سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - Tuesday 25 September 2018
کد خبر : 18529
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
بازدید: -

مقاله

لوله و اتصالات آبرسانی در آتش نشانی


DSC03350-370x208
اولين لوله هايي كه جهت انتقال آب مورد استفاده بشر قرارگرفت ازجنس چرم ساخته   مي شدند كه بدليل سنگيني وزن ، اين لوله ها در طول كم و كوتاه ساخته شده و هنگام استفاده بايستي متناوباً روغن كاري و چرب نگهداري مي شدند. توليد لوله اي چرمي بسيار مشكل بود زيرا كه ساختن لوله از چرم مستلزم اتصال لبه هاي چرم به يكديگر بود

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقدمه :

اولین لوله هایی که جهت انتقال آب مورد استفاده بشر قرارگرفت ازجنس چرم ساخته   می شدند که بدلیل سنگینی وزن ، این لوله ها در طول کم و کوتاه ساخته شده و هنگام استفاده بایستی متناوباً روغن کاری و چرب نگهداری می شدند. تولید لوله ای چرمی بسیار مشکل بود زیرا که ساختن لوله از چرم مستلزم اتصال لبه های چرم به یکدیگر بود و اینکار در طول لوله توسط میخ پرچ صورت می گرفت . برای انجام عمل پرچ میخها لازم بود تا یک میله از داخل لوله چرمی عبور داده شود تا بعنوان نشیمن گاه پرچها عمل نماید. ازسمت بیرون نیز از قراردادن یک واشر روی هر میخ پرچ ، آنها را با ضربه چکش پرچ می کردند. تمامی مراحل کار نیز بصورت دستی انجام می گرفت.

به تدریج لوله هایی که از الیاف طبیعی کتان بافته می شد جانشین لوله های چرمی شدند. معروف است که اولین لوله های بافته شده از الیاف طبیعی در سال ۱۸۰۰ در یک کارخانه در اسکاتلند تولید شد. الیاف مورد استفاده در بافت این لوله ها از جنس کتان بود و کل کار توسط دست انجام می گرفت. این لوله بدون آستر و بسیار زیباتر و مطمئن تر از نوع چرمی بود. با اینکه الیاف لوله در اثر جذب رطوبت فشرده تر می شدند ولی اشکال این لوله ها ، نشت مقداری آب ازمیان الیاف کتانی بافته شده بود که ضرورت نصب یک لایه ضد آب بر روی لوله را ایجاب می نمود.

لوله هایی که امروزه در ا ختیار ما قرار دارد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده ونگهداری و کاربرد آنها بسیار ساده است و دوام بسیار زیادی را دارا هستند. علاوه بر آن در قطر های مختلفی از ۴/۳ تا ۱۲ اینچ ساخته می شوند. کلیه مراحل بافت و تولید لوله توسط ماشین انجام می گیرد.
[auth]

در آخرین تکنولوژی مورد استفاده درتولید لوله های آتش نشانی بالغ بر ۲۵۰ متر لوله در ۸ ساعت کار توسط دستگاه ساخته می شود. الیاف این لوله ها از جنس پرلون یا اتیل پروپلین و پلی استر یا دیگر مواد مصنوعی مشابه است ولایه های عایق آب از جنس PVC یا لاستیکهای مصنوعی می باشد که مقاومت زیادی را در برابر فشار، حرارت و آسیبهای فیزیکی و شیمیایی دیگر برای لوله ایجاد می کند.

لوله و اتصالات آبرسانی در آتش نشانی

 

فصل ۱

آشنایی با انواع لوله ای تأسیساتی

 

تقسیم بندی لوله ها :

امروزه کاربرد لوله ها به عنوان اصلی ترین انتقال دهنده سیالات شامل مایعات و گازها از محلی به محل دیگر رونق بسیار زیادی یافته است . بعنوان مثال سیستمهای انتقال آب شهری ، انتقال نفت پالایشگاهها و غیره همگی نمونه هایی از کاربرد بسیار وسیع لوله ها در عرصه صنعت بشمار میرود .

