سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 20284
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
بازدید: -

مقاله

روزهای دور از خانه، من، همسرم ، بچه هام


       از بام تا شام ، در زير آفتاب سوزان و گرماي 55 درجه ، به لاين آپ خطوط فرايندي مشغول بوده واينك از گرد راه رسيده ، لباسي عوض مي كند و از فرط خستگي خود را بر روي تخت مي اندازد.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

اعظم براتی

دکترای مشاوره روانی

روزهای دور از خانه، من، همسرم ، بچه هام

از بام تا شام ، در زیر آفتاب سوزان و گرمای ۵۵ درجه ، به لاین آپ خطوط فرایندی مشغول بوده واینک از گرد راه رسیده ، لباسی عوض می کند و از فرط خستگی خود را بر روی تخت می اندازد.

۱

کسی نیست که با سلامی و خداقوت گفتنی ، خستگیش را از تن به در آورد واو نیز فارغ ازخستگیهایش، به فکر فردائی است که دوباره صبحی را به شب برساند تا ایام رست فرا رسد ومشتاقانه به دیدار عزیزانش بشتابد.  همسر و فرزندانش نیز فرسنگها دورتر، روز شماری می کنند تا امیدشان به چهره ای گشاده از در به در آید. اما چاره ای نیست، باید این شرایط را تحمل کرد تا بتوان گامی در جهت تأمین معیشت و رفاه خانواده برداشت.

مدیران و برنامه ریزان شرکتهای اقماری نفت وگاز نیاز دارند تا برای بهره وری بیشتر،  کارکنان بطور بیست وچهارساعته  فعال باشند. ازاین روی برنامه کاری پرسنل و کارکنان خودرا با هدف تولید مداوم  می نویسند. این نوع برنامه مدیریتی ، اگرچه باعث تولید بیشتر و مداوم میشود و به نفع شرکتهاست، اما معایبی هم دارد ازجمله : فرسودگی شغلی . آسیب جسمی و روانی به کارکنان و خانواده هایشان

۳

       مرد خانواده برای مدت مثلاً ۲۴ روز از خانواده دور می شود. درین مدت چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

آنچه خود دریافته اندو احساس کرده اند که وقتی مدت طولانی از خانواده دور هستند ارتباط عاطفی و احساسی با خانواده  کم رنگ و سست می شود . مسئولیت پذیری زن و مرد کمتر شده و بچه ها از خلاء ایجاد شده سوء استفاده می کنند و نافرمان می شوند . کمبود محبت و توجه زمینه ساز مشکلات اخلاقی بین زوجین شده و احتمال روابط خارج از ازدواج را بیشتر می کند……

نوجوانان که با عدم حضور مداوم پدر و مرجع قدرت در خانه روبرو هستند ، سرکش شده و به بیراهه سوق داده می شوند. زن درخانواده متحمل فشارهای روحی و جسمی می شود و باید تمام مشکلات ، اعم از تأمین سلامت و غذا و لباس و آموزش و بهداشت و……را به دوش بکشد. رسیدگی به وضعیت آموزشی و مدرسه بچه ها ….از واکسن تا سرماخوردگی و درددندان …… بدون همسر به میهمانی و عزا و عروسی برود،  خرابکاری بچه ها را رفع و رجوع کند تا وقتی پدر برای استراحت چند روزه به خانه می آید، محیطی آرام داشته باشند. در واقع یک نوع سیستم باجگیری و باج دهی در خانواده بین مادر و بچه ها بوجود می آید. در نهایت باتوجه به تفاوتهای فردی زنان و آستانه تحمل آنها، احتمال اینکه این زندگی مشترک به نابودی کشیده می شود، دور از ذهن نیست و طلاق عاطفی و دیوارسنگی بین آنها رخ می دهد .

از طرفی ، مردان در فضایی خشن ، جدی ، خطرناک و حساس مشغول به کار هستند . گاهی برای سرپا نگهداشتن خود به مواد مخدر مخصوصاً تریاک روی می آورند. عده معدودی برای رفع نیاز جنسی خود همجنسگرا شده و یا از طریق خانمهای روستاهای اطراف رفع نیاز می کنند و دچار بیماریهای مقاربتی می شوند و یا به شبکه های اجتماعی متوسل شده وارد ارتباطات جنسی مجازی می گردند . در نتیجه، اغلب دچار افسردگی مزمن شده ودر خلق پایین هستند، تحریک پذیری بالا و خشم نهفته دارند ، نسبت به همسران خود دچار شک و سوظن شده و سعی بر کنترل ازراه دور آنان دارند.

       فاصله فکری و احساسی زیادی بین پدر و بچه ها بوجود می آید و عامل اختلافات شدید و تنبیه های مداوم می شود . در چنین شرایطی بازدهی شغلی هم پایین می آید .

 چه باید کرد؟؟؟

گذشته از فراهم کردن امکان حضور خانواده ها در نزدیکترین محل به محیطهای کاری و گذشته از ایجاد محیط ورزشی و تفریحی برای کارکنان ، به نظر می رسد حضور مشاوران امین و رازدار دراین سیستم کم رنگ است . کارکنان و خانواده هایشان نیاز به افراد متخصص و قابل اعتماد دارند تا با خیال راحت و اطمینان کافی بتوانند با آنها صحبت کرده ، مشکلاتشان را مطرح کنند ، آموزش ببینند و درمان شوند . مشاورانی که دائم در کنار آنها باشند . تیم مشاوره و روانشناسی می تواند از وقوع آسیبهای خانوادگی ، شغلی ،و اجتماعی این قشر اقماری  جلوگیری کند ، افراد بیمار را شناسایی کند ، برای بهبودی آنها جلسات فردی و گروهی آموزشی برگزار کند  و اگر نیاز به درمان باشد ، با تکنیکهای تخصصی ، آنها را بصورت فردی یا گروهی درمان کند.

شاید این کار به ظاهر هزینه بر باشد ، اما توجه داشته باشیم که به نوعی سرمایه گذاری نیز هست . چراکه در چنین شرایطی بازدهی شغلی کارکنان بالا رفته ، روابط بین فردی و خانوادگی بهبود یافته ، آسیب های اجتماعی و ناسازگاری نوجوانان کاسته شده و جامعه به سلامت روان بیشتری نزدیک خواهدشد.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test