جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - Friday 27 April 2018
کد خبر : 17958
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
بازدید: بازدید: 31611

مقاله(قسمت 2)

علت آتش سوزی برج سلمان مشهد و برج joemla


Untitled-3
تهویه پنجره واقع در طبقه 12 احتیاج به مداری متفاوت با تهویه های دیگر داشت.در زمان نصب محسوس نبوده لذا تهویه بدون توجه به این ضرورت نصب می شود و حریق از اینجا آغاز می شود وخیلی سریع گسترش می یابد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

علت وقوع آتش سوزی

تهویه پنجره واقع در طبقه ۱۲ احتیاج به مداری متفاوت با تهویه های دیگر داشت.در زمان نصب محسوس نبوده لذا تهویه بدون توجه به این ضرورت نصب می شود و حریق از اینجا آغاز می شود وخیلی سریع گسترش می یابد.

آتش که از طبقه ای در شمال طبقه ۱۲ شروع شده بود در دو جهت پیشروی کرد.از کف و از سقف اتاق تا اینکه به راه پله رسیده و راه بالا را در پیش گرفت.آتش از این طریق فقط تا طبقه ۱۵ پیش رفت . چون در راه پله مواد سوختنی کم بوده است مسیر راه با دود و حرارت پر می شود و همین امکان فرار را محدود می سازد.همزمان آتش از بیرون ساختمان نیز گسترش یافت . طبقه ۱۳ در قسمت شمال ناتمام و خالی بوده ومواد سوختنی کمی در خود داشت.حرارت وشعله از طریق پنجره ها به طبقه ۱۴ سرایت کرد در حالی که آتش با به کام کشیدن سوختنی ها رو به بالا در حال حرکت بود و در جهت افقی طبقه ۱۴ پیشروی نمود و به قسمت جنوبی نیز سرایت کرد و در این قسمت هم از پنجره بیرون آمد و در اینجا آتش از دو طرف ساختمان رو به بالا زبانه کشید .ظرف کمتراز یک ساعت از شروع حریق آتش ۱۴ طبقه فوقانی ساختمان را در بر گرفته بود.در زمان بروز حریق ۶۰۰ نفر از کارکنان در ساختمان بودند.

 

محدودیت های عملیاتی

– در اوایل آتش سوزی حدود ۳۰۰ نفر از طریق آسانسور ساختمان را ترک کرده بودند.۴ آسانسورچی ساختمان فقط توانسته بودند چند بار بالا وپایین بروند چون دود وحرارت شدید مانع شده بود.

– برای آن گروه که گیر افتاده بودن ساختمان هیچ ایمنی برای عرضه نداشت.هیچ یک از سیستم های ایمنی در بنای ساختمان بکار نرفته بود.تنها راه پله موجود نه کافی و نه امن بود.برای تخلیه ساختمان در صورت بروز حریق هیچ پیش بینی نشده بود.عده ی زیادی با استفاده از راه پله به امید اینکه توسط هلیکوپتر نجات داده شوند خود را به بام رساندند.

– دو سال قبل ازاین واقعه در حریقی در یکی از ساختمان های بلند سائوپائولو ۳۰۰ نفر نجات یافته بودند.نجات این افراد از طریق هلی کوپتر میسر شده بود.کسانی که به بالای بام Joelma رفته بودن فکر می کردند ممکن است هلی کوپتر آنها را هم نجات دهد ولی این امداد عملی نشد.

– در بالای بام سطحی باز و وسیع برای فرود آمدن هلی کوپتر وجود نداشت و حتی اگر هم وجود داشت با وجود حرارت و دود غلیظ نزدیک شدن هلی کوپتر به ساختمان بسیار خطرناک بود.(شکل۵)این طریق نجات مدتی پس از فرونشستن آتش میسر است.از ۱۷۰ نفری که برای نجات به بام رفته بودندفقط ۸۱ نفر نجات یافتند .تمامی ۶۰ نفر بالای بام جنوبی را مرده یافتند.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت , گاز ,پالایش و پتروشیمی 
16 الی 19 اردیبهشت 1397 تبلیغات
test