لوله ها از جهات مختلفی دسته بندی می شوند که عبارتند از :

۱- تقسیم بندی از نظر جنس

۲- تقسیم بندی از نظر روش تولید

۳- تقسیم بندی از نظر ضخامت

 

لوله ها از نظر جنس مواد تشکیل دهنده به دو گروه عمده تقسیم میشوند که عبارتند از :

۱- لوله های آهنی

۲- لوله های غیر آهنی

 

تقسیم بندی لوله ها بر اساس روش تولید شامل موارد زیر است :

۱- تولید به صورت ریخته گری

۲- تولید تحت فشار و کشش

در تقسیم بندی لوله ها از نظر ضخامت جداره لوله ها شاخه های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

۱- لوله های نازک

۲- لوله های نیمه نازک

۳- لوله های استاندارد

۴- لوله های نیمه ضخیم

۵- لوله های ضخیم

۶- لوله های  بسیار ضخیم

اکنون به شرح برخی از این تقسیم بندی ها میپردازیم :

لوله های آهنی :

کلیه لوله هایی که در آنها از مواد فلزی استفاده شده در این گروه جای میگیرند که با افزوده و یا کم شدن مواد خاص به فولاد خاصیت لوله به دست آمده و در نتیجه کاربری آن تغییر خواهد کرد .

لوله های آهنی شامل لوله های فولادی ، لوله های مسی و لوله های چدنی میباشند .

لوله های فولادی  :

کلیه لوله هایی آهنی که در آنها درصد کربن کم است در این شاخه قرار میگیرند که شامل لوله های سیاه فولادی ، لوله های گالوانیزه میشوند . لوله های فولادی را می توان به صورت درز دار و بدون درز تولید نمود . تولید لوله های درز دار به این صورت است که یک تکه ورق را تورد کرده و دو لبه آن را کنار هم قرار میدهند و درز بوجود آمده را جوشکاری مینمایند . این لوله ها که مصرف بسیار زیادی را به خود اختصاص میدهند قابلیت کار تا فشارهای متوسط یعنی زیر دو بار را دارند .

تولید لوله های بدون درز به صورت یک پروسه نسبتاً طولانی انجام میشود که در آن بوسیله دستگاههای خاصی یک قطعه فلز مذاب را تحت کشش قرار داده و بوسیله یک سنبه داخل آنرا خالی میکنند و بدین ترتیب لوله بدست آمده بدون درز خواهد بود . این لوله قادر به تحمل فشارهای بالا می باشد .

لوله های مسی  :

لوله های مسی معمولاً در سایزهای پایین و با ضخامت متوسط ساخته میشوند که این امر بعلت بکارگیری این لوله ها در سیستمهایی که انتقال سیال به منظور تبادل حرارت از داخل لوله انجام میگیرد و از آنجا که ضریب انتقال حرارت مس بالا میباشد در انواع مبدلهای حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد .

لوله های چدنی :

نوع دیگری از لوله های آهنی می باشد که بعلت بالا بودن درصد کربن آنها در برابر زنگ زدگی مقاومت بیشتری دارند و در اثر نیروی فشاری تغییر شکل پیدا نمیکنند . این لوله ها در برابر ضربه بسیار ضعیف بوده و براحتی میشکنند . این لوله ها بدلیل مقاومت در برابر زنگ زدگی بیشتر در سیستمهای انتقال فاضلاب بکار میروند که در آنها فشار داخل لوله برابر فشار جو میباشد .

بعلت سنگینی  لوله های چدنی و همچنین سختی در اتصال به یکدیگر به تدریج لوله های غیر آهنی که اغلب در مقابل زنگ زدگی مقاومند و وزن کمتری نیز دارند مورد استفاده قرار گرفت . لوله های غیر آهنی به دو گروه عمده تقسیم میشوند که عبارتند از : لوله های پلاستیکی و لوله های آزبست

لوله های پلاستیکی :

لوله های پلاستیکی در مقایسه لوله های آهنی مزایایی دارند که عبارتند از :

 • وزن کم لوله ها به علت کم بودن چگالی پلاستیک
 • قابلیت تولید در متراژهای زیاد ( ۵۰ یا ۱۰۰ متر )
 • قابلیت انعطاف نسبت به لوله های آهنی بعلت خاصیت الاستیک پلاستیک .
 • لوله های تولید شده از مواد پلاستیکی بر اساس موارد استفاده دارای مواد افزودنی خاصی هستند که هر کدام باعث بوجود آمدن یک ویژگی در لوله میشوند .
 • برخی از این ترکیبات عبارتند از : پلی وینیل کلراید PVC ، پلی بوتیلن PB ، پلی اتیلن PE، پلی پروپیلن PP ، اکریل نیتریل بوتادین استادین ABC ، پلی وینیلاید فلورئد PVF .
 • لوله های پلاستیکی قابلیت استفاده در سیستمهای انتقال آب و دفع فاضلاب را دارند و سرعت اجرای لوله کشی با این لوله ها بسیار زیاد میباشد .

