دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 20 August 2018
کد خبر : 10030
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
بازدید: -

سیستم تصفیه فاضلاب و دفع پسماند “آرادکوه” کارایی ندارد


سیستم تصفیه فاضلاب و دفع پسماند "آرادکوه" کارایی ندارد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرری از عدم کارایی سیستم تصفیه فاضلاب مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه ابراز نارضایتی کرد. محسن شوکتی با اشاره به اینکه فاضلاب و شیرابه مرکز دفن زباله کهریزک همچنان باقی است، با بارش باران حجم آن بیشتر نیز می‌شود و فعلا کار خاصی انجام نشده است، گفت: فعالیت‌های این مرکز شامل تصفیه بخشی از فاضلاب و شیرابه‌ها و استفاده […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرری از عدم کارایی سیستم تصفیه فاضلاب مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه ابراز نارضایتی کرد.

محسن شوکتی با اشاره به اینکه فاضلاب و شیرابه مرکز دفن زباله کهریزک همچنان باقی است، با بارش باران حجم آن بیشتر نیز می‌شود و فعلا کار خاصی انجام نشده است، گفت: فعالیت‌های این مرکز شامل تصفیه بخشی از فاضلاب و شیرابه‌ها و استفاده مجدد از شیرابه‌ها برای فرآوری زباله‌هایی که قبلا دفن شده، است و مورد بازدید سازمان محیط زیست نیز قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه طی فرآیندی شیرابه‌ها روی زباله‌های قبلا دفن شده پمپ می‌شود تا فرآیند تولید گاز متان تسریع شود، اظهار کرد: وقتی انتقال شیرابه‌ها بر روی زباله‌ها صورت می‌گیرد یک بخش از مواد فاضلاب حذف می‌شود و بخش زیادی از آب هم به خاطر حرارت بخار می‌شود. بحث دریاچه شیرابه کهریزک به قوت سابق باقی است و شیرابه‌ها همچنان آنجا وجود دارد و تصور نمی‌کنم به این سرعت هم از بین برود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرری با اشاره به اینکه طبق قانون، متولی مدیریت پسماند شهری، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران است، افزود: متولی از مبدا تا مقصد این بخش هم سازمان مدیریت پسماند است که نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر اقدامات آن از طریق بازدیدها صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه برای مدیریت پسماند و شیرابه‌های کهریزک راه‌های متعددی وجود دارد، گفت: در مورد پسماند بحث کمپوست و تولید انرژی از ریجکت زباله‌ها و پسماند خشک که در حال حاضر در نیروگاه احداث شده در این نقطه، با شرایط خوبی در حال انجام است. در بحث پساب تولیدی و شیرابه نیز امکان انجام راه‌های متنوعی وجود دارد که از جمله آنها راه‌اندازی سیستم تصفیه فاضلاب است که در بازدیدهای صورت گرفته از سوی محیط زیست متوجه شدیم کارایی چندانی ندارد.

به گفته شوکتی، بحث نظارتی این مرکز برعهده سازمان محیط زیست است تا آلودگی از آن محل نشت نکند و باعث آلودگی اراضی و چاه‌های اطراف نشود. بازدید از محل نیز به طور مستمر انجام می‌شود.

رییس اداره محیط زیست شهرری با بیان اینکه نظرات سازمان حفاظت محیط زیست در مورد دریاچه شیرابه کهریزک به سازمان مدیریت پسماند اعلام شده است، گفت: جلسات متعددی بین این سازمان‌ها با حضور کارگروه مدیریت پسماند شهرستان شهرری در حال انجام است تا نقطه نظرات سازمان اعلام و توضیحات آنها شنیده شود. جلسات مشورتی و نظارتی به طور مرتب با مسوولان پسماند شهری، فرمانداری شهرری و شهرداری کهریزک انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست باعث راه‌اندزای سیستم تصفیه فاضلاب در این منطقه شده، اظهار کرد: حرکت به سمت مدیریت پساب و بازچرخانی شیرابه‌ها نیز در نتیجه پیگیری‌های محیط زیست انجام شده است. نظارت بر خروجی سیستم تصفیه فاضلاب آنجا صورت می‌گیرد.

ورود روزانه ۸۰۰۰ تن به مرکز پردازش و دفع پسماند آرادکوه

شوکتی با تاکید بر اینکه کمیته پسماند شهرری یکی از فعال‌ترین کمیته‌های شهرستان است، گفت: در شرایطی که روزانه ۸۰۰۰ تن و گاهی ۱۰هزار تن زباله در مرکز پردازش و دفع پسماند آرادکوه شهرستان ری مدیریت می‌شود، باید جلسات مشورتی به طور مداوم و نظارت‌های کافی وجود داشته باشد.

رییس اداره محیط زیست شهرری با اشاره به اینکه روند همکاری سازمان مدیریت پسماند مثبت است، اظهار کرد: از خروجی سیستم تصفیه فاضلاب این مرکز رضایتی نداریم و این هم اعلام شده و رفع مشکلات سیستم تصفیه فاضلاب جزو وظایف قانونی آنهاست.

شوکتی در پایان خاطرنشان کرد: تولید کمتر زباله بزرگ‌ترین خواهشی است که از همه شهروندان داریم. تبعات آثار تولید این حجم زباله به خود شهروندان بازمی‌گردد و فعالیت مراکزی چون آرادکوه هم در بخش‌های مالی و سلامت و بهداشتی هزینه‌بر است. در چنین مرکزی امکان جمع‌آوری همه تبعات آن وجود ندارد و باز هم درصدی از آلودگی به انسان‌ها بازمی‌گردد. بنابراین مهم‌ترین خواهش تلاش شهروندان در زمینه کنترل تولید زباله است.

مجتمع پردازش و دفع آرادکوه در جنوب شهر کهریزک و در ابتدای جاده قدیم تهران- قم واقع شده است. این مرکز با مساحتی نزدیک به ۱۴۰۰ هکتار از سال ۱۳۵۵ پذیرای پسماند شهر تهران بوده است. پسماند منتقل شده به این مرکز از منابع مختلفی شامل مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمان، شرکت‌ها و شهرک‌ها ارسال می‌شود.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 938
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test