکل از شبکه ای بزرگ از لوله هایی است که در زیر زمین قرار دارند. تنها بخشی کوچک از آن در روی زمین قرار دارد که برای پایش و کنترل جریان گاز در شبکه به کار می رود. زلزله در وهله نخست از طریق جابجایی مداوم زمین به بخش خدمات شهری آسیب می رساند مانند سطوح لغزش دار، حرکات رانشی زمین ایجاد آسیب پذیری در خاک بدلیل تکان های قوی زمین.برای اینکه خطوط لوله کشی زیر زمین در مقابل اثرات جابجایی زمین دوام بیاورند باید توانایی حرکت در مقابل تکانهای زمین راداشته باشند.
به دلیل ضعفی که در اثر زنگ زدگی، روش های سنتی معماری و همچنین فقدان مطالعات جامع در خطوط لوله ی فرسوده پدید آمده است این خطوط در مقابل ایمنی زلزله های فعال آسیب پذیر هستند. عکس العمل این خطوط به مجموعه ای از عوامل بستگی دارد که عبارتند از: اتصالات محکم در خطوط لوله کشی، ضخامت دیوار، قطر لوله، خواص مواد، استقامت خاک و دامنه تکان در مقابل خطرات زلزله میزان خسارت وارد شده به لوله کشی مدفون، با میزان تکان زمین مرتبط است. اعتقاد بر این است که خاک بر روی لوله های مدفون فشار آورده و آنها را وادار به گسستگی میکند.
برای اجزای روزمینی سیستم توزیع گاز طبیعی که بطور معمول شامل تاسیسات تنظیم فشار و اندازه گیری هستند، تکان زمین خطرناک است البته آسیب به این بخش ها در کالیفرنیا در مواردی که این قطعات، اتصال محکمی با ساختارهای سیستم و ساختمان داشته اند. بندرت رخ داده است.

تنوع شیرهای قطع گاز در هنگام وقوع زلزله

سیستم های رایج قطع گاز در جهان با وجود تنوع ظاهری از مکانیسم های مشابه ای تبعیـت مـی کننـد ایـن مشابهت از منابع مطالعات زمین لرزه ها، کارآیی این شیرها در زلزله و تجارب شخصی کارخانه هـا  بعمـل آمـده اسـت. بیشتر این فعالیت تحقیقاتی و سوابق تولید آنها متعلق به کشورهای ژاپن، المان، آمریکا بوده است.

فلسفه طراحی و ساخت شیرقطع اتوماتیک گاز در مقابل زلزله

همانطور که در مباحث قبل توضیح داده شد دانـش فنـی طراحـی و سـاخت ایـن نـوع از شـیرها جـزو اسـناد تولیدکنندگاه آنها محسوب می شود. با توجه به قیمت بالای شیرهای وارداتی و عدم وجود استاندارد خاصـل داخـل بـا توجه به دوری و نزدیکی از گسلهای فعال و عدم تعیین ارتفاع نصباین شیرها و محدود استفاده از آنها در گازهای تمیز، عملاً خرید این شیرها و نصبانها نمی تواند ایمنی لازم را فراهم آورد.
طبق نظر متخصصین امر گاز در کشور و کارشناسان صاحب نظر در دنیا شیر های قطع گاز بایـد شـرایط زیـر را داشته باشند:

جوابگوی لرزه خیزی ایران باشند.

  • ضمن داشتن کارایی مطلوب دارای مکانیزم ساده ای باشد
  • بتواند برای سالهای مورد استفاده قرار گیرد و نیاز با مراقبت و نگهداری زیاد نداشته باشد
  • مستقل از کنتور و رگولاتور باشد تا مشخص گردد هر یک از اجزای نامبرده هنگام زلزله به وظیفه خود عمل کرده است. بطوریکه عمل نکردن یک عضو در عملکرد دیگری را از کار نیندازد.
  • به آسانی قابل نصب باشد و هر چند سال یکبار بتوان آن را تست کرد.
  • صد در صد تولید داخل باشد

هزینه تولید صنعتی آن حتی الامکان پائین باشد، این امر در ساخت شیر ایرانی این حاصل این پژوهش به یک پنجم قیمت خارجی می رسد. کلیه آموزشها و گارانتیها در داخل کشور عملی باشد.

با توجه به نکات مطروحه و مطالعه گزار شهای خسارات بعد از زلزلـه خصوصـاً در کشـورهای ژاپـن، آمریکـا و تایوان، این شیرها تصمیم گرفته شد، شیرهایی تولید شود که اولاً کاملاً مکانیکی بوده و عدم عملکرد آنها حدود ۱۰-۱۵% باشد و جهت عملکرد به انرژی الکتریکی نیازی نداشته باشند تا امکان جرقه در آنها به صـفر برسـد. ثانیـا، ایـن شیرها می بایست در عین سادگی اجزا، براحتی قابل نصب و آزمایش باشند عنوان هدف طراحی قرار گرفت.

نویسنده۱:میلاد نظری،نویسنده۲:حمیدرضا حسنلو ،نویسنده۳:وحید دامغانی نسب

عنوان علمی نویسنده۱:دانشجوی کارشناسی ارشد اچ اس ای،   milad.nazari.1990.mn@gmail.com

عنوان علمی نویسنده۲:مدیر پیشگیری منطقه ۸ آتش نشانی،دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت،hamidhasanloo@yahoo.com

عنوان علمی نویسنده۳:دانشجوی کارشناسی ارشدHSE،vahid6012@gmail.com

این مقاله ادامه دارد..

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test