سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 18679
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۲:۰۰
بازدید: -

مقاله

راهنمایی افراد برای آموزش و پیشگیری از به وجود آمدن حریق


download (1)
مثلث حريق ، چگونگي از بين بردن مثلث حريق ، طبقه بندي آتش ، خاموش كننده هاي مختلف ، كاربرد خاموش كننده ها ، طبقه بندي خاموش كننده ها و طرز استفاده آنها آشنا شديم مي پردازيم به چگونگي استفاده خاموش كننده ها بر مبناي طبقه بندي آتش تا بتوا نيم به صورت 100% حريق را اطفاء نموده و بدون اتلاف وقت و نيرو باعث از بين رفتن مثلث حريق گرديم.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تهیه کننده: میثم ضیایی ایستگاه ۴۵

 

آتش چگونه به وجود می‌آید :

۱) هر گاه سه ظلع مثلث حریق در کنار یکدیگر قرار بگیرند آتش به وجود می آید .

مثلث حریق چیست :

۲) هر گاه سه ضلع مواد سوختنی – اکسیژن و گرما در کنار یکدیگر قرار بگیرند مثلث حریق به وجود می آید .

آتش چگونه خاموش (اطفاء) می‌شود :

۳) با گرفتن و قطع نمودن یک یا دو ضلع مثلث حریق آتش از بین میرود.
[auth]

۱-۳) در حریقهای کوچک با خیس و نم دار کردن حوله و یا پتو ضلع اکسیژن مثلث را به روش خفه کردن قطع نماییم .
۲-۳) در حریقهای جامد درون سوز به روش خنک کردن توسط آب ضلع گرمای مثلث حریق را قطع نماییم .
۳-۳) در حریقهای گازی به روش قطع کردن و بستن شیر گاز ضلع مواد سوختنی مثلث حریق را قطع نماییم .

طبقه ‌بندی آتش

۴) آتش سوزیها می توانند طبق دسته بندی ذیل طبقه بندی شوند :

۱-۴) طبقه A : آتش سوزی ناشی از جامدات – این گونه آتش سوزیها پس ازسوختن خاکستر آنها بر جای می ماند مثل چوب،کارتن ،پارچه و …
۲-۴) طبقه B : آتش سوزی ناشی از مایعات – این گونه آتش سوزیها پس از سوختن هیچگونه خاکستری از آنها بر جای نمی ماند . مثل بنزین ، نفت ، روغن و …
۳-۴) طبقه C : آتش سوزی ناشی ازگازها – مثل گاز مایع ، گاز شهری و…
۴-۴) طبقه D :آتش سوزی ناشی از فلزات مثل منیزیم،تیتانیوم،سدیم و…
۵-۴) طبقه E : آتش سوزی ناشی از الکتریسیته ( برق ) – مثل برق شهری ، برق صنعتی ، خازن و …

تعریف خاموش کننده (کپسول اطفاء حریق)

۵) خاموش کننده دستی به وسیله ای گفته می شود که برای مبارزه با آتش سوزی طراحی و ساخته شده است که از ۱ تا ۱۲ کیلو یا لیتر ظرفیت مواد خاموش کن دارد و توسط یک نفر به راحتی قابل حمل و استفاده از آن می باشد . ا نواع بزرگتر این وسایل بر روی چرخ – ارابه یا خودرو قرار داده می شود و یا بطور ثابت در اماکن نصب می گردد .

کاربرد خاموش کننده (کپسول اطفاء حریق)

۶) از خاموش کننده ها با توجه به مواد اطفایی داخل آن می توان در لحظات اولیه شروع آتش سوزی و همچنین برای حریقهای کوچک و موضعی استفاده کرد و آتش را اطفاء نمود.

