یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - Sunday 21 October 2018
کد خبر : 3781
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
بازدید: -

صالحی: ایران وارد تجاری سازی فناوری هسته ای می شود


صالحی: ایران وارد تجاری سازی فناوری هسته ای می شود

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران وارد فاز تجاری سازی فناوری هسته ای می شود، به گونه ای که شاهد هزینه، فایده و توجیهات لازم در فعالیتهای هسته ای از نظر مالی باشیم. علی اکبر صالحی روز دوشنبه در آیین افتتاح جاده دسترسی اختصاصی و ورودی مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی سایت هسته ای فردو، افزود: فعالیتهای هسته ای همچنان […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران وارد فاز تجاری سازی فناوری هسته ای می شود، به گونه ای که شاهد هزینه، فایده و توجیهات لازم در فعالیتهای هسته ای از نظر مالی باشیم.

علی اکبر صالحی روز دوشنبه در آیین افتتاح جاده دسترسی اختصاصی و ورودی مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی سایت هسته ای فردو، افزود: فعالیتهای هسته ای همچنان رو به جلو می رود، اما وارد فازی جدید به نام فاز تجاری سازی فناوری هسته ای خواهیم شد.
وی ابراز داشت: حرف و حدیثهایی راجع هزینه های انرژی هسته ای در ایران انجام شده است و گفته می شود که اینطور نیست و قطعا هزینه های انجام شده با ذهنیتی که برخی افراد ایجاد می کنند، فاصله زیادی دارد.
وی ادامه داد: بزرگترین اقدام صنعت هسته ای بعد از انقلاب، ساخت نیروگاه بوشهر بود که پیش از انقلاب دو و نیم میلیارد دلار برای این نیروگاه هزینه شد، اما به توجه به شرایط جنگ، تنها توانستیم نیروگاه شماره یک بوشهر را بسازیم، این در حالی بود که در این نیروگاه پس از انقلاب یک و نیم میلیارد دلار هزینه شد.
صالحی با اشاره به اینکه برنامه ۱۵ ساله سازمان انرژی اتمی ایران در حال تدوین است، بیان داشت: این برنامه طوری طراحی شده است که هر پنج سال یکبار می توانیم در آن بازنگری داشته باشیم.
وی با اشاره به چشم انداز صنعت هسته ای کشور، اظهار داشت: دو نیروگاه جدید در بوشهر احداث خواهد شد که قرارداد اولیه آنها را با روسها بسته ایم که حتی آنها در تامین مالی پروژه هم کمک کنند و این دو نیروگاه هر کدام یک هزار مگاوات برق همراه با ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار مترمکعب آب شیرین برای استان بوشهر تولید می کند.
وی افزود: با چینی ها صحبت کرده ایم که در ساخت نیروگاه های کوچک ۱۰۰ مگاواتی وارد همکاری با ایران شوند، چرا که نیروگاه های کوچک مطلوب کشورهای در حال توسعه است.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر ضرورت تامین مواد اولیه فعالیتهای غنی سازی، ابراز داشت: در فاصله سالهای ۸۸ و ۸۹ رصد ژئوفیزیک هوابرد ایران را راه اندازی کردیم تا اکتشاف را سرعت دهیم و اکنون ۶۰ درصد خاک کشور اکتشاف هوایی شده است تا مناطق امیدبخش برای تامین منابع اولیه جستجو شود.
صالحی تصریح کرد: برخی در قبال بیان ۱۹۰ هزار سو از سوی رهبر معظم انقلاب که فرمودند «این میزان در چند سال آینده ایجاد خواهد شد»، القائاتی را ایجاد می کنند که باید طی سالهای نزدیک به این میزان برسیم، ولی باید بدانیم که اگر امروز هم می خواهیم ۱۹۰ هزار سو را داشته باشیم، مواد اولیه لازم را نداریم و طی ۱۰ سال آینده باید مواد اولیه مورد نیاز را تامین کنیم.
