دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 20 August 2018
کد خبر : 10106
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۴
بازدید: -

توسعه و تقویت زیرساخت‌های امدادی اولویت اصلی ماست


توسعه و تقویت زیرساخت‌های امدادی اولویت اصلی ماست

الهام علمشاهی: گسترش فعالیت‌های داوطلبانه و بشردوستانه درحوزه‌های جوانان و داوطلبان، ارتقای ارایه خدمات بهداشت و درمان، ایجاد رویکردهای جدید آموزشی درحوزه امدادونجات و همچنین توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌های حیاتی امدادی، همچون ساخت پایگاه‌های امداد جاده‌ای و انبارهای متعدد در سطح استان کردستان از نمونه فعالیت‌های هلال‌احمر این استان است. به گفته دکترحسن خدابنده‌لو، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کردستان طی ۲‌سال گذشته به صورت میانگین […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

الهام علمشاهی: گسترش فعالیت‌های داوطلبانه و بشردوستانه درحوزه‌های جوانان و داوطلبان، ارتقای ارایه خدمات بهداشت و درمان، ایجاد رویکردهای جدید آموزشی درحوزه امدادونجات و همچنین توجه ویژه به توسعه زیرساخت‌های حیاتی امدادی، همچون ساخت پایگاه‌های امداد جاده‌ای و انبارهای متعدد در سطح استان کردستان از نمونه فعالیت‌های هلال‌احمر این استان است. به گفته دکترحسن خدابنده‌لو، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کردستان طی ۲‌سال گذشته به صورت میانگین روزانه ۸مترمربع به مساحتِ فضای فیزیکی استان از قبیل ساختمان اداری، پایگاه، انبار امدادی و آشیانه بالگرد افزوده شده است. در ادامه خدابنده‌لو به سوالات «شهروند» پاسخ داده است.

* با بحث توسعه زیرساخت‌ها درجمعیت هلال‌احمر کردستان گفت‌‌وگو را شروع کنیم.
ما در استان اولویت اصلی خود را توسعه زیرساخت‌های امدادی استان گذاشتیم که به نتایج خوبی هم دست یافتیم. ازجمله آنها می‌توان به ساخت و احداث دو پایگاه امدادونجات بین شهری در شهرستان‌های کامیاران و بانه، چهار انبار امدادی در شهرستان‌های بیجار، قروه، سروآباد و دیواندره، دو مجتمع اداری و امدادی در شهرستان‌های دیواندره و سروآباد، خرید انبار امدادی در شهرستان کامیاران، گسترش و نوسازی پایگاه امدادی صلوات‌آباد سنندج و ساخت آشیانه بالگرد اشاره کرد.

* درحال حاضر هلال‌احمر کردستان چه برنامه‌هایی در دستور کار دارد؟
بیشتر برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر کردستان، ابلاغی ازسوی سازمان‌های امدادونجات، داوطلبان و جوانان است؛ به این مفهوم که در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های ابلاغی را اجرا می‌کنیم، اما برنامه‌هایی هم ازسوی خودِ هلال‌احمر کردستان پیشنهاد کردیم و با موافقت سازمان اجرا می‌شود. از نمونه برنامه‌هایی که در ‌سال جاری داشتیم، برگزاری کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد بود که کارگاه‌های منطقه‌ای برای اعضای جوانان، آخرین کارگاه اجرایی بود که در کردستان، ایلام و کرمانشاه برگزار شد. در ماه گذشته هم سمینار «از صفر تا ثروت بی‌‌نهایت» برای اعضای کانون‌های دانشجویی در دانشگاه‌های سنندج برگزار شد. از دیگر برنامه‌هایی که تا اواخر اسفند در دستور کار است، فراخوان طرح یادمان شهدای حلبچه است که هرکس می‌تواند در قالب طراحی، یادمانی برای شهدا بفرستد. از دیگر برنامه‌ها هم بحث تشکیل مجمع خیّران جوانان درجلسه خیریه فرهنگی است که تاکنون درحوزه جوانان چنین کاری انجام نشده است.

* درباره نمونه‌ای از برنامه‌هایی که انجام شده و نتایج مثبتی هم به همراه داشته، صحبت کنیم.
فعال‌سازی کانون‌های ۶‌گانه جوانان و انجام فعالیت‌های بشردوستانه براساس استراتژی ۲۰۲۰ و استراتژی «yes » مورد تصویب فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر قرار گرفت که با توجه به این‌که از اولویت‌های اصلی ما بود، تلاش کردیم برهمین اساس برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و امدادی کانون‌های هلال‌احمر را طراحی و اجرا کنیم. همان‌گونه که می‌دانید در ‌سال ۲۰۱۱ استراتژی ۲۰۲۰ به تصویب فدراسیون درآمد و براساس آن فعالیت‌های جوانان به سمت فعالیت‌های بشردوستانه سوق داده شد. براین اساس طرح اساسی و اولیه تشکیل کانون‌های «جوانان بشردوست» درکانون‌های جوانان، دانشجویی و دانش‌آموزی استان تدوین شد و با درنظر گرفتن نقش این استراتژی که برای جوانان نقش رهبری را طراحی کرده است، تلاش کردیم که کلیه فعالیت‌های کانون‌ها را به خود جوانان بسپاریم که نتیجه خوبی هم داشته است.