طبقه بندی خاموش کننده (کپسول اطفاء حریق)

۷) ا نواع خاموش کننده ها از نظر مواد اطفایی می توا نند طبق دسته بندی ذیل گروه بندی شوند :

۱-۷) گروه A: خاموش کننده های محتوی آب، آب و کف
۲-۷) گروه A,B: خاموش کننده های محتوی پودر خشک شیمیایی
۳-۷) گروه E: خاموش کننده های محتوی گاز کربنیک(CO2)
۴-۷) گروه A,B,C,D,E: خاموش کننده های محتوی هالوژنه

« بیایید ایمنی را جدی بگیریم . »
(((شرکت ایمنی آذرشکن پارس))

طرز استفاده از خاموش کننده‌ها

۸) چگونه می توان به طریقه صحیح از خاموش کننده جهت اطفاء حریق استفاده کرد :

۱-۸) خونسردی خود را در هر حال حفظ نمایید
۲-۸) در فضا های رو باز پشت به باد و در فضا های بسته جلوی درب ورود یا خروج بایستید .
۳-۸) ضامن (پین )دستگیره حمل کپسولهای تحت فشار و CO2 را از محل خود خارج نمایید .
۴-۸) سر پاشنده شلنگ کپسول را در دست گرفته و به طرف آتش نشا نه گیری نمایید .
۵-۸) بن آتش را هدف گرفته و بصورت جاروب کردن آتش را اطفاء نمایید .
۶-۸) ضامن کپسولهای سیلندر داخل را از محل خود خارج نموده با وارد کردن ضربه به سوزن بالای درب کپسول پاشنده شلنگ کپسول رامحکم در دست گرفته و با فشار به ا هرم سر شلنگ به سوی آتش نشا نه گیری نمایید .
۷-۸) در مورد کپسولهای سیلندر بغل ا هرم پاشنده شلنگ کپسول را در دست گرفته و فلکه سیلندر بغل را به آرامی تا ا نتها باز نموده و با فشار به ا هرم سر شلنگ به سوی آتش نشا نه گیری نمایید .
۸-۸) کلیه کپسولهای موجود در بازار فعلی با توجه به مکا نیزم آنها به شکل استوا نه ای شکل ساخته شده و لوله تخلیه یا مکنده آن در قسمت زیرین داخل کپسول تعبیه شده است لذا حتماً باید کپسول بصورت سرپا و ایستاده استفاده گردد ، در غیر این صورت گاز یا عامل فشار آن تخلیه شده و مواد اطفاء حریق از آن خارج نخوا هد شد .
۹-۸) کلیه کپسولهای پودروگاز ، آب و گاز و بعضی از کپسولهای CO2 از ۱ کیلویی تا ۲۵۰ کیلویی در هر مرحله استفاده هر چند کم و کوچک برای بار دوم قابل استفاده نمی باشد و جهت شارژ مجدد باید به نمایندگیهای مجاز تحویل داده تا تجدید شارژ گردد .
۱۰-۸) کپسولهای هالوژنه و بعضی کپسولهای CO2 از این قاعده مستثنی می باشد .

کاربرد خاموش کننده‌ها بر مبنای طبقه بندی آتش

حال که با آموزشهای لازم جهت پیشگیری از حریق ، مثلث حریق ، چگونگی از بین بردن مثلث حریق ، طبقه بندی آتش ، خاموش کننده های مختلف ، کاربرد خاموش کننده ها ، طبقه بندی خاموش کننده ها و طرز استفاده آنها آشنا شدیم می پردازیم به چگونگی استفاده خاموش کننده ها بر مبنای طبقه بندی آتش تا بتوا نیم به صورت ۱۰۰% حریق را اطفاء نموده و بدون اتلاف وقت و نیرو باعث از بین رفتن مثلث حریق گردیم.

۹) مناسب بودن یک خاموش کننده برای مبارزه با طبقه مشخصی از آتش سوزی به صورت ذیل طبقه بندی می شود :

