یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
کد خبر : 18676
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
بازدید: -

مقاله

شب تاب یا فسفررسانس


۱-۴۴-۷۲۸x400
دانشمندان همیشه در پی وسیله ای بوده اند که بدون نیاز به انرژی خاصی بتواند برای ما روشنایی و روزنه امید ایجاد کند. در دهه های اخیر درکشورهای پیشرفته از جمله در اروپا طرحی ارائه شده که مورد استقبال قرار گرفت این طرح نسبت به روش های قبلی کم هزینه بوده در عین حال از ویژگی های خاص خود بهره مند بوده این ابتکار جدید استفاده از مواد شب تاب یا فسفررسانس می باشد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

مقدمه:
دانشمندان همیشه در پی وسیله ای بوده اند که بدون نیاز به انرژی خاصی بتواند برای ما روشنایی و روزنه امید ایجاد کند. در دهه های اخیر درکشورهای پیشرفته از جمله در اروپا طرحی ارائه شده که مورد استقبال قرار گرفت این طرح نسبت به روش های قبلی کم هزینه بوده در عین حال از ویژگی های خاص خود بهره مند بوده این ابتکار جدید استفاده از مواد شب تاب یا فسفررسانس می باشد.
به کارگیری این مواد بسیار سریع به روشی متداول در پیش گیری و مقابله با بحران ها و تبدیل و همچنین به طور گسترده ای در سازمان های آتش نشانی و ترابری هوایی نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار گرفته است . شب تاب می تواند به صورت علائم در ساختمان ها و مراکز عمومی از جمله منازل، پلکان ها،  راهروها،  برج ها، بیمارستان ، هتل ها ، پادگان ها ، پالایشگاهها ، کارخانجات ، پناهگاهها ، راههای کوهستانی و به خصوص در ایستگاههای مترو و هر مکانی که تاریکی در آنجا بتواند برای انسان خطر آفرین باشد مورد استفاده قرارگیرد .

شب تاب ماده ای بدون تشعشع
نگرانی که همه بشر از بابت مواد شب نما ( فسفر رسانس ) وجود داشته وجود تشعشعات رادیو اکتیو بوده است در گذشته خیلی دور این مواد با فسفر سفید ساخته می شوند . فسفر سفید به علت وجود بخارهای حاصله آن در بالای محیط نگهداری و واکنش آن با اکسیژن ، دارای نور نسبتاً ضعیف با عمر کوتاه بوده و به همین علت از ترکیبات رادیو اکتیو جهت بالا بردن نور اولیه و تداوم آن استفاده می گردید در گذشته از شب نماها برای ساخت عقربه ساعت ،تسبیح ، عروسک و انواع چسب استفاده می شده که بدلیل دارا بودن تشعشع رادیو اکتیو برای سلامتی مضر بودند ولی در شب تابهای امروزی دیگر اثری ازفسفر دیده نمی شود و بنابراین فسفر رسانس امروزی فقط یک اصطلاح و داشتن رادیو اکتیو نیز به علت عدم وجود فسفر خود به خود منتفی می باشد . شب تاب کاملاً غیر سمی بوده و فاقد هر گونه تشعشع رادیو اکتیو می باشد که از این حیث برای اطمینان این موضوع به تائید سازمان انرژی اتمی ایران نیز رسیده است .
[auth]

شب تاب
کمتر از یک دهه است که شب تاب بصورت فراگیر مورد استفاده قرار می گیرد ودر همین مدت زمان کوتاه توانسته جای خود را در بین تجهیزات ایمنی و ضروری باز کند و اکنون تابلوها و علائم شب تاب در کشورهای توسعه یافته در مکانهای عمومی به کار گرفته می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد : فرودگاه فرانکفورت – فرودگاه شارل دوگل پاریس – متروی مادرید – متروی آمستردام – مرکز تجارت جهانی نیویورک یا همان برج های دوقلوی معروف . البته از این علائم در وسایل حمل و نقل مانند کشتی ها و هواپیما استفاده می شود که به طور مثال این علائم در بیش از ۵۰۰ فروند هواپیما های ایرباس و بوئینگ به کار گرفته شده است در ۲۰ آوریل ۲۰۰۱ وزارت امنیت ملی و وزارت عمران چین مشترکاً استفاده از تابلو ها و علائم شب تاب را تصویب و طی حکمی آن را به سازمان آتش نشانی ابلاغ کردند در چین این علائم در پروژه بازسازی میدان تیان آن من (Tian An men ) تالار بزرگ انجمن خلق چین – برج جین مائو (Jin mao ) شانگهای و برج تلویزیونی مروارید درخشان ( Orient Pearl ) در شانگهای مورد استفاده قرار گرفته است .

