چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 24 October 2018
کد خبر : 17578
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
بازدید: -

مقاله(قسمت 2)

تعیین الگو ها و ضوابط ایمنی(درسایت های آبی)پارک های شهری برای کودکان(۲)


playground
غالبا طراحان با ایجاد موانع مخالفند و فکر میکنند که وجود موانع از زیبایی های طبیعی سایت می کاهد اما باید دانست مستحکم بودن موانع به معنای حفاظی غیر قابل دسترس است برای جلوگیری از خطرات احتمالی است

به گزارش پایگاه خبری بهداشت، ایمنی و محیط زیست "بامنا"؛

تعبیه موانع مستحکم

غالبا طراحان با ایجاد موانع مخالفند و فکر میکنند که وجود موانع از زیبایی های طبیعی سایت می کاهد اما باید دانست مستحکم بودن موانع به معنای حفاظی غیر قابل دسترس است برای جلوگیری از خطرات احتمالی است و به معنای بسته شدن دسترسی بصری و حسی از سایت نمیباشد.فنس های مستحکمی که نمونه آن را در دریاچه مصنوعی خلیج فارس و در لبه دریاچه داریم و همچنین انواع آن در استاندار های جهانی ذکر شده است مانع مستحکمی در برابر خطر سقوط در آب هستند بدون آنکه کوچکترین محدودیت بصری را برای استفاده کنندگان به وجود بیاورند.

 • استفاده از چنین موانعی در کلیه فضاهایی که ،به علت شرایط طراحی، نظارت کمی بر آنان است و دسترسی خط ساحلی آنان به آب عمیق میرسد الزامیست
 • تمامی راههای پیاده روی که در کناره خط آبی واقع شده اند نیاز به طراحی چنین موانعی دارند.
 • الزاما دیواره فنس ها و میله ها را باشیبی طراحی کنید که امکان بالارفتن کودکان از آنها و یا بازی کردن کودکان با دیوار آن وجود نداشته باشد.

تمامی خط ساحلی که فنس کار نگذاشته شده است :

 1. باید تنها به آب های کم عمق با عمق کمتر از نیم متر منتهی شوند.
 2. و برابر سرتاسر جداره راه مانع و دست اندازی همانند شکل برای جدایی خط پیاده از آب طراحی شود.[۴]

۰۰

شکل ۲: دیاگرامی از الگوهای پیشنهادی برای طراحی ایمن لبه های مسیر های پیاده در مجاورت با آب
[auth]
موانع طبیعی

در بسیار از فضاهای سایت های آبی میتوان به جای استفاده از موانع سخت و فنس ها به واسطه طراحی مناسب و هوشمندانه فضا به نتایج بسیار مطلوبی رسد.

دقت شود عموم مردم و خانواده های استفاده کننده از فضا دوست دارند حداقل در بخش هایی از سایت بتوانند دسترسی به آب کناره خط ساحلی داشته باشند و طراحان میتوانند با طراحی بخش های کم عمق این دسترسی را برای خانواده ها و کودکان آنها فراهم کنند .

استفاده از فضای سبز درختان، درختچه ها، شمشادها و … علاوه بر آن که هم بر زیبایی و دلنشینی سایت می افزاید میتواند با طراحی هوشمندانه به عنوان مانع نیز برای کودکان مورد استفاده قرار بگیرد.

دقت کنید تدوین راهکارهای طراحی شهری هوشمندانه میتواند هر دو جنبه امنیت و زیبایی را تو امان در سطح بسیار بالایی حفظ کند .

چند نمونه از از راهکارهای طراحی مناسب در زیر ارائه شده است.

 • طراحی لبه صحیح مسیر های حرکتی میتواند به خوبی فضاهای مناسب دسترسی پیاده و سایر فضاها را از هم تمییز و تفکییک دهد
 • در طراحی سایت های حرکتی مسیر هایی با چشم اندازهای بلند به آب و فضای سبز ایجاد کنید و با تعریف فضاهای نشیمن همراه با چشم انداز نیازهای بصری و حرکتی استفاده کنندگاه را به صورت کامل برطرف کنید تا دیگر به جستجوی فضاهای سایت نپردازند
 • به هیچ وجه در مسیر های خود لبه های تیز و شکستگی ایجاد نکنید تا کودکان در حال دویدن و یا دوچرخه سوارها به ناگاه از مسیر منحرف شده و به داخل آب و یا سایر فضاهای سایت بیافتند.
 • به منظور تامین حس شناوری و عبور از آب حتما پل هایی ایمن(با رعایت سایر الزامات طراحی) برای عبور کودکان و بزرگسالان طراحی و ساخته شود تا به راحتی از روی آب عبور کنند و دیگر نیازمند عبور از درون آب نباشند.

