شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - Saturday 20 October 2018
کد خبر : 13826
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
بازدید: -

سفید پوشانی که سوختن‌ شان سبب روشنایی دیگران می‌شود


سفید پوشانی که سوختن‌ شان سبب روشنایی دیگران می‌شود

برای ارج نهادن به مقام شامخ پزشک، هیچ روزی را نمی‌توان شایسته‌تر از زادروز حکیم و دانشمند فرزانه ایران‌زمین شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا تعیین کرد؛ روزی که بیش از هرزمان دیگری می‌توان از تاریخ طبابت و اخلاق پزشکی گفت و الگوی بی‌دلیل آن را مثال آورد. طبابت حرفه‌ای است که تمام عواطف و احساسات وزندگی آدمی را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. روز اول شهریور در […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

برای ارج نهادن به مقام شامخ پزشک، هیچ روزی را نمی‌توان شایسته‌تر از زادروز حکیم و دانشمند فرزانه ایران‌زمین شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا تعیین کرد؛ روزی که بیش از هرزمان دیگری می‌توان از تاریخ طبابت و اخلاق پزشکی گفت و الگوی بی‌دلیل آن را مثال آورد. طبابت حرفه‌ای است که تمام عواطف و احساسات وزندگی آدمی را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد.

روز اول شهریور در تقویم ملی کشور روز پزشک نام‌گرفته و اکنون این قشر همچون فرشتگانی سفیدپوش برای زدودن آلام جامعه نقش‌آفرینی می‌کنند.

در پیشینه تاریخی و فرهنگ عمومی و باور اجتماعی مردم سرزمین کهن ایران اسلامی، همواره طبیب و طبابت از قداست و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است تا بدان اندازه که بیماران و دردمندان نه‌فقط برای جستجوی تسکین و درمان دردهای جسمانی خویش، بلکه در مقام مشاوره و هدایت جویی در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی خود به حکیم و طبیب متوسل می‌شدند چراکه حکیم و طبیب در افق نگاه و قضاوت آنان شخصیتی مبرز و برخوردار از دانش فقهی، پزشکی و آراسته به فضائل والای اخلاقی بوده است و نماد برجسته و الگوی بارز چنین اندیشه‌وران دلسوز و عالمان فرزانه در تاریخ پرفروغ این سرزمین، طبیب نامور و نابغه بزرگ ایرانی، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا بود که به دلیل ارتباطش باخدا و مکتب وحی، نور حکمت الهی در دل او درخشید و به حکیمی زبردست و نامدار تبدیل شد.

درواقع روز پزشک فرصتی برای سیاست‌گذاران و مدیران عرصه آموزش پزشکی و بهداشت و درمان کشور ایجاد می‌کند تا با همفکری و همراهی به دغدغه‌های پزشکان و دانشجویان پزشکی گوش دهند و با ایجاد سیاست‌ها و راهکارهای در جهت حل و رفع معضلات موجود در عرصه پزشکی به‌ویژه پزشکان و دانشجویان پزشکی ادا کنند.

به مناسبت روز پزشک با حضور در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس به سراغ پزشکان بخش‌های مختلف بزرگ‌ترین بیمارستان استان هرمزگان رفته و از نزدیک با فعالیت‌های این قشر زحمتکش آشنا و چنددقیقه‌ای با آن‌ها هم‌کلام شدیم:

در پزشکی می‌توان روند بهبودی مریض را مشاهده کرد

یک رزیدنت طب اورژانس گفت: خدمت کردن به مردم و خوشحال کردن کسانی که با ناراحتی به بیمارستان مراجعه کردند، بهترین هدیه‌ای است که تا حالا دریافت کرده‌ام.

دکتر علیرضا حسین خواه که از سال ۹۴ پس از دریافت رزیدنتش در بخش اورژانس بیمارستان شهید محمدی مشغول به فعالیت است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: از کودکی علاقه‌مند به رشته پزشکی بودم و تمامی تلاش خود را برای موفقیت در کنکور به کاربستم.