۱-۹) جهت اطفاء آتش سوزی طبقه A یعنی جامدات از خاموش کننده محتوی آب و آب کف استفاده می گردد .
۲-۹) جهت اطفاء آتش سوزی طبقه B یعنی مایعات از خاموش کننده محتوی پودر خشک شیمیایی کف و ماسه خشک استفاده می گردد .
۳-۹)جهت اطفاء آتش سوزی طبقه C یعنی گازها از خاموش کننده محتوی پودر خشک شیمیایی استفاده می گردد .
۴-۹) جهت اطفاء آتش سوزی طبقه D یعنی فلزات از خاموش کننده محتوی پودر خشک مخصوص فلزکه از کیفیت بهتری برخوردار می باشد مثل (T.E.F) استفاده می شود .
۵-۹) جهت اطفاء آتش سوزی طبقه E یعنی الکتریسیته ( برق ) از خاموش کننده محتوی گاز کربنیک (CO2) استفاده می گردد.
۶-۹) در این راستا خاموش کننده های محتوی هالوژنه نیز وجود دارد که می تواند بصورت ۱۰۰% کلیه طبقات حریق را اطفاء نماید ، ولی به علت اینکه خاموش کننده های هالون در تخریب لایه ازن نقش بسزایی دارند ، محیط زیست جهانی اعلام کرده است که باید ساخت و استفاده از آنها در تمام د نیا ممنوع شود و تولید آن متوقف گردد ، در نتیجه استفاده از این ماده خیلی محدود و یا بکلی منسوخ شود .

زمان تخلیه خاموش کننده‌ها

۱۰) معمولاً در هر کشوری با توجه به شرایط ، استا ندارد هایی تنظیم می شود که در آن شرایطی را که وسیله مورد نظر از لحاظ گوناگون باید دارا باشد مورد توجه قرار می دهند . استاندارد موجود درباره خاموش کننده های دستی ایرا نی به شرح ذیل می باشد :

۱-۱۰) زمان تخلیه خاموش کننده با وزن ۱ تا ۶ کیلوگرم زما نی بین ۸ تا ۱۰ثا نیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد ۴ الی ۶ متر می باشد .
۲-۱۰) زمان تخلیه خاموش کننده با وزن ماده ۶ تا ۱۲ کیلو گرم زمانی بین ۱۰ تا ۱۴ ثا نیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد ۴ الی ۶ متر می باشد .
۳-۱۰) زمان تخلیه خاموش کننده گاز کربنیک با وزن ماده ۴ تا ۶ کیلو گرم زما نی بین ۱۷ تا ۲۰ ثا نیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد ۲ متر می باشد .
۴-۱۰) زمان تخلیه خاموش کننده آب و آب/کف با وزن ۶ تا ۱۰ لیتر زمانی بین ۳۰ تا ۵۰ ثا نیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد ۴ الی ۶ متر می باشد .
۵-۱۰) زمان تخلیه خاموش کننده هالون با وزن ۶ تا ۱۰ لیتری زمانی بین ۱۰ تا ۱۳ ثا نیه مورد نیاز است که طول پرتاب مواد ۲ الی ۳ متر می باشد .

«« پس با توجه به توضیحات بالا نیازی به نزدیک شدن به آتش بیش از متراژ ذکر شده نمی باشد. »

نگهداری و استفاده از دستگاه‌های خاموش کننده

۱۱) مسا ئلی که در نگهداری و استفاده از دستگاه های خاموش کننده باید مورد توجه قرار گیرد به شرح ذیل است :

