سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ - Tuesday 23 October 2018
کد خبر : 16309
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۹:۵۷
بازدید: -

مجموعه مقالات دومین همیاش ملی آتش نشانی و ایمنی شهری:

راهبردهای مدیریت آتش سوزی پس از زلزله و بحران با تأکید بر شهر تهران


راهبردهای مدیریت آتش سوزی پس از زلزله و بحران با تأکید بر شهر تهران

سوانح و بلایای طبیعی درسراسر دنیا همه ساله میلیاردها دلار خسارات مالی وصدها هزارتن تلفات جانی در بردارد و درکنار آن سوانح انسان ساخته به طرق مختلف رخ می دهد که مستلزم یک سیستم مدیریتی تخصصی و همه جانبه درجهت تامین سلامت، امنیت و رفاه انسانها است. ایران نیز با توجه به شرایط اقلیمی واستراتژیک خاص خود مکرراً با سوانح طبیعی و غیرطبیعی مواجه بوده […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

سوانح و بلایای طبیعی درسراسر دنیا همه ساله میلیاردها دلار خسارات مالی وصدها هزارتن تلفات جانی در بردارد و درکنار آن سوانح انسان ساخته به طرق مختلف رخ می دهد که مستلزم یک سیستم مدیریتی تخصصی و همه جانبه درجهت تامین سلامت، امنیت و رفاه انسانها است. ایران نیز با توجه به شرایط اقلیمی واستراتژیک خاص خود مکرراً با سوانح طبیعی و غیرطبیعی مواجه بوده و چه بسا درخلال این حوادث وبلایا جان ده ها هزار نفر به خطر افتاده وخسارات مالی بسیاری به جامعه تحمیل می گردد. لذا شناخت ماهیت و چگونگی تکوین و رخداد بلایا به ما کمک می کند تا بتوانیم در مرحله اول با اقدامات پیشگیرانه از وقوع برخی از این سوانح جلوگیری کنیم و در مرحله دوم با برنامه ریزی اصولی وصحیح، اثرات مخرب بلایا را کاهش دهیم.

راهبردهای مدیریت آتش سوزی پس از زلزله و بحران با تأکید بر شهر تهران

اگرچه حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و زیان آور است اما بامقایسه شرایط حرفه ای شغل آتش نشانی در کشورمان با دیگر کشورهای پیشرفته دنیا، متاسفانه در ایران به اندازه کافی به فراهم آوردن امکانات و شرایط اقتصادی و روحی مساعد برای آتش نشانان توجه ویژه ای نشده و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته شغل آتش نشانی در زمره مشاغل با ریسک خطر بالا محسوب می شود. بر همین اساس هدف اصلی پژوهش حاضر ارائه راهبردهای مدیریت آتش سوزی پس از زلزله و مدیریت بحران در شهر تهران با روش توصیفی- تحلیلی می باشد. برای رسیدن به این هدف ابتدا به مفاهیم اولیه و تاریخچه آتش نشانی پرداخته و سپس مقایسه امکانات سازمانهای آتش نشانی تهران، توکیو و کوبه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت راهبردهای اساسی مقابله با این سانحه مورد بررسی و ارزیابی شد. نتایج پژوهش نشان می دهد با توجه به بررسی گسلهای موجود در تهران، این شهر در انتظار زلزله ای قریب الوقوع به سر می برد که عامل اساسی در بروز آتش در تهران خواهد بود و ساکنان این شهر باید برای مقابله با آن آمادگی لازم را داشته باشند.

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test