مثالی از نجات انسانها در مواقع بحرانی با کمک شب تاب
در حوادث روز یازده سپتامبر پس از برخورد هواپیماها با برج های دو قلو و قطع شدن جریان برق و نبودن پنجره – پله های اضطراری در تاریکی کامل فرو رفت اما به علت استفاده از علائم و رنگ شب تاب و تامین حداقل نور مورد نیاز ۱۸۰۰۰ نفر ازساکنان برج ها موفق به فرار و نجات جان خود شدند که این اتفاق باعث خوشحالی مردم و بخصوص دست اندرکاران فعال در زمینه شب تاب شد آیا می توانید تصور کنید که اگر پله های نجات فاقد تابلوها و علائم شب تاب بودند با هجوم جمعیت وحشت زده که هیچ چیز و هیچ جا را نمی توانستند ببینند چه اتفاقی ممکن بود رخ دهد ؟

توضیحات فنی در مورد شب تاب
انواع شب تاب
شب تاب بطور کلی به دو نوع سرامیکی و پلیمری محدود می باشد .
الف- شب تاب سرامیکی:
شب تاب سرامیکی حساس ترین و پیچیده ترین نوع شب تاب می باشد که هر چند تولید آن پیچیده و مشکل است اما دارای خصوصیات منحصر بفردی مانند مقاومت در برابر فرسایش و آتش می باشد که محصولات غیره سرامیکی هیچ یک از این خصوصیات را ندارد . در ضمن این نوع شب تاب در برابر رطوبت ،اسید و اشعه ماوراء بنفش نیز کاملاً مقاوم است .
ب- شب تاب پلیمری:
این شب تاب شامل انواع رنگ های پلیمری و محصولات مختلف پلاستیکی است و کاربردهای و صنایع مختلف و همچنین در ساختمانها و مراکز عمومی را دارد . شب تابهای با پایه پلیمر دارای رنگهای روشن مانند سیستم سرامیکی است که انواع آن شامل مواد زیر است : رنگ اپوکسی – رنگ پلی یورتان – رنگ پی وی سی – رنگ پلاستیک – انواع شیشه پی وی سی انواع قطعات پلاستیک . موارد ذکر شده برای استفاده در معادن ، پانل بی سیم ، دکمه های تلفن و لباس کار و بسیاری موارد دیگر کارایی بالایی دارد .
رنگ شب تاب
الف-رنگ روز ( رنگ بدنه )
رنگ روز یا رنگ بدنه در واقع رنگی است که شب تاب در روز به آن رنگ دیده می شود بنابراین این رنگ بدنه شب تاب می تواند طیفهای مختلفی را دارد باشد ولی بدلیل اینکه باید از طیفهایی استفاده شود که قابلیت جذب نور بیشتری را داشته باشد در این زمینه محدودیتهایی را نیز داریم .
ب- رنگ شب ( رنگ نور )
رنگ شب در واقع رنگ شب تاب است که در تاریکی از آن تابیده می شود . این رنگ دارای انواع مختلفی مانند نور سبز ، آبی ، زرد ، سفید ، قرمز می باشد . اما در بخش ایمنی فقط نور سبز و آبی کارایی لازم را دارا می باشند که هر کدام در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند .
خصوصیات نور شب تاب
الف- نور سبز
این نور دارای شدت تابش اولیه بسیار بالا و چشم گیری می باشد ، نور سبز بخش بسیار زیادی از انرژی ذخیره شده را در دقایق اولیه آزاد و مصرف می کند بنابراین در شرایط بحرانی که عملیات نجات احتیاج به سرعت عمل بالایی دارد کارایی بسیار موثری خواهد داشت با وجود شدت بالای نوردهی در دقایق اولیه این نور تا مدت ۲۰ ساعت قابل روئیت است .
ب- نور آبی
این نور دارای شدت تابش اولیه کمتری نسبت به نور سبز می باشد .نور آبی انرژی ذخیره شده خود را با ریتم یکنواخت تری نسبت به نور سبز آزاد می کند بنابراین در مدت زمان حداقل ۲۰ ساعت به راحتی قابل دیدن می باشد . این نور برای شرایط بحرانی که نیاز به عملیات نجات طولانی مدت دارد بسیار مناسب است .

شرایط وروشهای استفاده از شب تاب
میزان و شدت نور شب تاب احتیاج به زمان مناسب جهت شارژ کامل ( حداکثر ۴ ساعت ) را دارد . بهترین شرایط برای شارژ کامل قرارگرفتن در نور طبیعی یا لامپ های فلورسنت مثل مهتابی و لامپهای کم مصرف می باشد . لامپهای زرد ، قرمز و سدیمی اثر مطلوبی ندارند .
جهت حداکثر بازدهی رنگ شب تاب بکار رفته روی سطوح مختلف باید به نکات زیر توجه کرد:
-به کار گرفتن پایه مناسب جهت سطح محیط مورد نظر
-رعایت ضخامت مناسب بین ۱۲۰تا ۳۰۰ میکرون
-به کار بردن رنگ سفید از نوع پایه مورد مصرف جهت رنگ آستری سطح مورد نظر .
-رعایت درصد مناسب ترکیب پیگمنت و بیس و همچنین استفاده از پیگمنت با مش پائین تر بسته به وضعیت سطح مورد نظر .
-استفاده از رویه رنگ محافظ شفاف (کلیر ) مناسب رنگ جهت شفافیت ، براقیت و همچنین برای به کار بردن بیس فاقد هرگونه رنگ .
رنگ های پلیمری دارای استحکام فوق العاده ای برای سطوح پر رفت و آمد می باشند . این رنگ ها تا چندین سال ( بسته به محل مورد استفاده ) پس از استفاده در زیر پا میتوانند مانند روز اول ظاهر و کارایی خورد را حفظ کنند .
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test