دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - Monday 20 August 2018
کد خبر : 10343
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
بازدید: -

تغییر رویکرد اقتصادی حوزه سلامت در دوره جدید


تغییر رویکرد اقتصادی حوزه سلامت در دوره جدید/ وزارت بهداشت 40 هزار خدمت متنوع به مردم ارایه می دهد

وزیر بهداشت با اشاره به شرایط سخت اقتصادی ۳۰ ماه گذشته برای دولت اظهار داشت دکتر روحانی دولت را با شرایطی تحویل گرفتند که وضعیت اقتصادی مناسب نبود اما با مدیریت مالی مطلوبی که صورت گرفت تاکنون مشکل جدی در کشور به وجود نیامد. دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم ششمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران که صبح امروز در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی […]

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

وزیر بهداشت با اشاره به شرایط سخت اقتصادی ۳۰ ماه گذشته برای دولت اظهار داشت دکتر روحانی دولت را با شرایطی تحویل گرفتند که وضعیت اقتصادی مناسب نبود اما با مدیریت مالی مطلوبی که صورت گرفت تاکنون مشکل جدی در کشور به وجود نیامد.

دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم ششمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران که صبح امروز در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: خوشبختانه در حال حاضر تورم کاهش پیدا کرده و باید به رونق تولید در فضای جدید پسا تحریم امیدوار باشیم. شخصاً فکر نمی‌کنم هیچ کشور و بنگاهی بدون تصمیم‌گیری درست مدیران مالی آن موفق به پیشرفت باشند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا وزیر بهداشت یک پزشک نیست افزود: بسیاری از این وزیران مدیران اقتصادی هستند زیرا حوزه سلامت علاوه بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی یک بنگاه اقتصادی است و سرمایه در گردش آن در بالاترین درجه قرار دارد به گونه‌ای که دو برابر نفت و گاز است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا مانند سونی، فیلیپس، فوجی و زیمنس به حوزه سلامت وارد شده و سرمایه‌گذاری‌های کلانی را کردند.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به اهمیت مدیریت مالی در کشور گفت: اگر نقصی در اقتصاد کشور وجود دارد من آن را متوجه مدیران مالی می‌دانم و در صورتی که بتوانیم به صورت علمی و با استفاده از خرد جمعی و تجربه جهانی استفاده کنیم بسیاری از مشکلات حاضر وجود نخواهد داشت.

دکتر هاشمی مهمترین مشکل کشور را مشکل اقتصادی دانست و گفت: نگاه مردم به رفتار مدیران مالی در دولت و مجلس است و خروجی کار آنها در زندگی مردم اثرات بسیار زیادی دارد و از سوی دیگر اگر در بخش مالی مدیریت درستی صورت گیرد ما در حوزه سلامت نیز گرفتاری‌هایی مانند بیماری‌های اعصاب و روان، تصادفات و مرگ و میرها را نخواهیم داشت و می‌توان از عوارض ثانویه آن که متوجه عوامل اقتصادی است جلوگیری کرد.

وزیر بهداشت گفت: دولت تصمیم گرفت که به حوزه سلامت به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی توجه کند و زمانی که مسئولیت کار را به عهده گرفتیم در حوزه سلامت بحران جدی دارو وجود داشت به گونه‌ای که با کمبود ۳۰۰ قلم دارو مواجه بودیم در صورتی که امروز به کمتر از ۳۰ قلم رسیده است علاوه بر این دسترسی مردم نیز به دارو افزایش یافت و شاهد کاهش ۴۰۰ میلیون دلاری واردات و افزایش دو برابری صادرات دارو و تجهیزات به خارج از کشور بودیم.

وزیر بهداشت همچنین افزود: در طول کمتر از دو سال گذشته دو هزار خانه بهداشت ساخته شده و اقلام دارویی نیز در نقاط مرزی افزایش پیدا کرده است.

دکتر هاشمی همچنین با بیان اینکه در دوره جدید توانستیم برای بیش از ده میلیون نفر از حاشیه نشینان شهرها دسترسی به خدمات بهداشتی را فراهم کنیم افزود: وجود این میزان حاشیه‌نشین می‌تواند ناشی از تصمیمات اقتصادی در دوران گذشته و یا بروز خشکسالی در کشور باشد اما ما برای خدمات‌رسانی آنها به ازای هر ۱۲ هزار و پانصد نفر یک واحد بهداشت و به ازای هر ۴۵ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت ایجاد کردیم.

دکتر هاشمی اظهار داشت: در حوزه درمان جزء معدود کشورهایی بودیم که پرداخت از جیب مردم حداقل ۵۸ درصد بود اما در حال حاضر این هزینه‌ها در نقاط شهری به ۶ و در نقاط روستایی به ۳ درصد کاهش یافته است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در تمام نظرسنجی‌هایی که در سال‌های گذشته از مردم صورت می‌گرفت وزارت بهداشت همواره جزء دستگاه‌های دارای رتبه بیش از ۳۰ بود اما در حال حاضر رتبه اول را در بین وزارتخانه‌ها به خود اختصاص داده که این نگاه مردم افتخاری برای ما و همکارانمان است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم.

