یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - Sunday 18 March 2018
کد خبر : 19079
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
بازدید: بازدید: 3911

مقاله

دوربین حرارتی


۰۴۰۴۲۱-N-4757S-008
چشمان ما همانند آشکارسازها عمل می‌کنند و به‌صورتی طراحی گردیده‌اند که طیف مرئی امواج الکترومغناطیس را تشخیص می‌دهند. صورت‌های دیگر امواج الکترومغناطیس نظیر مادون قرمز، برای چشم انسان غیرقابل‌رویت است.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

دوربین حرارتی

چشمان ما همانند آشکارسازها عمل می‌کنند و به‌صورتی طراحی گردیده‌اند که طیف مرئی امواج الکترومغناطیس را تشخیص می‌دهند. صورت‌های دیگر امواج الکترومغناطیس نظیر مادون قرمز، برای چشم انسان غیرقابل‌رویت است. امواج مادون قرمز مابین جزء مرئی و ماکروویو در طیف امواج الکترومغناطیس قرار دارد. منبع عمده امواج مادون قرمز، حرارت و امواج گرمایی‌ست. هر جسمی که دمایی بالاتر از صفر مطلق (-۲۷۳٫۱۵ C ) دارد، امواجی در محدوده مادون قرمز از خود ساطع می‌کند. حتی اجسامی که ما فکر می‌کنیم بسیار سرد هستند، مثل قطعات یخ.

ما هر روزه درحال تجربه‌کردن امواج مادون قرمز هستیم. حرارتی که ما از نور خورشید دریافت می‌کنیم، آتش و سیستم‌های گرمایشی همگی مادون قرمز هستند. اگرچه چشمان ما قادر به دیدن آن نیست، اعصاب درون پوست ما آن را به‌صورت گرما حس می‌کند. اجسام گرم‌تر امواج مادون قرمز بیشتری گسیل می‌کنند.

۰۲

وجود امواج مادون قرمز توسط اخترشناسی بنام Frederick William Herschel در سال ۱۸۰۰ کشف گردید. کنجکاوی نسبت به تفاوت دمایی مابین رنگ‌های مختلف نور باعث شد که او نور خورشید را جهت تفکیک طیف‌ها از منشور عبور دهد. سپس دمای هر طیف را اندازه‌گیری کند. او دریافت که دمای طیف‌های رنگی از بنفش به طرف قرمز در طیف‌های ایجاد‌شده افزایش می‌یابد. Herschel بعد از مشاهده این الگو، تصمیم گرفت تا تنها به اندازه‌گیری دمای آن قسمت که فرای جزء قرمز قرار داشت و قابل‌رویت نبود، بپردازد. او با تعجب دریافت که این قسمت بیشترین دما را نسبت به قسمت‌های دیگر داراست.

۰۳

دوربین حرارتی مادون قرمز چیست؟

مکانیسم دوربین‌های حرارتی بدین‌صورت است که تابش‌های مادون قرمز زیادی را از بدن ضبط می‌کند که براساس دما، متنوع هستند. این دستگاه‌ها حرارت ذخیره‌شده در بدن یا شار گرمایی تابیده‌شده به یک دیوار که منبع گرمایی پشت آن قرار دارد، را تقویت می‌کنند. یک دوربین حرارتی، شدت تابش امواج مادون قرمز موجود در طیف امواج الکترومغناطیس را ضبط نموده و آن‌را به تصاویر قابل‌دیدن تبدیل می‌نماید.

انرژی مادون قرمز (A) توسط جسمی که تصویر آن در کانون لنز (B) قرار گرفته به کاشف مادون قرمز (C) می‌رسد. کاشف، اطلاعات دریافت‌شده را به حسگرهای الکترونیک (D) می‌رساند تا مورد پردازش قرار گیرند. حسگرهای الکترونیکی داده‌های ورودی را به تصویر (E) ترجمه و تبدیل کرده و آن را توسط مانیتور یا صفحه LCD نمایش می‌دهند.

maxresdefault

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test