۰۲

شکل ۳: الگو های طراحی مسیر های دسترسی و عبور از روی آب

 

طراحی تاسیسات زیر بنایی سایت همچون پمپ ها ، موتور خانه

 • در طراحی تاسیسات زیر بنایی کاملا دقت شود تاسیسات فوق با حصار فولادی با رنگ و علائم هشدار دهنده مجزا و مشخص شود
 • به خوبی دقت کنیم که تاسیسات در دید غیر مستقیم مسیر ها و راههای عبوری که مسئولان و نگهبانان در کنار خانواده ها استفاده می کنند باشد.
 • لازم است از طراحی هر گونه وسایل بازی و یا وسایل و المان های جذاب در کنار این مکان ها جلوگیری کنیم
 • به هیچ وجه جاذبه های بصری را در نزدیکی این تاسیسات قرار ندهیم
 • از قرار دادن تاسیسات در کنار صخره ، برکه و … که امکان دارد خانواده ها برای گرفتن عکس و یا کودکان برای بالارفتن از آن استفاده کنند خود داری کنیم.
 • موانع دسترسی به تاسیسات برای کودکان غیر قابل عبور و یا بالا رفتن باشد.
 • هرگز تاسیسات را در هنگام شب تاریک نگه داشته نشوند و با نور افشانی خود و تابلو های هشدار دهنده آنها کاملا مشخص و در دید رس باشند
 • با برنامه روزانه موانع ایمنی آنها توسط نگه بانان بازدید شود.
 • مطمن شوید که در کلیه حفاظها امکان رد شدن دست و پا و سر کودکان و خردسان وجود ندارد و در صورت امکان به صورت مجزا از طراحی موانع خردسالان استفاده کنید[۴]

۰۳

 

شکل ۴: الگوهای تامیین دسترسی ایمن به تاسیسات و محافظت از دست یابی کودکان به آن

سایر الزامات اولیه  در طراحی نگه داری ایمن از فضاهای آبی پارک ها

مطمن شوید کلیه فنس ها و موانع نگه دارند تحمل وزن تکیه دادن افراد را به خود دارند

حتما پیش بینی سقوط افراد و کودکان را در آب بکنید و راههای دسترسی سریع و نجات آنها را فراهم کنید.

تمامی عرض خط ساحلی و تا فاصله سه متر از آب باید کاملا نور پردازی شده و قابل دید باشد.

تابلو های هشدار دهنده در تمامی مسیر باید خوانا و نور پردازی شده باشند.

المان های طبیعی همچون درخچه ها و تخت سنگهایی را که امکان بالا رفتن افراد و کودکان از آن وجود دارد و در کنار خط ساحلی و یا حوضچه های تاسیساتی است را برچینید

مطمن شوید که در کلیه حفاظها امکان رد شدن دست و پا و سر کودکان و خردسان وجود ندارد و در صورت امکان به صورت مجزا از طراحی اصول موانع خردسالان استفاده کنید

لبه هر آب عمیق حتی اگر حاشیه عمق ابتدایی حوضچه نیز رعایت شده باشد باید به واسطه اختلاف ارتفاع توسط فنس های فلزی مناسب از لبه آب کم عمق جدا شوند و به هیچ وجه آب کم عمق بدون مانع به آب عمیق حوضچه متصل نشود.

هیچ دسترسی مستقیمی به قسمت عمیق حوضچه نباید در طرح تعریف شده باشد

در تمامی موقعیت هایی که در زیر ذکر می شود باید موانع به صورت کامل نصب شده و مورد بازدید روزانه قرار بگیرند

تمامی قسمت هایی که آب عمیق با لبه پیاده روی تماس پیدا میکند

در تمامی مناطقی که حاشیه عمق ابتدایی حوضچه رعایت نشده است

در تمامی مکانهایی که ممکن است کودکان در حال دوچرخه سواری و دویدن باشند وامکان سقوط آنها در آب برود

در تمامی سطوحی که شیب کف سطح حوضچه فراتر از استاندارد ایمن ذکر شده در این مبحث است.