وی افزود: در بخش سلامت نیز در پی ایجاد بیمارستان بزرگ تخصصی هسته ای هستیم و در شرایط بد مالی دولت برای احداث این بیمارستان حمایت های دکتر روحانی را نیز دنبال خود داریم و تاکید ایشان بر آن است که فناوری هسته ای فقط در غنی سازی و آب سنگین خلاصه نشود.
وی تاکید کرد: صنعت هسته ای باید به سمتی پیش رود که در افق بلندمدت به بخش خصوصی واگذار شود و دولت تنها نقش حاکمیتی در تامین ایمنی و امنیت خواهد داشت و برخی کشورها نیز در بعد فنی آمادگی همکاری با ایران را دارند.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه فردو نماد افتخار و مقاومت برشمرده می شود، گفت: ما می توانیم تمام عناصر قدرت یک ملت و آرمان های آن را در فردو خلاصه کنیم.
صالحی ادامه داد: صنعت هسته ای به خود می بالد که با اتکا به مهندسان خود و ظرفیت ذاتی خودمان تمام پله های صنعت هسته ای را طی کردیم.
وی افزود: طرفین مذاکره با ایران از ابتدا حرفشان آن بود که باید فردو را جمع آوری کنیم، اما ملت با پشتوانه رهبری داهیانه مقام معظم رهبری در مقابل زیاده خواهی طرف مقابل ایستادگی کرده و اراده خود را بر آنها تحمیل کردیم.
وی بیان داشت: فردو تضمین کننده بقاء اصل غنی سازی بوده و باید همچنان پابرجا باشد و به مرکز عمده تحقیقاتی در فناوری هسته ای و در علوم بوده و به سمتی رود که نماد علمی در عرصه بین المللی باشد.
صالحی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که هنوز به قله نرسیده ایم، اما مقصد و هدف را گم نکرده ایم، لذا تا آرمان های ما پابرجاست ممکن است با موانعی روبرو بوده ایم، اما همچنان در فاصله ۳۶ سال پس از انقلاب در ادامه راه خود به لطف الهی و پشتیبانی ملت تمدن ساز خود، به فعالیت های علمی تحقیقی خود ادامه می دهیم.
وی افزود: اگر بخواهیم از استقلال سیاسی برخوردار باشیم باید فردو را نماد استقلال سیاسی بدانیم و اگر می خواهیم گوش به فرمان هیچ قدرت استکباری نباشیم، باید هزینه پرداخت کنیم.
وی ادامه داد: هم اکنون پس از برجام شاهد غوغایی سیاسی در آمریکا هستیم و لابی صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه میلیاردها دلار در بعد تبلیغاتی هزینه کرده اند که فضای افکار عمومی در آمریکا را تغییر داده و نظر مردم این کشور نسبت به برجام را برگردانند.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرمت سلاح های هسته ای این فتوا را تاریخ ساز عنوان کرد و افزود: فتوای ایشان برای خلع سلاح کشتار جمعی در آینده جهان سرنوشت ساز خواهد بود و به زودی آثار این فتوا بیش از پیش نمایان خواهد شد.
صالحی ادامه داد: طرفین ما به زعم خود راه هایی که هیچگاه ما نمی خواستیم برویم را بستند و مسدود کردند، در حالیکه ما نیز دنبال سلاح هسته ای نبودیم و به شما هم کمک کردیم تا صنعت هسته ای ایران الگویی برای دیگران شود.
جاده دسترسی به آزادراه قم – تهران، سردر مجتمع غنی سازی شهید علی محمدی در قم و همچنین ساختمان ورودی تازه احداث این مجتمع روز دوشنبه با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و استاندار قم مورد بهره برداری قرار گرفت.
احداث راه اصلی سایت شهید علی محمدی و رمپ های دسترسی به آزاد راه قم – تهران به طول ۱۴ کیلومتر و عرض ۱۱ متر ، شامل ۳۴ دستگاه آبرو با هزینه ای معادل ۶۰ هزار میلیون ریال و با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد در سال ۹۳ آغاز شد و در سال جاری جهت تکمیل و بهره برداری مبلغی معادل ۲۰ هزار میلیون ریال بابت ایمن سازی (گاردریل – هندریل – خط کشی- آرام سازی – تابلو) در آن هزینه شده است.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test