لوله های آزبست :

لوله های آزبست شامل مواد نسوز و نوعی سیمان میباشد که این لوله ها را در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم میسازد . این لوله ها بیشتر در سیستمهای دفع فاضلاب شهری و یا انتقال آبهای سطحی بکار میروند که بیشتر در سایزهای بالا مورد استفاده قرار میگیرند .

نوع دیگری از لوله ها نیز وجود دارد  که لوله های شیشه ای نشکن معروف هستند و در آزمایشگاهها مورد استفاده قرار میگیرند .

انتخاب لوله :

همانطور که مشاهده گردید بعلت تنوع بسیار زیاد لوله های موجود گاه در تصمیم گیری برای استفاده از لوله ها دچار شک و تردید میشویم . فاکتورهای زیر ما را در انتخاب مناسب یاری میکنند :

 • مهمترین عامل در انتخاب لوله دما و فشار سیالی است که از داخل لوله میگذرد .
 • خورندگی سیال عبوری از لوله نیز عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود .
 • محیط خارجی که لوله با آن در تماس است نیز از عوامل مهم انتخاب میباشد .

هزینه های اجرای لوله کشی نیز از عواملی است برای انتخاب بهینه باید در نظر گرفته شود.

۲

لوله و اتصالات آبرسانی در آتش نشانی

فصل ۲

شناخت لوله های آتش نشانی

 

طبقه بندی لوله های آتش نشانی :

یکی از مهمترین بخشهای تجهیزاتی آتش نشانان ، لوله ها و اتصالات هستند و برهمین اساس است که شناخت انواع واقسام آن ضرورت می یابد. لوله ها، نازل ها ( سرلوله ها )، هیدرا نت ها واتصالات و سایر وسایل آبرسانی در اطفای حریق در این مقوله جای می گیرند . لذا در این جزوه  تلاش شده است تا آخرین اطلاعات موجود در خصوص این دسته از تجهیزات آتش نشانی درحد مورد نیاز آتش نشانان عزیز فراهم شده و دراختیار عزیزان قرار گیرد.

لوله ها واتصالات آتش نشانی بر اساس عوامل مختلفی طبقه بندی می شود از جمله این عوامل : موارد مصرف ، جنس ، شکل و طرز ساخت یا به لحاظ کاربرد و یا نوع سیال عبوری از لوله ( آب و کف ، پودر یا گاز) می باشند . در ادامه بحث هریک از این تجهیزات بصورت جداگانه مورد بررسی قرا رمی گیرند.

لوله های آب آتش نشانی براساس کاربری و جنس آنها به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

الف ـ لوله های نرم ( نواری تاشو) که بعنوان لوله های آبده یا آبرسان مورد استفاده قرار میگیرند.

ب ـ لوله های نیمه سخت لاستیکی منجیط دار مورد استفاده در آبدهی ( از این نوع لوله ها در خاموش کننده های دستی و چرخدار پودر و گاز ، گاز کربنیک و کف نیز استفاده می شود).

ج ـ لوله های لاستیکی مکنده یا خرطومی از جنس نیمه سخت مقاوم شده در برابر فشار هوا ( اتمسفر ) که نسبت به جمع شدن ناشی از مکش مقاوم شده اند و برای آبگیری ازمنابع آب سطحی و روباز بکار می روند.

۲-۱ – لوله های خرطومی ( مکنده یا آبگیری )

این لوله ها جهت انجام عمل مکش یا آبگیری از منابع روباز آب مثل استخر ، رودخانه و … بمنظور تأمین آب مورد نیاز آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرند.