۱-۱۱) هیچ گاه برای مبارزه با یک حریق هر چند جزئی و کوچک باشد یک خاموش کننده را به محل حریق نبرید . همیشه به محض شروع آتش سوزی کمک بخوا هید و حداقل ۲ الی ۳دستگاه کپسول اطفایی را در محل حاضر داشته باشید ( با خود به محل ببرید ) لازم نیست تمام آنها را آماده بکار نمایید ، بلکه با یکی شروع به اطفاء نموده در صورتی که موفق به اطفاء نشدید یا دستگاه به هر علتی عمل نکرد می توا نید از دستگاه دیگری استفاده کنید و چون در محل آمده است جهت آوردن آن وقت هدر نداداید ، یادتان باشد خاموش کننده های دستی فقط حکم مُسکن را دارد که در ا بتدای حریق می توا نید آن را در نطفه خفه و یا از پیشروی آتش جلو گیری نموده و در اولین فرصت با آتش نشانی (۱۲۵) تماس حاصل فرمایید .
۲-۱۱) در صورتی که به هر علتی احتمال اطفای حریق با یک خاموش کننده ممکن نشد دو تا سه نفر با هم و در یک زمان با دو یا سه خاموش کننده به حریق حمله کنید .
۳-۱۱) قبلاً با طرز و کاربرد وسیله کاملاً آشنا شوید و در صورت امکان هر چند یک بار در یک حریق تمرینی با آن کار کنید .
۴-۱۱) خاموش کننده را در جایی نصب کنید که برداشتن آن آسان باشد و به محض ورود به محل اولین چیزی باشد که توجه را جلب می کند ، هر چند ظا هر خوبی نداشته باشد .
۵-۱۱) از قراردان خاموش کننده در معرض تا بش نور مستقیم خورشید و محلهای نمناک و بارا نی خودداری نمایید .
۶-۱۱) خاموش کننده ها را در محلهایی نصب و قرار دهید که از هر جا برای برداشتن یکی از آنها اقدام کنید بیشتر از ۳۰ متر فاصله با آن نداشته باشید یعنی برای دسترسی به یکی از آنها نیاز به طی مسا فتی بیش از این نباشد .
۷-۱۱) در حریقهای فضای بسته هیچ گاه اجازه ندهید آتش بین شما و راه خروج قرار گیرد. بلکه شما باید همیشه بین آتش و راه خروج قرار گیرید زیرا در صورت عدم موفقیت باید سریع از محل خارج شوید .
۸-۱۱) هنگام استفاده از خاموش کننده احتیاج نیست کاملاً به حریق نزدیک شوید زیرا همان گونه که قبلاً گفته شد قدرت پرتاب مواد آنها به استثنای انواع گاز کربنیک بین ۴ الی ۱۰ متر است که از این فاصله می توان شروع و پیشروی کرد .
۹-۱۱) توجه داشته باشید در حریق جامدات پودر خشک قادر نیست به داخل تلهای این گونه مواد نفوذ کند بلکه قادر است فقط شعله را بخواباند و پس از خوا بیدن شعله باید با روشهای دیگر از قبیل خنک کردن و جدا سازی این مواد را کاملاً اطفاء نمود .
۱۰-۱۱) برای اطفای حریق مایعات در ظروف نباید پودر را به داخل مایع کوبید زیرا فشار آن باعث به خارج پاشیدن مایع و گسترش حریق می شود بلکه پودر را طوری به سطح مایع بپاشید ک حالت خفگی و قطع شعله را انجام دهد .
۱۱-۱۱) در حریقهای روی زمین ، خاموش کردن را از جلو شروع کرده و با به عقب راندن آتش پیشروی کنید و آن را اطفاء نمایید .
۱۲-۱۱) در حریق جامدات با استفاده از آب مواد را کاملاً خیس و خنک کنید .
۱۳-۱۱) حفظ خونسردی یکی از مهمترین عوامل و ارکان موفقیت در امر اطفای حریق و استفاده از وسایل اطفایی می باشد .
۱۴-۱۱) کلیه خاموش کننده ها را هر سه ماه یکبار بازدید و چکاب و هر یکسال یکبار جهت شارژ مجددو آزمایش آنها را تحویل شرکتهای شارژ کننده مجاز نمایید .
۱۵-۱۱) جهت حصول اطمینان از مقاومت بد نه هر دو سال یکبار آن را جهت تست هیدوراستاتیک بد نه تحویل شرکتهای شارژ کننده مجاز نمایید .
۱۶-۱۱) سعی کنید همیشه از وسایل موجود استفاده نموده و با برنامه ریزی مناسب از حداقل امکانات حداکثر بهره را بگیرید .

اطلاعاتی در مورد انواع مواد اطفاء حریق

۱۲) خاموش کننده های مولد کف :

کف مورد مصرف برای اطفای حریق ، مایعی است که در صورت پرتاب آن بر روی مواد در حال اشتعال به سرعت روی آتش را پوشانده و مانع برخاستن گاز قابل اشتعال از روی مواد می گردد ، و با پوشا ندن سطح ماده در حال اشتعال از رسیدن اکسیژن هوا به آتش جلوگیری به عمل می آورد . وزن مخصوص آن کمتر از وزن مخصوص مواد و مایعات قا بل اشتعال است لذادر سطح آن شناور گشته و پایین نمی رود . /p>

