پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - Thursday 26 April 2018
کد خبر : 20040
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: بازدید: 27011

مقاله

تهویه در عملیات آتش‌نشانی


-items-ventilation
گاهی اوقات در حریق هایی که در ساختمانها اتفاق می‌افتد، دود به نقاط دورتر از کانون اصلی حریق نفوذ نموده، مسیر راه پله، پلکان و آسانسورها مملو از دود شده، عملیات اطفاء حریق و تخلیه متصرفین را با مشکل مواجه می‌سازد . آمار حاکی از آن است که بیشترین تعداد مرگ و میر افراد در حریق ها، ناشی از استنشاق دود و گازهای سمی می‌باشد،

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

قربان حسین‌زاده، کارشناس ایمنی و آتش‌نشانی  ghorban80s@yahoo.com

مهدی هاشمی،کارشناس ایمنی و آتش‌نشانی mahdi.hashmi@yahoo.com

 

گاهی اوقات در حریق هایی که در ساختمانها اتفاق می‌افتد، دود به نقاط دورتر از کانون اصلی حریق نفوذ نموده، مسیر راه پله، پلکان و آسانسورها مملو از دود شده، عملیات اطفاء حریق و تخلیه متصرفین را با مشکل مواجه می‌سازد . آمار حاکی از آن است که بیشترین تعداد مرگ و میر افراد در حریق ها، ناشی از استنشاق دود و گازهای سمی می‌باشد، دود ذرات جامد و بسیار ریز ناشی از سوختن ( بیشتر اوقات سوختن ناقص ) و مواد معلق در هوا است. دود گرفتگی علاوه بر کاهش دید مأموران آتش نشانی موجب کاهش اکسیژن در فضاهای بسـته می‌گردد که می‌تواند حوادث دیگری را نیز به دنبال داشته باشد، سال هاست که سازمانهای آتش نشانی، نیروهای عملیاتی برای تمییزکردن و خارج نمودن دود و گازهای حاصل از سوختن، در ساختمانهایی که دچار آتش سوزی شده اند، از فن های مختلف استفاده می کنند، تاکتیک تهویه با باز کردن درب و یا پنجره ها، با اجازه دادن به ورود جریان وزش باد طبیعی در سرتاسر ساختمان می تواند موفقیت آمیز باشد، به هرحال پس از اینکه انجام تهویه نهادینه شد، برای تسریع در خروج محصولات حریق، از فن کمک گرفته می شود، بنابراین فن ها در سرعت بخشیدن به پاکـسازی محیط از دود و محصولات آتش، بسیار مؤثر و مفید بوده اند و این خود تجربیات چندین ساله ی استفاده از فن در عملیات های آتش نشانی می باشد. آنچه در این مقاله می خوانید مباحثی در خصوص آگاهی از مطالب فوق است و با توجه به گستردگی مطالب تنها به موارد اساسی پرداخته ایم.

 

در اکثر آتش‌سوزیها ، مقادیر زیادی دود و گازهای سمی و داغ تولید می شود، محصولات آتش سوزی می تواند از طریق هدایت (رسانش)، جـابجایی (همرفت) ، تشعشع (تابش) انتقال یافته و مشکلات زیادی را ایجاد نماید. براساس قانون دوم ترمودینامیک (همیشه انتقال حرارت بصورت خودبه‌خودی از ناحیه گرم‌تر به سمت ناحیه با دمای کمتر می‌باشد)، این کار در حریق‌ها می‌تواند باعث سرایت آتش و محصولات آن به دیگر نقاط ساختمان شود. همچنین فرار مصدومین را با مشکل مواجه سـازد، خسارات مالی و جانی را افزایش دهد، بنابراین لازم است تا فرمانده مسـئول با توجه به شرایط محل، از تهویه به عنوان جلوگیری از بروز آسیب های فوق الذکر بهره جوید تـا شنـاسایی کانون حریق و اطـفاء آتش، سریعتر انجام پذیرد.

تهـویه درعملیات آتش نشانی

تهـویه : عمل جابجایی هوا (یا هوا رسـانی ) را تهـویه گویند امــا در آتش نشانی مجموع عملیاتی که جهت خارج کردن دود ، هوای داغ و گازهای سمی ، غبارات و محصولات حریق از محیط حریق زده، با استفاده از هوای تازه و جایگزین نمودن هوای تازه صورت می پذیرد را تهـویه درآتـش نشانی گویند . بعبارتی دیگر  تهویه کـاری برنامه ریزی شده، روشـمند، منظم و سیستماتیک در جابجایی یا انتقال فـشـار، جابجایی حرارت، دود، گـازها و حتی در برخی موارد، انتقـال شعله از یک منطقه محصور، از طریق راهی معـین شـده می باشد .

 

– مزایای تهویه

۱-کمک به فرار ساکنین و مصدومین، از محل حریق و نیز هوا رسانی به افرادی که بر روی زمین افتاده اند، صورت می پذیرد .

۲- محل مصدوم زودتر شناسایی شده، عملیات نجات راحت تر می شود .

۳-افزایش ایمنی آتش نشانان و کاهش آسیب به آنان و  مصدومین .

۴-اطـفاء سریع و آسانتر آتش سوزی توسـط آتش نشانان، زمـان عملیات آتش نشانی کاهش می یابد .

۵-بالا بردن قدرت دید آتش نشانان .

۶- با توجه به افزایش دید، استفاده از تجهیزات ایمن تر می باشد .

۷-محدود کردن توسعه آتش سوزی (جلوگیری از گسترش آتش، با توجه به عملیات سریع در کنترل و اطفـاء حریق ).

۸-کاهش مصرف مواد اطـفائی .

۹-با انجام تهویه مناسب می توان خطر بک درفت را  از بین برد .

۱۰- کاهش خسارات به اموال در محل .

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت , گاز ,پالایش و پتروشیمی 
16 الی 19 اردیبهشت 1397 تبلیغات
test