شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - Saturday 24 March 2018
کد خبر : 20051
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازدید: بازدید: 16011

مقاله

تهویه درعملیات آتش نشانی (۲)


grossmont-fire-1sm
در این روش فضاهای بیرونی یا دور از محل اصلی آتش‌سوزی که مملو از محصولات حریق شده است تهویه می‌شود. معمولاً این نوع تهویه پس از اطفاء آتش‌سوزی، انجام می‌شود و یا در حین حریق، با بستن درب اصلی محل حریق، اقدام به تهویه محصولات حریق در فضاهای پیرامونی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

 

انواع تکنیک‌های تهویه تاکتیکی شامل موارد زیر است:

۱- تدافعی Defensive

۲- تهاجمیOffensive

تهویه تدافعی ( Defensive)

در این روش فضاهای بیرونی یا دور از محل اصلی آتش‌سوزی که مملو از محصولات حریق شده است تهویه می‌شود. معمولاً این نوع تهویه پس از اطفاء آتش‌سوزی، انجام می‌شود و یا در حین حریق، با بستن درب اصلی محل حریق، اقدام به تهویه محصولات حریق در فضاهای پیرامونی می‌شود. این کار باعث بهبود وضعیت داخلی ساختمان می‌گردد‌. (‌با این شیوه مسیرهای فرار، پلکان‌ها و خروجی‌ها و در کل محل‌هایی که آتش‌سوزی در آن وجود ندارد، تهویه می‌شوند‌)‌. در این روش با منطقه‌بندی حریق، ساختمان، به فضاهای کوچک‌تر تقسیم شده، سپس بطور سیستماتیک و مرحله به مرحله، اقدام به تهویه اتاق‌های مملو از دود می‌شود تا نهایتاً تمام فضای دود گرفته، پاک و عاری از آلاینده‌های هوا گردد.

شکل ۰۱

۰۱

تهویه تهاجمی (offensive)

به انجام تهویه در محلی که آتش‌سوزی در آن رخ داده است (تهویه محل آتش‌سوزی که اثر مستقیم بر محل آتش‌سوزی دارد‌) تهویه تهاجمی گفته می‌شود. به بیان دیگر در این روش یک خروجی دود نزدیک به حریق ایجاد می‌شود تا اثر مستقیم تهویه بر خروج محصولات حریق از محل انجام شود. در این روش باید تهویه با دقت و سرعت عمل مناسب صورت پذیرد تا باعث گسترش حریق به نقاط دیگر نشود. در این روش می‌بایست از نیروهای آموزش‌دیده استفاده شود و در حین انجام عملیات تهویه باید مرتباً وضعیت ایمنی افراد، ارتباطات دائم با تیم‌های داخلی و ارزیابی مستمر ریسک‌ها انجام گردد.

شکل ۰۲

۰۲

بیرون راندن محصولات حریق از ساختمان به آتش‌نشانان اجازه می‌دهد تا راحت‌تر وارد محیط شده، با وضوح دید بهتر، بدون هیچ نگرانی از کاهش دید، عملیات امدادی (‌جستجو‌، نجات‌ جان افراد و اطفاء حریق‌) را سریع‌تر انجام دهند. با استفاده از این روش، بیشترین اثر در خروج محصولات حریق و خارج‌کردن حرارت از محل آتش‌سوزی ایجاد می‌گردد.

نکات مهم در انجام تکنیک‌های تهویه

عملیات تهویه نباید بی‌هدف‌یا بی‌نظم انجام شود. تیم‌های عملیاتی برای انجام تهویه بایستی از دستگاه تنفسی استفاده کنند‌. همچنین در تمریناتی که جهت اجرای تکنیک‌های تهویه فشار مثبت انجام می‌شود، باید استفاده تکنیک‌ها برای افراد، ساده و راحت باشد. این تمرینات می‌توانند از مکانی که هدایت و گردش دود به صورت ثابت می‌باشد و در آن دود، حرارت و گازها در حال جابجائی است، در نظر گرفته شده و آغاز شود. در یک ساختمان چندطبقه، طبقه‌ای که آتش گرفته است، معمولاً در لحظات نخست مملو از دود و گازهای داغ می‌شود. به‌تدریج پس از پرشدن طبقه حریق از محصولات آتش، دود، سعی در صعود و دسترسی به فضاهای دیگر دارد تا وارد آنها شود. لذا در چنین شرایطی انجام تهویه می‌تواند به صورت افقی و عمودی یا به هر دو صورت (ترکیبی‌) در ساختمان انجام شود.

ادامه این مطلب ویژه کاربران عضو می باشد، لطفاً وارد شوید

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سام پاک پایرو نمایشگاه مجازی تبلیغات تبلیغات
test