۱۳) خاموش کننده های پودری :

در گذشته نحوه استفاده از پودر شیمیایی بدین ترتیب بود که تعدادی قوطی یا ظروف به اشکال مختلف را از پودر پر می کرد ند و در جا های مناسب قرار می داد ند و به محض شروع آتش سوزی ا فراد مسئول درب قوطیها را باز کرده و پودر آن را بر روی آتش می پاشید ند که در اغلب این موارد این تکنیک با ناکامی مواجه می شد ولی با گذشت زمان برای پاشیدن پودر بر روی آتش دستگاه های خاموش کننده پودر طراحی و ساخته شد. پودر شیمیایی و پودر خشک عبارتند از گرد بعضی از مواد شیمیایی مانند کربناتها ، سولفات ها و فسفاتها که جهت خاموش کردن حریقها به کار می رود .

۱۴) خاموش کننده های گاز کربنیک :

از سالها قبل گاز کربنیک (CO2) به عنوان یک گاز آتش نشا نی در دستگاه های ثابت اتوماتیک ، خاموش کننده های دستی و چرخدار مورد استفاده قرار گرفت و اکنون نیز مصرف فراوا نی دارد . گازCO2 غیر قا بل احتراق ، بی بو ، خنثی ، خنک و غیر سمی است و هادی الکتریسیه نمی باشد .

وزن آن سنگین تر از هواست ، لذا در صورت پرتاب روی حریق ، اکسیژن را خارج و خود جا نشین آن می گردد . در حقیقت با تقلیل درصد اکسیژن هواموجب اطفای حریق می شود. CO2 جامد یا یخ خشک در ۱۰۰- درجه زیر صفر به دست می آید که در ۷۹- درجه به سرعت از حالت جامدی بدون اینکه به حالت مایع درآید به صورت بخار گاز در می آید .

۱۵) خاموش کننده های هالوژنه :

مواد هالوژنه خاموش کننده هایی هستند که مکا نیسم خاموش کردن آن شبا هت زیادی به گاز CO2 دارد ، بدین معنی که بعلت سنگین تر بودن از هوا به سرعت روی حریق را پوشا نده و جا نشین هوا می شود و ماده سوزان را از اکسیژن محیط محروم می سازد . این مواد وقتی از خاموش کننده خارج و در محیط ریخته می شود به سرعت تبدیل به بخار و تبخیر می شود .

انگیزه بشر در حیات جمعی تأمین ایمنی و امنیت ، رفع نیازها ، تمهید آسایش و رفاه و در نهایت نیل به تکامل مادی و معنوی است. آموزش در زندگی مد نی بشر نقش بسیار حساس و تعیین کننده ای دارد زیرا زمینه ارتقاء کمی و کیفی زیست او را فرا هم می نماید .

بشر برای زیست جمعی خود اقدام به احداث ابنیه ، اماکن ، معابر، تأسیسات و کارخانجات مختلفی می نماید که در نظر گرفتن ایمنی از اولویتهای هر ساخت و سازی می باشد . قطعاً تأمین ایمنی مطلوب در کشورهای روبه رشد خصوصاً در کشور ما که در شرایط بازسازی و نوسازی قرار دارد از ضروریات توسعه تلقی می شود.

ایران اسلامی که جوان ترین کشور جهان محسوب می شود ، با تکیه بر آموزش می تواند این نیروی فعال و پرشور را جهت ایجاد و بروز یک تمدن درخشان تربیت و پرورش دهد به نحوی که سرآمد و الگوی جهانیان قرار گیرد .

در این مجموعه سعی شده است که به موارد اصلی و شاخص های مورد نیاز عموم پرداخته و از مقدمه چینی بی جهت پرهیز شود تا مطالعه و استفاده از آن خارج از حوصله نباشد .

هر گونه انتقاد و نظریه اصلاحی قا بل پذیرش بوده وامید است عزیزان علاقمند و ا هل فن از را هنمایی این حقیر در بهبود کیفیت اطلاع رسا نی صحیح به عموم مردم کشورمان دریغ نورزند .

 

 
[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test