تمامی محوطه های بازی آبی کودکان باید از کلیه جهاتی که به قسمت عمیق آب منتهی میشوند دارای فنس و نرده ایمن باشند

تمامی قسمت هایی که به وسیله کارکنان استفاده میشوند باید به وسیله نرده و علائم هشدار دهنده متمایز شوند.

هیچ دسترسی برای عموم در طول ساخت سایت و یا مراحل تعمییر و نگهداری از سایت نباید برای عموم در نظر گرفته شود

در صورتی که طراح به هر دلیل مسیرهایی را در سایت در نظر گرفته که بالقوه صاحب خطر میباشند باید با تایید ناظر ایمنی در تمامی مسیر و با فاصله مناسب از فنس و میله های محافظ مناسب استفاده کرد

نتیجه گیری

همانگونه که تا کنون نیز مورد تاکید قرار گرفته است ، توجه به ایمنی و سلامت کودکان در محیط های تفریحی ضرورتی غیر قابل انکار است. از سویی به نظر می رسد جلب توجه کودکان بر اثر کنجکاوی به فضاهای آبی موجود در سایت ها زیاد بوده و این امر خود موجب بروز بالقوه خطرات احتمالیست و از سوی دیگر شاهد نواقصی در طراحی و نگه داری ایمن در مدیریت این فضاها هستیم .از این رو ارتقاع جایگاه ایمنی محیط های فوق و توجه ویژه به بخش های آبی در فضاهای شهری امری اجتناب ناپذیر است که نباید از دید کارشناسان تمهیدات ایمنی، بهداشت و محیط زیست دور بماند و الگو های ذکر شده در مقاله و علت یابی خطرات بالقوه برای کودکان گامی است در مدیریت ایمن چنین فضاهایی.

ارجاعات درون متنی:

 1. Takano, T. (2007). Health and Environment in the Context of Urbanization. Environmental Health and Preventive Medicine , 12, 51-55.
 2. Koltko-Rivera, M. (2006). Rediscovering the Later Version of Maslow’s Hierarchy of Needs: Self- Transcendence and Opportunities for Theory, Research, and Unification, Review of General Psychology, 10(4) , 104-8 .
 3. Marchall, J., Toffel, M. (2005). Framing the Elusive Concept of Sustainability: ASustainability Hierarchy. Policy Analysis , 39 (3), 673-872.
 4. KelishadiRoya, HaftenameAkhbarepezeshki, 26 khordad, 2010[Persian].

 

منابع:

 1. Takano, T. (2007). Health and Environment in the Context of Urbanization. Environmental Health and Preventive Medicine , 12, 51-55.
 2. Koltko-Rivera, M. (2006). Rediscovering the Later Version of Maslow’s Hierarchy of Needs: Self- Transcendence and Opportunities for Theory, Research, and Unification, Review of General Psychology, 10(4) , 104-8 .
 3. Marchall, J., Toffel, M. (2005). Framing the Elusive Concept of Sustainability: ASustainability Hierarchy. Policy Analysis , 39 (3), 673-872.
 4. KelishadiRoya, HaftenameAkhbarepezeshki, 26 khordad, 2010[Persian].
 5. Howard, A. W. (2005). The effect of safer play equipment on playground injury rates among school children. CMAJ.Vol. 172, No.11, pp.1443-1446.
 6. Sherker, S. (2005). Out on a limb: risk factors for arm fracture in playground equipment falls. Injury Prevention.Vol.11, pp.120-124.
 7. SorkhehdonYaldayi, Koodakvabazi, Entesharate Tarbiatbadani, 2006 [Presian].
 8. SheieEsmaeil, Amadesazishahrbarayekoodakan, p13-16, 2006 [Persian].
 9. MahjourSiamak, Ravanshenasibazi, Entesharate rahgosha, p11, 2004 [Persian].
 10. EzadpanahjahromiAyda, Koodak, bazivashahr, Entesharatesazmaneshahrdarihayekeshvar, p20, 2004 [Persian].
 11. Johansson Anna C.H, IngeSvedung, Ragnar Andersson (2006),Management of risks in societal planning – an analysis of scope and variety of health, safety and security issues in municipality plan documents,Division of Public Health Sciences, Department of Social Sciences, Karlstads Universitet,S-65219 Karlstad, Vermland, Sweden
 12. Barra X.D.L(2000), Fear of epidemics:the engine of urban planning, Planning Practice & Research , No 15.

[/auth]

نویسنده :

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

test