وی بابیان اینکه دوران رزیدنتی برایم شیرین‌تر و لذت‌بخش‌تر بود، اظهار کرد: به نظرم طب اورژانس تخصصی بود که در ذاتم وجود داشت و بسیار خوشحالم که توانسته‌ام در این شاخه پزشکی درس بخوانم و اکنون از این شغلی که دارم بسیار خوشحالم.

دکتر حسین خواه با اشاره به فعالیت ۱۲ ساعته اش در طول شبانه‌روز، تصریح کرد: با چشم می‌شود بهبودی مریض را مشاهده کرد و شاید این موضوع در هیچ شغل دیگری قابل‌مشاهده نباشد.

وی در بیان خاطره‌ای از سال‌ها فعالیتش در رشته پزشکی، تصریح کرد:  یک‌شب حوالی ساعت ۱۲ بامداد بود که پسربچه‌ای که جسم خارجی در گلویش فرورفته بود به بیمارستان آوردند که خانواده‌اش بسیار نگران بودند که تا آمدن متخصص گوش و حلق و بینی کارهای مقدماتی انجام دادم و سپس با آمدن پزشک متخصص جسم خارجی  بیرون آورده شد و حال کودک بهبود یافت که هیچ‌وقت این خاطره شیرین و خوشحالی خانواده‌ای که در نگرانی بودند را از یاد نمی‌برم.

تشخیص یک پزشک فاصله بین مرگ وزندگی است

یک متخصص زنان و زایمان گفت: شاید شیرین‌ترین لحظات زندگی‌ام در زمان خدمت به مردم در مطب یا بیمارستان رقم خورده است.

دکتر ساره صفا که از سال ۷۱ مشغول به فعالیت است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: از کودکی رشته پزشکی را دوست داشتم اما تشویق‌های پدرم و حمایت‌هایش باعث شد انگیزه‌ام برای رفتن به این رشته بیشتر شود و اکنون از این حمایت‌های پدرم خوشحالم و به‌نوعی مدیون تشویق‌هایش هستم.

وی بابیان اینکه از شغلی که انتخاب کرده‌ام بسیار خوشحالم، اضافه کرد: فرزندانم را به روی آوردن به رشته پزشکی نه تشویق می‌کنم نه منصرف زیرا خودشان ساعات کاری و سختی‌ها آن را می‌بینند و اگر دوست داشته باشند، خودشان مختار به انتخاب رشته هستند.

این متخصص زنان و زایمان اظهار کرد: در حال حاضر یکی از فرزندانم در رشته دندانپزشکی تحصیل می‌کند و بسیار به شغل دندانپزشکی علاقه‌مند است.

دکتر صفا اضافه کرد: سعی کردم همواره تعادلی بین زندگی شخصی و کاری خود برقرار کنم و در تربیت فرزندانم وقت مناسب بگذارم که خوشبختانه در این راه موفق بوده‌ام.

وی در بیان یکی از خاطراتش از دوران پزشکی، خاطرنشان کرد: زمانی که پزشک عمومی بودم، مریضی شبانه با سردرد به بیمارستان مراجعه کرد که فرزند دوقلو باردار بود در بررسی های تخصصی متوجه شدم، فشارخونش بسیار بالا است که با دیدن این شرایط سریع نامه بستری وی را صادر کردم که همین نامه و عجله در رساندن این بیمار به بخش بستری باعث شد تا هم مادر و هم فرزندان در سلامتی کامل به سر ببرند و فرزندان با سلامتی کامل به دنیا بیایند.

این متخصص زنان و زایمان تشخیص یک پزشک را فاصله بین مرگ وزندگی دانست و عنوان کرد: پزشکان تمامی تلاششان برای بهبود کامل بیمار و خوشحالی آن‌هاست و در این راه از هیچ کوششی فروگذاری نمی‌کنند.

سلامتی بیماران در تعهد کاری‌مان قرار دارد

یک متخصص قلب گفت: تعهد کاری جامعه پزشکی باعث شده تا سلامتی بیماران را در اولویت زندگی خود قرار دهیم.