* استان کردستان یکی از مناطق آلوده به مین است؛ چه برنامه‌هایی برای حمایت از افراد در معرض خطر انجام شده؟
برنامه‌ای با عنوان «برگزاری کنگره علمی درخصوص مین» در ابعاد نظامی، اجتماعی و بشردوستانه به ابتکار هلال‌احمر کردستان به سازمان جوانان پیشنهاد شد که بعد از اخذ موافقت نهایی با این طرح، مقدمات آن درحال انجام است تا در هفته هلال‌احمر در سطح کشور برگزار شود و از برگزیدگان کارگاهی که درهمین رابطه در کردستان برگزار شد، تقدیر به عمل آید. پیش از این کارگاه‌هایی درخصوص «مین» در مردادماه امسال، با حضور نمایندگانی از صلیب‌سرخ برپا شد. درحال حاضر، تقریبا هفت شهرستان از استان کردستان هنوز با خطر مین مواجه هستند.

* درحال حاضر هلال‌احمر کردستان چه نیازهایی دارد که مسأله بودجه مانع تحقق آنها می‌شود؟
طرح ارتقای پایگاه‌های جاده‌ای به دلیل کمبود اعتبار هنوز اجرایی نشده است. برنامه‌هایی مثل ارتقای پایگاه‌های امداد جاده‌ای نیازمند اعتبار است که با توجه به وسعت راه‌های ارتباطی این استان، به مراتب حوادث جاده‌ای بیشتری در این جاده‌ها رخ می‌دهد.

* هلال‌احمر کردستان در زمینه کانون‌ها چه فعالیتی داشته؟  این کانون‌ها چقدر فعال هستند؟
درحال حاضر ۲۶۳ کانون داریم. کانون‌ها از غنچه‌های هلال آغاز و سیر مراتبی تا کانون‌های دانشجویان و جوانان ادامه دارد و شامل کانون‌های طلاب و روستایی هم می‌شود. درواقع کانون‌ها در حالت عادی فعال نیستند و براساس مناسبت‌ها، فعالیت‌هایی انجام می‌دهند. هلال‌احمر کردستان تلاش کرده به دل کانون‌ها برود و برنامه‌هایش را درکانون‌ها اجرا کند.

*جذب داوطلب به‌طور گسترده انجام می‌شود، اما آنچه در این میان مهم است، نگهداشت این داوطلبان است؛ چه برنامه‌هایی برای حفظ داوطلبان استان دارید؟
هلال‌احمر پشتوانه مردمی خوبی دارد و با حضور در دانشگاه‌ها و مدارس، روستاها و طرح فراخوان‌ها، جذب داوطلب به راحتی انجام می‌شود و برای این داوطلبان در ابتدا دوره‌های آموزش امداد و کمک‌های اولیه برگزار می‌شود. با توجه به امکانات استان و شرایط برخی روستاها، حفظ داوطلبان کار دشواری است. البته ما سعی می‌کنیم با آموزش‌ها و دیگر برنامه‌ها در جامعه نقش موثری را ایفا کنیم تا داوطلبان، نخست خودامدادی و سپس دیگرامدادی را فراگرفته باشند. گفتنی است؛ احداث و ایجاد ۵۰ کارگاه و ۴۰۰ خانه داوطلب در روستاها ازجمله برنامه‌ها برای داوطلبان بوده است. در‌ سال ۹۳ برای کمک به مردم اقلیم کردستان عراق، در طول ۱۰روز، ۲‌میلیارد و۳۰۰میلیون تومان از کمک‌های مردم به ۲۲۰تن کالا تبدیل و در سلیمانیه عراق توزیع شد. دربحث امدادی هم حدود ۳۰۰۰واحد خون، به مددجویان اهدا شد.

* هلال‌احمر کردستان دربحث «محرومیت‌زدایی» چه فعالیت‌هایی داشته است؟
«محرومیت‌زدایی»، فرآیندی است که از گذشته در مولفه‌های گوناگون وجود داشته که هلال‌احمر هم در بحث آگاه‌سازی تلاش‌هایی داشته است. در دوسال اخیر در کردستان، کمبودهایی درحوزه‌های مختلف داشتیم که از طریق منابع مرکزی، استانی و دفتر مقام‌معظم رهبری بسیاری از آنها برطرف شده است. احداث دو پایگاه امدادونجات جاده‌ای، ایجاد دو سایت اداری برای جمعیت هلال‌احمر، تأمین آشیانه بالگرد با اعتبارات استانداری، احداث چهار انبار برای ۴ شهرستان و در بحث پاسخگویی در حوادث، احداث ۴ پایگاه امدادی در ۵ شهرستان از نمونه‌هایی است که با اعتبار نزدیک به ۱۲‌میلیارد تومان اجرایی شد. درحال حاضر می‌توانیم بگوییم حدود ۷۰۰کیلومتر بنا ایجاد کرده‌ایم.

* درپایان، درخصوص فعالیت‌های جوانان داوطلب هلال‌احمر کردستان بفرمایید.
هلال‌احمر کردستان رتبه دوم کشوری درحوزه جوانان در اجرای برنامه‌های مختلف را به خود اختصاص داده است. تیم سحر استان جزو ۵ تیم برتر کشور رتبه‌بندی شده است. حدود ۳۵‌هزار نفر در طرح‌های جوانان هلال‌احمر کردستان ازجمله طرح «رفاقت مهر» و «دادرس» و دیگر اردوها مشارکت کردند. ۵۴۶۱نفر در سرفصل‌های تخصصی آموزش‌دیده و به درجه «امدادگر» و «نجاتگر» رسیده‌اند و ۲۱هزارنفر در بحث آموزش عمومی ازجمله دانش‌آموزان، دانشجویان و روستاییان آموزش دیدند.

 

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 938
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test