دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - Monday 25 June 2018
کد خبر : 7971
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
بازدید: -

آیا دولت به سوی توسعه پایدار گام بر می دارد؟


سیاستهای کلی محیط زیست ابلاغی توسط عالی ترین مقام کشور و برآمده از حقوق اساسی و قانون اساسی است . امیدوارم با این ابلاغ در آستانه تدوین برنامه ششم توسط دولت که رییس جمهور آنرا دولت محیط زیست می داند بتوانیم شاهد جهت گیری مناسب در توسعه پایدار باشیم. سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست طی این […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سیاستهای کلی محیط زیست ابلاغی توسط عالی ترین مقام کشور و برآمده از حقوق اساسی و قانون اساسی است . امیدوارم با این ابلاغ در آستانه تدوین برنامه ششم توسط دولت که رییس جمهور آنرا دولت محیط زیست می داند بتوانیم شاهد جهت گیری مناسب در توسعه پایدار باشیم.

سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست طی این یادداشت می افزاید: با حضوری که در تدوین و دفاع از برنامه های سوم و چهارم و نیز پیش نویس برنامه ششم داشتم برایم کاملا روشن است که صرف برنامه نمی تواند حل کننده مشکلات باشد برنامه چهارم برنامه مناسبی از جهت محیط زیست بود و نقش کلیدی رییس وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی که خود توسعه پایدار تدریس می کرد اثر بخشی زیادی داشت ولی با تغییر دولت کلا برنامه کنار گذاشته شد و برنامه پنجم هم که قسمت زیادی از آن تنفیذی برنامه چهارم بود راه بجایی نبرد بنابر این کاملا واضح است که سلیقه نقش تعیین کننده ای در اجرای برنامه های توسعه دارد ایران شش برنامه قبل از انقلاب تجربه کرده و این ششمین برنامه بعد از انقلاب است.

با وجود اصل پنجاهم قانون اساسی که تعریف توسعه پایدار است باید وضع بهتری رقم می خورد ولی پرواضح است که کشوری که انقلاب کرده و بدنبال افزایش رفاه است و تجربه جنگ و سپس بازسازی کشور و بعد تحریم را پیش رو دارد محیط زیست را نفش گل قالی می بیند که قالی در حال سوختن است این تعبیر یکی از مقامات عالیرتبه کشور در دولتهای قبل بود.

از سوی دیگر بین حقوق اساسی و قوانین عادی و برنامه ای فاصله بود فاصله ای که می بایست با اصل ۱۱۰ قانون اساسی که آنهم ابلاغ سیاستهایی است که در چند دوره جاری است جبران میشد

رهبرانقلاب که یکی از رهبران  استراتژیک و راهبردی جهان هستند بسیار علمی و دقیق در سخنرانی سال قبل چالشها را برشمردند و در کمتر از یکسال سیاستهای کلی را در استانه تدوین و تصویب برنامه ششم ابلاغ کردند .

در این سیاستها واژگان مهمی وجود دارد مانند ظرفیت اکولوژیک ،اصلاح الگوی تولید و مصرف ،جرم انگاری تخریب و آلودگی محیط زیست ،اقتصاد سبز ،مشارکت مردم دیپلماسی محیط زیست که هرکدام به نوبه خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

این ابلاغ توسط مقامات علمی ویا اجرایی داده نشده بلکه توسط عالی ترین مقام کشور و برآمده از حقوق اساسی و قانون اساسی است امیدوارم با این ابلاغ در آستانه تدوین برنامه ششم توسط دولت که رییس جمهور آن را دولت محیط زیست می داند بتوانیم شاهد جهت گیری مناسب در توسعه پایدار باشیم.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 93
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نهمین نمایشگاه حفاظتی،امنیتی،پلیسی،ایمنی و آتش نشانی HSE  اصفهان سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گازایران نهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد هفدهیمن نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی،امنیتی و ایمنی تبلیغات
test