سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 20274
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: -

مقاله

فرآیند لجن فعال فاضلاب


در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال ، اکسیداسیون هوازی مواد آلی در  تانک هوادهی تصفیه فاضلاب صورت می پذیرد .در تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال پساب اولیه وارد شده و با لجن  میلی 25۲۲ تا15۲۲فعال برگشتی مخلوط گردیده ، مایع مخلوط را تشکیل می دهند که حاوی  هوادهی فاضلاب  ، گرم در لیتر مواد جامد معلق است 

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

ماندانا یاوری

mikhak96

فرآیند تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال شامل اجزاء زیر است :

هوادهی تصفیه فاضلاب : در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال ، اکسیداسیون هوازی مواد آلی در  تانک هوادهی تصفیه فاضلاب صورت می پذیرد .در تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال پساب اولیه وارد شده و با لجن  میلی ۲۵۲۲ تا۱۵۲۲فعال برگشتی مخلوط گردیده ، مایع مخلوط را تشکیل می دهند که حاوی  هوادهی فاضلاب  ، گرم در لیتر مواد جامد معلق است  .در تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال توسط روشهای مکانیکی تامین می شود  .یک ویژگی مهم فرآیند تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال  ، بازگردش نسبت زیادی از توده زنده می باشد  .این موضوع باعث میشود که متوسط زمان ماند سلولی (یعنی سن لجن  )در تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال  بسیار بیشتر از زمان ماند هیدولیکی فاضلاب گردد . در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال ، باز گردش لجن  به حفظ تعداد زیادی از میکروارگانیسم هایی که ترکیبات آلی را در زمان نسبتا کم بطور موثری اکسید می کنند .تصفیه        فاضلاب با روش لجن فعال ، زمان ماند فاضلاب در حوضچه هوادهی فاضلاب بین ۴ تا ۸ ساعت متغیر می باشد.

تانک ته نشینی :  تانک ته نشینی بمنظور ته نشین کردن فلوک ها ی میکروبی (لجن )تولید شده در طی فاز اکسیداسیون در تانک هوادهی استفاده می شود .در تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال  بخشی از لجن ته نشین شده در زلال ساز مجددا به حوضچه  و بقیه برای حفظ نسبت غذا به میکروارگانیسم دفع می گردد . مدت زمان ماند موجود در تانک ته نشنی بین ۳ تا ۴ ساعت می باشد.

از مزایای سیستم لجن فعال حذف درصد بالای آلودگی فاضلاب ، عدم تولید بو و جلب حشرات موزی ،  بازدهی  آن از روش های دیگر تصفیه فاضلاب بیشتر است سطح لازم برای ساختمان آن از روش های دیگر کمتر است.

معایب سیستم لجن فعال پایین بودن قدرت نیترات سازی و حذف آمونیاک ،  حساس بودن کار در برابر تغییرات کمی و کیفی ، بالا بودن هزینه های راهبری و نگهداری آنها ،  راهبری مشکل و در نتیجه نیاز به تخصص بالا در مقایسه با سایر روشهای تصفیه فاضلاب.

۱۱

تصویر شماره۴ ، فرایند لجن فعال

عوامل موثر در تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی (لجن فعال )

دما

عمده فعالیت باکتریهایی که نقش تصفیه کننده را در فرایند لجن فعال دارند در دمای ۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد فعالیت می کنند. به ازاء هر ۱۰ درجه سانتیگراد افزایش دما فعالیت باکتریها دو برابر می شود. این عمل تا دمای ۴۰ درجه سانتیگراد ادامه دارد و به ازای کاهش دما در فاضلاب میزان فعالیت میکروارگانیسم ها  بشدت کاهش پیدا می کند.

PH

برای رشد باکتریها ۵/۶ تا ۵/۷ می باشد.  PH مناسبترین

می تواند منجر به توقف رشد و یا مرگ باکتریها شود. PHتغییرات ناگهانی

اکسیژن محلول

محلول به کمتر از۲ میلی گرم در لیتر منجر به مرگ میکرو ارگانیسم ها در حوضچه های هوادهی می شود. مقدار اکسیژن محلول موجود در فاضلاب نمایشگر قدرت تصفیه طبیعی و خود بخودی آن می باشد.

۱۱۲

تصویر شماره ۵ ، فرایندکامل لجن فعال موجوددر تصفیه خانه های فاضلاب

 

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test