چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 24 October 2018
کد خبر : 17624
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰:۳۰
بازدید: -

مصاحبه اختصاصی بامنا

راهکارهای مهم برون رفت از بحران در حوزه HSE


دکتر داود رشتچیان
دکتر داود رشتچیان دبیر هفتمین همایش ملی مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) شهروندی در حوزه حمل و نقل و ترافیک متولی گری در بحث HSE ، اصلاح و وضع قوانین و اجرای صحیح قوانین سه راهکار مهم برای برون رفت از بحران در حوزه HSE مخصوصا ترافیک و حمل و نقل خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

دکتر داود رشتچیان دبیر هفتمین همایش ملی مدیریت  بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) شهروندی در حوزه حمل و نقل و ترافیک در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بامنا، با اشاره به اهمیت اجرای برنامه­ های پژوهشی مرتبط با اصول مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط  زیست HSEMS در حوزه حمل و نقل و ترافیک گفت: این برنامه جزو هشت پروژه ای است که بوسیله شهرداری تهران و شرکت شهر سالم از دوسال پیش، پیش بینی شده، همانطور که شاهد هستیم مشکل ترافیک  و حمل و نقل یک مشکل بزرگ برای شهر تهران  و شهرهای بزرگ کشورمان هست که باید فکری اندیشیده شود. مشکل تردد و حمل‌و‌نقل در کلان‌شهر تهران، به‌عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران، زندگی تمام اقشار جامعه را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. این مشکلات از طرفی موجب اتلاف وقت افراد جامعه و از طرف دیگر سبب بروز مشکلات زیست ‌محیطی و تحمیل بار اقتصادی سنگین بر بدنه جامعه و دولت می‌گردد. این پروژه در جهت ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت HSE  درترافیک و حمل و نقل در تهران و شهرهای دیگر انجام میشود.

وی علت تعریف چنین پروژه ای را نابسامانی در زمینه های مختلفی همچون  آلودگی هوا،تصادفات نام برد و گفت: چنین مواردی باعث وقوع وضعیت های نا ایمنی در شهر میشوند لذا شهرداری تهران به این فکر افتاد که راهکاری علمی و عملیاتی برای پیشگیری و رفع مشکلات مطرح کند مثلا ما مشکل حمل و نقل و ترافیک را با زدن پل و تونل حل کردیم، شما شاهدید داخل تونل نظم رعایت میشود و قوانین به وسیله دوربین ها اجرایی میشود اما خارج از تونل، دوباره بی نظمی را شاهد هستیم.امیدواریم قوانین اجرایی بشه تا بتوانیم شهری امن را برای ساکنین آن داشته باشیم و بی شک هرچه تکنولوژی پیش میرود باید قوانین و استانداردهای پیشرفت تکنولوژی نیز به وجود بیاید تا بتوانیم آن را تحت کنترل داشته باشیم.

دبیر هفتمین همایش ملی مدیریت  بهداشت، ایمنی و محیط زیست بحث HSE  در ترافیک و حمل و نقل را دارای متولیان زیادی دانست و افزود: بایستی متولی مشخص شده و انسجام بخشی داشته باشیم متولی گری  در بحث   HSE، فرهنگ سازی،اصلاح وضع قوانین و اجرای  صحیح قوانین راهکارهای مهم برای برون رفت از بحران در حوزه HSE  مخصوصا ترافیک و حمل و نقل خواهد بود. نظام حقوقی حمل و نقل درون شهری از یک نگرش کلی، عمیق و همه جانبه به مسائل و موضوعات مختلف HSE، برخوردار نبوده و ناشی از یک نگرش مقطعی نسبت به مسائل و موضوعاتی است که در مقاطع خاصی از زمان منجر به تصویب قوانین و مقررات در این زمینه گردیده­است.

وی در پایان تصریح کرد : اگر­چه در نزد کارشناسان و افراد مطلع و خبره، راه‌های بسیار منطقی و صحیحی برای بهبود وضعیت حمل و نقل و ترافیک مطرح می گردد، لیکن تا زمانی که این اندیشه های ارزشمند توسط مراجع تصمیم گیر تبدیل به یک الزام قانونی نگردد، هیچ تأثیر مثبتی در اداره جامعه نخواهد داشت.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test