دکتر محمدامین امامی که از سال ۷۶ مشغول به فعالیت است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: از ابتدا به رشته پزشکی علاقه‌مند نبودم و شاید مسیر روزگار و شاید همراهی با حرف دیگران باعث شد که به رشته پزشکی گرایش پیدا کنم.

وی با بیان اینکه کمی پس از تحصیل در این رشته به پزشکی علاقه‌مند شدم، اظهار کرد: از شغلی که در آن فعالیت دارم بسیار خوشحالم و شاید اکنون هیچ حسی به‌اندازه طبابت مرا خوشحال نکند.

دکتر امامی که از پزشک‌های خیر و نیکوکار استان هرمزگان است، اضافه کرد: کمک به هم نوع و دیگران از وظایف انسانی هرکسی است که جامعه پزشکی در این مسیر باید پیشگام باشد.

این متخصص قلب در بیان خاطره‌ای از دوران طبابتش، تصریح کرد: به‌تازگی فرزندان دوقلویم متولدشده و پس از ۴۵ روز از بیمارستان مرخص شده بودند‌ که در بیمارستانی در تهران در شیفت بودم که از خانه تماس گرفتند و اعلام کردند یکی از فرزندانم مریض شده و نمی‌دانم چگونه در اوج ترافیک تهران‌ ۱۰ دقیقه‌ای خود را به خانه رساندم  که در آنجا متوجه شدم فرزندم دچار آپنه و ایست قلبی شده بود که بلافاصله عملیات احیا و ماساژ قلبی را برای فرزندم شروع کردم و پس از این عملیات فرزندم به زندگی برگشت،‌اما به دلیل تعهد کاری باز به بیمارستان برگشتم و هیچ‌گاه آن شب را فراموش نمی‌کنم.

دکتر امامی در پایان در بیان خاطره دیگری نیز گفت: در بیمارستان بودم که فردی دچار برق‌گرفتگی شده بود به بیمارستان آوردند و حال بسیار نامساعدی داشت که پس از ساعت‌ها ماساژ قلبی و اتصال شوک قلبی پس از ۲۵ روز با سلامتی کامل به خانه بازگشت و بسیار از این اتفاق خوشحال شدم و هنوز این بیمار برای احوالپرسی هرماه به نزدم می‌آید و آن شب را یادآوری می‌کنیم.

یک لبخند رضایت بیمار به‌اندازه یک دنیا برای جامعه پزشکی قیمت دارد

یک متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: تمامی تلاشمان بر آن است تا افراد پس از مراجعه به پزشک با رضایت و لبخند خارج شوند و به آغوش جامعه بازگردند و یک لبخند رضایت بیمار به‌اندازه یک دنیا برای جامعه پزشکی قیمت دارد.

دکتر رضا آزادی که از سال ۸۷ مشغول به فعالیت است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: سرنوشت و علاقه به رشته پزشکی مرا به سمت آن برد و اکنون از شغلم رضایت دارم و از اینکه می‌توانم فردی را به زندگی امیدوارتر از گذشته کنم، بسیار خوشحالم.

وی بابیان اینکه در بحث پوست و زیبایی افراد جامعه باید تغییر نگرش دهند، تصریح کرد: بسیاری افراد بیماران این مبحث را به زیبایی ارتباط می‌دهند که هیچ‌گاه این‌طور نبوده، زیرا کسی که از بیماری پوستی رنج می‌برد، شاید از برخی نگاه‌ها در جامعه هم رنج ببرد که سبب بیماری روحی می‌شود.

دکتر آزادی با اشاره به اینکه باید به بیماران پوستی و زیبایی باید از جنبه اجتماعی نگریست، خاطرنشان کرد: برخی جنبه‌های اجتماعی و نگاه‌ها جامعه باعث ایزوله شدن افراد می‌شود که باید به دنبال رفع آن باشیم.