لولـه هـای خـرطـومی از جـنس لاستیـک نیمـه سخـت تـوسط حلقه های مارپیچ فلزی ( فولادی ) طوری مقاوم شده اند که درهنگام عمل آبگیری مانع از جمع شدن لوله می گردند . خرطومی ها در اندازه های ۱ تا ۶ اینچ ساخته می شوند. لوله های خرطومی مورد استفاده آتش نشانی در آبگیری ازمنابع سطحی دارای قطر ۴ یا ۵ اینچ هستند. لوله های خرطومی مورد کاربری آتش نشانان در اندازه ۵/۱ متری هستند و جهت آبگیری در صورت طولانی بودن مسیرمکش حداکثر تا ۴ لوله را می توان به یکدیگر متصل نموده و آبگیری کرد. ( حداکثر عمق مکش پمپهای آتش نشانی ۸ متر است).

اتصال لوله های خرطومی به یکدیگر باید بصورتی باشد که هیچ روزنه ای جهت نفوذ هوا در طول خرطومی مورد استفاده در آبگیری وجود نداشته باشد( وجود هر روزنه یا منفذ عمل مکش را دچار اشکال خواهد کرد). لوله های خرطومی معمولاً‌به رنگ سیاه ساخته
می شوند و در برابر فشار آب ۳ اتمسفر مقاومت دارند. علاوه بر آن در برابر فشار مکشی و خلاء معادل ۰۴/۰ بار مقاوم هستند.

۳

 

۲-۱-۱- ساختمان لوله های خرطومی از ۴ قسمت زیر تشکیل شده است:

الف ـ لایه داخلی : از لاستیک مصنوعی مقاوم و مرغوب با سطح داخلی صاف.

ب ـ مارپیچ فلزی : بر روی لایه داخلی مارپیچی از مفتول فولادی با پوشش
ورقه ای از روی نصب می گردد که ضمن دارا بودن انعطاف زیاد مانع از جمع شدن لوله و بهم چسبیدن آن در اثر فشار مکش هوا ( خلاء) میگردد.

ج ـ بافت تقویت کننده : طنابی از الیاف مصنوعی که به سختی به لایه زیرین چسبیده و مقاومت بدنه لوله را در برابر فشار وارده افزایش می دهد. در بعضی ازانواع خرطومی طناب را در قست خارجی لوله خرطومی می پیچند.

د- پوشش خارجی : که از لاستیک مصنوعی مقاوم بشکل موج دار ساخته شده است که این لایه لاستیکی از قسمت بیرونی دارای بافت پارچه ای مقاومی است که درمجموع شرایط مناسبی را جهت مقاومت لوله خرطومی در مقابل آسیبیهای فیزیکی وشیمیایی و شرایط آب و هوایی ایجاد می نماید.

۲-۲- لوله های دهنده ( آبدهی ) که شامل دو دسته هستند:

۲-۲-۱- لوله های نواری

لوله های نرم یا لوله های نواری آتش نشانی به لوله ای گفته می شود که به لحاظ مواد بکار رفته در ساخت آن قابل تا کردن و یا جمع کردن بشکل حلقه های کوچک می باشد.

این لوله ها در قطرهای ۱ تا ۵ اینچ ( ۲۵ تا ۱۲۵ میلیمتر ) به طول ۳/۱۸ تا ۳۰ متر ( با کوبلینگ ) ساخته و در اختیار آتش نشانان قرار می گیرند. کاربرد لوله ۵/۱ تا ۵/۲ اینچی با طول هر بند برابر ۲۰ متر در آتش نشانی ها رایج تر است.

لوله های نواری ( نرم ) در انواع مختلفی ساخته می شوند که غالباً دارای آستر لاستیکی ضد آب در قسمت داخلی ژاکت ( لایه اصلی بافته شده از الیاف پلی استر ) هستند و در انواعی که اخیراً رایج شده است لوله های آتش نشانی را با لایه ای از لاستیک یا PVC و یا ماده مشابه دیگری روکش می کنند تا در برابر آسیبهای فیزیکی و مواد شیمیایی و… مقاوم باشند. قابل توجه است که لایه اصلی بافته شده از الیاف پلی استر ( ژاکت ) عامل اصلی تحمل فشار در لوله های آتش نشانی است.
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test