سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - Tuesday 25 September 2018
کد خبر : 19308
تاریخ انتشار : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: -

مقاله

طراحی و معماری، سیستم آدرس پذیر هوشمند


سیستم‌های مرسوم اعلام حریق استاندارد، از دتکتورهای دو وضعیتی ساده استفاده می‌نمایند که به سادگی سیگنال سوئيچ را به کنترل پنل رایج، فراهم می‌نماید.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سیستم‌های مرسوم اعلام حریق استاندارد،

از دتکتورهای دو وضعیتی ساده استفاده می‌نمایند که به سادگی سیگنال سوئیچ را به کنترل پنل رایج، فراهم می‌نماید.
جهت فعال‌سازی شناسایی منبع و محل اخطار‌، هر ناحیه می‌بایست توسط مداری جداگانه سیم‌کشی شود. علاوه بر این در زمان راه‌اندازی آلارم (زنگ اخطار)‌، کنترل پنل تنها می‌تواند دستگاه راه‌اندازی‌شده در ناحیه (Zone) مشخص‌شده را معین نماید؛ سپس لازم است که به طور دستی ناحیه تحت‌تأثیر را جستجو کرده و به علت واقعی آلارم پی برده شود.
سیستم‌های آدرس‌پذیر هوشمند بر این محدودیت‌ها فایق آمده‌اند. هر دتکتور یا شستی اعلام حریق توسط آدرس‌هایی منحصر به فرد که طی نصب در درون دستگاه برنامه‌ریزی شده است، به‌صورت الکترونیکی رمز‌نگاری شده است. بنابر‌این کنترل پنل این توانایی را دارد که ارتباطات دوطرفه را با هر دستگاه آدرس‌پذیری که توسط شماره آدرس واحد به یکدیگر متصل شده‌اند، هدایت نماید. این فرایند مشابه شماره تلفنی است که دو دستگاه تلفن مشخص را به یکدیگر متصل می‌نمایند.
تحت شرایط نرمال، کنترل پنل به‌صورت مداوم هر دستگاه را متعاقب استفاده از سیگنال پالس دیجیتالی با توان پایین‌، جستجو و پایش نموده و پاسخ را جهت تعیین وضعیت سنسور و نقطه فراخوان‌، ارزیابی و تحلیل می‌نماید.
[auth]
با این روش، کنترل پنل می‌تواند تعیین نماید که هر دستگاه به درستی عمل می‌کند و همچنین میزان دود یا گرمایی که دستگاه هم‌اکنون در حال حس‌کردن است، را مشخص می‌نماید. این تکنولوژی به کنترل پنل این اجازه را می‌دهد که تصمیمات هوشمندانه‌ایی گرفته شود و برحسب اطلاعات دریافتی از هر سنسور‌، عمل مناسبی صورت پذیرد.
این امر مزایای زیادی دارد. برای مثال مشاهده شکل‌گیری آهسته حجمی از دود توسط سنسور می‌تواند باعث اخطار یا وضعیت پیش‌آلارم توسط پنل آلارم، قبل از این‌که وضعیت جدی و شرایط برای آلارم سراسری مهیا شود، گردد.
یکی از مزایای کاربردی این تکنولوژی، وضعیتی است که ذرات گرد و غبار در هوا وارد شناساگر دود می‌شوند و حضور دود را شبیه‌سازی می‌کنند. دستگاه‌های متعارف، به مرور زمان، با تمرکز گرد و غبار می‌توانند دستورات اشتباه صادر نماید و آلارم را به صدا در بیاورد. ولی در سیستم آدرس‌پذیر هوشمند، وضعیت پیش‌آلارم جهت شناسایی موقعیت و حذف یا پاکسازی، دستور قبل از آلارم کلی، توسط اپراتور ساختمان، فعال می‌گردد تا از به هم ریختن نظم عمومی در حین آلارم اشتباه جلوگیری شود.
کنترل پنل این سیستم‌ها ضمن آنکه به صورت مستمر در حال بررسی و پایش دتکتورهای دودی و حرارتی است، تعیین می‌نماید که داده‌های جمع‌آوری‌شده از دستگاهی مشخص‌، جهت به‌کار انداختن وضعیت حریق، خطا یا پیش‌آلارم مناسب می‌باشند یا خیر. لذا، این پنل می‌تواند محل دقیق دستگاهی که وضعیتش، خطا یا پیش‌آلارم را بکار انداخته است را بلافاصله شناسایی و تعیین نماید.
این سطح فناوری، نیاز به سیم‌کشی هر ناحیه از ساختمان، به‌عنوان مدار جداگانه را برطرف می‌نماید. همچنین لوپ‌های متعدد و وسیع با تعداد بیشتری از قطعات در این سیستم‌ها تعریف شده‌اند که دائماً آخرین اطلاعات دریافتی را با پارامترهای تعیین‌شده مطابقت و هرگونه خطا را اعلام می‌نمایند.
دتکتورها به جای این‌که دستگاهی دو وضعیتی باشند، به‌عنوان حسگری که مدام با کنترل پنل در حال ارتباط هستند و جمع‌آوری اطلاعات می‌نمایند، عمل می‌کنند.

AS_-_FireFinder_Schematic
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test