چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - Wednesday 22 November 2017
کد خبر : 19284
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: بازدید: 911

مقاله

راهی برای توسعه آتش نیست!


CP 653
با گسترش شهرنشینی و توسعه عمودی شهرها، تعاریف جدید از زیرساخت ضروری به نظر می‌رسد. این زیرساخت‌ها از راه‌های دسترسی و تخلیه شهر گرفته تا الزامات اجباری مباحث ۲۱ گانه و دستورالعمل‌های موجود در طراحی ساختمان‌ها و شهرسازی، علی‌الخصوص در مقابل خطرات و آثار آتش‌سوزی، می‌توانند گسترده باشند

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

با گسترش شهرنشینی و توسعه عمودی شهرها، تعاریف جدید از زیرساخت ضروری به نظر می‌رسد. این زیرساخت‌ها از راه‌های دسترسی و تخلیه شهر گرفته تا الزامات اجباری مباحث ۲۱ گانه و دستورالعمل‌های موجود در طراحی ساختمان‌ها و شهرسازی، علی‌الخصوص در مقابل خطرات و آثار آتش‌سوزی، می‌توانند گسترده باشند. باتوجه به اینکه در این دستورالعمل‌ها تنها تعاریفی بسیار کلی از روش‌های‌ مقابله و محافظت از پروژه‌ها و فضاها در مقابل حریق دیده می‌شود، لزوم توجه و تمرکز بر ایمنی در برابر رخداد حریق بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.

مثلث حریق چیست؟

درصورت آماده بودن ماده سوختنی در کنار اکسیژن و درجه حرارت بالا، امکان وقوع حریق وجود خواهد داشت. همچنین اگر هرکدام از رئوس این مثلث که به مثلث حریق معروف است، حذف شوند، آتش مهار شده و دیگر ادامه نخواهد یافت.

شکل ۰۱

۰۱

انواع حریق:

براساس مدت زمان رسیدن درجه حرارت محیط به درجه حرارت نهایی ( حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد) می‌توان انواع حریق را دسته‌بندی نمود. شکل زیر نمودار استاندارد جهانی Iso مربوط به سرعت افزایش درجه حرارت در زمان حریق را نشان می‌دهد.

  • حریق هیدروکربنی: بواسطه مشتعل‌شدن سوخت‌هایی مانند گازوئیل، بنزین یا گاز، معمولاً در مراکزی مانند پالایشگاه‌ها، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و انبارهای سوخت اتفاق می‌افتد.
  • حریق سلولزی: وقتی ماده سوختنی، مصالح و مواد سلولزیک باشد، دیگر سرعت افزایش درجه حرارت همانند مواد مشتعل‌شونده بند ۱ نخواهد بود. ازجمله محل‌هایی که امکان وقوع این نوع حریق وجود دارد عبارتند از: ساختمان‌های مسکونی، تجاری، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و…

شکل ۰۲

۰۲

مقایسه حریق هیدروکربنی (قرمز) و سلولزی (آبی) براساس افزایش درجه حرارت نسبت به زمان

شکل ۰۳

۰۳

روش‌های مقابله با حریق و مشتقات آن:

به صورت کلی راه‌های محافظت و مقابله در مقابل حریق به دو دسته ذیل تقسیم می‌شوند که به منظور بهره‌وری مناسب، می‌بایست در توازن مشخصی از یکدیگر قرار گیرند و هرکدام بدون دیگری ناقص خواهد بود.

  • روش‌های فعال(Active)

در این متد از سیستم‌های برقی و مکانیکی که در هنگام حریق فعال شده و با ردیابی و یا اطفاء حریق، مانند سیستم‌های هشداردهنده، کپسول‌های آتش‌نشانی، خطوط و نازل‌های اسپرینکلر یا دمپرهای مکانیکی و … از انتشار حریق جلوگیری می‌کنند، استفاده می‌شود.

  • روش‌های غیرفعال (Passive)

در این روش استفاده از مصالحی توصیه می‌شود که توانایی جذب انرژی حریق را داشته و درزمان وقوع آتش‌سوزی در برابر انتشار شعله، حرارت، دود و گازهای سمی در یک بازه زمانی معین مقاومت می‌کنند. (مواد نسوز و مواد آتش‌بند).

ازجمله این تدابیر عبارتند ا:

الف) محافظت سازه‌ای براساس طراحی و انتخاب مصالح المان سازه‌ای
جحچ
ب) محافظت پوششی روی انواع المان‌های سازه

ج) تقسیم‌بندی فضاها در پروژه جهت مقابله با انتشار حریق

شکل ۰۴

۰۴

تقسیم‌بندی افقی و عمودی فضاها برای جلوگیری از انتشار حریق

چرا سیستم‌های آتش‌بند؟ (Firestop)

باتوجه به اینکه حدود ۷۰ درصد از تلفات جانی رخداد حریق در اثر انتشار دود و گازهای سمی، در تراز طبقات ساختمان، ازطریق انواع بازشوها و درزها یا انتقال عمودی آتش و مشتقات آن، ازطریق بازشوهای میان طبقات مانند: داکت‌های تاسیساتی، آسانسور و فضاهای دیگر به صورت خفگی و یا مسمومیت اتفاق افتاده است، ضرورت جداسازی فضاها به صورت عمودی و افقی بسیار ضروری است. لذا امروزه تکنولوژی محبوس‌کردن حریق، دود و گازهای سمی با عنوان Firestop System، ازطریق بستن منافذ بین فضاها و همچنین آتش‌بند و دودبندکردن داکت‌ها و رایزرها به‌عنوان یک راهکار موثر و کارا می‌تواند در جهت حفاظت و جلوگیری از صدمات و خسارات بی‌شمار جانی و مالی حریق، همراه دیگر سیستم‌های Active و Passive  مورد استفاده قرار گیرد.

در این راستا شرکت مادوی (نماینده انحصاری شرکت هیلتی در ایران) در تلاش است با ایجاد بستری علمی و با همکاری جامعه مهندسی، تاکید دوباره‌ای بر اهمیت بحث حفاظت در برابر حریق و مشتقات آن در امر ساخت‌وساز داشته و اطلاعات و تجربیات بین‌المللی خود را با بدنه مهندسی کشور در جهت حفظ جان انسان‌ها به اشتراک گذارد.

نویسنده :

نمایشگاه cpse نمایشگاه isaf نمایشگاه cpse
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سامپاک پایرواجلاس سالانه جوامع ایمن ایراننمایشگاه ایپاس 2017کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر ها سومین همایش تخصصی رفتار شناسی حریقتبليغات تبليغات
test