وی با اشاره به اینکه در این تخصص پزشکی برخی بیماری‌ها تنها کنترل می‌شود و راه درمان ندارد، اضافه کرد: اگر بیمار زود در مسیر درمان قرار نگیرد، ممکن است به‌صورت حاد با این موضوع مواجه شده و سبب افسردگی شود، زیرا یک فرد دوران جوانی زیبایی چهره برایش در اولویت قرار دارد و اگر سبب تمسخر و نادیده گرفتن افراد قرار گیرد، سبب افسردگی دائمی‌اش می‌شود.

این متخصص پوست، مو و زیبایی در پایان گفت: پوست و زیبایی یکی از مهم‌ترین ارکان بدن است که هم در سلامت جسمی و هم روحی افراد تأثیرگذار بوده و هست و به‌نوعی فرد خود را از طریق آن به جامعه معرفی می‌کند.

پزشکان تمامی زندگی خود را وقف بهبود بیماران کرده‌اند

یک متخصص جراحی عمومی گفت: نجات دادن یک بیمار از مرگ و خوشحالی اطرافیان و خانواده‌اش شاید به‌اندازه هیچ کاری دیگر خوشحال‌کننده نباشد.

دکتر محمد کربلایی که از سال ۸۸ مشغول به فعالیت است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: از کودکی و دوران دبستان تصمیم داشتم، به‌طور حتم پزشک شوم و برای رسیدن به این خواسته شبانه‌روزی تلاش کردم.

وی بابیان اینکه در طول این سال‌ها هیچ‌گاه از انتخاب رشته پزشکی پشیمان نشدم، اظهار کرد: اگر فرصت می‌شد و بار دیگر به دنیا می‌آمدم بازهم در رشته پزشکی قدم می‌گذاشتم و شاید تلاشم برای درک موضوعات بیشتر از گذشته بود.

این متخصص جراحی عمومی با اشاره به اینکه در طول شبانه‌روز بین ۵ تا ۶ عمل انجام می‌دهم، اظهار کرد: کم‌خوابی و وقت نداشتن برای در کنار خانواده بوده از مواردی است که باعث شده که کمی رشته پزشکی را سخت کند، اما بهبود بیماران تمامی این خستگی‌ها را از من دور می‌کند.

دکتر کربلایی بابیان اینکه فرزندم باید پزشک شود و او را تشویق به تحصیل در این رشته می‌کنم، خاطرنشان کرد: آن‌قدر رشته پزشکی شیرین و لذت‌بخش است که زبان قادر به بیان نیست و باید در این شغل حضورداشته باشی تا درک کنی یک پزشک با چه شور و علاقه‌ای به کارش می‌پردازد.

وی در بیان خاطره‌ای از مدت فعالیتش، اذعان کرد:در زلزله شهرستان بستک یک گروه پزشکی از بندرعباس حضور داشت که بنده هم افتخار قرار داشتن در این گروه را به دست آوردم که دریکی از سرکشی‌ها به کودکی یک‌ساله برخورد کردیم که با پیچ‌خوردگی روده مواجه شده بود که پس از بررسی‌ها مشاهده کردیم روده‌اش سیاه شده و در آستانه مرگ قرار داشت که سریع اقدام به عمل وی کردیم و از مرگ نجات پیدا کرد و الآن این کودک چهارساله صحیح و سالم به زندگی‌اش ادامه می‌دهد و همچنان با پدر و مادرش ارتباط دارم.

دکتر کربلایی در پایان گفت: پزشکان افرادی متعهد و تلاشگر هستند که تمامی زندگی خود را وقف بهبود بیماران و سرویس برای سلامتی افراد جامعه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، پس از پایان گزارش و خروج از درب بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در این فکر فرورفتم که روز پزشک تنها بهانه‌ای است تا یاد شود از زحمات کسانی که برای کمک به همنوع زمان خاص و تفاوتی قائل نشده و هرلحظه در خدمت مردم جامعه هستند. پزشکان الگویی همچون ابوعلی سینا پزشک حاذق و دانای ایرانی رادارند و همین ضرورت باعث می‌شود که به‌عنوان یکی از اقشار مهم جامعه محسوب شوند و ای‌کاش خود راکمی جای آن‌ها بگذاریم.

گزارش از: امیرحسین طالبی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test