وزیر بهداشت به افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت برای تامین نیروی متخصص در جهت رسیدن به عدالت در سلامت خوشبختانه ظرفیت دانشگاه‌ها را افزایش دادیم و از سوی دیگر نیز تغییر مدل دریافت خدمات در وزارت بهداشت هستیم تا کمبودهایی مانند ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی برطرف شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه وزارت بهداشت یکی از تنها دستگاه‌هایی است که حسابداری تعهدی را به جای حسابداری نقدی مستقر کرده است از راهنمایی‌های مدیران مالی تقدیر کرد و گفت: برای ما مهم بود که در قالب طرح ملی و بزرگ تحول سلامت پیش‌بینی‌های درستی انجام دهیم و نقاط ضعف و قوت ما توسط مدیران مالی اعلام شود.

دکتر هاشمی به استقرار نظام حسابداری تعهدی در بیش از ۵۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: همزمان حسابرسان نیز مستقر شدند اما باید توجه داشت که ممکن است حسابرسی برای شرکت‌های کوچک کار ساده‌ای باشد اما در وزارتخانه‌ها کار پیچیده‌ای است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در بیش از ۶ هزار مرکز درمانی و ۴ هزار مرکز بهداشتی خدمات متنوعی به مردم ارائه می‌شود افزود: ما در وزارت بهداشت حدود ۴۰ هزار خدمت به مردم ارائه می‌کنیم و راه‌اندازی چنین عملکرد و نظام تعهدی در آن کار بسیار سخت و دشواری بود.

دکتر هاشمی بدهی وزارت بهداشت در آغاز مسئولیت خود را ۸۰۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در سال ۹۳ کل منابعی که به وزارت بهداشت اختصاص یافت ۷۵۰۰ میلیارد تومان بود و توانستیم پرداخت از جیب مردم را که حدود ۴۰% بود بسیار کاهش دهیم و به ازای هر یک درصد کاهش پرداختی از جیب مردم ۸۲۰ میلیارد تومان هزینه کردیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از مجموع ۷۵۰۰ میلیارد تومان در مجموع ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه اصلاح تعرفه‌ها شد گفت: برخی افراد ادعاهای نادرستی در این زمینه دارند و عنوان می‌کنند تمام اعتبارات طرح تحول به جیب پزشکان و گروه پزشکی رفته است اما علاوه بر اینکه ما بخش بسیار کمی از آن را برای اصلاح تعرفه قرار دادیم در حال حاضر چندین هزار پروژه عمرانی در سطح کشور داریم که می‌توان گفت: وزارت بهداشت بیشترین کار عمرانی از نظر تنوع را در کشور دارد.

دکتر هاشمی ضمن ارزشمند دانستن پوشش بیمه برای ۱۱ میلیون نفر از مردم کشور اظهار داشت: طبق گزارشی که دکتر ربیعی وزیر رفاه ارائه دادند ۸۰ درصد از افرادی که تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند درآمد کمتر از یک میلیون تومان دارند یعنی نمی‌توانستند درگذشته خدمات سلامت را دریافت کنند. از سوی دیگر ۲۸% از مراجعان جدید به بیمارستان‌های ما از مددجویان کمیته امداد خمینی (ره) هستند که ما به ارائه خدمت به آنها افتخار می‌کنیم.

دکتر هاشمی ضمن قدردانی از رئیس جمهور به دلیل عمل کردن به وعده قبل از انتخابات در حوزه سلامت خاطرنشان کرد: به عنوان یک ایرانی از ایشان، مقام معظم رهبری، دولت و مجلس قدردانی می‌کنم اما برای رسیدن به نظام سلامتی کارآمد هنوز راه طولانی در پیش داریم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در گذشته برخی افراد معتقد بودند که خدمات حوزه سلامت باید حاکمیتی باشد اما این باور در حال حاضر در وزارت بهداشت تغییر کرده و هفته گذشته شاهد برگزاری اولین همایش فرصت های اقتصادی و سرمایه‌گداری در حوزه سلامت بودیم و در قالب آن ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه با سود معقول و مناسب تعریف کردیم.

دکتر هاشمی ضمن قدردانی از ورود موسسات مالی مانند بانک پاسارگاد، عسگریه، ملت به حوزه سلامت ابراز امیدواری کرد که شاهد حضور بیشتر بنگاه‌های اقتصادی در حوزه سلامت باشیم.

دکتر هاشمی همچنین ادامه داد بنگاه‌ها و موسسات اقتصادی خارجی برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت آمادگی خود را اعلام کردند اما ترجیح ما بر سرمایه‌گذاران داخلی است و انتظار داریم این موسسات به بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل کنند.

دکتر هاشمی در پایان سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت را علاوه بر سود مادی دارای بار معنوی زیاد دانست و گفت: حوزه سلامت به دلیل انسانی و خیرخواهانه بودن آن ارزش زیادی برای سرمایه گذاری دارد که می‌تواند باعث رضایتمندی خدا، مردم و همراه با اعتبار زیادی برای بنگاه‌ها باشد.

منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 938
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test