شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - Saturday 24 March 2018
کد خبر : 18291
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
بازدید: بازدید: 4911

مقاله(قسمت 3)

خـروج اضطـراری


۵۱۵
  منظـور از راه‌هاي خروج، سه قسمت مسيـر پيوسته‌اي است كه از هر نقطه‌اي در داخـل ساختمـان شروع و به فضـاي آزاد بيرون و همسطح زمين، خواه خيابان و معبر عمومي يا يك محوطه باز منتهي شده و به تبع ويژگي‌ها و عملكرد، به  دستـرس خروج،  خروج  و  تخلیه خـروج  تقسیم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

راه‌های خروج از ساختمان و روش‌های تخلیه افراد

منظـور از راه‌های خروج، سه قسمت مسیـر پیوسته‌ای است که از هر نقطه‌ای در داخـل ساختمـان شروع و به فضـای آزاد بیرون و همسطح زمین، خواه خیابان و معبر عمومی یا یک محوطه باز منتهی شده و به تبع ویژگی‌ها و عملکرد، به  دستـرس خروج،  خروج  و  تخلیه خـروج  تقسیم می‌شود.

 

۱- دسترس خروج

دسترس خروج نخستین و مهم‌ترین بخش از مسیر خروج است و به فاصله‌ای گفته می‌شود که شخص باید تا رسیدن به مدخل خروج (درب ورود به پله فرار) طی کند. معمولاً این مسافت نباید از ۳۰ متر تجاوز کند. آمارها نشان می‌دهد که از هر ۴ نفر که در آتش‌سوزی‌ها از بین می‌روند، یک نفر در این قسمت از مسیر و به علت نرسیدن به مدخل خروج جان خود را از دست می‌دهد.

۲- خـروج

خروج به بخش میانی و به قسمتی از مسیر گفته می‌شود که با دیوارها، کف‌ها، سقف‌ها و درهای مقـاوم در برابر حریق به‌صورت امن و محافظت‌شده ساختـه می‌شود و تا قسمت تخلیه خـروج ادامه می‌یابد. خروج می‌تـواند در برگیـرنده فضاهای مختلف و مسیـرهای افقی و عمودی باشد. مانند: درگاه‌ها، راهروها، شیب‌ها، پلکان‌ها، و ….

– تخلیه خروج

تخلیه خروج بخش نهایی مسیر خروج و قسمتی است که از انتهـای خـروج آغاز شده و به فضـای آزاد بیرون از ساختمان همسطح زمین می‌انجامد.

۴۱۴

روش‌های تخلیه افراد
      این روش‌هـا شامـل تمام اقدامـات، وسـایل و تجهیـزاتی است که برای دورکـردن متصـرفان ساختمـان از خطـرات و اثرات حریـق برنامه‌ریـزی، ‌طـراحی و به کارگـرفته می‌شود و شامل راه‌های خروج، چراغ‌های اضطـراری، علائم راهنما، شبکـه‌های کشف و اعلام حریـق، وسایل و تجهیـزات فشـار یا تخلیـه دود و حـرارت‌، انواع ابـزارها و لـوازم آتش‌نشانی اتوماتیک و غیراتوماتیک، ‌تمرین‌های مربوط به فرار و غیره می‌باشد.

مناطق امن

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test