یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - Sunday 19 August 2018
کد خبر : 7264
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳
بازدید: -

علت وقوع حریق در خودرو ها


علت وقوع حریق در خودرو ها

سازمان آتش نشانی تهران طی گزارش با اشاره به ۱۰ علت وقوع حریق در خودروها، راهکارهای پیشگیری و اطفای حریق های مربوط به خودروها را اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، نشت بنزین از کاربراتور بر روی لوله اگزوز به هنگام رانندگی، سوراخ شدن لوله و یا پارگی شیلنگ حامل بنزین به علت فرسودگی یا ترکیب شدن گوگرد بنزین با فلز لوله ، […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سازمان آتش نشانی تهران طی گزارش با اشاره به ۱۰ علت وقوع حریق در خودروها، راهکارهای پیشگیری و اطفای حریق های مربوط به خودروها را اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، نشت بنزین از کاربراتور بر روی لوله اگزوز به هنگام رانندگی، سوراخ شدن لوله و یا پارگی شیلنگ حامل بنزین به علت فرسودگی یا ترکیب شدن گوگرد بنزین با فلز لوله ، سوراخ شدن باک بنزین به علت پوسیدگی یا برخورد با مانع ، جوشکاری روی بدنه مخزن(چنانچه قبلاً گاز زدایی نشده و از آب پر نشده باشد) و جوشکاری در داخل یا زیر موتور، پرتاب جرقه از اگزوز در جایگاه های توزیع بنزین ، نگهداری ظرف بنزین یا الکل در خودرو، اتصالی سیم های برق به علت فرسودگی یا ناقص بودن و خشک شدن تدریجی عایق ها به خصوص در جاده های ناصاف و غیر هموار، حرارت بیش از حد به علت نقص سیستم آب یا موتور، کشیدن سیگار هنگام تعمیر موتور یا مخزن سوخت یا لوله های سوخت، مجاورت با صحنه آتش با انتقال امواج حرارتی از جمله علل آتش سوزی در وسائل نقلیه است.

بنابر این گزارش سازمان آتش نشانی همچنین برای پیشگیری از حریق در خودروها به رانندگان توصیه کرد که بنزین ، باک بنزین و تمام لوهای ارتباطی آن بویژه دراتومبیل هایی که این لوله از داخل اتاق عبور می کنند از عوامل ایجاد حریق است به همین دلیل باک و لوله های مزبور هرچند وقت یکبار باید بازرسی شود تا سوراخهای احتمالی یا پوسیدگی و نشتی در آنها رفع شود.

سیستم برق اتومبیل شامل سیم کشی ها ، مدارهای برقی ، فیوزها و باطری باید مرتباً بازرسی و کنترل شوند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شده و همچنین دقت شود از مصرف بیش از حد مجاز باطری خودداری گردد، زیرا این عمل درجایی که مدارالکتریکی بارزیادی را تحمل می کند موجب داغ شدن سیمها، سوختگی و آتش سوزی می شود.

این سازمان می افزاید رانندگان برای مهار و اطفای حریق باید همیشه یک دستگاه کپسول خاموش کننده از نوع پودر و گاز درخودرو داشته باشند و راه های مقابله با آتش سوزی اتومبیل و پیشگیری از آن را فرا بگیرند.

این گزارش حاکی است، درصورت بروز آتش سوزی دراتومبیل خود دراولین لحظه باید به فکر نجات خود و دیگر سرنشینان بود چون حریق دراتومبیل بسیار سریع گسترش می یابد و درمرحله بعدی درصورتی که هنوز آتش سوزی کوچک است و گسترش پیدا نکرده باید سعی کرد آتش سوزی را سریعاً و بدون از دست دادن وقت خاموش کرد .اگر موتور خودرو آتش گرفته است بلافاصله موتور را خاموش کرده و کاپوت را با احتیاط بالازده و به کمک کپسول خاموش کننده دستی آتش را خاموش نمائید .

این سازمان در ادامه توصیه کرد: اگر کاپوت داغ شده و از آتش سوزی حتی چند ثانیه گذشته است کاپوت را بالا نزنید ممکن است دست و صورت شما دچار سوختگی شود . از زیر موتور آتش را هدف قراردهید و اگر مؤفق نشدید و حریق ادامه داشت خودرو را به حال خود رها کنید و خود را به خطر نیندازید، درحوادث خودرو که ممکن است دراثر واژگونی و یا تصادف ،‌بنزین به خارج از خودرو ریخته با شد از کشیدن سیگار دراطراف وسیله نقلیه دوری نموده و خودرو را ترک کنند.

این گزارش می افزاید: چنانچه صندلی خودرو آتش گرفت با آب نسبت به اطفاء آن اقدام کنید و اگر سیم کشی خودرو آتش گرفت ،‌ ابتدا سرباطری را برداشته و سپس به کمک دستمال ، ‌لباس و یا خاموش کننده دستی نسبت به اطفای آن اقدام کنید.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 938
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test