دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 23 July 2018
کد خبر : 18262
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
بازدید: -

مقاله

محافظت در برابر حریق


روش های عامل و غیر عامل تکمیل کننده یکدیگر در هنگام آتش سوزی می باشند. پوشش های ضدحریق برای محافظت از سازه های فلزی و بتنی طراحی و اجرا می شوند.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

خانم فهیمه حادرباشلو
f.haderbashlou@yahoo.com

۴۳۲۱

محافظت در برابر حریق:

روش های محافظت از ساختمان ها و صنایع در برابر حریق را می توان به دو روش عامل و غیر عامل تقسیم کرد.

– روش عامل (۱) : اجرای سیستم هایی که در هنگام آتش سوزی فعال می شوند، مانند سیستم های اعلام حریق یا سیستم های خودکار اطفاء حریق

– روش غیر عامل (۲) : اجرای پوشش ضدحریق برروی سازه ها به منظور پیشگیری از تخریب آنها در آتش سوزی و بدست آوردن زمان ارائه خدمات آتش نشانی

روش های عامل و غیر عامل تکمیل کننده یکدیگر در هنگام آتش سوزی می باشند. پوشش های ضدحریق برای محافظت از سازه های فلزی و بتنی طراحی و اجرا می شوند. با این روش دمای سازه پوشش داده شده در هنگام آتش سوزی در یک زمان معین به دمای تخریب سازه نمی رسد. زمان محافظت از سازه به شرایط سازه مانند شکل آن، نوع کاربری، میزان مواد قابل اشتغال، نوع حریق احتمالی و فاصله از ایستگاه آتش نشانی و افراد در حال کار و ساکن در محل بستگی دارد. بررسی پوشش های ضدحریق مستلزم شناخت آتش و عملکرد آن برروی سازه ها می باشد.

 
[auth]
آتش و نوع آن:

آتش ها بر اساس نوع سوخت به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

  • آتش سلولزی:

در حریق حاصل از مواد سلولزی و سوخت های جامد آلی، دما پس از یک ساعت به ۹۲۰ درجه سانتیگراد رسیده و سپس منحنی شیب ملایمی خواهد داشت. (نمودار۱ منحنی سبز)

۲- آتش هیدروکربنی:

در حریق حاصل از سوخت مواد هیدروکربنی دما در مدت ۴ دقیقه به ۹۳۰ درجه سانتیگراد طبق منحنی استاندارد می رسد. (نمودار منحنی قرمز)

 

۵۴۶

 

آتش سلولزی

در آتش سوزی واقعی سلولزی تغییرات دما به سه بخش رشد، توسعه حریق و دوره فروکش تقسیم می شود. (نمودار ۲)

در زمان شروع آتش سوزی، حرارت از مرکز آتش شروع و باعث مشتعل شدن مواد دیگر (Growth Period) و افزایش سریع دما (Flashover) می گردد.

در مرحله توسعه حریق (Developed Period) آتش کلیه مواد سوختنی را در بر می گیرد و دما به ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می رسد. پس از اشتعال بیشتر مواد سوختنی و ابعاد حریق کاهش و از دمای حریق کاسته     می شود ( Decay Period).

۷۸۶

در آتش های سلولزی امکان فروریختن سازه در دو مرحله توسعه حریق و مرحله فروکش وجود دارد. عواملی که در تعیین دمای آتش دخالت دارند عبارتند از: میزان مواد سوختنی و نحوه پراکندگی آنها، مصالح بکار رفته در دیوار، کف و سقف، پنجره و اندازه آن، کانالهای خروج، مسیر و سرعت باد و دمای محیط.
آتش هیدروکربنی:
     انتقال حرارت در آتش سوزی ها به سه طریق هدایتی، جابجایی و تشعشعی صورت می گیرد، که انتقال حرارت تشعشعی از عوامل مهم در طراحی پوشش های ضدحریق آتش های هیدروکربنی است که آن نیز تحت تاثیر شکل، طول، قطر و زاویه آتش و همچنین رطوبت هوا می باشد.
مثال- محاسبه میزان حرارت رسیده به هدف سوختنی در سطح زمین بدون در نظر گرفتن باد

۳۴۵

( محاسبه بر مبنای تولوئن با حرارت آزاد شده kj/kg 4055 و میزان مواد سوختنی kg/m²s 1126/0 و دانسیته هوا
kg/m² ۲/۱ می باشد )
احتمال مرگ انسان زمانیکه به مدت ۱۰ ثانیه تحت تشعشعه حرارتی kw/m² ۱۰ قرار گیرد ۱ درصد و در مدت ۹۰ ثانیه ۱۰۰ درصد می باشد. به همین علت در تشعشعات حاصل از انفجار هسته ای مرگ انسانها بسیار سریع و در کسری از ثانیه اتفاق می افتد.
طراحی پوشش های ضدحریق در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مستلزم شناخت نوع مواد اولیه مصرفی، محصولات نهایی، خط تولید و مناطق پر خطر در آن، امکانات و تجهیزات اطفاء حریق می باشد.
۱)  Active Fire protection
2)  Passive Fire Protection


[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 478
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان چهارمین کنگره آسیاپاسفیک طب نظامی سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test